Hipermetrop için Evde Uygulanabilecek Basit Yaşam Değişiklikleri

Hipermetrop, uzaktaki nesneleri görebildiğiniz ancak yakınınızdaki nesneleri bulanık gördüğünüz bir göz kırıcılık kusurudur. Hipermetrop dereceniz arttıkça yakınınızdaki cisimleri görmekte zorlanırsınız. Yakınlardaki nesneleri görmekte zorlanıyorsanız bazı basit yaşam değişiklikleriyle yakını daha iyi görebilirsiniz.

Şu anda hipermetropu önleyemezsiniz. Ancak, aşağıdaki ipuçlarını izleyerek gözlerinizi ve vizyonunuzu korumaya yardımcı olabilirsiniz:

  1. Düzenli göz kontrolleri yaptırın! İyi görüyor olsanız bile bunu düzenli göz kontrolleri yaptırın.
  2. Kronik hastalıklarınızı takip edin! Diyabet ve yüksek tansiyon gibi bazı kronik durumlar, uygun tedavi alamazsanız gözlerinizi ve görüşünüzü etkileyebilir.
  3. Gözlerinizi güneşten koruyun! Ultraviyole (UV) ışınları engelleyen güneş gözlüğü kullanın.
  4. Göz yaralanmalarını önleyin! Spor yapmak, çimleri biçmek, boya yapmak veya toksik dumanlı diğer ürünleri kullanmak gibi bazı şeyleri yaparken koruyucu gözlük takın.
  5. Sağlıklı beslenin! Çok yapraklı yeşillikler, diğer sebzeler ve meyveler yemeye çalışın. Ayrıca araştırmalar, ton balığı ve somon gibi omega-3 yağ asitlerinden zengin besinlerle beslenmenin göz sağlığına iyi geldiğini gösteriyor.
  6. Sigaradan uzak durun! Sigara içmek vücudunuzun geri kalanı için iyi olmadığı gibi, göz sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilir.
  7. Kontakt lens veya gözlük numaranızın doğru olduğuna emin olun! Göz derecesinin yanlış ölçülmesi veya başka sebeplerle yanlış dereceli gözlük veya kontak lens kullanmak hipermetrop rahatsızlığınızın artmasına neden olabilir, göz dereceniz büyüyebilir.
  8. Daha iyi aydınlatma kullanın! Daha fazla ışık görüşünüzü arttıracaktır.
  9. Gözlerinizi dinlendirin! Bilgisayarınızdan veya okuma eylemi dahil yakından bakarak yaptığınız işlere molalar verin. Her 20 dakika bir 20 saniye başınızı çevirin ve (mümkünse en az 6 metre) uzağa bakın.
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz