Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Aferin Plus Şurup

A-ferin Plus Şurup, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

Aferin Plus Şurup_A-ferin Plus Şurup

A-ferin Plus Şurup (aferin plus şurup), soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;

  1. ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol)
  2. antihistaminik (klorfeniramin maleat)
  3. mukozanın şişkinliğini azaltarak solunum yolu tıkanıklıklarını gideren bir dekonjestan (psödoefedrin hidroklorür)

olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.

Ateş düşürücü ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır. 

Kısaca: 1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup + 15 mg psödoefedrin HCl

A-ferin Plus Şurubun 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Çocuklarda psödoefedrin hidroklorür yan etki riskine maruz kalmamak için İburamin Zero Şurup ya da A-ferin Pediatrik Şurup gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir.

Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da A-ferin Plus Şurup reçete edebilir.

1. A-ferin Plus Şurup nedir? İçinde ne var?

Aferin Plus Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

1.1. Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

1.2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir (1).

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir (1). Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Alerjik rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

1.3. Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez (2).

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir (3).

2. A-ferin Plus Şurup nasıl kullanılır?

A-ferin Plus Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay sindirebilmesine yardımcı olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
6 yaş altında
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml3 veya 4
9 -12 yaş2 ölçek10 ml3 veya 4
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml3 veya 4
  • A-ferin Plus Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
  • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
  • A-ferin Plus Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
  • 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
  • Hipertansiyon hastaları kullanmamalıdır.
  • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız!
Aferin plus şurup günde kaç kere içilir?

Aferin Plus Şurup standart olarak günde 3 veya 4 kez alınır.

Aferin Plus Şurup kaç saatte bir alınır?

Bir kez Aferin Plus şurup verdikten sonra sonraki doz için en az 4 saat bekleyin.

3. A-ferin Plus Şurup ateş düşürür mü?

Evet! A-ferin Plus Şurup her 5 ml hacimde 160 mg parasetamol içerir. Parasetamolün ateş düşürücü etkisi vardır.

Ancak A-ferin Plus Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki A-ferin Plus Şurup kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 15 mg psödoefedrin HCl vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

4. Ateş düşürücü ve A-ferin Plus Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve A-ferin Plus Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

A-ferin Plus Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. A-ferin Plus Şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve A-ferin Plus Şurubun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek A-ferin Plus Şurup vermek yerine; 1 ölçek A-ferin Plus Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece A-ferin Plus Şurup kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

5. İburamin Cold Şurup ve A-ferin Plus Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! İburamin Cold Şurup ve A-ferin Plus Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları durumunda çocuğun, gereğinden fazla klorfeniramin maleat ve psödoefedrin HCl almasına neden olunabilir.

1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

Ancak, hem A-ferin Plus Şurubunuz hem de İburamin Cold Şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, İburamin Cold ile A-ferin Plus şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).

6. A-ferin Pediatrik Şurup ile A-ferin Plus Şurup farkı ne?

A-ferin Plus Şurup, 6 yaş üzerine önerilirken A-ferin Pediatrik Şurup 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni A-ferin Plus Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup + 15 mg psödoefedrin HCl

Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.

Zaten, A-ferin Plus Şurup eskiden beri aktif olarak satışta ve kullanımdaydı. Psödoefedrin HCl etkin maddesinin yan etkileri ve olası zararlarına dair bilimsel çalışmalar sonuçlandıkça, bu etkin maddenin gebelerde, emziren annelerde ve 6 yaşına gelene kadar çocuklarda kullanılmaması önerildi.

Bunun üzerine A-ferin Plus Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarılarak piyasaya sunulan yeni ilaca ise A-ferin Pediatrik denildi. Benzer şekilde İburamin Cold Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarıldı ve İburamin Zero Süspansiyon piyasaya sunuldu.

Aferin pediatrik şurup ile aferin plus arasındaki fark?

Aferin Plus şurup fazladan psödoefedrin HCl içerir. Bu etken maddenin 6 yaş altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.

7. A-ferin Pediatrik Şurup mu? Yoksa A-ferin Plus Şurup mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

  • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
  • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, A-ferin Pediatrik Şurup tercih edilebilir.
  • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
    • Rahat nefes alabilen çocuklarda A-ferin Pediatrik Şurup yeterli olabilir.
    • Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa A-ferin Plus Şurup tercih edilebilir.

7.1. Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış

İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold ŞurupDroFlu Cold Plus Şurup, İbucold Plus Şurup ve Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu üç ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Coldfen Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Coldfen Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

A-ferin Plus ŞurupA-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara ve hipertansiyon hastalarına önerilmez.

8. Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

A-ferin Plus Şurup, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

A-ferin Plus Şurup, her 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmemektedir. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan A-ferin Plus Şurup kullanılmamalıdır.

Calpol Şurup, Parol Şurup, Minafen Şurup, Tylol Şurup, Calpol 6 Plus Şurup, Parol Plus şurup, Tylol 6 Plus Şurup gibi parasetamol içeren ateş düşürücü ağrı kesici şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu parasetamol içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse A-ferin Plus Şurubu da kullanmamalısınız.

A-ferin Plus Şurup, kan damarlarının daralmasına neden olan psödoefedrin HCl içerir. Bu nedenle, böbrek hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon hastalığı olanlar doktora danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.

9. Doktora danışmadan A-ferin Plus Şurup satın alabilir miyim?

A-ferin Plus Şurup, reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Doktorunuza danışmadan 6 yaş altındaki çocuklarda A-ferin Plus Şurup kullanmanızı önermeyiz!

Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:

  1. Çocuğunuza daha önce A-ferin Plus Şurup reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, A-ferin Plus Şurubu çocuğunuza tekrar verebilirsiniz.
  2. Çocuğunuz daha önce İburamin Cold Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat ve psödoefedrin HCl etkin maddelerine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce Calpol Şurup, Parol Şurup, Minafen Şurup, Tylol Şurup, Calpol 6 Plus Şurup, Parol Plus şurup ya da Tylol 6 Plus Şurup kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa parasetamol etken maddesine karşı da alerjisi yoktur. Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat, psödoefedrin HCl ve parasetamole alerjisi yoksa A-ferin Plus Şurup süspansiyon içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan veya Gilbert sendromu ve Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği gibi hastalıkları olan çocuklarınızda, A-ferin Plus Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Soru Cevap

Aferin plus şurup ne işe yarar?

Aferin plus şurup soğuk algınlığı şurubudur. Gözlerde sulanma ve kızarma, burun tıkanılığı veya burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlı semptomlarının giderilmesinde etkilidir.

Aferin plus şurup kaç yaş için?

Aferin plus şurubun önerilen yaş aralığı 6 yaş ile 12 yaş arası çocuklardır. Elbette herhangi bir nedenle hap yutamayan yetişkinlerde de doğru dozda kullnıldığında etkili bir soğuk algınlığı ilacı olabilir.

Aferin plus şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

A-ferin plus şurup açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı muhafaza edilme şartlarına bağlıdır. Nem oranını düşük serin bir ortamda ve güneş ışığından uzakta muhafaza edildiğinde kullanım ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, şişenin ağzının uzun süre açık kalması ve fazla güneş ışığı ilacın kapağı açıldıktan sonraki bekleme ömrünü kısaltır.

Aferin plus şurup ateş düşürür mü?

Evet, A-ferin plus şurup parasetamol içerir ve yüksek ateşin düşürülmesinde etkilidir.

Aferin plus şurup bebeklere verilir mi?

Aferin plus şurup Psödoefedrin HCl içerir. Bu etken madde 6 yaş altındaki çocuklarda önerilememektedir. Bebeğinize doktorunuz aksini önermedikçe Aferin Plus Şurup vermeyin.

Aferin Plus şurup antibiyotik mi?

Hayır, Aferin plus şurup doğrudan bakterilerle savaşan bir antibiyotik değildir.

Aferin Plus şurup kaç saatte etki eder?

Aferin Plus şurup ağız yoluyala alındıktan sonra yaklaşık yarım saat içerisinde etkisini göstermeye başlar.

Aferin Plus şurup ve Dolven birlikte verilir mi?

Aferin şuruplar parasetamol içerir. Dolven ise ibuprofen içerir. Bu iki ilacın ortak etken maddesi yoktur. Birlikte verilebilirler. Ancak her ikisinin de yüksek ateşi düşürmek ve ağrı hissini azaltmak gibi yetenekleri vardır. Eğer Aferin Plus Şurup verdiyseniz ve yüksek ateşi düşürmeyi başardıysanız ek olarak Dolven ateş düşürücü şurup vermenize gerek kalmayabilir. Ateş düşürücü şurupların dozları kiloya göre hesaplanır.

Aferin Plus şurup emziren anneler kullanabilir mi?

Aferin plus şurup 6 yaşından küçük çocuklarda, hamile kadınlarda veya bebek emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. Aferin plus şurup Psödoefedrin HCl içerir ve kan damarlarını daraltıcı etki gösterir. Psödoefedrin emziren annenin memelerindeki süt üretiminin azalmasına neden olabilir.

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir