Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Aferin Kapsül

Her bir A-ferin Kapsül: 300 mg parasetamol + 2 mg klorfeniramin maleat + 10 mg kodein fosfat içerir. İçerisindeki hem parasetamol hem de kodein fosfat ağrı kesici etki gösterir. Parasetamol ayrıca ateş düşürücüdür. Klorfeniramin meleat ise bir antihistaminiktir. Burun kaşıntısı, hapşırma, göz yaşı artışı, kırmızı ve sulanan gözler gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı semptomların hafifletilmesine yardımcı olur.

A-ferin 30 Kapsül - HekimimYanimda.com

A-ferin Kapsül (aferin kapsül), soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı, ağrı, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

1. A-ferin Kapsül nedir? İçinde ne var?

Her bir A-ferin Kapsül = 300 mg parasetamol + 2 mg klorfeniramin maleat + 10 mg kodein fosfat

1.1. Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren ilaçlar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. İlaç içildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

Parasetamol etken maddesini içeren çokça şurup veya hap vardır ve bu ilaçları gebelerde kullanabilir. Parasetamol uzun yıllardır kullanılan güvenilir bir ilaç etken maddesidir. Gebelik kategorisi: B’dir.

1.2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır. 

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

1.3. Kodein fosfat

Kodein güçlü bir ağrı kesicidir. Ameliyat veya bir travmadan sonra oluşan ağrı gibi durumlarda ağrı hissini azaltmak için ağrı kesici olarak kullanılır. Aspirin, ibuprofen ve parasetamol gibi ağrı kesicilerin yeterli olmadığı uzun süre devam eden ağrı durumunda da kodein kullanılabilir.

Kodein ayrıca ishal tedavisinde de kullanılabilir.

Kodeinin etki mekanizmasına dair bazı önemli bilgiler şöyledir:

  • Kodein, sinir sistemi boyunca beyne giden ağrı sinyallerini durdurarak ağrı kesici etkisini gösterir.
  • Kodeinin en yaygın yan etkileri kabızlık, bulantı ve uykulu hissetmedir.
  • Kodein bağımlılık yapabilir. Ancak, kodeini ağrı kesici olarak doktor kontrolünde alıyorsanız bağımlılık yapma ihtimali düşüktür.
  • Uykulu hissetmek gibi yan etkilere yakalanma olasılığınız daha yüksek olduğu için kodein alırken alkol almamak en iyisi olabilir.
  • Doktor reçetesi olmadan kodein kullanmayın. 12 yaşın altındaki çocuklara kodein kullanılmamalıdır. Sadece parasetamol ve ibuprofen gibi günlük ağrı kesiciler yeterli gelmediğinde 12 ila 18 yaş arası çocuklara kodein kullanılabilir.

Bakınız: Kodein

2. A-ferin Kapsül Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde: Günde 3 kez 1 kapsül kullanılır.

Bulantı ve kusma hissine önlem olarak kodeini tokken veya bir miktar atıştırmalıkla birlikte almanız tavsiye edilir.

3. A-ferin Kapsül ateş düşürür mü?

Evet! Her bir adet A-ferin Kapsül, 3oo mg parasetamol içerir. Ateş düşürür.

Bu miktar 1 ölçek yani 5 ml parol plus şuruptan fazladır.

4. A-ferin Kapsül ağrı keser mi?

Evet! Her bir adet A-ferin Kapsül, 3oo mg parasetamol ve 10 mg kodein fosfat içerir. Her iki ilaç etkin maddesi de ağrı kesicidir.

Parasetamol ağrı tedavisinde sıkça kullanılan güvenilir bir ilaç etkin maddesidir. Kodein ise genellikle şiddetli ağrıların tedavisinde tercih edilen bir ağrı kesicidir.

Ancak A-ferin Kapsül ağrı kesici ilaç olarak kullanılmamalıdır. Ağrı kesici olarak her bir adet A-ferin Kapsül içtiğinizde fazladan 2 mg klorfeniramin maleat almış olursunuz. En iyi tedavi en az ilaç etkin maddesi ile yapılandır.

Eğer ağrı kesici ihtiyacınız varsa öncelikle parasetamol veya ibuprofen gibi daha güvenilir ilaç etkin maddelerini tercih edin. Kodein kullanmadan önce doktorunuza danışın.

5. A-ferin Kapsül ishal tedavisinde kullanılır mı?

Her bir A-ferin Kapsül 10 mg kodein fosfat içermektedir. Kodein ishal tedavisinde kullanılabilen bir ilaç etkin maddesidir.

Ancak A-ferin Kapsül günde 3 adet kullanıldığında alınan kodein dozu ishal tedavisi için yeterli olmayabilir. Kodein dozunu arttırmak için fazladan kullanılan her A-ferin Kapsül fazladan klorfeniramin meleat alınması anlamına gelir. En iyi tedavi en az ilaç etkin maddesi ile yapılandır.

Bu nedenle, sadece ishal için A-ferin Kapsül kullanmak akıllıca değildir. Ancak soğuk algınlığına ve ağrı şikayetlerine ek olarak ishal durumu olan hastalarda A-ferin Kapsül kullanmak, diğer soğuk algınlığı haplarını kullanmaktan daha akıllıca olabilir.

Bakınız: İshal

6. Gebe ve emzirenler A-ferin Kapsül kullanabilir mi?

Her bir A-ferin Kapsül 10 mg kodein içermektedir. Kodeinin hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Gebeliğin başlangıcında kodein kullanımı doğacak bebekte rahatsızlıklara neden olabilir.

Gebeliğin sonlarında kodein kullanırsanız, yeni doğan bebeğinizin yoksunluk belirtileri alma veya kodeine bağımlı olarak doğma riski vardır.

Bununla birlikte, hamilelikte ağrıyı tedavi etmek önemlidir. Şiddetli ağrısı olan bazı hamile kadınlar için kodein en iyi seçenek olabilir. Ancak A-ferin Kapsül bir ağrı kesici olarak algılanmamalıdır.

Doktorunuz sizin ve doğacak bebeğiniz için neyin en iyi olduğu konusunda size en iyi bilgiyi verecek kişidir.

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.