Aferin ZERO 6 PLUS 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon

A-ferin ZERO 6 PLUS şurup her 5 ml hacimde 250 mg parasetamol içerir. Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için kullanılabilir. Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir.

09 Oca 2024 — Son güncelleme:
Paylaş:
A-ferin ZERO 6 PLUS 250 mg 5 ml Oral Süspansiyon

Aferin ZERO 6 PLUS 250 mg/5 ml Süspansiyon, yeşil-turuncu renkte kutusuyla ateş düşürücü ve ağrı kesici şurup olarak reçete edilebilen şuruplardan biridir. Bu ilaç kiloya göre doz hesabı yapılarak 3 aydan büyük bebeklerde ve tüm çocuklarda kullanılabilir.

Adından “ZERO 6 PLUS” eki taşıyan bu ilaç, yıllardır bilinen A-ferin soğuk algınlığı şuruplarından farklıdır. Önemli farklar:

  • Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıklarda kullanılan A-ferin pediatrik ve A-ferin Plus şurupların aksine anti-histaminik etki göstermez. Hapşırma, burun akıntısı, göz yaşının artışı, kızarık veya kaşıntılı gözler ya da burun tıkanıklığı gibi belirtiler için değildir.
  • Parasetamol dozu diğer A-ferin’lere kıyasla daha yüksek konsantrasyonda olduğu için ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi daha yüksektir.
  • Doktorunuz aksini önermedikçe, A-ferin ZERO 6 PLUS şurubu diğer A-ferin ilaçlarla birlikte kullanmayın. Çünkü tüm A-ferin ilaç grubu parasetamol içerir ve birlikte kullanmak aşırı parasetamol alımına bağlı yan etkilere neden olabilir.
  • A-ferin ZERO 6 PLUS şurup; Calpol 6 Plus ve Parol Plus şuruplarla eşdeğer (muadil) ilaçtır.
  • Kiloya göre ateş düşürücü şurup doz ayarlaması dikkatli yapılmalıdır. Kiloya göre doz hesabı için Ateş Düşürücü Asistanı‘nı kullanabilirsiniz.
Ateş Düşürücü Asistanı

Kaç ölçek vermeliyim?

Kiloya göre A-ferin ZERO 6 PLUS şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Asistanı
YaşOrt. vücut ağırlığıDoz (mg)Hacim (ml)Ölçek
(1 ölçek = 5 ml)
0 – 3 ay4 kg40 mg0.8 mlçeyrek ölçeğin yarısı
3 – 6 ay5 kg60 mg1.2 mlçeyrek ölçek
6 – 12 ay8 kg96 mg2 mlyarım ölçekten biraz az
1 yaş10 kg120 mg2.4 mlyarım ölçek
2 yaş12.5 kg150 mg3 mlyarım ölçekten biraz fazla
3 yaş14.5 kg174 mg3.5 mlüç çeyrek ölçekten biraz az
4 yaş16.5 kg198 mg4 mlüç çeyrek ölçekten biraz fazla
5 yaş18.4 kg216 mg4.3 mlbir ölçekten biraz az
6 yaş21 kg252 mg5 mlbir ölçek
7 yaş24 kg288 mg5.75 mlbir ölçekten biraz fazla
8 yaş26 kg312 mg6.25 mlbir ölçek + bir çeyrek ölçek
9 yaş30 kg360 mg7.2 mlbir buçuk ölçekten biraz az
10 yaş32 kg384 mg7.68 mlbir buçuk ölçekten biraz fazla
11 yaş35 kg420 mg8.4 mlbir buçuk ölçek + çeyrek ölçek
12 yaş36 kg432 mg8.64 mliki ölçekten biraz az
A-ferin ZERO 6 PLUS kiloya göre kaç ölçek verilir?

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre A-ferin ZERO 6 PLUS şurubun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) veya enjektör yardımıyla verebilirsiniz. ZERO 6 PLUS şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz. Ancak en doğru miktarda doz ayarlaması için enjektör kullanın.

Enjektör ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Yukarıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Yaş ile aynı satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız A-ferin ZERO 6 PLUS şurubun içine enjektörün ucunu sokun.
  4. İlk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar enjektörün içine ilacı çekin.
  5. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

5 ml hacimli ölçek ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Yukarıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Yaş ile aynı satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız A-ferin ZERO 6 PLUS şurubunu, ilk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar ölçeğinize dökün.
  4. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

Bir defada verilecek ZERO 6 PLUS şurup miktarı için yukarıdaki tabloya bakın!

  • Bu dozlar gerektiğinde 4 saat ara ile tekrarlanabilir. Dozlar arasında 4 ila 6 saat olmalıdır.
  • Bir günde verilecek doz sayısı 5 i geçmemelidir.
  • Çay ya da tatlı kaşığı ile ilaç vermeye çalışmak yanlış dozda ilaç kullanmanıza neden olabilir!
  • Başka şekilde önerdiyse, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Bebeklerde nasıl kullanılır?

  1. İki ayın altındaki bebeklerde doktorunuz reçete etmedikçe ağrı kesici/ateş düşürücü şurup kullanmayınız.
  2. Aşılama sonrasında ateşi yükselen 2-3 aylık bebeklerde 60mg parasetamol yani 1,2 ml (çeyrek ölçek!) A-ferin ZERO 6 PLUS 250 mg/5 ml Süspansiyon verilebilir.
  3. 2-3 aylık bebeklerde, aşı dışı nedenlerden dolayı ağrı veya ateş var ise maksimum 2 doz şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ediyorsa doktorunuza danışın.
A-ferin ZERO 6 PLUS kaç yaş için?

Kiloya göre doz hesabı yapılarak, 3 aylık bebeklere veya yaşı daha büyük bebeklere veya çocuklara A-ferin ZERO 6 PLUS şurup reçete edilebilir.

Günlük kullanılabilecek doz

  • 6 yaşın altındaki çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz, 60mg/kg‘dır. Bölünmüş dozlar halinde 4-6 saat ara ile verdiğiniz dozların her biri kilogram başına 10-15 mg’ı geçmemelidir.
  • 6 ila 12 yaş arası çocuklar: Bir günde kullanabilecekleri maksimum doz 2 gram parasetamoldür.
  • 12 yaş ve üzeri: Bir günde kullanılabilecek maksimum doz 4 gram parasetamoldür.

Parasetamol dozları (mg) için tabloya bakın.

Doz aşımı

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla ek bir doz parasetamol vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha fazla vermeden önce en az 24 saat bekleyin.

A-ferin ZERO 6 PLUS nedir?

A-ferin ZERO 6 PLUS oral süspansiyon, turuncu renkteki kutusuyla, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 250 mg parasetamol içeren şuruptur.

ZERO 6 PLUS ateş düşürücü şurup içerisindeki etken madde olan parasetamol, bir saat içerisinde etki göstermeye başlar ve etkisi beş saate kadar devam eder.

A-ferin ZERO 6 PLUS oral süspansiyon içerisindeki etken madde olan parasetamol:

  • Ağrı kesicidir. Beyne giden ağrı sinyallerinin etkisini azaltarak daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
  • Ateş düşürücüdür. Beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek, vücut ısısının düşmesini sağlar.
  • Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • Hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • Aşıdan sonra yükselen ateş ve ağrıya karşı

Yan etkiler

Parasetamol, doğru dozlarda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

  • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
  • Anemi (kansızlık)
  • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
  • Karaciğer veya böbrek sorunları
  • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
  • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa A-ferin ZERO 6 PLUS oral süspansiyon kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

A-ferin ZERO 6 PLUS oral süspansiyon kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
  • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
  • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
  • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
  • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
  • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
  • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
  • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
  • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
  • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).

Eşdeğerleri

Aşağıdaki ateş düşürücü ağrı kesi şuruplar birbirnin eşdeğeri(muadili)dir:

Soru Cevap

A-ferin ZERO 6 PLUS şurup ne işe yarar?

A-ferin ZERO 6 PLUS, bir ağrı kesici ateş düşürücü olan parasetamol içerir. Yüksek ateşin düşürülmesinde ve ağrı hissinin hafifletilmesinde etkilidir. Diş çıkaran çocuklarda, boğaz ağrısı olan çocuklarda, adet sancısı çeken büyük kız çocuklarında ve diğer tüm ağrı durumlarında ağrı kesici olarak kullanılabilmektedir. Aşı sonrası ağrı ve ateşi hafifletmek için de parasetamol reçete edilebilmektedir.

A-ferin ZERO 6 PLUS aç mı yoksa tok mu verilir?

A-ferin ZERO 6 PLUS ateş düşürücü şurup aç alınabilir. Parasetamol içeren bu ilaç açken hazmedilme potansiyeli taşır. Yine de aç aldığınızda rahatsız ediyorsa veya mide rahatsızlığınız varsa veya hassas bir mideye sahipseniz A-ferin ZERO 6 PLUS ilacınızı bir miktar atıştırmalıkla birlikte veya tokken almayı tercih edebilirsiniz.

A-ferin ZERO 6 PLUS açıldıktan sonra kaç gün kullanılır?

A-ferin ZERO 6 PLUS şurup açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı muhafaza edilme şartlarına bağlıdır. Nem oranını düşük serin bir ortamda ve güneş ışığından uzakta muhafaza edildiğinde kullanım ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, şişenin ağzının uzun süre açık kalması ve fazla güneş ışığı ilacın kapağı açıldıktan sonraki bekleme ömrünü kısaltır.

A-ferin ZERO 6 PLUS diş ağrısına iyi gelir mi?

Evet, parasetamol içeren bir ağrı kesici ateş düşürücü olan A-ferin ZERO 6 PLUS şurup diş ağrısının hafifletilmesinde etkilidir.

A-ferin ZERO 6 PLUS kaç saat arayla verilir?

A-ferin ZERO 6 PLUS parasetamol içerir. Parasetamol etken maddesi 4-5 saatte bir verilebilir. Kiloya göre doğru dozda parasetamol verdiğinizde tekrar parasetamol vermeden önce en az 4 saat bekleyin. Farklı bir öneride bulunduysa her zaman doktorunuzun önerilerine uyun.

A-ferin şurup ile A-ferin ZERO 6 PLUS şurupların farkı nedir?

Her iki ilaç da ortak etken madde olarak parasetamol içerir. Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Soğuk algınlığı ilacı olarak tanınan A-ferin şurup, ek olarak klorfeniramin meleat adında bir anti-histaminik içerir. Grip ve nezle durumlarında genellikle A-ferin şurup reçete edilir.

A-ferin ZERO 6 PLUS şurup ve A-ferin Plus şurup aynı anda verilir mi?

Doktorunuz aksini önermedikçe bu iki A-ferin şurubu birlikte vermek anlamsız ve hatalı bir davranıştır.

Ateş Düşürücü Asistanı
A-ferin ZERO 6 PLUS şurubu emziren anneler kullanabilir mi?

Emzirme döneminde A-ferin ZERO 6 PLUS şurup (parasetamol), önerilen dozlarda kullanılabilinir. Parasetamol etken maddesi anne sütüne bir miktar geçer ancak bu miktarın bebeğe zarar verme ihtimali oldukça düşüktür.

A-ferin ZERO 6 PLUS şurubu hamileler kullanabilir mi?

A-ferin ZERO 6 PLUS şurup içerisindeki tek etken madde olan parasetamolün gebelik kategorisi: B’dir. Parasetamol içeren bu şurup hamilelikte doktor önerisiyle kullanılabilir.

A-ferin ZERO 6 PLUS etkisini ne zaman gösterir?

A-ferin ZERO 6 PLUS, etkisini alındıktan yaklaşık yarım saat sonra gösterir. Bu şurup, kiloya göre doz hesabı yapılıp ağız yoluyla verildikten sonra mide doluluğuna bağlı olarak 20 ila 30 dakika içerisinde etkili miktarda kana ulaşır.

A-ferin ZERO 6 PLUS etkisi ne kadar sürer?

A-ferin ZERO 6 PLUS şurup içindeki ilaç etken maddesi olan parasetamol ağız yoluyla alındıktan sonra yaklaşık 4 ile 6 saat arasında ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerini göstermeye devam eder.


Kaynak:

  1. ncbi.nlm.nih.gov
  2. medlineplus.gov
  3. nhs.uk
  4. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov