Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Tinea İnguinalis (kasık mantarı)

Genelde kasık mantarı (tinea inguinalis) olan kişilerde vücudun bir başka yerinde daha yüzeyel mantar enfeksiyonu vardır ve kasığa buradan bulaşmıştır. Bu kaynak ayak mantarı olabilir. Yüzeyel mantar enfeksiyonu olarak kasık mantarlarında topikal krem ve pomadlar günde iki kere 2-4 hafta kullanılabilir.

tinea inguinalis

Kasık bölgesinin yüzeyel mantar enfeksiyonuna tinea inguinalis denir.

Tinea inguinalis, penis ve skrotum gibi erkek cinsel organlarının kasıkta havasız bölgeler oluşturmasından dolayı erkeklerde daha sık görülür.

Sol testis daha aşağıda olduğu için kasığın sol tarafında havasız alan daha fazladır ve yüzeyel mantar enfeksiyonu başlama ihtimali sol kasıkta daha yüksektir. Kaşıntı çok sık görülür.

Dar giyilen pantolonlar, terlemek ve pantolonun iyi havalanmaması kasık bölgesinde mantar hastalığı gelişmesini kolaylaştırır.

Kasık mantarının tedavisi cilt üzerine uygulanan mantar kremleri, merhemleri veya spreyleri ile yapılabilir. Kasığın iyi havalanması ve ilaçların düzenli kullanılması kasık mantarının daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ayrıca kasıktaki renk ve kaşıntı tamamen düzeldikten sonra en az 3 gün daha ilaç kullanmaya devam edilmelidir. Kılık kıyafetin yıkanması da kıyafetlere bulaşmış mantarları yok etmek için yeterli olacaktır.

Nem ve havasız kalması ciltte mantar enfeksiyonu gelişmesini kolaylaştırır. Aynı şekilde mantar hastalığı yayılmış cilt bölgesi, kuru kaldığında ve iyi havalandığında daha çabuk iyileşir.

Genelde kasık mantarı (tinea inguinalis) olan kişilerde vücudun bir başka yerinde daha yüzeyel mantar enfeksiyonu vardır ve kasığa buradan bulaşmıştır. Bu kaynak ayak mantarı olabilir. Ayak mantarları en sık görülen yüzeyel mantar enfeksiyonlarıdır. Ciltteki mantar enfeksiyonlarının neden oluştuğu ve onlardan nasıl korunacağınızı öğrenmek için,

Tinea inguinalis deri yüzeyinde ilerlerken orta alanlar zamanla normal deri rengine yaklaşırken halka gibi hastalık kenarları daha koyu renkli görülür. Aktif kenarlarda eritmli görünüm ve papüloveziküller ve nadiren püstüller oluşabilir. Tedavi edilmez ise genital bölgelere ve makat çevresine yayılabilir.

Tinea inguinalis tedavisi

Yüzeyel mantar enfeksiyonu olarak kasık mantarlarında topikal krem ve pomadlar günde iki kere 2-4 hafta kullanılabilir. Topikal tedavinin yetersiz olduğu durumlarda sistemik mantar ilaçları kullanılabilir.

  • Terbinafin: Çocuklar için 3-6 mg/kg/gün doz ile 1 hafta, erişkinde ise 250 mg/gün doz ile 1-2 hafta tedavi.
  • Itrakonazol: Çocuklar için 5mg/kg/gün dozun 1 hafta, erişkinde ise 200 mg/gün dozun 1 hafta ya da 100 mg/ gün dozun 2 hafta uygulanması.
  • Flukonazol: Çocuklar için 6 mg/kg/gün doz ile 2-4 hafta, erişkinde ise 150 mg/hafta doz ile 2-4 hafta tedavi.

Bakınız: Yüzeyel mantar enfeksiyonları (Dermatofitozlar – Tinea)

Yüzeyel mantar enfeksiyonları klinik olarak enfeksiyonunun görüldüğü yerlere göre;

şeklinde sınıflandırılabilmektedir.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.