Hipermetrop Komplikasyonları Nelerdir?

Hipermetrop, uzaktaki nesneleri rahatlıkla görebildiğiniz ancak yakınınızdaki nesneleri bulanık gördüğünüz bir göz kırıcılık kusurudur. Hipermetrop dereceniz arttıkça yakınınızdaki cisimleri görmekte zorlanırsınız. Üstelik hipermetrop, zamanla baş ağrısı ve şaşılık gibi başka ek sağlık problemlerine de neden olur.

Hipermetrop komplikasyonları; şaşılık göz ağrısı, yakını net görememek nedeniyle oluşabilecek yaşamsal problemler ve mali yük olarak sınıflandırılabilir. İşte hipermetrop komplikasyonları:

1. Şaşılık:

Hipermetrop rahatsızlığı olan bazı çocuklarda şaşılık görülebilir. Hipermetrop probleminin bir kısmını ya da tamamını düzelten özel olarak tasarlanmış gözlükler, hipermetroptan kaynaklanan bu şaşılık sorununu etkili bir şekilde tedavi edebilir.

2. Göz yorgunluğu ve baş ağrısı:

Düzeltilmemiş uzak görüşlülük, odaklanmayı sürdürmek için gözlerinizi kısmanıza veya baskıya sokmanıza neden olabilir. Bu göz yorgunluğuna ve baş ağrısına yol açabilir.

3. Yaşam kalitesinin azalması:

Tedavi edilmemiş hipermetropi yaşam kalitenizi düşürürür. İstediğiniz bazı şeyleri yapamayabilirsiniz. Okumak gibi. Yakını görememeniz günlük aktivitelerden alacağınız keyfi azaltır.

4. Güvenlik zaafiyeti:

Tedavi edilmemiş bir görme probleminiz varsa, kendi güvenliğiniz ve diğerler insanların güvenliği tehlikeye girebilir. Araba kullanıyorsanız veya ağır ekipman kullanıyorsanız bu ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

5. Mali yük:

Göz derecenizi düzeltmek için satın aldığınız gözlükleriniz ve kontakt lensleriniz, göz muayeneleriniz ve tıbbi tedavilerinizin maliyeti, özellikle hipermetrop gibi kronik bir durumda yüksek olabilir.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz