Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Artrocol Jel nedir? Ne işe yarar?

Artrocol jel, ketoprofen içeren jel formunda bir ilaçtır. İlaç özelliklerini bir non-steroidal anti-inflamatuar ilaç olan ketoprofenden alır. Ketoprofen ağrı kesici ve antienflamatuar (iltihapla savaşan) özellikleri olan bir ilaçtır. Kas eklem ağrılarında ve artrit tedavisinde tercih edilebilmektedir.

Artrocol Jel_KETOPROFEN_HY

Artrocol Jelketoprofen içeren bir ağrı kesici ve iltihap önleyici (antienflamatuar) jel formunda bir ilaçtır. Ketoprofen jel, eklemlerde ve kaslarda ağrı hissini ve inflamasyonu (iltihaplanma) azaltan bir ilaçtır. 

Artrocol Jeli cildinize uyguladığınızda, yalnızca sürdüğünüz alanda etkisini gösterir. Şu durumlarda kullanılabilir:

 • Kaslarda ve bağlarda burkulma, incinme ve gerilmeler
 • Bel ağrıları
 • Eklem iltihabı ile görülen romatizmal hastalık (romatoid artrit)
 • Dejeneratif eklem hastalığı (osteoartrit)
 • Omurlar arası eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ile karakterize romatizmal bir hastalık (Ankilozan spondilit)
 • Eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıkları (bursit ve tendinit)

Ketoprofen, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Vücutta iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır.

Ketoprofen içeren Artrocol Jel ilacının yan etkiye neden olma riski düşüktür. Çünkü bu jel formundaki ilaç mideye girmez ve kana çok az geçer.

Ketoprofen içeren bazı jeller: Artrocol jel, Deksalgin jel, Profenid jelFastjel, Elektra jel

Kimler Artrocol Jel kullanabilir, kimler kullanamaz?

Artrocol Jel, yutulmadığı ve kana geçmediği için yan etki yapma riski düşüktür. Kısa süreli kas-eklem ağrısı olan hemen herkes Artrocol Jeli cilt üzerine uygulayarak kullanabilir. 

Ancak geniş cilt alanına, uzun süreli veya fazla kullanımı çeşitli yan etkilere neden olabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa Artrocol Jeli kullanmadan önce bir doktora danışın.

 • Uzun süre veya bol miktarda kullanmanız gerekiyorsa
 • Ketoprofen veya diğer NSAİİ ilaçlara karşı alerjiniz varsa
 • NSAİİ aldıktan sonra astım (hırıltılı solunum), burun akıntısı, deride şişme (anjiyoödem) veya kızarıklık belirtileriniz oluştuysa

Artrocol Jel nasıl kullanılır?

 • İlaç uygulayacağınız cilt bölgesini temizleyin.
 • Artrocol Jel tüpünü yavaşça sıkın.
 • Jeli ağrılı veya şişmiş cilt bölgesinin üzerine ince bir tabaka halinde ve emilimine yardım etmek için hafifçe sürün. Daha sonra ellerinizi yıkayın.

Ağrı ve rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak, genellikle günde 1 ila 3 kez kullanılır. Daha fazla bilgi için ilacın kutusundan çıkan broşürü okuyun veya eczacınızla görüşün.

İlacınızı düzenli aralıklarla kullanın. Örneğin, doktorunuz günde üç kez reçete ederse, her dozu sekiz saat arayla uygulayın.

Doktorunuz ağrınızın ve diğer belirtilerinizin şiddetine ve cinsine göre ilacın dozunu belirleyecektir. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Yanlışlıkla çok fazla jel kullanırsanız, size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak çok fazla jel kullanırsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

Gebelik ve emzirme

Artrocol Jel, ketoprofen içerir. Ketoprofen gebelerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak bu durum ketoprofen etken maddesinin sistemik kan dolaşımına geçtiği durumlarda mümkündür. Bu nedenle ketoprofen içeren haplar, tabletler, şuruplar ve efervesan tabletler gebelerde önerilmezken doktorunuzun gerekli gördüğü hallerde jel formunda ketoprofen kullanılabilir.

hamilelik

Eğer gebeyseniz, gebe kalmak için çabalıyorsanız veya emziriyorsanız Artrocol Jel kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Gebeliğin üçüncü trimesterinde ketoprofen kullanımının fetüste kalp rahatsızlığı riskini artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle gebeliğin 30. haftasından itibaren hamilelik sırasında ketoprofen kullanmaktan kaçının.

emzirme

Emziriyorsanız, genellikle ketoprofen kullanmanız tavsiye edilmez.

Ketoprofenin (Artrocol Jel içindeki etken madde) anne sütünden geçtiği gösterilmiştir. Ketoprofen, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi için ketoprofenin önce sizin kanınıza geçmesi gerekir. Oysa jeller kana düşük miktarda geçerler ve uygulandıkları bölgede etkilidirler. 

Yine de emziriyorsanız doktorunuza mutlaka danışın. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya Artrocol Jel kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

Başka bir NSAİİ olan ibuprofen içeren jeller emziren kadınlarda daha güvenlidir.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Artrocol Jelde bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. 

Cilt üzerine uygulanan ve ketoprofen içeren bu ilaç aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

 • jel uygulanan cilt bölgesinde kızarıklık gelişmesi
 • güneş ışığına normalden daha duyarlı olmak
 • egzema (cildin kuruması veya tahriş olması)
 • dermatit (cildin iltihaplanması veya kaşınması)

Bunlar Artrocol Jelin neden olabileceği tüm yan etkiler değildir. Diğer tüm yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Artrocol Jel %2,5 ketoprofen içerir.

Artrocol Ampül

Artrocol Ampül, genellikle hastane şartlarında kullanılan ketoprofen formudur. Ketoprofenin tüm etkilerini ve tüm yan etki risklerini taşır.

Soru-Cevap

Ne kadar süre Artrocol Jel kullanacağım?

Neden Artrocol Jel kullandığınıza bağlı olarak, sadece kısa bir süre için jel tedavisi gerekebilir. Örneğin, sırtınız ya da ayak bileğiniz ağrıyorsa sadece bir veya iki gün Artrocol Jel kullanmanız gerekebilir.

Romatoid artrit gibi uzun süreli (kronik) bir eklem rahatsızlığınız varsa daha uzun süre ilaç kullanmanız gerekebilir.

En az yan etki için mümkün olan en düşük dozda tedavinin yapılması hedeflenmelidir. Ne kadar süreyle Artrocol Jel almanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

Artrocol Jeli uzun süre kullanabilir miyim?

Artrocol Jel gibi cilt üzerine uygulanan ve uygulandığı bölgede etkisini gösteren kan dolaşımına yok denecek kadar az geçtiği için sindirim ve kalp-damar gibi sistemik yan etkilere neden olmayan ilaçlar genelde uzun süre kullanılabilir.

Üstelik, sadece sol el bileği ağrısı, sol omuz ağrısı ya da sağ diz ağrısı gibi küçük bölgesel ağrılarda ketoprofen içeren tablet veya kapsül almak yerine ketoprofen içeren jel kullanmak daha akıllıca olabilir.

Artrocol Jel, uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında, ciltten emilerek kan dolaşımına geçebilir ve tıpkı ağızdan alınan ilaçlar gibi çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Mümkün olan en kısa süre için işe yarayan en düşük dozu almak en iyisidir. Artrocol Jel ilacınızı çok sık almanız gerekiyorsa veya yüksek doz alıyorsanız, doktorunuzla ağrınız ve olası yan etkiler hakkında konuşun.

Deneyebileceğim başka ağrı kesiciler var mı?

En iyi ağrı kesici ilaç, ağrınız için en uygun olan ilaçtır. Artrocol Jel, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAİİ) grubundandır. Bu gruptan başka birçok ilacın jel formu bulunmaktadır. Sizin için en uygun olanı bulmak için bir doktora danışın.

Ketoprofen içeren bazı jeller: Artrocol jel, Deksalgin jel, Profenid jel, Fastjel, Elektra jel, Ketavel jel

Satın aldığınız ilaçlarla ağrınız kontrol altına alınamıyorsa, doktorunuz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olmak için egzersiz veya fizyoterapi gibi başka bir tedavi türü önerebilir.

Ayrıca doktorunuz, Artrocol Jel kullanmanın yeterli gelmediği durumlarda tablet veya kapsül gibi ağızdan alınan ilaçlar da reçete edebilir.

Mideme dokunur mu?

Artrocol Jel cilt üzerine uygulandığında mide ile ilişkisi yoktur ve mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklarına neden olması beklenmez. 

Artrocol Jeli nasıl saklamalıyım?

Artrocol Jel, ketoprofen içeren bir ilaçtır. Ketoperofen içeren ilaçlar serin ve kuru (20-25°C) bir ortamda muhafaza edilmelidir. Banyo dolapları gibi sıcak ve nemli yerlerde muhafaza edilen ilaçların etkileri daha hızlı kaybolabilir.


Kaynak: ncbi.nlm.nih.gov/ ncbi.nlm.nih.gov

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.