HYKLİNİKGenel CerrahiHemoroid (Basur, Mayasıl)

Hemoroid (Basur, Mayasıl)

Rektumda görülen varislere bağlı hemoroid gelişir. Hemoroidlerden korunmanın en kolay prensibi tuvalette oturulan sürenin kısa ve ıkınmaların mümkün olduğunca az tutulmasıdır. Kabızlık hem tuvalette oturulan süreyi uzatarak hemoroide zemin hazırlar hem de anal bölgeyi dışkı yaparken tahriş eder. Hemoroidden nasıl korunabiliriz?

Makat (anüs) çevresinde veya biraz daha yukarısı olan rektumun alt kısmında görülen varislere bağlı hemoroid gelişir. Makat çevresinde kanın göllenmiş olduğu damarlar dışarı doğru sarkabilir. Dışarı doğru sarkan içi kan göllenmiş damarlar büyük tuvaletin sert olması ve fazlaca ıkınılması gibi durumlarda ağrıyabilir, kanayabilir.

Hemoroid halk arasında mayasıl ve basur isimleriyle de bilinir.

1. Hemoroide zemin hazırlayan etkenler nelerdir?

 • Uzun süre hareketsiz oturmak
 • Tuvallette uzun süre oturmak
 • Obezite
 • Gebelik veya emzirme
 • Sık görülen kabızlık ve ishal durumu
 • Yeteri kadar lif/posa tüketmemek
 • Anal seks veya anüse yabancı cisim sokmak,

Makattan taze kan gelmesi; ülseratif kolit, kolon veya rektum kanseri, divertüküller gibi çok farklı bağırsak hastalıklarının işareti olabilir.

Hemoroidler, makatta cilt altına yerleşim gösteriyorsa dış hemoroid denir. Bu hemoroidler kaşıntılı veya ağrılı olabilir. Mavimsi rengiyle dışarıdan kolayca görünebilir.

Hemoroid, daha içeride, kalın bağırsağın son kısmında rektum denilen bölgede bulunuyorsa iç hemoroid olarak adlandırılır. İç hemoroidler dokunmaya, gerilmeye veya sıcaklığa duyarlı değildir.

internal (iç) ve eksternal (dış) hemoroid temsili görseli

2. Dış (eksternal) hemoroid belirtileri nelerdir?

 • Makat çevresinde ortaya çıkan şiddetli kaşıntı ve rahatsızlık hissi
 • Dışkılama sonrası parlak kırmızı kan görülmesi
 • Makat çevresinde kaşıntılı, ağrılı yumru veya şişlik
 • Oturunca şiddetlenen makat ağrısı
 • Makatta deri altında ele gelen şişlik hissedilebilir

3. İç (internal) hemoroid belirtileri nelerdir?

 • İçeriden, anüs bölgesinden, dışarıya doğru sarkarak gelen, el ile hissedilen hareketli kitle
 • Dışkılama sonrsı parlak kırmızı kan görülmesi
 • Sarkık hemoroidler özellikle kabızlık durumlarında ciddi ağrıya sebep olabilirler.

Hemoroidler bir çeşit varis hastalığı gibi düşünülebilir. Varis oluşumuna sebep olan, dolaşım sisteminin yavaşlaması bunun sonucunda toplardamarlada kan göllenmesine neden olan durumlar hemoroid oluşumuna da sebep olur. Uzun süre ayakta hareketsiz durmak bacaklarda varis oluşmasını tetikler, aynı şekilde uzun süre tuvalette hareketsiz oturmak da hemoroid oluşumuna neden olur.

4. Hemoroidden nasıl korunabiliriz?

 • Hemoroidlerden korunmanın en kolay prensibi tuvalette oturulan sürenin kısa ve ıkınmaların mümkün olduğunca az tutulmasıdır.
 • Yüksek lif içeriği sindirim sistemi için koruyucudur. Lif oranı yüksek gıdalarla beslenme alışkanlığına sahip olmak kabızlıktan korur. Sebze, meyve ve tahıl genel olarak liften zengin besinlerdir.

Bakınız: Lif içeriği en yüksek besinler

 • Yeteri kadar lif tüketmemek kabızlık riskini arttırır. Kabızlık hem tuvalette oturulan süreyi uzatarak hemoroide zemin hazırlar hem de anal bölgeyi dışkı yaparken tahriş eder.
 • Düzenli tuvalet alışkanlığı hemoroidden korur. Her sabah kahvaltıdan sonra evden çıkmadan dışkılama alışkanlığı edinmek hem kabızlıktan hem de hemoroidden koruyucudur.

Bakınız: Kabızlığı gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı ile yenin

 • Hemoroid problemleriniz varsa ıkınmamaya gayret edin. Karın iç basıncını arttıran ıkınmalardan kaçınmak gerekir. Özellikle karın kaslarını çokça kullanarak ağırlık kaldırmak karın iç basıcı arttıracak zaten dolaşım bozukluğu sonucu gelişen hemoroidi şiddetlendirecektir.
 • Kabızlık gibi ishal olunması da tuvalette oturulan süreyi uzatır. Bu sebeple hem kabızlığa neden olacak durumlar hem de ishale neden olacak durumlar hemoroide zemin hazırlar. İshal ya da kabız olmanız durumunda ne kadar hızlı tedavi olursanız, hemoroidden o kadar korunursunuz.
 • Acılı ve baharat konsantrasyonu yüksek besinlerle beslenmek anal bölge tahrişini arttıracaktır. Dışkılama alışkanlığını bozan ve tuvalette oturduğunuz süreyi uzatan tüm besinlerden uzak durmanız oldukça koruyucudur.
 • Bol su içmek (günde 1,5-2 litre) rahat dışkılamak için gereklidir. (Su ihtiyacı mevsim, iklim, efor gibi etkenlere göre değişir)

Bakınız: Günlük İçmem Gereken Su Miktarı Ne Kadar?

 • Uzun süre hareketsiz oturmaktan kaçınmak gerekir. Oturmak anüs damarlarındaki basınçta artışa yol açacağı için basur sebebi olabilir. Özellikle tuvalette oturulan sürenin uzun olmaması  gerekir.
 • Kişisel tuvalet temizliğinizi yaparken elinize kitle geldiğini farkettiğinizde, dışkılama sonrası kan geldiğini gördüğünüz durumda, makat çeverenizde ağrı veya kaşıntı varsa geç kalmadan doktora başvurmak ilerlemiş hemoroidin zararlarından koruyucudur.
 • Hemoroidi tutan bağ dokuları yaşla birlikte zayıflar ve hemoroid daha fazla büyür ya da sarkar. Düzenli egzersiz ve fazla kiloların olmaması hemen her hastalıktan koruyucudur.

5. Hemoroid nasıl tedavi edilir?

 1. Hemoroidde ilk uygulanacak tedavi beslenme alışkanlığı düzenlemek ve doğru tuvalet alışkanlığını kazandırmaktır. Tuvalette oturulacak süreyi ve tuvalette ıkınmaları kısaltmak gerekir. Lif oranı yüksek sebzeler, meyveler ve tahıllar beslenme alışkanlığının temelini oluşturmalıdır. Karın iç basıncını arttıracak ıkınmalardan kaçınmak gerekir. Hemoroidi olan kişi karın iç basıncını arttırmayan egzersizler yapmalıdır. Ikınmamaya gayret etmelidir.
 2. Beslenme alışkanlığını düzenleyerek kendiliğinden tedavi edilemeyen hemoroidlerde lokal ağrı kesici kremler ve damar düz kas duvarını kasarak kan göllenmesini azaltan ilaçlar denenebilir.
 3. İlk iki basamakla hemoroidal hastalıkların %90 kadarının tedavi edilebileceğini belirtelim. Tedavi edilemeyen diğer %10’luk kısım için cerrahi operasyon gereklidir.

Hemoroidal bir hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız, makattan (anüsten) kan gelmesi, makatta ağrı veya kaşıntı, makatta ele gelen şişlik gibi şikayetleriniz varsa genel cerrahi bölümünden randevu alarak doktorunuza danışmanızı öneririz.

Sonraki İçerikVarisler
blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

6 YORUM

  • Hemoroid nasıl tedavi edilir? başlığında belirttiğimiz üzere hemoroidal hastalıkların %90 kadarı ameliyat gerekmeden tedavi edilebilir. Tedavi edilemeyen diğer %10’luk kısım için cerrahi operasyon gereklidir. Bunun kararını uzman genel cerrah verir.

   Fistül, bağırsaklardan vücudun dışına açılan kanaldır. Dışkının çıkışını sağlayan alternatif bir yoldur. En kötü tarafı, anüsteki gibi kontrolümüzde değildir ve dışkı çıkışını durduramazsınız.

   Eğer debisi düşük bir fistülünüz var ise cerrahi operasyon geçirmeden kurtulabilirsiniz. Ancak;
   – kısa
   – debisi yüksek
   – çapı geniş
   fistüller içerisinden sürekli gayta (dışkı) çıkışı olduğundan kendiliğinden kapanamazlar ve böyle fistüller için cerrahi operasyon gerekir.

 1. Hocam merhabalar bende hemoroidlerimden sikayeticiyim.
  Hocam durumum soyleki yaklasik 1 ay once basladi sikayetim.
  Doktora gittim.Doxium hap,kortos fitil ve kortos krem.Ayrica 2 tane daha adini hatirlayamadigim hap kullandim.Doxium u hala kullaniyorum.ilaclari 1 hafta kullandiktan sonra sikayetlerim azaldi agrilarim ve iltihabim gecti ve rahat tuvalete cikmaya basladim.Guncel olarak son 1 hafta once tekrar nuksetti fakat 1 ay onceki kadar buyuk degildi.Tekrardan genel cerrahi bolumunden randevu aldim.Doktoruma sikayetlerimi soyledim.Bolgede ozel bir muayaneye gerek olmadigini soyledi doxiumu kullanmama devam etmemi soyledi.Kortos kreminide kullanmami soyledi fakat kullandigim zaman kasintim artiyor.Son 3 gundurde diskilama sirasinda agri ve kanama oluyor(taze kan).3 gundurde memethol adli bir sprey kullaniyorum.Sprey ile beraber kasintim ve agrim gecti.Fakat diskilarken hala kanama ve agrim oluyor oyle ki tuvalete cikmaya korkuyorum.Not:Diskilarken gelen diski sanki cengel gibi birseye takildigini hissediyorum ve buda aci veriyor(yara kabugunu kopmasina benzer bir aci gibi tarif edebilirim).
  NE YAPMAMI ONERIRSINIZ.SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM.

  • Merhaba,
   Hemoroid tedavisinde temel tedavi hastanın hemoroid olması riskini arttıracak şeylerden uzak durmasıdır. Uzun süre oturmak, acı tüketmek, sık sık kabız olmaya neden olacak şekilde beslenmek gibi alışkanlıklardan kesinlikle kaçınmalısınız.

   Anlaşılan, hemoroid tedavisinin rutin ilaçlarını kullanıyorsunuz zaten. Bunun yanında “Hemoroidden nasıl korunabiliriz?” başlığımızdaki her bir cümle sizin için çok çok önemli.

   Bir insan bir kez hemoroid olunca, yani makat çevresindeki kan damarları bir kez genişleyince, bu damarların tekrar genişlemesi yani hemoroid memesinin tekrar çıkması hiç hemoroid olmamış birine göre çok çok kolaydır. Damar çevresindeki düz kaslar bir kez genişleyip meme yapınca kolayca tekrarlayabilir.

   Size nacizane önerim:
   Hemoroid tedavisini ağrınız veya kanamanız olunca yapılması gereken bir tedavi olarak görmekten kurtulmanız. Yaşamınız boyunca “Hemoroidden nasıl korunabiliriz?” başlığındaki önerilerimize uygun yaşamanızdır.

 2. Hocam merhaba.
  Hocam basur için kaç kez doktora gittim baktılar krem falan yazdılar fakat etki etmedi. Oturma banyosu yapıyorum gene faydası yok. Ve sürekli kanamam oluyor her tuvalette kan görmekten psikolojim bozuldu dün afedersiniz ishal olmuştum yaparken çok canım yanmisti sağ taraf böyle içeriden çıkışa kadar yırtıldı sanki cam kesti öyle bir acı sonra kan kan çok kotu oldum gece uyurkende kanamış bugün 4 kez iç çamaşırı değiştim ya oturma banyosu da fayda etmiyor. Bi dokundum baktım sağ tarafta meme var dışarıya doğru ve sem sert dokununca çok kotu ağrıyor yatamıyorum oturamiyorum ne yapmamız lazım hocam gerçekten psikolojim bozuldu?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz