A-ferin Şurup mu, İburamin Zero Süspansiyon mu?

A-ferin Pediatrik Şurup ile İburamin Zero Süspansiyon soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan birbirine yakın özellikteki iki farklı ilaçtır. Aralarındaki temel fark ibuprofen ve parasetamol farkından gelir. Parasetamol içeren Aferin, ibuprofen içeren İburamin Zero'ya göre daha düşük yan etki riski oluşturur. İbuprofen içeren İburamin Zero'nun ise inflamasyonu azaltmak gibi bir üstünlüğü vardır.

Hem A-ferin Şurup hem de İburamin Zero Süspansiyon şurupları, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Peki hangisi daha iyi? Avantajları ve dezavantajları neler?

Soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonları olan bebekte en iyi ilaç anne sütüdür.

Ortak yönleri neler?

Her iki soğuk algınlığı şurubu da aynı konsantrasyonda klorfeniramin maleat içerir.

Klorfeniramin maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

Bir diğer ortak yönleri ise her iki soğuk algınlığı ilacının da ateş düşürücü ve ağrı kesici etki gösteren parasetamol ve ibuprofen etken maddelerine sahip olmasıdır. Oluşturdukları etki yüksek ateşi düşürmek ve ağrı hissini azaltmak olsa da etki mekanizmaları farklıdır ve iki ilaç arasındaki temel farkı bu oluşturur.

Farklı yönleri neler?

1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup, 160 mg parasetamol içerir. 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon ise 100 mg ibuprofen içerir.

Parasetamol (aferin şurup) bebeklerde, gebelerde ve emziren kadınlarda daha az yan etki oluşturma riski sayesinde önerilen dozlarda güvenle kullanılan bir ilaçtır. Bebeklerde, parasetamol ile tedavi edilebilecek bir bebeğin parasetamol içeren ilaçlarla tedavi edilmesi öncelikli olarak önerilmektedir.

Bakınız: A-ferin Pediatrik Şurup

İbuprofen ise (iburamin zero şurup) parasetamole göre daha sonraki yıllarda geliştirilmiş ve iltihabı azaltmada da etkili olan ve parasetamole göre daha güçlü bir etken maddedir.

Ancak yan etki riski de daha yüksektir. Örneğin ibuprofenin gebelik kategorisi parasetamole göre daha riskli sınıftadır.

Bakınız: İburamin Zero Süspansiyon

Parasetamol ve ibuprofen arasındaki fark nedir?

İki ilaç arasındaki temel fark, ibuprofenin inflamasyonu azaltması, parasetamolün ise azaltmamasıdır.

Temel fark, ibuprofenin iltihabı azaltmasıdır. İbuprofen, steroid olmayan anti inflamatuar (NSAID) adı verilen bir ilaç türüdür. Bu, ibuprofenin iltihabı azaltacağı anlamına gelir.

İki ilaç arasındaki temel fark:

  • İnflamasyon durumu varsa ibuprofen etkilidir.
  • Risk altında olan gruplar için ise parasetamol daha güvenlidir.

Ancak her iki ilacında uzun süreli ve kontrolsüz kullanımı tehlikelidir.

İnflamasyon nedir? Anti-inflamatuar ne demektir?

İnflamasyon (iltihap, enflamasyon), vücudunuzun kendini iyileştirmek için enfeksiyonlar, yaralanmalar ve toksinler gibi kendisine zarar veren şeylere karşı savaşma sürecini ifade eder.

Hücrelerinize bir şey zarar verdiğinde, vücudunuz bağışıklık sisteminizden bir tepkiyi tetikleyen kimyasallar salgılar.

Anti-inflamatuar (antienflamatuvar, antienflamatuar) ise inflamasyonu azaltan tedavilerin ortak adıdır.

Kısacası anti-inflamatuar etki gösteren ibuprofenin iyileşmeyi hızlandıracağı söylenebilir.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz