Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Çocuklar için Parasetamol

Parasetamol çocuklar için yaygın kullanıma sahip bir ağrı kesici ateş düşürücü ilaçtır. Genellikle baş ağrısı, mide ağrısı, kulak ağrısı ve soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Çocuklarda parasetamol, kiloya göre doz hesabı yapılarak kullanılır.

çacuklar için parasetamol, hekimimyanimda

Parasetamol çocuklar için yaygın kullanıma sahip bir ağrı kesicidir. Genellikle baş ağrısı, mide ağrısı, kulak ağrısı ve soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Aynı zamanda yüksek ateşi düşürmek için de kullanılabilir.

Tablet veya şurup olarak mevcuttur.

Parasetamol ayrıca fitil olarak da gelir (yavaşça çocuğun poposuna itilen ilaç). Fitiller, tabletleri veya şurubu yutmakta zorlanan veya çok hasta olan çocuklarda ağrıyı ve yüksek ateşi azaltmak için faydalıdır.

1. Önemli Noktalar

  • Parasetamol çoğunlukla 2 farklı dozda piyasaya sürülür. Çocuklar için kullanacağınız parasetamolün dozuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca çocuğunuzun kilosu ve yaşı kullanmanız gereken parasetamol dozunu belirler bu nedenle talimatları dikkatlice yerine getirmelisiniz.
  • Çocuğunuz hap olarak veya şurup olarak parasetamol aldıktan yaklaşık 30 dakika sonra daha iyi hissetmeye başlamalıdır. Fitillerin düzgün çalışması ise 60 dakikaya kadar sürebilir.
  • Çocuğunuza birden fazla ilaçla birlikte parasetamol vermemeye gayret edin. Hem parasetamol içeren soğuk algınlığı ilacı hemde parasetamol içeren ateş düşürücü ilaç birlikte kullanıldığı takdirde çocuğunuza üst limitin üzerinde parasetamol vermiş olabilirsiniz.
  • Parasetamol içeren ilaçlar çok yaygın kullanılmaktadır. Lütfen parasetamol içeren ilaçları çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.
  • Parasetamol etken maddesi Türkiye’de en çok Parol, Calpol, Tylol ve Minoset markalarıyla bilinir.

2. Kimler kullanabilir kimler kullanmamalı?

Çocuklar parasetamolü şu şekilde alabilir:

  • Sıvı şurup – 2 aylıktan itibaren
  • Fitil – 2 aylıktan itibaren
  • tabletler (çözünür tabletler dahil) – 6 yaşından itibaren

Doktor tarafından reçete edilmediği sürece 2 aylıktan küçük bebeklere parasetamol vermeyin.

Aşağıdaki durumlarda, çocuğunuza parasetamol vermeden önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  • Küçük yaşlardaki bebekler – Küçük bebeklerde yeterli miktardan fazla dozda ilaç vermek istemeyiz.
  • Karaciğer veya Böbrek hastalığı olan çocuklar
  • Epilepsi tedavisi alan çocuklar
  • Tüberkülöz (verem) tedavisi alan çocuklar
  • Warfarin (kan inceltici/sulandırıcı ilaç) kullanan çocuklar

3. Dozaj ve ne sıklıkla verileceği

Parasetamol düşük ağırlıktaki küçük bebeklerde büyük çocuklardan daha düşük dozda kullanılması gereken bir ilaçtır.

Çocuğunuzun yaşı küçükse ve ne kadar parasetamol vereceğinizden emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Parasetamol tabletleri (çözünür tabletler dahil), şurup ve fitiller reçeteyle veya reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilir.

Bebeklerde doz ayarlaması

Her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içeren Parol Süspansiyon ve Calpol Süspansiyon genellikle 6 yaş altı çocukların kullanımı içindir.

Her 5 ml hacimde 250 mg parasetamol içeren Parol Plus Oral Süspansiyon ile Calpol 6 Plus Süspansiyon ise genellikle 6 yaş üstü çocuklar içindir.

Doktor önerisi olmadan Çocuğunuza 24 saat içinde 4 dozdan fazla parasetamol vermeyin. Dozlar arasında en az 4 saat bekleyin.

Aslında hem plus olan grup hem de plus olmayan grup 2 yaş üzeri tüm çocuklarda kullanılabilir. Aralarında ilaç konsantrasyonu dışında fark yoktur. İlaç konsantrasyonu nedeniyle ilaç dozunun doğru hesaplanması önemlidir.

Ateş düşürücü doz hesaplamasını kiloya uygun olarak en hassas ve en kolay şekilde yapabilmek için Ateş Düşürücü Asistanı ADA‘yı deneyin.

Bebekler için: 120mg/5ml parasetamol

YaşHacimNe sıklıkta?
3 ile 6 ay arası2.5ml24 saatte en fazla 4 kere
6 ile 24 ay arası5ml24 saatte en fazla 4 kere
2 ile 4 yıl arası7.5ml24 saatte en fazla 4 kere
4 ile 6 yıl arası10ml24 saatte en fazla 4 kere
önerilen yaklaşık değerlerdir

Çocuklar için: 250mg/5ml parasetamol

AgeHacimNe sıklıkta?
6 ile 8 yıl arası5ml24 saatte en fazla 4 kere
8 ile 10 yıl arası7.5ml24 saatte en fazla 4 kere
10 ile 12 yıl arası10ml24 saatte en fazla 4 kere
önerilen yaklaşık değerlerdir

Çocuklar için parasetamol tablet dozajları

Parasetamol içeren tabletler (Parol tablet, Minoset tablet, Panadol tablet gibi) genellikle her bir tablet 500 mg parasetamol içerir.

YaşMiktarNe sıklıkta?
6 ile 8 yıl arası250mg24 saatte en fazla 4 kere
8 ile 10 yıl arası375mg24 saatte en fazla 4 kere
10 ile 12 yıl arası500mg24 saatte en fazla 4 kere
12 ile 16 yıl arası750mg24 saatte en fazla 4 kere
önerilen yaklaşık değerlerdir

Parasetamol ne sıklıkla verilir

Çocuğunuzun birkaç gün boyunca (genellikle 3 güne kadar) gece gündüz ağrısıyla ilgili yardıma ihtiyacı varsa, her 6 saatte bir parasetamol dozu verin. Bu, çok fazla parasetamol verme riski olmadan ağrının güvenli bir şekilde giderilmesine yardımcı olacaktır.

Ekstra 2 doz veya daha fazla parasetamol alan çocukları sağlık kuruluşuna götürün. Tedaviye ihtiyaçları olabilir. Eğer, çocuğunuzu hastaneye götürmeniz gerekirse, parasetamol ilaç kutusunu veya broşürünü ve kalan ilaçları yanınızda götürün.

4. Parasetamol nasıl verilir?

Parasetamol çocuklara yiyecekle birlikte veya aç verilebilir.

Şurup

Şişeyi en az 10 saniye iyice çalkalayın ve ilaçla birlikte gelen plastik şırınga veya kaşık ölçeği kullanarak doğru miktarı ölçün.

Şırınganız veya kaşık ölçeğiniz yoksa eczacınızdan bir tane isteyin. Doğru miktarı vermeyeceğinden mutfak çay kaşığı veya tatlı kaşığı kullanmayın!

Çocuğunuz parasetamol şurubun tadını beğenmiyorsa, şurubu verdikten hemen sonra ona bir bardak süt veya meyve suyu verebilirsiniz.

Tablet (hap)

Tabletler bir bardak su, süt veya meyve suyu ile yutulmalıdır. Çocuğunuza tableti çiğnememesini söyleyin.

Çözünür tabletler en az yarım bardak su içinde çözülmelidir. Tabletin tamamen çözüldüğünden emin olmak için karıştırın ve ardından içmesi için çocuğunuza verin.

Fitil

Parasetamol fitiller, çocuğunuzun poposundan içeriye doğru yavaşça itilerek kullanılan ilaçlardır. İlacın içerisinden çıkan talimatlara bakın.

5. 2 aylıktan itibaren bebeklere parasetamol verilmesi

Bebeğiniz ağrı çekiyorsa veya ateşi yüksekse (aşı olduktan sonra yükselen ateş de dahil), bebeğinize 1 doz parasetamol şurubu (veya 1 fitil) verebilirsiniz.

Normal doz 2.5ml bebek şurubu (veya 60mg fitil) şeklindedir. Bebeğiniz erken doğduysa (prematüre) veya yaşına göre hafif kilodaysa, ilaç kullanmadan önce doktorunuza veya sağlık görevlinize danışın.

Bebeğinize ihtiyacı olursa 4 saat sonra 1 doz daha şurup verebilirsiniz. Bundan sonra hala ateşleri yüksekse, bir doktora veya bir eczacıya danışın.

Menenjit Aşısı Sonrası

8. hafta ve 16. haftada menenjit B aşısı yapılan bebeklerin aşı sonrası 24 saat içinde ateşlerinin yükselmesi muhtemeldir. Bu nedenle, 2 aylıktan büyük bebeklere 3 doz parasetamol verebilirsiniz (normal önerilen 2 dozdan fazla).

Aşıdan sonra mümkün olan en kısa sürede parasetamol verilmesi bebeğinizin yüksek ateş alma riskini azaltacaktır.

Menenjit aşılamalarını takip eden olağan doz:

  • Aşılamadan sonra mümkün olan en kısa sürede 2.5ml
  • İlk dozdan 4 ila 6 saat sonra 2,5 ml
  • İkinci dozdan 4 ila 6 saat sonra 2,5 ml

Bebeğiniz erken doğum (prematüre) veya yaşına göre daha düşük kiloda ise, ona parasetamol vermeden önce doktorunuza veya bir başka sağlık profesyoneline danışın.

6. İbuprofen (gibi diğer ağrıkesici/ateş düşürücü şuruplarla) birlikte parasetamol kullanmak

İbuprofen, çocuklara parasetamol ile birlikte verilebilecek tek güvenli ağrı kesicidir. Ancak parasetamol ve ibuprofen’i aynı anda vermeyin.

Bu ilaçları her seferinde 1 kez vermeniz gerekir (çocuğunuzun doktoru veya hemşiresi size farklı talimatlar vermediği sürece).

Yüksek ateş için

Çocuğunuza parasetamol verdiyseniz ve 1 saat sonra hala yüksek ateşe sahipse, ona ibuprofen vermeyi deneyebilirsiniz.

Bu, sıcaklıklarını düşürmeye yardımcı olursa, parasetamol yerine ibuprofen vermeye devam edin. İlaç kutusundan çıkan prospektusa bakın.

Doktor veya hemşire tavsiyesi olmadan, yüksek ateşi tedavi etmek için parasetamol ve ibuprofen arasında geçiş yapmayın.

Her iki ilacın da maksimum günlük dozundan fazlasını vermeyin.

Ne parasetamol ne de ibuprofen veya bunların dönüşümlü kullanımları size yardımcı olamıyorsa çocuğunuzu sağlık kuruluşuna götürün.

Ağrı için (diş çıkarma dahil)

Çocuğunuza parasetamol verdiyseniz ve 2 saat sonra hala ağrısı varsa, ibuprofen vermeyi deneyebilirsiniz.

Bu işe yararsa, bir seferde yalnızca 1 ilaç vererek parasetamol ve ibuprofen arasında geçiş yapmaya devam edin. Her ilacın zamanlaması çocuğunuzun ne kadar acı çektiğine bağlı olacaktır. Emin değilseniz, eczacınıza danışınız.

Her iki ilacın da maksimum günlük dozundan fazlasını vermeyin.

Ne parasetamol ne de ibuprofen veya bunların dönüşümlü kullanımları size yardımcı olamıyorsa çocuğunuzu sağlık kuruluşuna götürün. Ayrıca çocuğunuzun neden ağrısı olduğunu bilmiyorsanız onu doktora götürün.

Uyarı! Eğer çocuğunuzda astım veya su çiçeği var ise ibuprofen vermeyin.

16 yaşın altındaki bir çocuğa doktoru önermedikçe asla aspirin vermeyin.

Parasetamol içeren diğer ilaçlar

Parasetamol içeren birden fazla ilacı aynı anda kullanmak ciddi doz ayarlaması yapmayı gerektirir. Eğer doktorunuz sizin için doz ayarlaması yapmadıysa birden fazla parasetamol içeren ilacı aynı anda kullanmadan önce doz aşımı yapmadığınıza emin olun.

Nihayetinde, ateş düşürücüler, ağrı kesiciler, soğuk algınlığı ilaçları ve diğer birçok ilaçta parasetamol etken maddesi bulunabilir.

7. Çocuklarda olası yan etkiler

Parasetamol, doğru dozlarda verirseniz nadiren yan etkilere neden olur.

Bir yan etki konusunda endişeleniyorsanız veya olağandışı bir şey fark ederseniz, eczacınız veya doktorunuzla konuşun.

Ciddi alerjik reaksiyon

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

8. Uyarılar

Genel olarak, parasetamol antibiyotikler dahil diğer reçeteli ilaçlarla etkileşime girmez.

Bununla birlikte, parasetamol bazı çocuklar için uygun değildir. Aşağıdakilere sahipseniz doktorunuza danışın:

  • Epilepsi tedavisi alıyorsanız
  • Verem (tüberküloz) tedavisi alıyorsanız
  • Bir kan sulandırıcı olan warfarin kullanıyorsanız

Olası anormal durumlar için doktorunuza danışın.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.