Aferin Pediatrik Şurup

A-ferin Petiatrik Şurup, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde kullanılır. İçerisindeki parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Klorfeniramin Maleat ise hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma ve burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri hafifletir.

20 Şub 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
A-ferin Pediyatrik Şurup - HekimimYanimda.com

A-ferin Pediatrik Şurup (aferin pediyatrik şurup), soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında ateş düşürücü ve grip semptomlarının hafifletilmesi için reçete edilebilmektedir. 

Anne sütü ile beslenemeyen veya soğuk algınlığına bağlı öksürük ve ateş gibi semptomları şiddetli olan çocuklarda İburamin Zero Süspansiyon ya da A-ferin Pediatrik Şurup gibi soğuk algınlığı ilaçları reçete edilebilmektedir. 

Nasıl kullanılır?

A-ferin Pediatrik Şurup, yemeklerden önce (aç) veya yemeklerden sonra (tok) kullanılabilir.

YaşKaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
2 – 6 yaş1 ölçek5 ml3 veya 4
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml3 veya 4
9 -12 yaş2 ölçek10 ml3 veya 4
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml3 veya 4
  • A-ferin Pediatrik Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
  • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
  • A-ferin Pediatrik Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
  • 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
  • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.
Aferin şurup aç karnına içilir mi?

Birçok çocuk açken Aferin şurup içebilir. Ancak bazı çocuklarda hazımsızlık oluşturabileceğinden gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi daha güvenli olacaktır.

A-ferin şurup günde kaç kere içilir?

A-ferin şurup standart kullanımı günde 3 veya 4 kere içilmesidir.

A-ferin Pediatrik Şurubun 2 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Küçük yaşlarda, bağışıklık sistemi ve organları gelişme aşamasında olan çocuklarımıza mümkün olan en az miktarda ilaç vermeyi isteriz.

Soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonları olan bebekte en iyi ilaç anne sütüdür.

İçinde ne var?

Aferin şurup ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahip olan parasetamol ile göz kaşıntısı, göz sulanması, gözlerde kızarıklık, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı hapşırma gibi alerjik durumların tedavisinde kullanılabilen klorfeniramin maleat içerir.

1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat

Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir.

Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

Klorfeniramin maleat

Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

Klorfeniramin maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, alerjik rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1)

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Burun akıntısı
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

A-ferin şurup bebeklerde uyku yapar mı?

Evet, Aferin şurup içerisindeki Klorfeniramin maleat isimli antihistaminik uyku hali yapabilir.

A-ferin ateş düşürür mü?

Evet! A-ferin Pediatrik Şurup her 5 ml hacimde 160 mg parasetamol içerir. Parasetamolün ateş düşürücü etkisi vardır.

Ancak A-ferin Pediatrik Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa çocuğunuzun ateşini düşürmek amacıyla tabiki A-ferin Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) Aferin Şurup, çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

Ateş Düşürücü Asistanı

Ateş düşürücü ve A-ferin birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve A-ferin Pediatrik Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır.

Aferin Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. A-ferin Pediatrik Şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve A-ferin Pediatrik Şurubun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek A-ferin Pediatrik Şurup vermek yerine; 1 ölçek A-ferin Pediatrik Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Eğer çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece A-ferin Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

İburamin Zero ve A-ferin birlikte verilir mi?

Hayır! İburamin Zero Süspansiyon ve A-ferin Pediatrik Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları gereğinden fazla klorfeniramin maleat alınmasına neden olabilir.

1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat 

1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat 

Ancak, hem A-ferin Pediatrik şurubunuz hem de İburamin Zero şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, iburamin zero ile a-ferin pediatrik şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).

A-ferin Pediatrik ile A-ferin Plus Şurup farkı ne?

A-ferin Plus Şurup, 6 yaş üzerine önerilirken A-ferin Pediatrik Şurup 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni A-ferin Plus Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup + 15 mg psödoefedrin HCl

Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.

Zaten, A-ferin Plus Şurup eskiden beri aktif olarak satışta ve kullanımdaydı. Psödoefedrin HCl etkin maddesinin yan etkileri ve olası zararlarına dair bilimsel çalışmalar sonuçlandıkça, bu etkin maddenin gebelerde, emziren annelerde ve 6 yaşına gelene kadar çocuklarda kullanılmaması önerildi.

Bunun üzerine A-ferin Plus Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarılarak piyasaya sunulan yeni ilaca ise A-ferin Pediatrik denildi. Benzer şekilde İburamin Cold Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarıldı ve İburamin Zero Süspansiyon piyasaya sunuldu.

A-ferin Pediatrik mi A-ferin Plus Şurup mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

  • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
  • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, A-ferin Pediatrik Şurup tercih edilebilir.
  • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
    • Rahat nefes alabilen çocuklarda A-ferin Pediatrik Şurup yeterli olabilir.
    • Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa A-ferin Plus Şurup tercih edilebilir.

Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

Aferin Şurup, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

A-ferin Pediatrik Şurup, her 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmemektedir. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan A-ferin Pediatrik Şurup kullanılmamalıdır.

Parol Şurup, Calpol Şurup, Parol Plus Şurup, Calpol 6 Plus Şurup, Minafen Şurup, Minamol Şurup, Tylol Şurup ve Tylol 6 Plus Şurup gibi parasetamol içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu parasetamol içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse A-ferin Pediatrik Şurubu da kullanmamalısınız.

Doktora danışmadan A-ferin satın alabilir miyim?

A-ferin Pediatrik Şurup reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Doktorunuza danışmadan 2 yaş ya da 7 kg altındaki çocuklarda Aferin Şurup kullanmanızı önermeyiz.

Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:

  1. Çocuğunuza daha önce A-ferin Pediatrik Şurup reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, A-ferin Pediatrik Şurubu çocuğunuza tekrar verebilirsiniz.
  2. Çocuğunuz daha önce İburamin Zero Süspansiyon, A-ferin Plus Şurup, Coldfen Şurup ya da İburamin Cold Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat antihistaminiğine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce Calpol Şurup, Parol Şurup, Minafen Şurup, Tylol Şurup, Calpol 6 Plus Şurup, Parol Plus şurup ya da Tylol 6 Plus Şurup kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa parasetamol etken maddesine karşı da alerjisi yoktur. Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat ve parasetamole alerjisi yoksa A-ferin Pediatrik Şurup süspansiyon içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan veya Gilbert sendromu ve Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği gibi hastalıkları olan çocuklarınızda, Aferin Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Soru Cevap

A-ferin şurup ne için kullanılır?

Aferin pediatrik yan etki riskleri düşük olan parasetamol ve klorfeniramin meleat içerir. Bu da A-ferin şurubu bebekler ve çocuklar için bilinen en masum soğuk algınlığı ilaçlarından biri yapar. Yüksek ateşi düşürür, boğaz ağrısı gibi ağrı hissini hafifletir. Burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma ve hapşırma gibi soğuk algınlığı belirtilerine iyi gelir.

A-ferin pediatrik şurup bebeklere verilir mi?

Aferin pediatrik şurup 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda soğuk algınlığı belirtilerini gidermek için kullanılır. Doktorunuz 2 yaş altındaki bebekler için de A-ferin pediatrik şurup reçete edebilir. Özellikle viral solunum yolu hastalığı olan ve yeterli anne sütünü alamayan bebeklerde burun akıntısı, hapşırık ve gözlerde sulanma gibi soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için reçete edilebilecek en düşük yan etkili ilaçlardan biridir.

A-ferin şurup öksürüğe iyi gelir mi?

Hayır, Aferin şurup bir öksürük şurubu değildir. Öksürük refleksini baskılamaz. Balgam çözücü değildir. Öksürüğe neden olan mikroplarla doğrudan savaşmaz.

A-ferin şurup balgam söktürür mü?

Hayır, Aferin şurup bir balgam söktürücü değildir. Balgam çözücü veya balgam üretimini azaltıcı özelliği yoktur.

A-ferin şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

A-ferin şurup açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı muhafaza edilme şartlarına bağlıdır. Nem oranını düşük serin bir ortamda ve güneş ışığından uzakta muhafaza edildiğinde kullanım ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, şişenin ağzının uzun süre açık kalması ve fazla güneş ışığı ilacın kapağı açıldıktan sonraki bekleme ömrünü kısaltır.

Aferin şurup antibiyotik mi?

Hayır, Aferin şurup doğrudan bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik değildir.

A-ferin şurup antibiyotikle kullanılır mı?

Antibiyotik şuruplarla A-ferin şurup birlikte kullanılabilir. Aksini önerdiyse doktorunuzun önerisine uyun.

Aferin şurup kaç saatte etki eder?

Aferin şurup etkisini ağız yoluyla alındıktan sonra yaklaşık yarım saat içinde göstermeye başlar.

Aferin pediatrik şurup mu İburamin Cold şurup mu?

Aferin pediatrik şurup daha düşük yan etki riskine sahiptir. İburamin Cold şurup ise soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmede daha etkilidir. Aferin, daha küçük çocuklar için; İburamin Cold ise daha büyük yaştaki ve hastalığı daha şiddetli çocuklar için mantıklı reçete tercihleri olabilir.

Aferin şurup mu Calpol mu?

Eğer sadece yüksek ateş düşürülmek isteniyorsa o zaman Calpol kiloya göre doz hesabı yapılarak verildiğinde minimum yan etki riskiyle işini yapacaktır. Ancak yüksek ateş veya ağrıya ek olarak burun akıntısı, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma veya gözlerde sulanma gibi ek soğuk algınlığı belirtileri varsa o zaman doğru dozda Aferin şurup vermek muhtemelen yeterli olacaktır. Aferin verildiğinde zaten parasetamol verilmiş olacağı için ek olarak Calpol verme ihtiyacı da muhtemelen ortadan kalkacaktır.

Ateş Düşürücü Asistanı
Aferin şurup ve Dolven birlikte verilir mi?

Aferin şuruplar parasetamol içerir. Dolven ise ibuprofen içerir. Bu iki ilacın ortak etken maddesi yoktur. Birlikte verilebilirler. Ancak her ikisinin de yüksek ateşi düşürmek ve ağrı hissini azaltmak gibi yetenekleri vardır. Eğer Aferin Şurup verdiyseniz ve yüksek ateşi düşürmeyi başardıysanız ek olarak Dolven ateş düşürücü şurup vermenize gerek kalmayabilir. Ateş düşürücü şurupların dozları kiloya göre hesaplanır.

Aferin pediatrik şurup kalp çarpıntısı yapar mı?

Aferin şurubun bir yan etki olarak kalp çarpıntısı yapması mümkündür. Ancak bu nadirdir. Herhangi bir sağlık sorunu ile karşı karşıyaysanız bir sağlık uzmanına danışın.

Aferin şurup ateş düşürür mü?

Evet, A-ferin şurup içerisindeki parasetamol sayesinde yüksek ateşin düşürülmesinde etkilidir.