Hipermetrop Komplikasyonları Nelerdir?

Hipermetropi durumunda dışardan göze gelen ışık ışınları yeteri kadar kırılamadığında retinanın arkasına düşer. Işık ışınlarını daha fazla kırabilmek için göz kasları daha çok çalışır. Göz yorgunluğu ve şaşılık gibi sorunlar gelişebilir.

12 Eyl 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
şaşılık - çocuk - hekimimyanimda

Hipermetrop komplikasyonları; şaşılık göz ağrısı, yakını net görememek nedeniyle oluşabilecek yaşamsal problemler ve mali yük olarak sınıflandırılabilir.

Şaşılık

Hipermetrop rahatsızlığı olan bazı çocuklarda şaşılık görülebilir.

Hipermetrop probleminin bir kısmını ya da tamamını düzelten özel olarak tasarlanmış gözlükler, hipermetroptan kaynaklanan bu şaşılık sorununu etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Göz yorgunluğu ve baş ağrısı

Hipermetropi komplikasyonları: Kitap okurken gelişen baş ağrısı
Kitap okurken gelişen baş ağrısı yakın görme kusuruna işaret eder.

Eğer yakını görmekte zorlanıyorsanız ve tedavi olmaksızın yakını görmeye zorluyorsanız gözlerinizi, göz kaslarınız daha fazla çalışacak ve yorulacaktır. Bu yorgunluk gözlerinizde yorgunluk ve baş ağrısı gelişmesine neden olabilir.

Eğer kitap okurken başınız ağrıyorsa, bunun nedeni hipermetropi olabilir.

Hipermetropi komplikasyonları, hipermetropi nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunlarıdır. Baş ağrısı, hem hipermetropi sonucunda ortaya çıkan bir komplikasyondur hem de bazı insanlarda hipermetropi olduğunun ilk kez fark edilmesini sağlar.

Tedavi edilmemiş hipermetropi, odaklanmayı sürdürmek için gözlerinizi kısmanıza veya baskıya sokmanıza neden olabilir. Bu durum, göz yorgunluğuna ve baş ağrısına yol açabilir.

Yaşam kalitesinin azalması

Tedavi edilmemiş hipermetropi yaşam kalitenizi düşürürür. İstediğiniz bazı şeyleri yapamayabilirsiniz. Okumak gibi. Yakını görememeniz günlük aktivitelerden alacağınız keyfi azaltır.

Güvenlik zaafiyeti

Tedavi edilmemiş bir görme probleminiz varsa, kendi güvenliğiniz ve diğerler insanların güvenliği tehlikeye girebilir. Araba kullanıyorsanız veya ağır ekipman kullanıyorsanız bu ciddi problemler yaşayabilirsiniz. Hipermetrop komplikasyonları kendinize veya başkalarına zarar vermenize neden olabilir.

Mali yük

Göz derecenizi düzeltmek için satın aldığınız gözlükleriniz ve kontakt lensleriniz, göz muayeneleriniz ve tıbbi tedavilerinizin maliyeti, özellikle hipermetrop gibi kronik bir durumda yüksek olabilir.


Kaynak: mayoclinic.org