Hipermetrop Neden Olur?

Hipermetrop, uzaktaki nesneleri rahatlıkla görebildiğiniz ancak yakınınızdaki nesneleri bulanık gördüğünüz bir göz kırıcılık kusurudur. Hipermetrop dereceniz arttıkça yakınınızdaki cisimleri görmekte zorlanırsınız. Peki hipermetrop neden ve nasıl gelişir?

Gözün dışarıdan gelen ışık ışınlarını kırıp beynin algılayabilmesi için retinada odaklanmasını sağlayan iki çok önemli bölümü vardır.

  • Kornea: Gözünüzün temiz, kubbe şeklindeki ön yüzeyidir.
  • Lens (mercek): İrisin arkasında 5 mm kalınlığında 9 mm çapında şeffaf damarsız mercek şeklinde bir yapıdır. 

Sağlıklı bir gözde, bu odaklama elemanlarının her biri, bir mermerin yüzeyi gibi, mükemmel ve pürüzsüz eğriliğe sahiptir. Kırıcılığa sahip kornea ve lens gözden içeriye giren tüm ışıkları kırarak, gözün gerisindeki retinaya net olarak düşürür.

1. Hipermetrop

Korneanız veya lensiniz düzgün ve pürüzsüz bir şekilde kavisli değilse, ışık ışınları düzgün bir şekilde kırılmaz ve kırılma kusuru yaşarsınız.

Hipermetrop, göz küreniz normalden kısa olduğunda veya korneanız çok az kavisli olduğunda meydana gelir. Etki miyopinin tam tersidir.

Uzak görüşlü erişkinlerde, hem yakın hem de uzak nesneler bulanık görülebilir.

2. Diğer ışık kırılma hataları

Hipermetropiye ek olarak, diğer ışık kırılma hataları şunlardır:

  • Miyop (uzağı görememek): Genel görüş açısı, genellikle göz küreniz normalden daha uzunsa veya korneanız çok dik kavisli olduğunda meydana gelir. Işık tam olarak retinanıza odaklanmak yerine retinanın önünde odaklanır ve uzaktaki nesneler için bulanık bir görüntü elde edilir.
  • Astigmat: Bu, korneanız veya lensiniz bir yönde diğerinden daha dik bir şekilde kıvrıldığında meydana gelir. Düzeltilmemiş astigmatizm vizyonunuzu bulanıklaştırır.

Kaynak: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/farsightedness/symptoms-causes/syc-20372495

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz