Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

A-ferin Şurup mu, Peditus mu?

A-ferin Pediatrik Şurup, daha az sayıda ilaç etken maddesi içerir ve daha düşük yan etki riskiyle daha güvenilir bir ilaçtır. Özellikle çocukların kullanımında daha az riskli olması gibi bir avantajı vardır. Peditus Şurup ise içerisinde alkol bulunan ve birçok etken madde ile yan etki riski daha yüksek olan bir soğuk algınlığı ilacıdır. 12 yaş altında bir çocuğa doktor önerisi olmadan Peditus Şurup vermeyiniz.

A-ferin Şurup mu, Peditus mu, HY, hekimimyanimda.com

Hem A-ferin Şurup hem de Peditus Şurup soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Peki hangisi daha iyi? Avantajları ve dezavantajları neler?

Öncelikle aynı hastalıkların tedavisinde kullanılan ve benzer semptomlara etki eden bu iki ilacın ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren parasetamol dışında etken madde olarak hiçbir ortak tarafları yoktur.

A-ferin Şurup, ateş düşürücü ve ağrı kesici etki gösteren parasetamol ve ek olarak burun mukozalarını açarak rahat nefes almayı sağlayan bir antihistaminik içerir. Her iki etken madde de düşük yan etki riskine sahiptir. Bu sayede aferin şurup soğuk algınlığı semptomu olan çocuklarda doktor reçetesiyle rahatlıkla 2 yaş üzerinde kullanılabilir.

Peditus Şurup ise, pembe kutusuyla tanınan parol şurup veya mor kutusuyla tanınan calpol şurup kadar parasetamol içerir. Parasetamol son derece düşük yan etki riskine sahiptir. Buna ek olarak burun mukozalarını açarak rahat nefes almayı sağlayan bir başka antihistaminik içerir. Ayrıca balgam miktarını azaltan bir etken madde ve burun tıkanıklığında etkili bir başka etken madde içerir. Tüm bu etkiler aynı anda düşünüldüğünde harika bir soğuk algınlığı ilacıymış gibi görünür ancak her bir etken maddenin ayrı ayrı yan etki riski vardır. Bu nedenle doktor reçetesi olmaksızın peditus şurubun 12 yaş altında kullanılması önerilmez!

Her iki ilaçtaki etken maddeler şöyledir:

A-ferin Pediatrik ŞurupPeditus Şurup
160 mg Parasetamol
– Ateş düşürür
– Ağrı hissini azaltır
120 mg Parasetamol
– Ateş düşürür
– Ağrı hissini azaltır
Klorfeniramin maleat
– Alerjide etkilidir
Prilamin maleat
– Alerjide etkilidir
Guaifenesin
– Balgam söktürücüdür
Fenilefrin hidroklorür
– Burun tıkanıklığını giderir

İlk bakışta daha fazla etken madde içerdiği için peditus şurup daha etkilidir diye düşünülebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum şudur: Bir ilaçtaki ilaç etken maddesi arttıkça yan etki riski artar!

Özellikle çocukların ilaç kullanmaları gerektiğinde gerekli olandan fazla ilaç etken maddesi vermek istemeyiz!

Etken maddelere yakından bakalım

Her iki ilaçta da ağrı kesici ve ateş düşürücü yetenekleri olan parasetamol vardır. Parasetamol, çocuklarda, gebelerde ve emziren kadınlarda önerilen dozlarda güvenle kullanılır. Ancak Aferin şurupta daha yüksek oranda parasetamol vardır. Aynı ölçekte (5 ml) A-ferin şurup 160 mg parasetamol içerirken Peditus Şurup 120 mg parasetamol içerir. Aferin şurubun parasetamol miktarı %33 daha fazladır. Bu nedenle aferin şurubun ağrı hissini azaltma ve yüksek ateşi düşürme konusunda daha başarılı olması beklenir.

Klorfeniramin meleat ile Prilamin maleat ise allerjik durumların tedavisinde kullanılan antihistaminiklerdir. Bu antihistaminikler alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker (kurdeşen) ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiklerdir. Antihistaminikler; histamin salınımının neden olduğu:

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır.

Peditus ek olarak burun tıkanıklığını gideren bir etken madde olan fenilefrin hidroklorür ve balgam söktürücü etki gösteren guaifenesin içerir.

Ayrıca, peditus şurup alkol içerir. 5 ml’lik beher ölçekte yaklaşık 2 ml biraya veya 0.8 mL şaraba eşdeğer alkol içerir [%2 (a/h) etanol]. Alkol almak istemeyen kişilerin peditus şurup kullanmamaları önerilir.

A-ferin Pediatrik Şurup Nasıl Kullanılır?

A-ferin Pediatrik Şurup, yemeklerden önce (aç) veya yemeklerden sonra (tok) kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi daha güvenli olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
2 – 6 yaş1 ölçek5 ml3 veya 4
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml3 veya 4
9 -12 yaş2 ölçek10 ml3 veya 4
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml3 veya 4
  • A-ferin Pediatrik Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
  • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
  • A-ferin Pediatrik Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
  • 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
  • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

Peditus Şurup nasıl kullanılır?

  • 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 
  • 6-12 yaş arası kullanımı önerilmemektedir.
    • 6-12 yaş arasındaki çocuklarda doktor tavsiyesiyle günde her 4 saatte bir, 1 ölçek (5 mL) kullanılabilir.
  • 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde:
    • Günde her 4 saatte bir, 2 ölçek (10 mL) olmak üzere günlük maksimum miktarı 4000 mg’dır.
    • Her doz arasında 4 saat veya daha uzun aralık bırakılarak günde 4 kez tekrarlanabilir.

Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

Özet

6 yaş altında bir çocuk için doktor önerisi olmadan ilaç kullanmamanızda fayda vardır. 

A-ferin Pediatrik Şurup, daha önceden beri ilaç piyasasında aktif olarak reçete edilen A-ferin Plus Şurubun, psödoefedrin HCl etken maddesi çıkarılmış ve böylece yan etkisi azaltılmış versiyonudur. Sonuç olarak A-ferin Pediatrik Şurup daha düşük yan etki riskiyle daha güvenilir bir ilaçtır.

Peditus Şurup ise içerisinde alkol bulunan ve birçok etken madde ile yan etki riski daha yüksek olan bir soğuk algınlığı ilacıdır. Bir çocuğun hem balgam için hem burun tıkanıklığı için ilaç kullanması gerekiyorsa bunları ayrı ayrı daha düşük yan etkilere sahip ilaçlardan seçebilirsiniz. Peditus Şurup kullanacaksanız alkol içerdiğini ve daha yüksek yan etki riski taşıdığını biliyor olmalısınız.

12 yaş altında bir çocuğa doktor önerisi olamdan Peditus Şurup vermeyiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz? aferin şurup mu peditus mu? Kendi yorumlarınızı ve tüm sorularınızı aşağıya yazabilirsiniz.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

“A-ferin Şurup mu, Peditus mu?” için 4 cevap

  1. Hocam. Oğlum 10 yaşında. Yaklaşık 3 aydır süren arada artan bazen azalan öksürüğü var.zespira tablet,flixodite sprey kullanıyoruz. Bunlar öksürüğü bitirmediği için ventolin sprey ve buhar kullanmamız söylendi. Ancak öksürük bitmedi.Bogazinda ödem oluşmuş. (Kbb muayenesinde söylendi ve antibiyotik verildi. Onuda kullandık). Ancak şimdi de grip belirtileri var. Burun akiyor.Öksuruk ve balgam var.Aferin plus veriyorum. Doktora götürmekten ve sonuç alamamaktan yorulduk .Ve bu durumda iken Alerji testine götürebilirmiyiz

    • Öncelikle geçmiş olsun. Kış mevsiminde her çocuk grip olabilir. Bu normaldir. Ancak alışılmışın dışında uzun süren soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklarda üç şey önem kazanır.

      Genetik: Bazı çocuklar diğerlerinden daha kısa veya zayıf olabilir. Benzer şekilde bazı çocukların genleri nedeniyle bağışıklık sistemi daha zayıftır.

      Beslenme: Daha sağlıklı beslenen, vitamin, mineral ve özzellikle antioksidan yönüyle yeterli beslenen çocukların bağışıklık sistemi hastalıklara karşı daha dirençli olur.

      Çevre: Binlerce çeşit virüs, bakteri veya alerjen solunum yollarımıza tutunur. Bazıları bizi hasta eder. Dolayısıyla çocuğunuzu hasta den virüs, bakteri veya alerjik reaksiyon ne kadar güçlüyse hastalığın tedavisi o kadar uzun sürer. Üstelik birden fazla virüs veya hem virüsler hem de bakteriler aynı anda hastalık başlamasına neden olabilir.

      Peki ne yapılmalı? Çocuğunuzun kanında sağlıklı besinler güçlü şekilde dolaşmalı. Bunun için iyi beslenmek ve kan dolaşımının hızlanması için hareketli olmak gerekir.

      Taze sebze ve meyve, baklagil ve kırmızı et gibi besinler sağlıklı şekilde hazırlanıp tüketilmeli. Çocuğun kendisni psikolojik olarak kaptırabileceği ve kalp atışlarını hızlandırabilecek oyunlara yönlendirilmeli. Koşan ve koşarken mutlu olan çocukta kalp atışları ve kan dolaşımı hızlanır. Bütün bedeni yeterli oksijen ve sağlıklı besin değerlerine daha kolay ulaşır. Mutluluk hali de iyileşme hızını ayrıca arttırır. Basit viral hastalıklarda sabah uyanıp oyun oynamak yatakta kalıp uyumaktan daha iyi bir tedavi seçeneği olabilir.

      Tüm tedavi planlarına rağmen uzun süre rahatsızlığı devam eden insanlar için bir sonraki kış başlamadan önce grip aşısı yaptırmak iyi bir fikir olabilir.

      Tüm bunlar genel önerilerdir. Kişisel sağlık sorununuz için size özel tedavi seçenekleri almak için doktorunuzla görüşün. Ayrıca bakınız:

  2. Çok faydalı bir açıklama olmuş. Ama tüm hocalar pratikte 2 yaş altına dahi doz ayarlaması yaparak tüm bu ilaçları veriyor. Bu doğru mu yanlış mı bilmek istiyorum.. Birde düne kadar calpol dolven dönüşümlü kullanımının bugün zararlı olduğu söyleniyor. Her doğru yarının yanlışı..

    • Bebeklerde ve genellikle 12 yaş altındaki çocuklarda ilaçlar kiloya göre doz ayarlaması yapılarak reçetelendirilir. Doktorlar, faydanın sağlık risklerinden daha ağır bastığını düşündüğü noktalarda ilaç reçete edebilirler. Calpol şurup ve Dolven şurup gibi ateş düşürücü ilaçların kiloya göre doz hesabı yapılarak kullanılması önemlidir. Bunun için ateş düşürücü asistanı size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.