Hipermetrop Neden Olur?

Dışardan göze gelen ışık ışınları yeteri kadar kırılamadığında gözün arka kısmındaki retinanın arkasına düşer. Göz küresinin ön arka mesafesi kısaldığında da bu olur. Her ikisinde de hipermetropi (yakını net görememe) sorunu gelişir.

12 Eyl 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
göz - hekimimyanimda

Yakınınızdaki nesneleri bulanık gördüğünüz bir göz kırıcılık kusurudur. Hipermetrop dereceniz arttıkça yakınınızdaki cisimleri net görmekte zorlanırsınız. Peki hipermetrop neden olur?

Gözün dışarıdan gelen ışık ışınlarını kırıp beynin algılayabilmesi için retinada odaklanmasını sağlayan iki çok önemli bölümü vardır.

  • Kornea: Gözünüzün temiz, kubbe şeklindeki ön yüzeyidir.
  • Lens (mercek): İrisin arkasında 5 mm kalınlığında 9 mm çapında şeffaf damarsız mercek şeklinde bir yapıdır. 

Sağlıklı bir gözde, bu odaklama elemanlarının her biri, bir mermerin yüzeyi gibi, mükemmel ve pürüzsüz eğriliğe sahiptir. Kırıcılığa sahip kornea ve lens gözden içeriye giren tüm ışıkları kırarak, gözün gerisindeki retinaya net olarak düşürür.

Hipermetrop neden olur?

  1. Göz küreniz normalden kısa olduğunda: Göz kürenizin ön ucu ile arka ucu arasındaki mesafe kısalmıştır. Arkadaki retina olması gereken konumdan daha öne gelmiştir. Retina daha öne gelmiştir ancak görüntünün odaklandığı yer artık arkada kalmıştır. Kısaca retina, konum olarak görüntünün odaklandığı yerden daha öne gelmiştir. Görüntü retinanın arkasına düşer. Netlik kaybolur.
  2. Korneanız çok az kavisli olduğunda: Lens yüzeyi ışığı kırmak için yeteri kadar kavisli değildir ve ışığı tam olarak retinanın üzerinde odaklayamaz, ışık retina arkasına odaklanır. Netlik kaybolur.

Her iki ihtimalde de görüntüyü daha önde ve tam olarak retina üzerinde odaklamak için gözlük veya kontakt lens derecesi reçete edilir. Etki ve tedavi miyop durumunun tam tersidir.

Miyop sorunu olan yetişkinlerde, hem yakın hem de uzak nesneler bulanık görülebilir.

Miyop, hipermetrop ve astigmat neden olur?

Korneanız veya lensiniz düzgün ve pürüzsüz bir şekilde kavisli değilse, ışık ışınları düzgün bir şekilde kırılmaz ve kırılma kusuru yaşarsınız.

Hipermetropi, göz merceğinde kırılan ışık ışınlarının retinanın arkasına düşmesiyle oluşan bir göz kusurudur.

miyopi, hipermetropi ve astigmat nedenleri, farkları ve tedavileri

Hipermetropiye ek olarak, diğer ışık kırılma hataları şunlardır:

  • Miyop (uzağı görememek): Genel görüş açısı, genellikle göz küreniz normalden daha uzunsa veya korneanız çok dik kavisli olduğunda meydana gelir. Işık tam olarak retinanıza odaklanmak yerine retinanın önünde odaklanır ve uzaktaki nesneler için bulanık bir görüntü elde edilir.
  • Astigmat: Bu, korneanız veya lensiniz bir yönde diğerinden daha dik bir şekilde kıvrıldığında meydana gelir. Düzeltilmemiş astigmatizm vizyonunuzu bulanıklaştırır.

Kaynak: mayoclinic.org