Salı, 27 Ekim, 2020

İbuprofen corona virüs hastalığını şiddetlendirir mi?

Astım hastası çocuklarda bronşlarda spazma yolaçabileceğinden dolayı ibuprofen önerilmemekteydi. Corona virüs (COVID-19) hastalığı akciğerleri sıkça tutmaktadır.

COVID-19’un en ciddi komplikasyonu, 2019 yeni corona virüs enfekte pnömoni (NCIP =new corona infection pneumonia) olarak adlandırılan bir pnömoni (zatürre)’dir.

Şu uyarıyı birçok ibuprofen içeren ilacın kutusundan çıkan prospektusta görmüş olabilirsiniz:

Çocuğunuz astım hastası ise veya daha önce astım geçirdiyse; bronşlarda spazma (akciğere giden hava yollarının kasılıp geçici olarak daralmasına) yol açabilir.

Şu anda ibuprofen’in koronavirüsü (COVID-19) daha da kötüleştirdiğine dair güçlü bir kanıt yoktur.

Ancak ibuprofen ile corona virüs arasındaki ilişki hakkında daha fazla bilgiye sahip olana kadar, soğuk algınlığı ve yüsek ateş gibi durumların tedavisinde parasetamol tercih etmekte fayda vardır.

Ancak doktorunuz size parasetamol yerine ibuprofen kullanmanızı önerdiyse doktorunuzun önerilerine uyun.

Bir doktorun tavsiyesi üzerine önceden beri ibuprofen veya başka bir steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaç (NSAID) alıyorsanız, doktorunuza danışmadan bırakmayın.

Eğer ibuprofen içeren ilaçlar kullanıyorsanız bu ilaçları parasetamol içeren ilaçlarla değiştirebilme şansınız olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz. En azından yeni başlayacağınız ilaçlarda (doktorunuz aksini önermedikçe) parasetamol tercih etmekte fayda var.

1. Bazı parasetamol içeren ilaç önerileri

Yüksek ateş durumunda çocuğunuz için kullanabileceğiniz parasetamol içeren bazı ateş düşürücü şuruplar şöyledir:

Parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar

Soğuk algınlığı durumunda çocuğunuz için kullanabileceğiniz bazı parasetamol içeren soğuk algınlığı şurupları şöyledir:

Soğuk algınlığı durumunda kullanabileceğiniz parasetamol içeren bazı soğuk algınlığı hapları şöyledir:

2. İbuprofen içeren bazı ilaçlar

COVID-19 (corona virüs) nedeniyle şu ilaçları geçici süreyle doktorunuza danışmadan kullanmamanızda fayda var.

Yüksek ateş veya ağrı durumunda doktorunuza danışmadan çocuklarınızda kullanmanızı önermediğimiz ibuprofen içeren bazı ateş düşürücü ve ağrı kesici şurupları şöyledir:

Soğuk algınlığı durumunda doktorunuza danışmadan çocuklarınızda kullanmanızı önermediğimiz ibuprofen içeren bazı soğuk algınlığı şurupları şöyledir:

Soğuk algınlığı durumunda doktorunuza danışmadan kullanmanızı önermediğimiz ibuprofen içeren bazı soğuk algınlığı hapları şöyledir:

3. Fransa sağlık bakanının ibuprofen uyarısı

Fransa sağlık bakanı Olivier Véran, koronavirüs hastaları tarafından alınan ağrı kesiciler hakkında bir uyarı yaptı: İbuprofen ve aspirin gibi ilaçlardan uzak durun.

Bunun yerine parasetamol alın dedi. İbuprofen gibi NSAİİ’ların, koronavirüsün neden olduğu hastalığın semptomlarını kötüleştirdiğini söyledi. Bakınız:

Not: İlaç almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bu içerik genel bir durum hakkında bilgilendirme amaçlıdır. Size özel tedavi şeması değildir!

Sadece bilgi almak veya sağlık hakkında soru sormak istiyorsan online olarak doktorlara soru sor. Hastaneye giderek risk alma.

Hafif hastalık belirtilerin varsa, hastalığının şiddetli olmadığını düşünüyorsan veya erteleyebiliyorsan sağlık kuruluşuna gitme! Gerektiğinde elbette hastaneye gidersin. Önce alternatif çözümleri değerlendir. #EvdeKal #Corona

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Prostata iyi gelen ve prostat kanserinden koruyan yiyecekler

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı geliştirebilir ya da sağlığımıza zarar verebilir. Bu yazımızda erkeklere özel prostat’ın sağlığını geliştirecek ve uzun vadede erkekleri prostat...

Rabiza Nedir? Rabiza Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Rabiza, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

10 Maddede Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine ne iyi gelir, sorusuna cevap arıyorsanız mide yanması, gastrit, ülser veya reflü gibi bir rahatsızlığınız var demektir. Hastalığınızın tıbbi adı...

Prabex Nedir? Prabex Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Prabex, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır.  Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

Raneks Nedir? Raneks Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Raneks, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Korana virüs Bilgisayarlı Tomografi (BT) Bulguları

Koronavirüs bilindiği üzere akciğerlerde bazen asemptomatik bazen de ağır enfeksiyona yol açarak solunum yetmezliği ve ölüme kadar götürebilen ciddi tablolara yol açabilmektedir.

Yerken veya içerken korona virüs bulaşır mı?

Bir şeyler atıştırırken veya yemek yerken korona virüs bulaşabilir mi? Yerken ve içerken nelere dikkat edilmelidir? Öncelikle yiyeceklerin veya...

GÜNCEL

Psikoz nedir? Delilik nedir? Gerçek hayatta psikoz ve delilik

Psikoz, en yalın tanımıyla gerçekliği değerlendirme yetisinde bozukluktur. Peki "gerçekliği değerlendirmenin bozulması" normal hayatta nasıl karşımıza çıkar?

Bebeklere calpol 6 plus verilir mi?

Bebeklere calpol 6 plus verilir mi? sorusunun cevabı "calpol 6 plus şurup 6 kg ve üzeri bebeklere verilebilir" şeklindedir.

Prostata iyi gelen ve prostat kanserinden koruyan yiyecekler

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı geliştirebilir ya da sağlığımıza zarar verebilir. Bu yazımızda erkeklere özel prostat’ın sağlığını geliştirecek ve uzun vadede erkekleri prostat...

Rabiza Nedir? Rabiza Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Rabiza, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz