Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Hipermetrop Teşhis ve Tedavisi

Hipermetrop, uzaktaki nesneleri rahatlıkla görebildiğiniz ancak yakınınızdaki nesneleri bulanık gördüğünüz bir göz kırıcılık kusurudur. Hipermetrop dereceniz arttıkça yakınınızdaki cisimleri görmekte zorlanırsınız. Peki hipermetrop tanısı nasıl konur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

göz muayenesi - doktor - çocuk - hekimimyanimda

Hipermetrop, gözün ışık kırma yeteneğinin değerlendirilmesi ve göz sağlığı muayenesi içeren temel bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Hipermetrop tedavisi ise dereceli gözlükler, kontakt lensler veya refraktif cerrahilerle yapılabilir.

A. Hipermetrop Tanısı Nasıl Konur?

Gözün ışık kırma yeteneğinin değerlendirilmesi, miyop veya hipermetrop, astigmatizm veya presbiyopi gibi görme sorunlarınız olup olmadığını belirler. Doktorunuz uzak ve yakın görüş mesafenizi test etmek için çeşitli araçlar kullanabilir ve birkaç merceğe bakmanızı isteyebilir.

Göz doktorunuz muhtemelen göz sağlığınızı değerlendirmek için gözlerinize damla damlatacak. Bu damla göz bebeklerinizi genişletecek. Bu şekilde uzman doktorunuz göz sağlığınızı daha geniç açıdan görecek ve daha iyi değerlendirecektir.

Bu, muayeneden sonra birkaç saat boyunca gözlerinizi ışığa daha duyarlı hale getirebilir. Görmekte ve yürümekte güçlük çekebilirsiniz. Bu nedenle göz muayenesine yürümenize yardım edecek bir yakınınızla gitmenizde fayda var.

Hipermetrop tedavisi dereceli gözlükler, kontakt lensler veya refraktif cerrahilerle yapılabilir.

B. Hipermetrop Tedavisi

Hipermetropi rahatsızlığını tedavi etmenin amacı, gözlük, kontakt lensler veya göz ameliyatı ile ışığın retinaya odaklanmasına yardımcı olmaktır.

Reçeteli lensler:

Gençlerde, tedavi her zaman gerekli değildir çünkü gözlerdeki kristal lensler durumu telafi edecek kadar esnektir.

Özellikle yaşlandıkça ve gözlerinizin içindeki lenslerin daha az esnek hale gelmesiyle hipermetropi için gözlük ya da kontakt lens kullanma ihtiyacınız belirginleşir.

Reçeteli gözlüklerin veya kontakt lenslerin kullanılması, normalden daha kısa olan göz kürenizin veya normalden daha az kavisli olan korneanıza rağmen görüntünün ve ışığın retinaya düşmesini sağlar.

Reçeteli lens çeşitleri şunları içerir:

1. Gözlük:

Hipermetropinin neden olduğu vizyonu netleştirmek için kullanılabilecek basit ve güvenli bir çözümdür. Tek odaklı(single vision), çift odaklı (bifokal), üç odaklı (trifokal) ve ilerleyici çok odaklı (progresif multifokal) gibi çeşitli gözlük camları ihtiyaca höre kullanılabilir.

2. Kontakt lensler:

Kontakt lensler doğrudan göze, kornea üzerine takılır. Lensler de gözlükler gibi derecelidir. Eğer astigmatınız varsa torik lensler kullanabilirsiniz. Farklı materyallerle farklı hava geçirgenliği ve su oranı olan lenler mevcuttur.

Refraktif Cerrahi:

Refraktif cerrahi, gözlük ve kontakt lens ihtiyacını azaltır. Göz cerrahınız lazer ışını kullanarak korneayı yeniden şekillendir. 

3. Laser-assisted in situ keratomileusis (LASIK): 

Bu yöntem halk arasında “göz çizdirme” olarak bilinmektedir. Bu prosedür ile göz cerrahınız korneanıza ince, menteşeli bir kapak yapar. Sonra, korneanın kubbeli şeklini düzeltmek için korneanızın iç tabakalarını bir lazer kullanarak çıkarır. LASIK ameliyatında iyileşme genellikle daha hızlıdır ve diğer kornea ameliyatlarına nazaran daha az can sıkıcı problemlere neden olur.

4. Laser-assisted subepithelial keratectomy (LASEK): 

Cerrah, yalnızca korneanın dış koruyucu kılıfında (epitel) ultra ince bir flep oluşturur. Sonra, korneanın dış katmanlarını yeniden şekillendirmek ve korneanın eğriliğini düzeltmek için bir lazer kullanır. Son olarak epiteli yerine koyar.

5. Fotorefraktif keratektomi (PRK): 

Lasikten farklı olarak, korneada kesi ile ince tabaka (flap) oluşturulmaz, lazer doğrudan dış yüzeyden başlar. PRK operasyonu korneanın üzerindeki ince ve canlı epitel doku sıyrılarak alttaki dokuya Excimer Lazer’in uygulanması işlemidir. Operasyonun bitiminde kornea yüzeyini koruyucu olması amacı ile birkaç gün için göze şeffaf ve numarasız kontakt lens takılır.

Göz doktorunuzla bu işlemlerin yan etkileri hakkında bilgi alın. Çünkü bu cerrahi prosedürler geri alınamaz. Hipermetrop dereceniz stabil değilse refraktif cerrahi önerilmez!

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.