Apireks 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon

Apireks Şurup, her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Yüksek ateş için kullanılabilir. Diş ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı ve kulak ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir. Soğuk algınlığına bağlı ateş ve ağrı hissini hafifletmede etkilidir. İbuprofen ayrıca çocukluk çağı romatizmal hastalıklarında da kullanılabilmektedir.

06 Oca 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
Apireks 100mg_5ml 100 ml pediatrik süspansiyon - ateş düşürücü - hekimimyanimda

Apireks Şurup (Apireks 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon), ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplardan biridir. Her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Dolven ve Pedifen gibi ateş düşürücü şurupların eşdeğeri (muadil) olan bu ilaç, diş çıkaran bebeklerdeki diş ağrılarını hafifletebilir.

Apireks şurup, genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda tercih edilir. 6 yaşından küçük çocuklarda fazla doz kullanmamak için dikkatli olunuz. Ateş Düşürücü Asistanı kiloya göre ateş düşürücü şurup dozu hesaplar.

Ateş Düşürücü Asistanı

Kaç ölçek vermeliyim?

Kiloya göre Apireks Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Asistanı
Yaş aralığıGünde kaç defa?Her defasında kaç ml? (Enjektör)Her defasında kaç ölçek?
6 ay – 1 yaş (çocuğunuzun 7 kg’dan ağır olması koşulu ile)32.5 mlyarım ölçek
1 – 2 yaş 3 veya 42.5 mlyarım ölçek
3 – 7 yaş3 veya 45 mlbir ölçek
8 – 12 yaş3 veya 410 mliki ölçek

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Apireks Pediyatrik Süspansiyonun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) verebilirsiniz. Apireks Pediyatrik Süspansiyon ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz.

  • Doz ayarlamasını ilacın kutusundan çıkan ölçek ile Her defasında kaç ölçek? sütununa göre yapabilirsiniz.
  • Doz ayarlamasını 1 adet enjektör ile Her defasında kaç ml? sütununa göre yapabilirsiniz.
  • 12 yaşından büyüklerde erişkin dozu kullanılır. Yetişkinler günde 3 veya 4 defada toplam 1800mg ibuprofen alabilirler.
  • Ağırlığı 7 kg altında olan bebeklerde İbuprofen kullanımı önerilmez.
  • 6 yaş altı çocuklarda Parasetamol içeren şuruplar daha güvenlidir.

Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.

Kaç saat arayla verilir?

Apireks Şurup, günde 3 veya 4 defa kullanılabilir. Bir kez Apireks şurup verdikten sonra bir sonraki Apireks Şurup dozu için 4 ila 6 saat bekleyiniz.

Günlük ibuprofen dozu

  • İbuprofen, 7 kg’ın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Ateş düşürücü olarak kullanıldığında, şurup uzun süreler kullanılmamalı ve 6 aydan küçük çocuklara verilmemelidir.
  • 12 yaşın altındaki çocuklar: Olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır. 
  • 12 yaş ve üzeri: Önerilen doz, bölünmüş dozlar halinde günde 1200-1800 mg’dır (günde üç defa 4-6 ölçek).

Doz aşımı

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.

Apireks Şurup nedir?

Apireks 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 100 mg ibuprofen içeren şuruptur. İbuprofen, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç sınıfına aittir.

Apireks şurup içerisindeki etken madde olan ibuprofen:

  • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
  • antipiretik (ateş düşürücü)
  • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)

etkileri olan propiyonik asit türevi olan bir NSAİİ‘dir. (1)

Şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

  • Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • Hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • Çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (juvenil artrit) gibi romatizmal ilaçlarda antienflamatuar olarak
  • Ergenliğe başlamış kız çocuklarında regl sancısını ve ağrısını hafifletmek için

kullanılmak üzere reçete edilebilir.

Bebekler ve küçük çocuklar için kullanılabilecek en güvenilir etken madde parasetamol‘dür.

Şiddetli olmayan ağrı durumlarında veya şiddetli olmayan yüksek ateş durumlarında parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar kullanmakta fayda vardır.

Parasetamol içeren bu ilaçlardan yeterli fayda görmüyorsanız, çocuğunuz için ibuprofen etken maddesi içeren ve daha etkili olan Apireks 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla yan etki riski aldığınızı bilmelisiniz.

  • 7 kg’dan hafif bebeklerde doktor reçetesi olmadan Apireks 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon kullanılmamalıdır!
  • 6 yaşından küçük bebeklerde doktor reçetesi olmadan Apireks 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon kullanımı tavsiye edilemez.

Parasetamol (en güvenli), dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:

  • Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
  • Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala ateş veya hastalık devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
  • Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyiniz.

Yan etkiler

İbuprofen yan etkilere neden olabilir. Yan etki riskini azaltmak için, çocuğunuza ihtiyacı olandan daha fazla ibuprofen vermemeye çalışın.

Bir yan etki konusunda endişeleniyorsanız veya olağandışı bir şey fark ederseniz, eczacınıza veya doktorunuza danışın ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Yaygın yan etkiler

Yaygın görülen Apireks Şurup (ibuprofen) yan etkileri:

ibuprofen’i çocuğunuz tok olduğunda vererek bu yan etki risklerini azaltabilirsiniz.

Bu semptomlar devam ederse veya kötüleşirse, bağırsak veya midede tahriş belirtileri olabilir. Bu yan etkiler çocuğunuzu rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Ciddi yan etkiler

Şu yan etkilerden herhangi birini çocuğunuzda fark ederseniz hemen doktorunuza danışın:

  • Şiddetli mide ağrıları çekiyorsa, kan kusuyorsa veya kakası koyu kırmızı renkte veya siyahsa – bunlar mide kanamsı (ülser) belirtileri olabilir.
  • İşeme problemleri yaşarsa veya çişlerinde kan varsa
  • Çocuğunuzun kulağında çınlama varsa (çocuğunuzun kulak çınlaması ve baş dönmesi olup olmadığını sorgulayın)

İbuprofen astımı olan bazı çocuklarda astımı daha da kötüleştirebilir, ancak bu nadirdir. Endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Apireks Şurubun tüm yan etkileri değildir. olası tüm yan etkiler için doktorunuza veya eczacınıza danışabilir ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilirsiniz.

Eşdeğerleri

Aşağıdaki ateş düşürücü ağrı kesi şuruplar birbirnin eşdeğeri(muadili)dir:


Kaynak:

  1. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  2. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  3. medlineplus.gov
  4. nhs.uk