Kasık Mantarı (Tinea İnguinalis)

Genelde kasık mantarı (tinea inguinalis) olan kişilerde vücudun bir başka yerinde daha yüzeyel mantar enfeksiyonu vardır ve kasığa buradan bulaşmıştır. Kaşıntılıdır. Bu kaynak ayak mantarı olabilir. Kasık mantarlarında topikal krem ve pomadlar günde iki kere 2-4 hafta kullanılabilir.

18 Eyl 2018 — Son güncelleme:
Paylaş:
tinea inguinalis

Kasık bölgesindeki ciltte görülen mantar enfeksiyonuna kasık mantarı (tinea inguinalis) denir.

Dar giyilen pantolonlar, terlemek ve pantolonun iyi havalanmaması kasık bölgesinde mantar hastalığı gelişmesini kolaylaştırır.

Kasıklarda kaşıntı ve renk değişikliklerine neden olan mantar hastalığının tedavisi cilt üzerine uygulanan mantar kremleri, merhemleri veya spreyleri ile yapılabilir.

Kasığın iyi havalanması ve ilaçların düzenli kullanılması mantarının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Kılık kıyafetin yıkanması da kıyafetlere bulaşmış mantarları yok etmek için yeterli olacaktır.

Nem ve havasız kalması ciltte mantar enfeksiyonu gelişmesini kolaylaştırır. Aynı şekilde mantar hastalığı yayılmış cilt bölgesi, kuru kaldığında ve iyi havalandığında daha çabuk iyileşir.

Mantar enfeksiyonu deri yüzeyinde ilerlerken orta alanlar zamanla normal deri rengine yaklaşırken halka gibi hastalık kenarları daha koyu renkli görülür. Aktif kenarlarda eritmli görünüm ve papüloveziküller ve nadiren püstüller oluşabilir. Tedavi edilmez ise genital bölgelere ve makat çevresine yayılabilir.

Tinea inguinalis, penis ve skrotum gibi erkek cinsel organlarının kasıkta havasız bölgeler oluşturmasından dolayı erkeklerde daha sık görülür.

Havasız ve nemli olan yerlerde mantar enfeksiyonu daha sık görülür. Sol testis daha aşağıda olduğu için erkeklerde kasığın sol tarafında havasız alan daha fazladır. Bu nedenle erkeklerde kasık mantarı muhtemelen ilk olarak sol taraftan başlar. Kaşıntı çok sık görülür.

Kasık mantarı tedavisi

Yüzeyel mantar enfeksiyonu olarak kasık mantarlarında topikal krem ve pomadlar günde iki kere 2-4 hafta kullanılabilir. Topikal tedavinin yetersiz olduğu durumlarda sistemik mantar ilaçları kullanılabilir.

  • Terbinafin: Çocuklar için 3-6 mg/kg/gün doz ile 1 hafta, erişkinde ise 250 mg/gün doz ile 1-2 hafta tedavi.
  • Itrakonazol: Çocuklar için 5mg/kg/gün dozun 1 hafta, erişkinde ise 200 mg/gün dozun 1 hafta ya da 100 mg/ gün dozun 2 hafta uygulanması.
  • Flukonazol: Çocuklar için 6 mg/kg/gün doz ile 2-4 hafta, erişkinde ise 150 mg/hafta doz ile 2-4 hafta tedavi.

Mantarlar cilt üzerinde spor bırakabilir. Sporlar mantara dönüşerek hastalığın tekrarlamasına neden olabilir.

Kasıktaki renk ve kaşıntı tamamen düzeldikten sonra en az 3 gün daha ilaç kullanmaya devam edilmelidir. Bunun nedeni mantar hastalığınının tekrarlamasına engel olmaktır.


Yüzeyel mantar enfeksiyonları klinik olarak enfeksiyonunun görüldüğü yerlere göre;

şeklinde sınıflandırılabilmektedir.