İbuprofen Corona Virüs Hastalığını Şiddetlendirir mi?

Astım hastası çocuklarda bronşlarda spazma yolaçabileceğinden dolayı ibuprofen önerilmemekteydi. Corona virüs (COVID-19) hastalığı akciğerleri sıkça tutmaktadır.

26 Mar 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
ibuprofen vs corona virus - COVID19 - HekimimYanimda.com

COVID-19’un en ciddi komplikasyonu, 2019 yeni corona virüs enfekte pnömoni (NCIP =new corona infection pneumonia) olarak adlandırılan bir pnömoni (zatürre)’dir.

Şu uyarıyı birçok ibuprofen içeren ilacın kutusundan çıkan prospektusta görmüş olabilirsiniz:

Çocuğunuz astım hastası ise veya daha önce astım geçirdiyse; bronşlarda spazma (akciğere giden hava yollarının kasılıp geçici olarak daralmasına) yol açabilir.

Şu anda ibuprofen’in koronavirüsü (COVID-19) daha da kötüleştirdiğine dair güçlü bir kanıt yoktur.

Ancak ibuprofen ile corona virüs arasındaki ilişki hakkında daha fazla bilgiye sahip olana kadar, soğuk algınlığı ve yüsek ateş gibi durumların tedavisinde parasetamol tercih etmekte fayda vardır.

Ancak doktorunuz size parasetamol yerine ibuprofen kullanmanızı önerdiyse doktorunuzun önerilerine uyun.

Bir doktorun tavsiyesi üzerine önceden beri ibuprofen veya başka bir steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaç (NSAID) alıyorsanız, doktorunuza danışmadan bırakmayın.

Eğer ibuprofen içeren ilaçlar kullanıyorsanız bu ilaçları parasetamol içeren ilaçlarla değiştirebilme şansınız olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz. En azından yeni başlayacağınız ilaçlarda (doktorunuz aksini önermedikçe) parasetamol tercih etmekte fayda var.

1. Bazı parasetamol içeren ilaç önerileri

Yüksek ateş durumunda çocuğunuz için kullanabileceğiniz parasetamol içeren bazı ateş düşürücü şuruplar şöyledir:

Parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar

Soğuk algınlığı durumunda çocuğunuz için kullanabileceğiniz bazı parasetamol içeren soğuk algınlığı şurupları şöyledir:

Soğuk algınlığı durumunda kullanabileceğiniz parasetamol içeren bazı soğuk algınlığı hapları şöyledir:

2. İbuprofen içeren bazı ilaçlar

COVID-19 (corona virüs) nedeniyle şu ilaçları geçici süreyle doktorunuza danışmadan kullanmamanızda fayda var.

Yüksek ateş veya ağrı durumunda doktorunuza danışmadan çocuklarınızda kullanmanızı önermediğimiz ibuprofen içeren bazı ateş düşürücü ve ağrı kesici şurupları şöyledir:

Soğuk algınlığı durumunda doktorunuza danışmadan çocuklarınızda kullanmanızı önermediğimiz ibuprofen içeren bazı soğuk algınlığı şurupları şöyledir:

Soğuk algınlığı durumunda doktorunuza danışmadan kullanmanızı önermediğimiz ibuprofen içeren bazı soğuk algınlığı hapları şöyledir:

3. Fransa sağlık bakanının ibuprofen uyarısı

Fransa sağlık bakanı Olivier Véran, koronavirüs hastaları tarafından alınan ağrı kesiciler hakkında bir uyarı yaptı: İbuprofen ve aspirin gibi ilaçlardan uzak durun.

Bunun yerine parasetamol alın dedi. İbuprofen gibi NSAİİ’ların, koronavirüsün neden olduğu hastalığın semptomlarını kötüleştirdiğini söyledi:

Not: İlaç almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bu içerik genel bir durum hakkında bilgilendirme amaçlıdır. Size özel tedavi şeması değildir!

Hafif hastalık belirtilerin varsa, hastalığının şiddetli olmadığını düşünüyorsan veya erteleyebiliyorsan sağlık kuruluşuna gitme! Gerektiğinde elbette hastaneye gidersin. Önce alternatif çözümleri değerlendir. #EvdeKal #Corona