Tinea İnkognito

Steroid kullanımı sonucu klasik görünümü dışında görüntüye sahip olan ve doğu tanısı konulamadığı için ilerleyen yüzeyel mantar enfeksiyonuna tinea inkognito denir. Kortikosteroid kullanımıyla yüzeyel mantar enfeksiyonunun tipik klinik görünümü kaybolur.

18 Eyl 2018 — Son güncelleme:
Paylaş:
tinea

Yüzeyel dermatofit enfeksiyonları genelde oldukça kaşıntılıdır. Kaşıntılı enfeksiyon bölgesi üzerine kortikosteroidli krem veya pomadların kullanılması ile kaşıntı kaybolur ve enfeksiyonun tipik görünümü biraz kaybolur. Hasta geçici olarak oldukça rahatlar. Ancak, zeminde bulunan mantar enfeksiyonu hızla yayılır.

Kortikosteroid kullanımıyla yüzeyel mantar enfeksiyonunun tipik klinik görünümü kaybolur. Enfeksiyon bölgesinde kortikosteroid sebebiyle oluşan farklı klinik görünüm, doğru tanıyı koymayı zorlaştırır.

Steroid kullanımı sonucu klasik görünümü dışında görüntüye sahip olan ve doğu tanısı konulamadığı için ilerleyen yüzeyel mantar enfeksiyonuna tinea inkognito denir.

Enfeksiyon bölgesine sürülecek krem ya da pomad şeklindeki antifungal ilaçlarla tedavi sağlanabilir. Gerekirse sistemik antifungal ilaçlar da kullanılabilir. Sekonder bakteriyel enfeksiyon gelişmiş ise antibiyotik vermek gerekebilir.

Tinea inkognito hastalığı genellikle vücudun bir başka yerindeki yüzeysel (cilt) mantar enfeksiyonundan bulaşmıştır. Ciltteki mantar enfeksiyonlarının neden oluştuğu ve onlardan nasıl korunacağınızı öğrenmek için,


Yüzeyel mantar enfeksiyonları klinik olarak enfeksiyonunun görüldüğü yerlere göre;

şeklinde sınıflandırılabilmektedir.