Aferin Forte Tablet

Aferin Forte tablet, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Ağrıyı hafifletir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir. Yan etki riski düşüktür.

23 Mar 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
A-ferin forte tablet - HekimimYanimda.com

A-ferin Forte Tablet (aferin forte tablet), soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Her bir adet A-ferin Forte Tablet 650 mg parasetamol içerir. Bu sayede ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Ağrı kesici hap olarak sıkça kullanılan ve birbirinin eşdeğeri olan Parol Tablet, Minoset Tablet ve Panadol Tablet ise her bir tabletinde 500 mg parasetamol içerir.

A-ferin Forte tablet nedir? İçinde ne var?

Her bir film kaplı A-ferin Forte Tablet = 650 mg parasetamol + 4 mg klorfeniramin maleat

Tablet yutamıyorsanız: Her bir film kaplı A-ferin Forte Tablet, yaklaşık olarak 20 ml yani 4 ölçek A-ferin Pediatrik Şurup ile aynı tesir gücüne sahiptir.

İçerisindeki etken maddeler, diğer bir çok soğuk algınlığı ilacına göre daha düşük yan etki riski taşır. Emziren kadınlar, bypass ameliyatı olanlar, kalp ve damar sistemi rahatsılığı olanlar ile yaşlılarda ilk tercih edilecek soğuk algınlığı ilacı olabilir.

Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren ilaçlar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. İlaç içildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

Parasetamol etken maddesini içeren çokça şurup veya hap vardır ve bu ilaçları gebelerde kullanabilir. Parasetamol uzun yıllardır kullanılan güvenilir bir ilaç etken maddesidir. Gebelik kategorisi: B’dir.

Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır. 

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

Nasıl kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

  • 6 saat ara ile 1 tablet önerilir.
  • Gerektiğinde 4 saat ara ile 1 tablet kullanılabilir.
  • Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

Aferin Forte aç karnına içilir mi?

A-ferin Forte tablet aç veya tok alınabilir.

Aferin Forte kaç saatte bir alınır?

Aferin Forte 6 saatte bir alınabilir. Standart kullanım sabah-öğle-akşam olmak üzere günde 3 tablettir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Kaçınmam gereken yiyecek veya içecek var mı?

Hayır, bu ilacı alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Ne kadar süre alacağım?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavinin süresi genel sağlık durumunuzla ve bağışıklık sisteminizle doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan insanlarda soğuk algınlığının kısa sürmesi beklenir.

Diğer taraftan ek hastalıkları olanlarda, yaşlılarda, iyi beslenemeyen insanlarda, aşırı çalışan insanlarda ve aşırı stres altındaki insanlarda soğuk algınlığı süresi uzayabilir ve hastalık daha şiddetli seyredebilir.

Soğuk algınlığına neden olabilen yüzlerce çeşit virüsten hangisi veya hangileri tarafından enfekte olduğunuz da hastalık süresini ve şiddetini etkiler. Örneğin uzun süren kalabalık bir toplu taşıma hattında birden fazla kişiden birden fazla çeşit virüs kapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, halsizlik ve öksürük gibi benzer belirtilere sahip olsanız da bağışıklık sisteminiz çeşit çeşit virüsle mücadele ettiği için hastalığınız şiddetli olabilir ve iyileşmeniz zaman alabilir.

Son olarak grip aşılarının soğuk algınlığından koruması veya soğuk algınlığı süre ve şiddetini hafifletmesi beklenir.

Aferin ateş düşürür mü?

Evet! Her bir A-ferin Forte Tablet 650mg parasetamol içerir. Ateş düşürür. 

Bu miktar yaklaşık olarak 2,5 ölçek (12,5 ml) Parol Plus Şurup ya da Calpol 6 Plus Şurup ile aynıdır.

Aferin ağrı keser mi?

Evet! Her bir A-ferin Forte Tablet 650mg parasetamol içerir. Ağrı keser.

Parol Tablet, Minoset Tablet ve Panadol Tablet her bir tabletinde 500 mg parasetamol içeren ve yaygın kullanılan ağrı kesici ilaçlardır. Aferin Forte bu ağrı kesicilerden daha fazla parasetamol içerir.

Ancak A-ferin Forte Tablet ağrı kesici ilaç olarak kullanılmamalıdır. Ağrı kesici olarak her bir adet A-ferin Forte Tablet içtiğinizde fazladan 4 mg klorfeniramin maleat almış olursunuz. En iyi tedavi en az ilaç etkin maddesi ile yapılandır.

Eğer sadece ağrınız veya sadece yüksek ateşiniz var ise 1 veya 2 adet Parol Tablet, Minoset Tablet ya da Panadol Tablet kullanmak daha akıllıcadır. Eğer hap yutamıyorsanız ve yaşınız 12’den büyükse Parol Plus şuruptan 2 veya 3 ölçek içebilirsiniz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan veya Gilbert sendromu ve Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği gibi hastalıkları olan kişiler, A-ferin Forte Tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

5. Gebelik ve emzirme

Hamilelik

Aferin Forte tablet içerisindeki parasetamol gerektiğinde hamileler tarafından kullanılabilir olsa da klorfeniramin maleat ilaç etken maddesinin gebelik süresince kullanımı hakkında yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle A-ferin Forte tablet gebeler tarafından kullanıldığında ne gibi zararlar oluşabileceği bilinmemektedir.

Hamilelik kategorisi: B

Yapılan hayvan çalışmalarında ilacın fetüs için bir risk oluşturmadığı görülmüştür, ancak hamile kadınlarda kullanımı hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Doktor tarafından önerilmedikçe hamile kadınlarda kullanılmamalıdır.

Emzirme

Aferin Forte tablet içerisindeki parasetamol gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir.

Klorfeniramin maleat ise, emziren kadınlarda düşük dozlarda kullanıldığında kadının süt üretiminde bir azalma olması beklenmez. Emzirme döneminde küçük dozlarda (2 ila 4 mg), klorfeniramin dozları ara sıra kullanılabilir. (kaynak)

Dolayısıyla emziren kadınlarda Aferin Forte reçete edilebilir. Sizin için güvenli doz hakkında doktorunuzdan bilgi alınız.

Eğer gebeyseniz, gebe kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Soru Cevap

Aferin Forte nedir ne işe yarar?

A-ferin Forte Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Aferin Sinüs ile Aferin Forte arasındaki fark nedir?

Bu iki ilacın A-ferin ismi dışında neredeyse her şeyi farklı. Ağrı kesici ateş düşürücü olarak; Forte olan 650mg parasetamol içerirken, Sinüs olan ise 500mg parasetamol içerir. Antihistaminik olarak; Forte olan daha düşük yan etki profili taşıyan klorfeniramin maleat içerirken, Sinüs olan psödoefedrin HCl içerir. Psödoefedrin emziren kadınlara ve kalp rahatsızlığı olanlara önerilmez. A-ferin Sinüs ek olarak başka bir antihistaminik olan triprolidin hidroklorür içerir. A-ferin Forte ağrı ve ateşin daha ön planda olduğu soğuk algınlıklarında işe yararken A-ferin Sinüs ise burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma gibi alerjik belirtilerin ön planda olduğu alerjik rinit, rinosinüzit ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda daha çok işe yarar.

Aferin forte adet keser mi?

Hayır, Aferin forte içerisindeki parasetamol ve klorfeniramin maleat etken maddelerinin adet görme, yumurtlama veya hamile kalma üzerinde bilinen bir olumsuz etkisi yoktur.

A-ferin Forte tablet uyku yapar mı?

A-ferin Forte içindeki klorfeniramin maleat, hafif sakinleştirici etki de gösterir. Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Emziren anneler aferin kullanabilir mi?

Aferin içerisindeki etken maddeler süte geçebilir ancak bebeğe olumsuz bir etki oluşturması beklenmez. Anne sütü emen bebeğe aferin pediatrik şurup reçete edilebildiği gibi emziren annelere de aferin forte reçete edilebilmektedir.