Hipotiroidi Tanısında Kan Testi

Hipotiroidi, tiroid bezinden salgılanan T4 ve hipofiz bezi tarafından salgılanan TSH hormonu testi ile değerlendirilir. Tarama testi olarak kullanılan TSH testinin anormal olması durumunda diğer yardımcı testlere başvurulur. TSH testiniz 3.90’dan fazla ise tiroit bezinizde bir problem olduğu düşünülebilir. Ayrıca gebelerin TSH değerinin 2.50 üzerinde olması durumunda ek tetkik ve takip gerekebilir.

27 Kas 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
kan testi, enjektörle kan almak, hekimimyanimda.com

Hipotiroidi (tiroid hormonu yetersizliği) tanısı, kan testinde tiroid hormon seviyelerinin ölçümüyle yapılabilir. Kan değerlerinde TSH ve T4 değerlerine bakılarak hipotiroidi testi yapılabilir.

Giderek artan bir halsizlik ve yorgunluk hissiniz, cildinizde kuruluk, kabızlık, kilo artışı … gibi hipotiroidi belirtileriniz varsa ya da guatr veya daha önceden hipotiroidi rahatsızlığınız varsa doktorunuz kan testi ile tiroid hormonu düzeylerini görmek isteyebilir.

Kandaki yüksek TSH seviyesi ve düşük T4 seviyesi, hipotiroidiye işaret eder.

Hipotiroidi durumunda kan testinde, tiroid bezinde üretilen T3 ve T4 hormonlarının seviyesinin azaldığı görülür. Bu T3 ve T4 hormonlarının seviyesini arttırmak için daha fazla TSH hormonu salındığı için de kandaki TSH seviyesi yükselmiştir.

Kan testinde hipotiroidi
TSHYüksek
T4Düşük

Kan testiyle TSH, T4 ve T3 hormonlarının ölçümü;

  • hipotiroidi tanısında
  • tedavi devam ederken kullanılması gereken sentetik tiroid hormonu dozunun belirlenmesinde

yardımcıdır.

Ayrıca, TSH testleri subklinik hipotiroidi adı verilen bir durumun tanısında da yardımcıdır. Subklinik hipotiroidi, belirti vermez. Kişi, kendisinde subklinik hipotiroidi olduğunu farkedemez. Ancak kan testinde T3 ve T4 gibi tiroid hormonundan sentezlenen hormon seviyeleri normalken, Hipofiz bezinden salınan TSH seviyesi yüksek çıkar.

Tiroid problemlerinin tespiti için yapılan kan testlerini etkileyebilecek bazı faktörler:

  • Heparin adı verilen kan inceltici ilaç
  • Tek başına bir takviye olarak veya bir multivitaminin parçası olarak alınan bir vitamin olan biotindir (B₇ vitami).

Kan testi yaptırmadan önce aldığınız ilaç veya takviyeleri doktorunuza bildirin.

Tiroid bezini ve tiroid hormon seviyelerini etkileyen hastalıklarda ayırıcı tanı:

Hipotiroidi testi: Hipotiroidi ayırıcı tanı
Hipotiroidi testi