Salı, 22 Eylül, 2020

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse maruz bırakabilir. Bir cinsel partner üzerindeki virüslere dokunduğunuzda ve ardından ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunduğunuzda virüse yakalanabilirsiniz.

8 Eylül 2020’de Kanada’nın baş halk sağlığı görevlisi, karantina grubunuzun dışındaki yani sizinle aynı evde yaşamayan biriyle cinsel münasebetler sırasında yüzünüze maske takmanızı önermek de dahil olmak üzere koronavirüs salgını için güvenli seks kuralları yayınladı.

COVID-19 pandemisi sırasında fiziksel yakınlık ihtiyacına rağmen virüsten korunmanıza yardımcı olacak bazı öneriler:

 • En düşük koronavirüs riski taşıyan cinsel aktivite, “Yalnızken yaşadığındır”.
 • Evinizin dışındaki biriyle yüz yüze cinsel ilişkiye girmeyi veya yakın teması tercih ederseniz” öpüşmeyi ve yüz yüze temas gibi protokolleri atlayın ve burnunuzu ve ağzınızı bir maske ile kapatın.
 • Ayrıca, prezervatif kullandığınızdan, kendinizin ve partnerinizin koronavirüs belirtileri taşımadığından ve alkol tüketimini sınırladığınızdan emin olun. Böylece doğru kararlar verebilirsiniz.
 • Semen (döl, meni, sperm) veya vajinal sıvılar yoluyla koronavirüs bulaşma riski düşüktür. Ancak “yeni partnerlerle cinsel aktivite, öpüşme gibi yakın temas içeren dar alanda kısa paslaşmalar COVID-19 bulaşma riskini artırır.
 • Harvard araştırmacıları Annals of Internal Medicine’de yayınlanan bir makalede, aynı ortamda birlikte karantinada olmadıkları biriyle cinsel münasebet kuracak yetişkinlerin maske takmalarını ve öpüşmekten kaçınmalarını önerdi.
 • “Yüz yüze cinsel ilişkinin” her biçimi risk taşır çünkü virüs “aerosollerle kolayca bulaşır”.
 • Cinsel aktiviteden önce ve sonra ellerinizi yıkayın ve duş alın.
 • Cinsel faaliyette bulunduğunuz alanı temizlemek için sabun veya alkollü bez kullanın.

Araştırmacılara göre, cinsel davranışlara bağlı olarak koronavirüs bulaşma riski aşağıdaki sırayla artmaktadır:

 1. tamamen uzak durmak
 2. mastürbasyon
 3. dijital platformları kullanarak seks
 4. birlikte karantinada bulunduğunuz biriyle seks
 5. birlikte karantinada bulunmadığınız biriyle seks.

Ayrıca, Mayo Clinic şunları öneriyor:

 • Kendileriyle aynı ortamda karantinada bulunmayan (dışarıdan) biriyle cinsel münasebette bulunmadan önce maske takılmalı ve öpüşmekten kaçınılmalıdır.
 • Seks oyuncakları yıkanmalıdır.
 • Prezervatif takılmalıdır.
 • Partner sayısı en aza indirilmelidir.

Şu anda COVID-19 virüsünün meni(sperm) veya vajinal sıvılar yoluyla bulaştığına dair bir kanıt yok. Ancak, kendisine korona virüs bulaşmış olan veya iyileşmekte olan kişilerin menisinde virüs bulunduğu tespit edilmiştir.

Siz veya partneriniz iyi hissetmiyorsa veya COVID-19 olabileceğinizi düşünüyorsanız, ikiniz de daha iyi hissedene kadar birbirinizi öpmeyin veya seks yapmayın. Ayrıca, siz veya partneriniz mevcut bir kronik hastalığa sahipseniz ve COVID-19 ile ciddi hastalık riski altındaysanız, seksten kaçınmak en iyisi olabilir.

COVID-19 salgını sırasında en güvenli cinsel aktivite türü mastürbasyondur. Mastürbasyondan önce ve sonra ellerinizi ve kullanılan seks oyuncaklarını yıkadığınızdan emin olun. Ayrıca, gizlilik koruması sağlamak için ideal olarak şifrelenmiş bir online platform kullanarak, ortaklarla metin, fotoğraf veya video yoluyla cinsel faaliyette bulunmayı da düşünebilirsiniz.

Cinsiyetin ötesinde, bir partnerle uzaktan yakınlık kurmanın veya sürdürmenin başka yolları da vardır. Birlikte sanal randevulara çıkın, sevdiğiniz müzikleri paylaşın, birbirinize mektup yazın veya birbirinize göre giyin. Yaratıcı olun.

Kaynaklar:

 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/expert-answers/sex-and-coronavirus/faq-20486572
 • https://www.webmd.com/lung/news/20200908/official-recommends-wearing-a-mask-during-sex
Dr. Fatih Mehmet Akıllı
Cerrahpaşa tıp fakültesi 2018 mezunuyum. En kutsal mesleklerden olan doktorluk mesleğine sahip olduğum için mutluluk duyuyorum. Şu an da Marmara üniversitesi mikrobiyoloji bölümünde uzmanlık eğitimime devam ediyorum.

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Havuz keyfinizi güvende tutacak sağlık önerileri

Havuzlar klorlanarak mikraoplardan arındırılır. Klorlamanın veya havuz içerisindeki su sirkülasyonunun yeterli olmadığını düşündüğünüz havuzlara girmeyin.Yaz aylarında elbette havuza girebilirsiniz ancak...

Psikolojik Kişilik ve Davranış Gelişimi

Yeni doğan bir bebek bir zamanlar inanıldığı gibi ''dünyaya boş bir kağıt ''olarak gelmez. Aksine, doğduğu andan itibaren bebeğiniz, şimdiye kadar dünyaya...

Kakule (Elettaria cardamomum)

Kakule (Elettaria cardamomum), çeşitli farmakolojik özelliklerin ilişkilendirildiği geleneksel bir aromatik bitkidir. Dünya üzerinde genellikle Sri lanka, Hindistan'ın güney bölgeleri ve Guatamala gibi...

Kandidiyazis (Monilyazis)

Deri, mukoza, tırnak ve iç organlarda (kemik, akciğer ve gastrointestinal kanal) hastalık tablosuna neden olurlar. Enfeksiyon ajanı, çoğunlukla C. albicans'tır.

Pityriasis versicolor (Tinea versikolor)

Saprofit bir maya mantarı (yeast) olan pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur)’un neden olduğu bir hastalıktır. Bu maya mantarı lipofilik ve dismorfik özellik gösterir...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Korana virüs Bilgisayarlı Tomografi (BT) Bulguları

Koronavirüs bilindiği üzere akciğerlerde bazen asemptomatik bazen de ağır enfeksiyona yol açarak solunum yetmezliği ve ölüme kadar götürebilen ciddi tablolara yol açabilmektedir.

Yerken veya içerken korona virüs bulaşır mı?

Bir şeyler atıştırırken veya yemek yerken korona virüs bulaşabilir mi? Yerken ve içerken nelere dikkat edilmelidir?Öncelikle yiyeceklerin veya...

Denizden veya havuzdan korona virüs bulaşır mı?

Deniz içeriğindeki tuz miktarı ve doğru klorlanmış havuzdaki klor miktarı zarflı olan korona virüsün hayatta kalmasına engel olur. Böylece havuzdan veya denizden...

GÜNCEL

Yüksek Tansiyon için 22 Besin Önerisi

Dünyada 1 milyardan fazla insanın yüksek tansiyon rahatsızlığı var. (1) Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, doğru beslenme, hayat değişiklikleri ve yeterli egzersiz ile...

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz