Hipotiroidi Tedavisi

Hipotiroidi için standart tedavi, Euthyrox veya Levotiron gibi sentetik tiroid hormonu olan levotiroksin içeren ilaçları her gün düzenli olarak kullanmaktır. Bu ilaçların kullanım süreleri hipotiroidi hastalığının tipine göre değişmekle birlikte genellikle uzun süreli kullanım gerekir.

28 Kas 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
ilaçlar

Hipotiroidi tedavisi için sentetik tiroid hormonu olan levotiroksin (Euthyrox veya Levotiron gibi) düzenli olarak kullanılır. Bu sentetik hormonun ideal olarak emilmesi için her gün aynı saatte, aç karnına, sabah, başka hiçbir ilaç kullanmadan bir saat önce kullanılmalıdır.

Doktorunuza danışmadan bu ilaçların dozunu değiştirmeyin ya da kullanmayı kesmeyin.

Levotiroksin ile tedavi muhtemelen ömür boyu sürer. Ancak ihtiyacınız olan ilaç dozu değişebileceğinden, doktorunuz muhtemelen her yıl TSH seviyenizi kontrol etmek isteyecektir.

Levotiroksin ile hipotiroidi tedavisi

Türkiye’de eczanelerde kolalıkla bulunabilen ve etken madde olarak Levotiroksin sodyum içeren iki ilaç EUTHYROX ve LEVOTİRON‘dur. 25 mcg, 50 mcg, 75 mcg, 100 mcg, 125 mcg, 150 mcg, 175 mcg, 200 mcg dozlarında ve genellikle her kutuda 50 tablet içerecek şekilde sunuluyorlar.

Ağız yoluyla (oral) kullanılan bu ilaçlar eksik olan tiroid hormonu seviyesini tamamlar. Böylece hipotiroidi belirtilerini tedavi eder.

Tedaviye başladıktan kısa bir süre sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız.

Sentetik tiroid hormonu ilaçları, hipotiroidi hastalığının neden olduğu yüksek kolesterol seviyelerini kademeli olarak düşürür. Ayrıca kanda artan tiroid hormonu metabolizma hızını da arttırır. Böylece kilo artışını tersine çevirebilir.

Levotiroksin ile tedavi muhtemelen ömür boyu sürer. Ancak ihtiyacınız olan ilaç dozu değişebileceğinden, doktorunuz muhtemelen her yıl TSH seviyenizi kontrol etmek isteyecektir.

Sizin için uygun dozajın belirlenmesi zaman alabilir!

Başlangıçta doğru levotiroksin dozajını belirlemek için, doktorunuz genellikle altı ila sekiz hafta sonra TSH seviyenizi kontrol eder. Daha sonra ise kan seviyeleri genellikle altı ay sonra kontrol edilir.

Aşırı miktarda sentetik tiroid hormonu (levotiroksin) kullanmanın, yan etkileri olabilir. Bazıları:

  • İştah artışı
  • Uykusuzluk
  • Kalp çarpıntısı
  • Titreme

Eğer bu belirtilerden bazılarına sahipseniz bunu doktorunuza bildirin. Doktorunuz ilaç dozunuzu düşürmek isteyebilir.

Koroner arter hastalığınız veya şiddetli hipotiroidiniz varsa, doktorunuz daha düşük dozda ilaçla tedaviye başlayabilir ve dozu kademeli olarak artırabilir. Bu şekilde yavaş yavaş ilaç dozu arttırmak, kalbinizin metabolizmadaki artışa uyum sağlamasına izin verir.

Levotiroksin (EUTHYROX veya LEVOTİRON gibi), uygun dozda kullanıldığında hemen hemen hiçbir yan etkiye neden olmaz ve nispeten ucuzdur. Hormon değişikliği yaşamamak adına ilacınızı değiştirmden düzenli olarak kullanmanızda fayda var. Yine de eğer, eşdeğer (muadil) ilaçlar arasında değişiklik yaparsanız, doğru dozu aldığınızdan emin olmak için doktorunuza danışın.

Kendinizi daha iyi hissettiğiniz için ilaç dozunuzu atlamayın veya ilacı almayı bırakmayın. Bunu yaparsanız, hipotiroidinin neden olduğu belirtileri yavaş yavaş yeniden yaşamaya başlarsınız.

İdeal ilaç kullanımı

Bazı ilaçlar, takviyeler ve hatta bazı yiyecekler levotiroksini absorbe etme yeteneğinizi etkileyebilir.

Çok miktarda soya ürünü veya lif içeriği yüksek besinleri bolca yerseniz veya aşağıdakiler dahil bazı ilaçları kullanırsanız lütfen doktorunuza danışın:

  • Demir içeren ilaçlar, demir takviyeleri veya multivitaminler
  • Bazı antasitlerde bulunan alüminyum hidroksit
  • Kalsiyum takviyeleri

Levotiron ne zaman içilir? Euthyrox ne zaman içilir?

Sentetik tiroid hormonu olan Levotiroksinin (EUTHYROX veya LEVOTİRON gibi) ideal olarak emilmesi için:

  • Her gün aynı saatte
  • Aç karnına, yemek yemeden önce
  • Sabah, başka hiçbir ilaç kullanmadan bir saat önce

Eğer yatmadan önce alırsanız, son öğün veya atıştırmalıktan sonra dört saat bekleyin.

Eğer bir doz levotiroksin (EUTHYROX veya LEVOTİRON gibi) almayı unutursanız, ertesi gün iki doz alın.

Subklinik hipotiroidizm tedavisi

Subklinik hipotiroidiye bağlı hafif bir TSH yüksekliğiniz varsa, doktorunuz muhtemelen tiroid hormon tedavisi önermez. Hatta tiroid hormon tedavisi zarar bile verebilir.

Öte yandan, daha yüksek bir TSH seviyesi için, sentetik tiroid hormonu tedavisi kolesterol seviyenizi, kalbinizin pompalama kabiliyetini ve metabolizma hızınızı iyileştirebilir.