Reflü

Mide içeriğinin patolojik şekilde mideden özefagusa doğru geri kaçışı gastroözefageal reflü’dür. Özefagusun mide ile birleştiği yerde kapak gibi çalışan bir darlık (sfinkter) vardır. Bu darlıktaki hasar veya daralma fonksiyonunun kaybı sonrası reflü gelişir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), mide asidinin sık sık mideden yemek borusuna doğru geri kaçışı ile oluşur.

1. Reflü belirtileri nelerdir?

 • Genellikle yemek yedikten sonra mide yanması ve mide ekşimesi
 • Yemek yedikten sonra ağza acı su gelmesi (Regürjitasyon)
 • Göğüs ağrısı
 • Yutma zorluğu

Geceleri mide içeriğindeki zıvının boğaza kadar geri kaçması nedeniyle görülebilecek belirtiler:

 • Kronik öksürük
 • Larenjit (gırtlak iltihabı, ses tellerini tutabilir)
 • Yeni başlayan veya kötüleşen astım şikayetleri
 • Uyku bozukluğu
Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), mide asidinin sık sık mideden yemek borusuna doğru geri kaçışı ile oluşur.
Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), mide asidinin sık sık mideden yemek borusuna doğru geri kaçışı ile oluşur.

2. Reflü nedir, nasıl oluşur?

Mide içeriğinin patolojik şekilde mideden özefagusa doğru geri kaçışı gastroözefageal reflü’dür. Özefagusun mide ile birleştiği yerde kapak gibi çalışan bir darlık (sfinkter) vardır. Bu darlıktaki hasar veya daralma fonksiyonunun kaybı sonrası reflü gelişir.

Reflü gibi hastalıklar yanlış beslenme ve yanlış yaşam biçimlerinin uzun sürede ortaya çıkardığı hastalıklardandır.

Örneğin asit oranı yüksek diyet ve kalitesiz yağlı gıdalarla sık beslenmeler mide içeriğini olması gerekenden daha asidik hale getirir.

Yediğimiz gıdalar içeriğine ve sindirilme süresine bağlı olarak yaklaşık 60 ile 90 dakika arasında değişen süreyle midede asitle sindirildikten sonra ince barsaklara geçer ve yemek borusuyla olabilecek temasları son bulur. Bu nedenle yemek yedikten sonraki 90 dakika vücudun dik pozisyonda kalması midedeki asitle karışık yemeğin geri kaçışını engeller.

Aynı şekilde yemeklerden sonraki ilk 90 dakika içerisindeki yer çekimine dik olacak şekilde kanepeye uzanmak, yatakta uyumak ya da amuda kalkmak gibi pozisyonlar ya da aktif agresif hareketlerde bulunmak yemek borusu ile mide arasındaki kapak fonksiyonu gören darlığı zorlar ve mide içeriğinin geriye kaçışını arttırır.

Bu yanlış beslenme ve yanlış yaşam hali devam ettikçe üst sindirim sistemimiz daha fazla zarar görür ve hastalar göğüs kafesinin arkasında yanma hissederler. Reflü bazen yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağza gıdaların ve acı suyun gelmesine sebep olabilir. Bu yanma acı hisleri sıklıkla yemeklerden sonra olur.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), yemek borunuzun iç yüzeyini tahriş edebilir.
Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), yemek borunuzun iç yüzeyini tahriş edebilir.

3. Reflüden nasıl korunabiliriz?

 1. Reflü yanlış beslenme ve yanlış yaşam biçimlerinin uzun sürede ortaya çıkardığı hastalıklardandır.
 2. Tıka basa yemek yiyerek mideyi besinlerle doldurmak mide basıncını arttırarak geriye doğru asit kaçışını arttıracaktır. Öğünlerde midenizin tamamen dolmamasına ve doymadan kalkmaya dikkat etmek reflü ve gastrit gibi birçok hastalıklardan koruyacağı gibi yemek sonrası bitkinlik ve enerji kaybından da koruyacaktır.
 3. Asit oranı yüksek diyet, salçalı-soslu besinler, fazla çay veya kahve tüketilmesi, gazlı içecekler, kalitesiz yağlı veya kızartmalı gıdalarla sık beslenmeler mide içeriğini olması gerekenden daha asidik yani yakıcı ve zararlı hale getirir.
 4. Obezite karın içi basıncı arttırarak reflü olma olasılığını arttırır. Karın içindeki aşırı yağlanma, karın içi boşluktaki basıncı arttırdığından mideye baskı yapar ve reflü oluşumu kolaylık kazanır.
 5. Gebelik ve karnı sıkıca saran korse gibi giyecekler, karın içi basıncının arttırarak obezite gibi reflüye neden olurlar.
 6. Yediğimiz gıdaların mideden boşalıp barsaklara geçmesi yaklaşık 60-90 dakikadır. Bu süre içerisinde dik pozisyonda kalmak koruyucudur. Yemeklerden sonraki 90 dakika uyumamak ve mümkünse eğik pozisyonda durmamak reflüden koruyucudur.
 7. Bazı ilaçlar(ağrı kesici ilaçlar ve bazı antibiyotikler midede yanma yapabilirler), alkol, sigara, stres reflüye neden olabilir.

Bakınız: Gastrit

Göğsünüzde yanma, ağrı ve ağza acı su gelmesi gibi şikayetler yaşıyorsanız lütfen doktorunuza başvurunuz

blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

5 YORUM

 1. Boğazımda birsey kalmış gibi hissediyorum 4 aydır Kbb gittiğimde kamerayla baktı bir sorun yok dedi bu arada bende mide fıtığı les gevşekliği ve gastirit var bu durum beni çok korkutuyor ve çok rahatsız oluyorum bu durumun reflü ile alası olabilir mi ? İyi çalışmalar teşekkürler.

 2. Merhaba doktor bey, 1 ay önce bulantı ve ağza acı su gelmesi şikayetlerim için aile hekimim bana lansor trigast ve motillium yazdı lansor ve trigasttan 1er paket motilliumdan 2 paket bitirdim bugün yine aile hekimime gittim bana 2 paket lansor 2 paket trigast 3 paket daha motillium yazdı size göre bu normal mi bu ilaçlar çok fazla değil mi? 5 ay önce yine lansor ve benzeri mide ilaçları kullanmıştım 20 yaşındayım hocam.

  • Ağza acı su gelmesi olayı sindirim sisteminin sağlıklı çalışmaması sonucu ortaya çıkar. Mide içerisindeki asiti tutamaz ve bir kısmı ağza ve boğaza doğru geri kaçar. Lansor gibi proton pompası inhibitörü ilaçlar sadece mide asidini azaltabilir. Özetle lansoprazol gibi mide asidini azaltan ilaçlar reflüde boğaza doğru geri kaçan suyun yakıcılığını azaltır. Reflüden tam anlamıyla korunmak için doğru yaşam kurallarına uymak en az ilaç kadar önemlidir. Sindirim sisteminizin kendisini düzene koyması için asit yağ ve baharat tüketimini azaltın. Spor yapın.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz