Artrocol Jel

Artrocol Jel, cilt üzerine uygulanan ağrı kesici ve antienflamatuar etki gösteren bir jeldir. Kas eklem ağrılarında ve artrit tedavisinde tercih edilebilmektedir. Burkulma veya incinme gibi akut ağrılarda veya romatizmal eklem hastalıkları gibi kronik hastalıkların tedavisinde etkilidir.

05 May 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Artrocol Jel_KETOPROFEN_HY

Artrocol Jel, ketoprofen içeren bir ağrı kesici ve iltihap önleyici (antienflamatuar) jel formunda bir ilaçtır. Ketoprofen jel, eklemlerde ve kaslarda ağrı hissini ve inflamasyonu (iltihaplanma) azaltan bir ilaçtır.

Artrocol Jeli cildinize uyguladığınızda, yalnızca sürdüğünüz alanda etkisini gösterir.

Artrocol jel ne işe yarar?

 • Kaslarda ve bağlarda burkulma, incinme ve gerilmeler
 • Boyun ağrısı
 • Boyun tutulması
 • Topuk dikeni
 • El bileği veya ayak bileği burkulması ağrısı
 • Bel ağrıları
 • Eklem iltihabı ile görülen romatizmal hastalık (romatoid artrit)
 • Dejeneratif eklem hastalığı (osteoartrit)
 • Omurlar arası eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ile karakterize romatizmal bir hastalık (Ankilozan spondilit)
 • Eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıkları (bursit ve tendinit)

Ketoprofen, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Vücutta iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır.

Ketoprofen içeren Jel formundaki bu ilacının yan etkiye neden olma riski düşüktür. Çünkü bu jel formundaki ilaç mideye girmez ve kana çok az geçer.

Ketoprofen içeren bazı jeller: Artrocol jel, Deksalgin jel, Profenid jel, Fastjel, Elektra jel

Kimler kullanabilir?

Artrocol Jel, yutulmadığı ve kana geçmediği için yan etki yapma riski düşüktür. Kısa süreli kas-eklem ağrısı olan hemen herkes Artrocol Jeli cilt üzerine uygulayarak kullanabilir.

Ancak geniş cilt alanına, uzun süreli veya fazla kullanımı çeşitli yan etkilere neden olabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa Artrocol Jeli kullanmadan önce bir doktora danışın:

 • Uzun süre veya bol miktarda kullanmanız gerekiyorsa
 • Ketoprofen veya diğer NSAİİ ilaçlara karşı alerjiniz varsa
 • NSAİİ aldıktan sonra astım (hırıltılı solunum), burun akıntısı, deride şişme (anjiyoödem) veya kızarıklık belirtileriniz oluştuysa

Nasıl kullanılır?

 • İlaç uygulayacağınız cilt bölgesini temizleyin.
 • Artrocol Jel tüpünü yavaşça sıkın.
 • Jeli ağrılı veya şişmiş cilt bölgesinin üzerine ince bir tabaka halinde ve emilimine yardım etmek için hafifçe sürün. Daha sonra ellerinizi yıkayın.

Ağrı ve rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak, genellikle günde 1 ila 3 kez kullanılır. Daha fazla bilgi için ilacın kutusundan çıkan broşürü okuyun veya eczacınızla görüşün.

İlacınızı düzenli aralıklarla kullanın. Örneğin, doktorunuz günde üç kez reçete ederse, her dozu sekiz saat arayla uygulayın.

Doktorunuz ağrınızın ve diğer belirtilerinizin şiddetine ve cinsine göre ilacın dozunu belirleyecektir. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Yanlışlıkla çok fazla jel kullanırsanız, size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak çok fazla jel kullanırsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

Ne kadar süre kullanacağım?

Neden Artrocol Jel kullandığınıza bağlı olarak, sadece kısa bir süre için jel tedavisi gerekebilir. Örneğin, sırtınız ya da ayak bileğiniz ağrıyorsa sadece bir veya iki gün Artrocol Jel kullanmanız gerekebilir.

Romatoid artrit gibi uzun süreli (kronik) bir eklem rahatsızlığınız varsa daha uzun süre ilaç kullanmanız gerekebilir.

En az yan etki için mümkün olan en düşük dozda tedavinin yapılması hedeflenmelidir. Ne kadar süreyle Artrocol Jel almanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

Uzun süre kullanabilir miyim?

Artrocol Jel gibi cilt üzerine uygulanan ve uygulandığı bölgede etkisini gösteren kan dolaşımına yok denecek kadar az geçtiği için sindirim ve kalp-damar gibi sistemik yan etkilere neden olmayan ilaçlar genelde uzun süre kullanılabilir.

Üstelik, sadece sol el bileği ağrısı, sol omuz ağrısı ya da sağ diz ağrısı gibi küçük bölgesel ağrılarda ketoprofen içeren tablet veya kapsül almak yerine ketoprofen içeren jel kullanmak daha akıllıca olabilir.

Artrocol Jel, uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında, ciltten emilerek kan dolaşımına geçebilir ve tıpkı ağızdan alınan ilaçlar gibi çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Mümkün olan en kısa süre için işe yarayan en düşük dozu almak en iyisidir. Artrocol Jel ilacınızı çok sık almanız gerekiyorsa veya yüksek doz alıyorsanız, doktorunuzla ağrınız ve olası yan etkiler hakkında konuşun.

Gebelik ve emzirme

Doktorunuz kas eklem ağrısı veya romatizmal eklem hastalıklarının tedavisinde Artrocol Jel gibi cilt üzerine uygulanan ilaçlar önerebilir.

Cilt üzerine uygulanan ilaçların sistemik kan dolaşımına geçerek ciddi yan etkiler oluşturması beklenmez.

Cilt bütünlüğü bozulmuş yara veya kanayan bölgeler üzerine Artrocol Jel sürmekten kaçının. Yutmayın, yemeyin veya çiğnemeyin. Cilt üzerine uygulanan ilaçları aşırı miktarda kullanmamaya gayret edin.

Artrocol Jel, ketoprofen içerir. Ketoprofen gebelerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak bu durum ketoprofen etken maddesinin sistemik kan dolaşımına geçtiği durumlarda mümkündür. Bu nedenle ketoprofen içeren haplar, tabletler, şuruplar ve efervesan tabletler gebelerde önerilmez.

Doktorunuzun gerekli gördüğü hallerde jel formunda ilaçlar kullanılabilir.

Başka bir NSAİİ olan ibuprofen içeren jeller gebe ve emziren kadınlarda daha güvenlidir.

Gebelik

NSAİİ kullanımı gerekiyorsa doktorunuz Artrocol Jel gibi cilt üzerine uygulanan bir ilaç kullanmanızı önerebilir.

Gebeliğin üçüncü trimesterinde ketoprofen kullanımının fetüste kalp rahatsızlığı riskini artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle gebeliğin 30. haftasından itibaren hamilelik sırasında ağız yoluyla ketoprofen kullanmaktan kaçının.

Emzirme

Emziriyorsanız, genellikle ketoprofen kullanmanız tavsiye edilmez. Ancak NSAİİ ilaç kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuz Artrocol Jel gibi cilt üzerine uygulanan bir ilaç önerebilir.

Ketoprofenin (Artrocol Jel içindeki etken madde) anne sütünden geçtiği gösterilmiştir. Ketoprofen, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi için ketoprofenin önce sizin kanınıza geçmesi gerekir. Oysa jeller kana düşük miktarda geçerler ve uygulandıkları bölgede etkilidirler.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Artrocol Jelde bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

Cilt üzerine uygulanan ve ketoprofen içeren bu ilaç aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

 • Jel uygulanan cilt bölgesinde kızarıklık gelişmesi
 • Güneş ışığına normalden daha duyarlı olmak
 • Egzema (cildin kuruması veya tahriş olması)
 • Dermatit (cildin iltihaplanması veya kaşınması)

Bunlar Artrocol Jelin neden olabileceği tüm yan etkiler değildir. Diğer tüm yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Artrocol Ampül

Artrocol Ampül, genellikle hastane şartlarında kullanılan ketoprofen formudur. Ketoprofenin tüm etkilerini ve tüm yan etki risklerini taşır.

Deneyebileceğim başka ağrı kesiciler var mı?

En iyi ağrı kesici ilaç, ağrınız için en uygun olan ilaçtır. Artrocol Jel, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAİİ) grubundandır. Bu gruptan başka birçok ilacın jel formu bulunmaktadır. Sizin için en uygun olanı bulmak için bir doktora danışın.

Ketoprofen içeren bazı jeller: Artrocol jel, Deksalgin jel, Profenid jel, Fastjel, Elektra jel, Ketavel jel

Satın aldığınız ilaçlarla ağrınız kontrol altına alınamıyorsa, doktorunuz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olmak için egzersiz veya fizyoterapi gibi başka bir tedavi türü önerebilir.

Ayrıca doktorunuz, Artrocol Jel kullanmanın yeterli gelmediği durumlarda tablet veya kapsül gibi ağızdan alınan ilaçlar da reçete edebilir.

Soru Cevap

Artrocol jel ne işe yarar?

Artrocol Jel, cilt üzerine uygulanan ağrı kesici ve antienflamatuar etki gösteren bir jeldir. Kas eklem ağrılarında ve artrit tedavisinde tercih edilebilmektedir. Burkulma veya incinme gibi akut ağrılarda veya romatizmal eklem hastalıkları gibi kronik hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Artrocol jel açık yaraya sürülür mü?

Hayır, Artrocol jel kesinlikle açık yaraya sürülmemelidir. Bu ilaç sağlam cilt üzerine uygulanmalıdır. Açık yaraya sürüldüğü takdirde hızlıca kan dolaşımına geçer. Dolayısıyla ciddi yan etkilere neden olabilir.

Artrocol Jel mideme dokunur mu?

Artrocol Jel cilt üzerine uygulandığında mide ile ilişkisi yoktur ve mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklarına neden olması beklenmez. 

Artrocol Jeli nasıl saklamalıyım?

Artrocol Jel, ketoprofen içeren bir ilaçtır. Ketoperofen içeren ilaçlar serin ve kuru (20-25°C) bir ortamda muhafaza edilmelidir. Banyo dolapları gibi sıcak ve nemli yerlerde muhafaza edilen ilaçların etkileri daha hızlı kaybolabilir.


Kaynak: ncbi.nlm.nih.gov/ ncbi.nlm.nih.gov