Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Aferin Forte Tablet

Her bir film kaplı A-ferin Forte Tablet = 650 mg parasetamol + 4 mg klorfeniramin maleat içerir. İçerisindeki parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Klorfeniramin meleat ise bir antihistaminiktir. Burun kaşıntısı, hapşırma, göz yaşı artışı, kırmızı ve sulanan gözler gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı semptomların hafifletilmesine yardımcı olur.

A-ferin forte tablet - HekimimYanimda.com

A-ferin Forte Tablet (aferin forte tablet), soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Her bir adet A-ferin Forte Tablet 650 mg parasetamol içerir. Ağrı kesici hap olarak sıkça kullanılan ve birbirinin eşdeğeri olan Parol Tablet, Minoset Tablet ve Panadol Tablette ise 500 mg parasetamol vardır.

1. A-ferin Forte Tablet nedir? İçinde ne var?

Her bir film kaplı A-ferin Forte Tablet = 650 mg parasetamol + 4 mg klorfeniramin maleat

Tablet yutamıyorsanız: Her bir film kaplı A-ferin Forte Tablet, yaklaşık olarak 20 ml yani 4 ölçek A-ferin Pediatrik Şurup ile aynı tesir gücüne sahiptir.

1.1. Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren ilaçlar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. İlaç içildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

Parasetamol etken maddesini içeren çokça şurup veya hap vardır ve bu ilaçları gebelerde kullanabilir. Parasetamol uzun yıllardır kullanılan güvenilir bir ilaç etken maddesidir. Gebelik kategorisi: B’dir.

1.2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır. 

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

2. A-ferin Forte Tablet Nasıl Kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

  • 6 saat ara ile 1 tablet önerilir.
  • Gerektiğinde 4 saat ara ile 1 tablet kullanılabilir.
  • Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

3. A-ferin Forte Tablet ateş düşürür mü?

Evet! Her bir A-ferin Forte Tablet 650mg parasetamol içerir. Ateş düşürür. 

Bu miktar yaklaşık olarak 2,5 ölçek (12,5 ml) Parol Plus Şurup ya da Calpol 6 Plus Şurup ile aynıdır. Ayrıca Parol Tablet, Minoset Tablet ve Panadol Tablet birbirinin eşdeğeridir ve 500 mg parasetamol içerir.

4. A-ferin Forte Tablet ağrı keser mi?

Evet! Her bir A-ferin Forte Tablet 650mg parasetamol içerir. Ağrı keser.

Bu miktar yaklaşık olarak 2,5 ölçek (12,5 ml) Parol Plus Şurup ya da Calpol 6 Plus Şurup ile aynıdır. Ayrıca Parol Tablet, Minoset Tablet ve Panadol Tablet birbirinin eşdeğeridir ve 500 mg parasetamol içerir.

Ancak A-ferin Forte Tablet ağrı kesici ilaç olarak kullanılmamalıdır. Ağrı kesici olarak her bir adet A-ferin Forte Tablet içtiğinizde fazladan 4 mg klorfeniramin maleat almış olursunuz. En iyi tedavi en az ilaç etkin maddesi ile yapılandır.

Eğer sadece ağrınız veya sadece yüksek ateşiniz var ise 1 veya 2 adet Parol Tablet, Minoset Tablet ya da Panadol Tablet kullanmak daha akıllıcadır. Eğer hap yutamıyorsanız ve yaşınız 12’den büyükse Parol Plus şuruptan 2 veya 3 ölçek içebilirsiniz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan veya Gilbert sendromu ve Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği gibi hastalıkları olan kişiler, A-ferin Forte Tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

5. Gebelik ve Emzirme

Hamilelik

Aferin Forte tablet içerisindeki parasetamol gerektiğinde hamileler tarafından kullanılabilir olsa da klorfeniramin maleat ilaç etken maddesinin gebelik süresince kullanımı hakkında yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle A-ferin Forte tablet gebeler tarafından kullanıldığında ne gibi zararlar oluşabileceği bilinmemektedir.

Hamilelik kategorisi: B

Yapılan hayvan çalışmalarında ilacın fetüs için bir risk oluşturmadığı görülmüştür, ancak hamile kadınlarda kullanımı hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Doktor tarafından önerilmedikçe hamile kadınlarda kullanılmamalıdır.

Emzirme

Aferin Forte tablet içerisindeki parasetamol gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir.

Klorfeniramin maleat ise, emziren kadınlarda düşük dozlarda kullanıldığında kadının süt üretiminde bir azalma olması beklenmez. Emzirme döneminde küçük dozlarda (2 ila 4 mg), klorfeniramin dozları ara sıra kullanılabilir. (kaynak)

Dolayısıyla emziren kadınlarda Aferin Forte reçete edilebilir. Sizin için güvenli doz hakkında doktorunuzdan bilgi alınız.

Eğer gebeyseniz, gebe kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.