Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

8 Eylül 2020'de Kanada'nın baş halk sağlığı görevlisi, karantina grubunuzun dışındaki yani sizinle aynı evde yaşamayan biriyle cinsel münasebetler sırasında yüzünüze maske takmanızı önermek de dahil olmak üzere koronavirüs salgını için güvenli seks kuralları yayınladı.

10 Eyl 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
Seks ve Koronavirüs, Seks Esnasında Maske Takılır mı, hekimimyanimda.com

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Peki, seks esnasında maske takılır mı?

Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse maruz bırakabilir. Bir cinsel partner üzerindeki virüslere dokunduğunuzda ve ardından ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunduğunuzda virüse yakalanabilirsiniz.

COVID-19 pandemisi sırasında fiziksel yakınlık ihtiyacına rağmen virüsten korunmanıza yardımcı olacak bazı öneriler:

 • En düşük koronavirüs riski taşıyan cinsel aktivite, “Yalnızken yaşadığındır”.
 • Evinizin dışındaki biriyle yüz yüze cinsel ilişkiye girmeyi veya yakın teması tercih ederseniz” öpüşmeyi ve yüz yüze temas gibi protokolleri atlayın ve burnunuzu ve ağzınızı bir maske ile kapatın.
 • Ayrıca, prezervatif kullandığınızdan, kendinizin ve partnerinizin koronavirüs belirtileri taşımadığından ve alkol tüketimini sınırladığınızdan emin olun. Böylece doğru kararlar verebilirsiniz.
 • Semen (döl, meni, sperm) veya vajinal sıvılar yoluyla koronavirüs bulaşma riski düşüktür. Ancak “yeni partnerlerle cinsel aktivite, öpüşme gibi yakın temas içeren dar alanda kısa paslaşmalar COVID-19 bulaşma riskini artırır.
 • Harvard araştırmacıları Annals of Internal Medicine’de yayınlanan bir makalede, aynı ortamda birlikte karantinada olmadıkları biriyle cinsel münasebet kuracak yetişkinlerin maske takmalarını ve öpüşmekten kaçınmalarını önerdi.
 • “Yüz yüze cinsel ilişkinin” her biçimi risk taşır çünkü virüs “aerosollerle kolayca bulaşır”.
 • Cinsel aktiviteden önce ve sonra ellerinizi yıkayın ve duş alın.
 • Cinsel faaliyette bulunduğunuz alanı temizlemek için sabun veya alkollü bez kullanın.

Araştırmacılara göre, cinsel davranışlara bağlı olarak koronavirüs bulaşma riski aşağıdaki sırayla artmaktadır:

 1. tamamen uzak durmak
 2. mastürbasyon
 3. dijital platformları kullanarak seks
 4. birlikte karantinada bulunduğunuz biriyle seks
 5. birlikte karantinada bulunmadığınız biriyle seks.

Ayrıca, Mayo Clinic şunları öneriyor:

 • Kendileriyle aynı ortamda karantinada bulunmayan (dışarıdan) biriyle cinsel münasebette bulunmadan önce maske takılmalı ve öpüşmekten kaçınılmalıdır.
 • Seks oyuncakları yıkanmalıdır.
 • Prezervatif takılmalıdır.
 • Partner sayısı en aza indirilmelidir.

Şu anda COVID-19 virüsünün meni(sperm) veya vajinal sıvılar yoluyla bulaştığına dair bir kanıt yok. Ancak, kendisine korona virüs bulaşmış olan veya iyileşmekte olan kişilerin menisinde virüs bulunduğu tespit edilmiştir.

Siz veya partneriniz iyi hissetmiyorsa veya COVID-19 olabileceğinizi düşünüyorsanız, ikiniz de daha iyi hissedene kadar birbirinizi öpmeyin veya seks yapmayın. Ayrıca, siz veya partneriniz mevcut bir kronik hastalığa sahipseniz ve COVID-19 ile ciddi hastalık riski altındaysanız, seksten kaçınmak en iyisi olabilir.

COVID-19 salgını sırasında en güvenli cinsel aktivite türü mastürbasyondur. Mastürbasyondan önce ve sonra ellerinizi ve kullanılan seks oyuncaklarını yıkadığınızdan emin olun. Ayrıca, gizlilik koruması sağlamak için ideal olarak şifrelenmiş bir online platform kullanarak, ortaklarla metin, fotoğraf veya video yoluyla cinsel faaliyette bulunmayı da düşünebilirsiniz.

Cinsiyetin ötesinde, bir partnerle uzaktan yakınlık kurmanın veya sürdürmenin başka yolları da vardır. Birlikte sanal randevulara çıkın, sevdiğiniz müzikleri paylaşın, birbirinize mektup yazın veya birbirinize göre giyin. Yaratıcı olun.


Kaynak: