A-ferin Şurup mu, Peditus mu?

A-ferin Pediatrik Şurup, daha az sayıda ilaç etken maddesi içerir ve daha düşük yan etki riskiyle daha güvenilir bir ilaçtır. Özellikle çocukların kullanımında daha az riskli olması gibi bir avantajı vardır. Peditus Şurup ise içerisinde alkol bulunan ve birçok etken madde ile yan etki riski daha yüksek olan bir soğuk algınlığı ilacıdır. 12 yaş altında bir çocuğa doktor önerisi olmadan Peditus Şurup vermeyiniz.

14 Mar 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
A-ferin Şurup mu, Peditus mu, HY, hekimimyanimda.com

Hem A-ferin Şurup hem de Peditus Şurup soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Peditus mu aferin mi? Avantajları ve dezavantajları neler?

Öncelikle aynı hastalıkların tedavisinde kullanılan ve benzer semptomlara etki eden bu iki ilacın ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren parasetamol dışında etken madde olarak hiçbir ortak tarafları yoktur.

Peditus mu Aferin mi?

A-ferin Şurup, ateş düşürücü ve ağrı kesici etki gösteren parasetamol ve ek olarak burun mukozalarını açarak rahat nefes almayı sağlayan bir antihistaminik içerir. Her iki etken madde de düşük yan etki riskine sahiptir. Bu sayede aferin şurup soğuk algınlığı semptomu olan çocuklarda doktor reçetesiyle rahatlıkla 2 yaş üzerinde kullanılabilir.

Peditus Şurup ise, pembe kutusuyla tanınan parol şurup veya mor kutusuyla tanınan calpol şurup kadar parasetamol içerir. Parasetamol son derece düşük yan etki riskine sahiptir. Buna ek olarak burun mukozalarını açarak rahat nefes almayı sağlayan bir başka antihistaminik içerir. Ayrıca balgam miktarını azaltan bir etken madde ve burun tıkanıklığında etkili bir başka etken madde içerir. Tüm bu etkiler aynı anda düşünüldüğünde harika bir soğuk algınlığı ilacıymış gibi görünür ancak her bir etken maddenin ayrı ayrı yan etki riski vardır. Bu nedenle doktor reçetesi olmaksızın peditus şurubun 12 yaş altında kullanılması önerilmez!

Her iki ilaçtaki etken maddeler şöyledir:

A-ferin Pediatrik ŞurupPeditus Şurup
160 mg Parasetamol
– Ateş düşürür
– Ağrı hissini azaltır
120 mg Parasetamol
– Ateş düşürür
– Ağrı hissini azaltır
Klorfeniramin maleat
– Alerjide etkilidir
Prilamin maleat
– Alerjide etkilidir
Guaifenesin
– Balgam söktürücüdür
Fenilefrin hidroklorür
– Burun tıkanıklığını giderir

İlk bakışta daha fazla etken madde içerdiği için peditus şurup daha etkilidir diye düşünülebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum şudur: Bir ilaçtaki ilaç etken maddesi arttıkça yan etki riski artar!

Özellikle çocukların ilaç kullanmaları gerektiğinde gerekli olandan fazla ilaç etken maddesi vermek istemeyiz!

Etken maddelere yakından bakalım

Her iki ilaçta da ağrı kesici ve ateş düşürücü yetenekleri olan parasetamol vardır. Parasetamol, çocuklarda, gebelerde ve emziren kadınlarda önerilen dozlarda güvenle kullanılır. Ancak Aferin şurupta daha yüksek oranda parasetamol vardır. Aynı ölçekte (5 ml) A-ferin şurup 160 mg parasetamol içerirken Peditus Şurup 120 mg parasetamol içerir. Aferin şurubun parasetamol miktarı %33 daha fazladır. Bu nedenle aferin şurubun ağrı hissini azaltma ve yüksek ateşi düşürme konusunda daha başarılı olması beklenir.

Klorfeniramin meleat ile Prilamin maleat ise allerjik durumların tedavisinde kullanılan antihistaminiklerdir. Bu antihistaminikler alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker (kurdeşen) ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiklerdir. Antihistaminikler; histamin salınımının neden olduğu:

 • Rinit
 • Hapşırma
 • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
 • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
 • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır.

Peditus ek olarak burun tıkanıklığını gideren bir etken madde olan fenilefrin hidroklorür ve balgam söktürücü etki gösteren guaifenesin içerir.

Ayrıca, peditus şurup alkol içerir. 5 ml’lik beher ölçekte yaklaşık 2 ml biraya veya 0.8 mL şaraba eşdeğer alkol içerir [%2 (a/h) etanol]. Alkol almak istemeyen kişilerin peditus şurup kullanmamaları önerilir.

A-ferin Pediatrik Şurup Nasıl Kullanılır?

A-ferin Pediatrik Şurup, yemeklerden önce (aç) veya yemeklerden sonra (tok) kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi daha güvenli olacaktır.

YaşKaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
2 – 6 yaş1 ölçek5 ml3 veya 4
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml3 veya 4
9 -12 yaş2 ölçek10 ml3 veya 4
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml3 veya 4
 • A-ferin Pediatrik Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
 • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
 • A-ferin Pediatrik Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
 • 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
 • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

Peditus Şurup nasıl kullanılır?

 • 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 
 • 6-12 yaş arası kullanımı önerilmemektedir.
  • 6-12 yaş arasındaki çocuklarda doktor tavsiyesiyle günde her 4 saatte bir, 1 ölçek (5 mL) kullanılabilir.
 • 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde:
  • Günde her 4 saatte bir, 2 ölçek (10 mL) olmak üzere günlük maksimum miktarı 4000 mg’dır.
  • Her doz arasında 4 saat veya daha uzun aralık bırakılarak günde 4 kez tekrarlanabilir.

Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

Özet

6 yaş altında bir çocuk için doktor önerisi olmadan ilaç kullanmamanızda fayda vardır. 

A-ferin Pediatrik Şurup, daha önceden beri ilaç piyasasında aktif olarak reçete edilen A-ferin Plus Şurubun, psödoefedrin HCl etken maddesi çıkarılmış ve böylece yan etkisi azaltılmış versiyonudur. Sonuç olarak A-ferin Pediatrik Şurup daha düşük yan etki riskiyle daha güvenilir bir ilaçtır.

Peditus Şurup ise içerisinde alkol bulunan ve birçok etken madde ile yan etki riski daha yüksek olan bir soğuk algınlığı ilacıdır. Bir çocuğun hem balgam için hem burun tıkanıklığı için ilaç kullanması gerekiyorsa bunları ayrı ayrı daha düşük yan etkilere sahip ilaçlardan seçebilirsiniz. Peditus Şurup kullanacaksanız alkol içerdiğini ve daha yüksek yan etki riski taşıdığını biliyor olmalısınız.

12 yaş altında bir çocuğa doktor önerisi olamdan Peditus Şurup vermeyiniz.