Aferin Kapsül

Aferin Kapsül, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir. Kodein fosfat içeren bu ilaç ağrı kesici ve öksürüğü azaltıcı etki gösterir.

25 Mar 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
A-ferin 30 Kapsül - HekimimYanimda.com

A-ferin Kapsül (aferin kapsül), soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı, ağrı, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

A-ferin Kapsül nedir? İçinde ne var?

Her bir A-ferin Kapsül = 300 mg parasetamol + 2 mg klorfeniramin maleat + 10 mg kodein fosfat

Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren ilaçlar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. İlaç içildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

Parasetamol etken maddesini içeren çokça şurup veya hap vardır ve bu ilaçları gebelerde kullanabilir. Parasetamol uzun yıllardır kullanılan güvenilir bir ilaç etken maddesidir. Gebelik kategorisi: B’dir.

Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır. 

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Alerjik rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

Kodein fosfat

Kodein güçlü bir ağrı kesicidir. Ameliyat veya bir travmadan sonra oluşan ağrı gibi durumlarda ağrı hissini azaltmak için ağrı kesici olarak kullanılır. Aspirin, ibuprofen ve parasetamol gibi ağrı kesicilerin yeterli olmadığı uzun süre devam eden ağrı durumunda da kodein kullanılabilir.

Kodein ayrıca ishal tedavisinde de kullanılabilir.

Kodeinin etki mekanizmasına dair bazı önemli bilgiler şöyledir:

  • Kodein, sinir sistemi boyunca beyne giden ağrı sinyallerini durdurarak ağrı kesici etkisini gösterir.
  • Kodeinin en yaygın yan etkileri kabızlık, bulantı ve uykulu hissetmedir.
  • Kodein bağımlılık yapabilir. Ancak, kodeini ağrı kesici olarak doktor kontrolünde alıyorsanız bağımlılık yapma ihtimali düşüktür.
  • Uykulu hissetmek gibi yan etkilere yakalanma olasılığınız daha yüksek olduğu için kodein alırken alkol almamak en iyisi olabilir.
  • Doktor reçetesi olmadan kodein kullanmayın. 12 yaşın altındaki çocuklara kodein kullanılmamalıdır. Sadece parasetamol ve ibuprofen gibi günlük ağrı kesiciler yeterli gelmediğinde 12 ila 18 yaş arası çocuklara kodein kullanılabilir.

Nasıl kullanılır?

Doktorunuz tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde: Günde 3 kez 1 kapsül kullanılır.

Bulantı ve kusma hissine önlem olarak kodeini tokken veya bir miktar atıştırmalıkla birlikte almanız tavsiye edilir.

Aferin kapsül aç mı tok mu?

Bu ilacı tokken almanız önerilir. Aç aldığınız takdirde içerisindeki kodein nedeniyle hazımsızlık yaşayabilirsiniz.

Aferin kapsül kaç saatte bir alınır?

Aferin kapsül, 4 ila 6 saat arayla alınır.

Aferin kapsül günde kaç defa alınır?

Standart kullanımı sabah-öğle-akşam olmak üzere günde 3 kez almaktır.

Ne kadar süre alacağım?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavinin süresi genel sağlık durumunuzla ve bağışıklık sisteminizle doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan insanlarda soğuk algınlığının kısa sürmesi beklenir. 

Diğer taraftan ek hastalıkları olanlarda, yaşlılarda, iyi beslenemeyen insanlarda, aşırı çalışan insanlarda ve aşırı stres altındaki insanlarda soğuk algınlığı süresi uzayabilir ve hastalık daha şiddetli seyredebilir.

Soğuk algınlığına neden olabilen yüzlerce çeşit virüsten hangisi veya hangileri tarafından enfekte olduğunuz da hastalık süresini ve şiddetini etkiler. Örneğin uzun süren kalabalık bir toplu taşıma hattında birden fazla kişiden birden fazla çeşit virüs kapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, halsizlik ve öksürük gibi benzer belirtilere sahip olsanız da bağışıklık sisteminiz çeşit çeşit virüsle mücadele ettiği için hastalığınız şiddetli olabilir ve iyileşmeniz zaman alabilir.

Son olarak grip aşılarının soğuk algınlığından koruması veya soğuk algınlığı süre ve şiddetini hafifletmesi beklenir.

Uzun süre kullanabilir miyim?

En az sürede yeterli A-ferin kapsül almak en iyisidir. Öksürük, ağrı veya ishal eşlik eden soğuk algınlığı durumunda A-ferin kapsül kullanmak avantajlı olsa da uzun süreli kullanımı risklidir.

Düşük doz kodein içeren bu ilaç, uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında bağımlılık gelişmesine neden olabilir. Kodein, afyondan elde edilen bir opioiddir. 

Uzun süreli veya tekrarlayan soğuk algınlığı durumlarında kodein içermeyen A-ferin Forte tablet gibi soğuk algınlığı ilaçları daha düşük yan etki riski taşır ve bağımlılık oluşturması beklenmez.

Aferin Kapsül ateş düşürür mü?

Evet! Her bir adet A-ferin Kapsül, 3oo mg parasetamol içerir. Ateş düşürür.

Bu miktar 1 ölçek yani 5 ml parol plus şuruptan fazladır.

Aferin Kapsül ağrı keser mi?

Evet! Her bir adet A-ferin Kapsül, 3oo mg parasetamol ve 10 mg kodein fosfat içerir. Her iki ilaç etkin maddesi de ağrı kesicidir.

Parasetamol ağrı tedavisinde sıkça kullanılan güvenilir bir ilaç etkin maddesidir. Kodein ise genellikle şiddetli ağrıların tedavisinde tercih edilen bir ağrı kesicidir.

Ancak A-ferin Kapsül ağrı kesici ilaç olarak kullanılmamalıdır. Ağrı kesici olarak her bir adet A-ferin Kapsül içtiğinizde fazladan 2 mg klorfeniramin maleat almış olursunuz. En iyi tedavi en az ilaç etkin maddesi ile yapılandır.

Eğer ağrı kesici ihtiyacınız varsa öncelikle parasetamol veya ibuprofen gibi daha güvenilir ilaç etkin maddelerini tercih edin. Kodein kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Aferin Kapsül ishal tedavisinde kullanılır mı?

Her bir A-ferin Kapsül 10 mg kodein fosfat içermektedir. Kodein ishal tedavisinde kullanılabilen bir ilaç etkin maddesidir.

Ancak A-ferin Kapsül günde 3 adet kullanıldığında alınan kodein dozu ishal tedavisi için yeterli olmayabilir. Kodein dozunu arttırmak için fazladan kullanılan her A-ferin Kapsül fazladan klorfeniramin meleat alınması anlamına gelir. En iyi tedavi en az ilaç etkin maddesi ile yapılandır.

Bu nedenle, sadece ishal için A-ferin Kapsül kullanmak akıllıca değildir. Ancak soğuk algınlığına ve ağrı şikayetlerine ek olarak ishal durumu olan hastalarda A-ferin Kapsül kullanmak, diğer soğuk algınlığı haplarını kullanmaktan daha akıllıca olabilir.

Hamilelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Her bir A-ferin Kapsül 10 mg kodein içermektedir. Kodeinin hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Gebeliğin başlangıcında kodein kullanımı doğacak bebekte rahatsızlıklara neden olabilir.

Gebeliğin sonlarında kodein kullanırsanız, yeni doğan bebeğinizin yoksunluk belirtileri yaşama veya kodeine bağımlı olarak doğma riski vardır.

Bununla birlikte, hamilelikte ağrıyı tedavi etmek önemlidir. Şiddetli ağrısı olan bazı hamile kadınlar için kodein en iyi seçenek olabilir. Ancak A-ferin Kapsül bir ağrı kesici olarak algılanmamalıdır.

Doktorunuz sizin ve doğacak bebeğiniz için neyin en iyi olduğu konusunda size en iyi bilgiyi verecek kişidir.

Soru Cevap

Aferin kapsül ne işe yarar?

Aferin kapsül, kodein içeren bir soğuk algınlığı ilacıdır. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir. İçerisindeki kodein fosfat ile soğuk algınlığına ek olarak ağrıyı, öksürüğü ve ishali tedavi edebilir.

Aferin kapsül içeriği nedir?

Her bir adet A-ferin Kapsül = 300 mg parasetamol, 2 mg klorfeniramin maleat ve 10 mg kodein fosfat içerir.

Aferin kapsül ağrı kesici mi?

Aferin kapsül içerisinde bulunan parasetamol ve kodein ağrı kesici etki gösterir.

Aferin kapsül antibiyotik mi?

Hayır, Aferin kapsül doğrudan bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik değildir.

Aferin kapsül reçetesiz alınır mı?

Hayır! Aferin kapsül gibi kodein içeren ilaçlar sadece reçete ile alınabilirler.

Aferin kapsül emziren anneler kullanabilir mi?

Aferin kapsül içindeki kodein süt yoluyla bebeğe geçer. Bebekte solunum zorluğuna veya başka yan etkilere neden olabilir.

Aferin kapsül boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Aferin Kapsül içerisindeki hem parasetamol hem de kodein birer ağrı kesici olarak boğaz ağrısına iyi gelir.

Aferin kapsül baş ağrısına iyi gelir mi?

Aferin Kapsül içerisindeki hem parasetamol hem de kodein birer ağrı kesici olarak baş ağrısına iyi gelir.

Aferin kapsül etken maddeleri nelerdir?

Aferin kapsül: Parasetamol, kodein ve klorfeniramin maleat içerir.