COVID-19: Elbise ve Ayakkabı Temizliğinde Dikkat Edilesi Öneriler

COVID-19’lu bir bireye yakın yaşıyorsanız, sağlık çalışanıysanız, sık sık evinizden dışarı çıkıyorsanız veya COVID-19 ile temas riski yüksek bir işte çalışıyorsanız kıyafetlerinizi sık sık yıkamak iyi bir önlem olacaktır.

12 Nis 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
çamaşır makinasından çamaşırları alan kadın - HekimimYanimda.com - temizlik

Yeni Corona virüs (COVID-19) ayakkabılar veya elbiselerle taşınabilir. Çoğu ev tipi deterjan, çamaşır yıkarken virüsü öldürmek için yeterlidir.

1. Kıyafetler

Yeni Corona virüs (COVID-19), hakkında bilmediğimiz çok şey var ve her gün virüs hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Ancak şu an şunu söylemek mümkün:

Koşu yapmak için dışarıya çıkıyorsanız veya hızlıca markete gidip gelecekseniz COVID-19’a yakalanma riskiniz oldukça düşük. Ayakkabıların veya kıyafetlerin virüs taşıması ve hastalık nedeni olması pek mümkün görünmüyor. Diğer bir ifade ile yeni corona virüsün (COVID-19) kıyafetler veya ayakkabılarla bulaştığına dair herhangi bir araştırma ya da bilimsel çalışma bulunmuyor.

Yeni Corona virüsün canlı insan vücudunun dışında da belli yüzeylerde belli bir süre hayatta kalabilir.

  • Aerosol (damlacık): 3 saat
  • Bakır: 4 saat
  • Karton: 24 saat
  • Plastik: 72 saat
  • Paslanmaz çelik: 72 saat

Yüzey tipine bağlı olarak, virüsün sadece birkaç saat ila birkaç gün arasında hayatta kalabileceği tahmin ediliyor. Bu süre, farklı koşullar altında değişebilir. (örn. yüzey tipi, ortam sıcaklığı veya nemi gibi)

Nem ve rutubet virüsün hayatta kalmasına en fazla olanak tanıyan iki önemli etkendir. Kıyafetler nem tutmayacak şekilde üretilirler ve eğer nem, ter veya ıslaklık varsa zaten yıkanma vakitleri gelmiştir.

Evde çamaşır yıkarken, virüsü öldürmek ek çaba sarf etmeye gerek yoktur. Koronavirüs zarflı bir virüstür ve sabun, alkol ve temizleyicilerin çoğu koronavirüsten korunmak için yeterlidir. Yinede evinizdeki temizleyicilerin koronavirüs için etkili olup olmadığını kontrol etmek isterseniz SARS-CoV-2’ye karşı etkili olduğu bilinen ürünlerin tam listesine bakabilirsiniz.

Herhangi bir yüzeye COVID19 bulaştığını düşünüyorsanız, virüsü öldürmek ve kendinizi ve virüslerden korumak için basit bir dezenfektanla o yüzeyleri temizleyin.

2. Ayakkabılar

Ayakkabılar doğası gereği elbiseler kadar sık yıkanmazlar ve göreceli olarak daha kirlidirler ve mikrop taşıma riskleri daha yüksektir.

Ancak ayakkabılar zaten yaşam alanından uzaktadır. Ayakkabılarla yatak odasına ya da mutfağa girmiyorsunuz değil mi?

Yineden corona virüs pandemisi nedeniyle dışarı çıkarken mümkün olduğu kadar bu ayakkabıyı yaşam alanının dışında tutmakta fayda var.

Ayakkabılarınızı ayakkabılığa koyduktan sonra ellerinizi yıkamanız önemlidir.

3. En önemli önlemler

Yeni koronavirüsün neden olduğu grip benzeri solunum yolu hastalığı COVID-19, genellikle solunum damlacıkları (aerosol) ile yayılır. Cisimlere ve yüzeylere bulaşan virüslerin başkalarını hasta edip edemeyeceğine dair endişeler artmış olsa da bu virüsten korunmanın en önemli yöntemleri hala aynıdır.

Corona ile enfekte olmuş bir bireyin başka bir kişinin yakınında öksürmesi veya hapşırması, doğrudan bulaşmanın en olası yoludur.

Ellerinizi sabunlu suyla yıkayın veya alkol bazlı bir dezenfektanla dezenfekte edin veya kolonya ile dezenfekte edin. Uzun süreli kolonya veya dezenfektan kullanmak ellerinizi tahriş edebilir bu nedenle en iyisi ellerinizi doğru şekilde yıkamanızdır.

Ellerinizi iyice yıkamadan veya dezenfekte etmeden ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunmaktan kaçının.

Yeni corona virüs hakkında merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.