Corona Virüs Belirtileri (COVID-19)

Sadece grip miyim yoksa corona virüs ile enfekte oldum mu? Yüksek ateş, öksürük ve nefes almakta güçlük corona virüsünün belirtileri olarak biliniyor ancak bu belirtiler grip dahil birçok üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla benzerdir.

12 Mar 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
koronavirüs - COVID-19 korona Corona virus - hekimimyanimda.com

Yeni corona virüs (COVID-19) belirtileri nelerdir? Corona ile enfekte olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Sadece grip miyim yoksa corona virüs ile enfekte oldum mu? Yüksek ateş, öksürük ve nefes almakta güçlük corona virüsünün belirtileri olarak biliniyor ancak bu belirtiler grip dahil birçok üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla benzerdir.

Yeni corona virüs (COVID-19) belirtilerinin en kapsamlı analizi, Çin’de yakın bir tarihte 55.000’den fazla onaylanmış corona vakasının Dünya Sağlık Örgütü tarafından değerlendirilmesiyle yapılmıştır. (1)

Corona virüsün en yaygın belirtileri

Yeni corona virüsün (COVID-19) en sık görülen belirtileri Yüzdesi (%)
Yüksek ateş88
Kuru Öksürük68
Yorgunluk/Halsizlik38
Ösrürürken akciğerlerden balgam veya mukus gelmesi33
Nefes darlığı19
Kemik veya eklem ağrısı15
Boğaz ağrısı14
Baş ağrısı14
Titreme11
Bulantı veya kusma5
Burun tıkanıklığı 5
İshal4
Öksürüken kan gelmesi1
Gözlerde şişlik1

COVID-19, alt solunum yolu enfeksiyonudur, bu da semptomların çoğunun göğüste ve akciğerlerde hissedildiği anlamına gelir.

İyi haber şu ki, Çin’de hastalanan çoğu insanın (yaklaşık %80) belirtileri hafif ila orta şiddettedir.

Eğer, yurt dışı seyahatinden geldiyseniz veya corona virüs taşıdığından şüphelendiğiniz birine yaklaştıysanız ve tablodaki belirtilerin bir kısmına sahipseniz:

  1. Aksi mümkün olmadıkça toplum içine çıkmayın. Kalabalığa karışmayın. Kendi odanızda kendinizi karantina altına alın.
  2. Doğrudan doktorunuzun yanına gitmeyin. Bir yakınınız sizin adınıza doktorunuza gitsin ve doktorunuzla telefonda konuşun. Neler yapılması gerektiğini öğrenin.

Uyarı! Gerçek bir corona virüs hastasının hastaneye gitmesi, zaten başka hastalıklara sahip diğer hastalara corona virüs bulaştırmasına neden olur. Virüs hızla zaten hasta olan insanlara bulaşır ve muhtemelen öldürücü olur.

Kaynak:
– World Health Organization: “Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19).”
– CDC media briefing, March 9, 2020.