COVID-19: Market Alışverişlerinde Dikkat Edilesi Öneriler

COVID-19’a neden olan Corona virüs, belirli yüzeylerde 72 saate kadar yaşayabilir. Marketten satın aldığınız ürünler veya evinizin dışından evinizin içine aldığınız hemen her şey evinize Corona virüs getirmiş olabileceğiniz anlamına gelir.

09 Nis 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
maske ile alışveriş yapmak - corona - HekimimYanimda

Satın almak istediğiniz ürünlere muhtemelen ilk dokunan kişi siz değilsiniz. Dahası, daha önce COVID-19 hastası biri sizin satın almak istediğiniz ürünün yanında öksürmüş veya hapşırmış olabilir. Market alışverişi yapmaktan vazgeçmeniz için değil, nasıl akıllıca alışveriş yapabileceğiniz anlamak için okumaya devam edin.

Alışveriş için evinizden çıktığınızda

Market alışverişi için dışarıya çıktığınızda, bir Corona hastasının 6 metreden daha yakın bir mesafeden öksürmesi veya hapşırması ile size de Corona bulaşabilir.

Corona virüsün hızla yayılmasının önemli nedenlerinden biri COVID-19 hastası olup hastalığı semptomsuz veya çok hafif semptomlarla geçiren insanların hastalığı yaymasıdır. Ürünleri evinize aldığınızda gerekli temizliği yapmanız ve dışarıya çıktığınızda maske takmanız sizi Corona virüsten korumaya yardım eder.

Şal, atkı ve başörtüsü gibi kumaşlarla maske yapmaya çalışmayın. Corona virüs kumaştan geçecek kadar küçüktür.

Maske ne kadar koruyucudur? Corona virüs nedir? Nasıl korunabilirim? COVID-19 belirtileri nelerdir? Evde tedavi ve karantina nasıl yapılmalıdır? Corona hakkındaki tüm yazılarımız için,

Market alışverişi sırasında mümkün olduğu kadar kimseye yaklaşmayın. Başka birinin olduğu reyona gitmeden önce onun ayrılması için bekleyin. Eğer başka insanların size yaklaştığını farkederseniz birkaç adım geri çıkmalarını istemekten çekinmeyin.

Başkalarına yaklaşmak zorunda kaldığınızda nefes alış verişinizi azaltın. Birinin yakınından geçiyorsanız mümkünse geçici olarak ağzınız kapalı olarak nefesinizi tutmanız havadaki virüsü içinize çekmediğiniz için sizi korur. Birinin yanından kısa sürede geçecekseniz ağzınız kapalıyken burundan hafif hafif nefes vererek geçmek en iyisidir.

Corona hastalarının, hapşırma ve öksürük ile oluşturdukları damlacıkların sizin ağzınız veya burnunuzdan içeriye girmesiyle size de Corona virüs bulaşabilir.

Bununla beraber, Corona hastasının virüs bulaştırdığı cisimlere veya yüzeylere elinizle temas ederseniz sonra Corona bulaşmış bu elinizi yıkamadan ya da dezenfekte etmeden ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize götürürseniz temas yoluyla hastalığı kapmış olursunuz.

Bu nedenle evinizin dışında, elinizin temiz olduğundan emin olmadığınız durumlarda, ellerinizi ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize temas ettirmeyin.

Bir araştırmada, virüsün plastik ve paslanmaz çelikte 72 saate kadar ve kartonda ise 24 saate kadar tespit edilebilir olduğu bulundu.

Bu nedenle, süpermarket gibi diğer insanların sıkça temas ettikleri yerlerde herhangi bir yüzeye dokunmadan önce her zaman “bu yüzeye benden kısa süre önce bir korona hastası temas etmiş olabilir” düşüncesini aklınızda tutmalısınız. Gerekli olmadıkça dokunmayın.

Sadece satın almak istediğiniz ürünlere dokunun. Dokunmanız gereken yüzeyi azaltın. Alışveriş arabalarına ihtiyacınız varsa onları tutmanız gereken yerleri silmenizde fayda var.

Eğer doğrudan evinize teslim yapan bir market kullanma şansınız varsa bu daha güvenli olacaktır. Küçük marketlerde ve bakkallarda içeriye girmeksizin doğrudan market çalışanının ürünleri size getirmesini isteyin. İçeriye girilmemesi sizin olduğu kadar içerde çalışanların sağlığı için de koruyucudur. Siz hasta olabilirsiniz ve market çalışanına bulaştırabilirsiniz. Teması azaltmak her iki tarafın da avantajına olacaktır.

“Başkalarının yakınında olmanız için gereken süreyi azaltın ve dokunabileceğiniz öğelerin miktarını azaltın.”

Market dönüşü temizlik ve dezenfeksiyon

Yiyeceklerinizi hangi şekilde alırsanız alın, evinize yeni bişeyler girdiğinde temizliğinden emin olmak istersiniz. En azından evinizden içeriye girdiğiniz anda ve ürünleri paketinden çıkardığınızda ellerinizi yıkamalısınız.

Market dönüşü dokunduğunuz yüzeylerden elinize virüs bulaşmış olabileceği ihtimaline karşı evinize girer girmez en hızlı şekilde ellerinizi yıkayın. El yıkama konusunda en az 20 saniye elin her noktası temizlenene kadar yıkamak öneriliyor. Dünya sağlık örgütünün hazırladığı video el yıkama konusunda oldukça öğretici. Detaylar için…

Eğer evinizden içeriye aldığınız ürünlerin Corona virüs taşımasından endişe ediyorsanız el yıkamaya ek önlemler alabilirsiniz.

  1. Dışarıdan içeriye aldığınız ürünleri temizlemeden önce geçici olarak yerleştireceğiniz belirli bir sert yüzey belirleyin. Sert ve sınırları belli bir yüzeyi temizlemek daha kolaydır.
  2. Tek kullanımlık ambalajları atabilirsiniz.
  3. Ürünleri kolonya veya dezenfekten veya sabun ile ıslatılmış bezle silebilirsiniz.
  4. Dışarıdan içeriye aldığınız her şeyin temas ettiği tüm yüzeyleri temizleyin.
  5. Ellerinizi iyice yıkayın.

Yiyecekleri temizlemek

Yiyeceklerin daha güvenli olmalarını sağlamak için onları 72 saat boyunca ayrı bir bölümde bekletebilirsiniz.

Yiyecekleri ayrı bir bölümde bekletme şansınız olsa da olmasa da yiyecekleriniz için uygulayabileceğiniz diğer temizlik önerileri şöyledir:

  • Meyve ve sebzeleri en az 20 saniye sirkeli su ile ovalayabilirsiniz.
  • Portakal ve elma gibi kabuklular “çok iyi durulanmak şartıyla” sabunlu suda yıkanabilir ancak sirke daha güvenilir bir temizleme şekli olacaktır.
  • Maydanoz ve taze nane gibi yıkaması sor yiyecekleri sirke ile su karışımı olan bir kasede bekletebilirsiniz.

Tüm bu öneriler hastalanma riskinizi azaltacaktır. Dr. Jeffrey VanWingen tarafından önerilen alışveriş sonrası temizlik önerilerini türkçe altyazı ile izlemek isterseniz:

Eğer tüm bu önerilere rağmen evinizde COVID-19 belirtileri taşıyan biri olursa evde tedavinin nasıl yapılacağı ve karantina konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek için,