Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

ASE-COLD Pediatrik Şurup

ASE-COLD Pediatrik Şurup, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde kullanılır. İçerisindeki parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Oksolamin sitrat öksürüğün hafifletilmesinde etkilidir. Klorfeniramin Maleat ise burun akıntısı, hapşırık gibi alerji belirtilerini hafifletir.

ASE-COLD Pediatrik Şurup_hekimimyanimda

ASE-COLD Pediatrik Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;

 1. ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol)
 2. antihistaminik (klorfeniramin maleat)
 3. öksürük sıklığını ve şiddetini azaltır (oksolamin sitrat)

olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır. Ateş düşürücü, öksürük azaltıcı ve grip semptomlarının hafifletici etkiler gösterir. 

ASE-COLD Pediatrik Şurubun 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da ASE-COLD Pediatrik Şurup reçete edebilir.

1. ASE-COLD Pediatrik Şurup nedir? İçinde ne var?

ASE-COLD Pediatrik Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) ASE-COLD Pediatrik Şurup = 120 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 50 mg oksolamin sitrat

1.1. Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

1.2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

 • Rinit
 • Hapşırma
 • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
 • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
 • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

1.3. Oksolamin sitrat

Oksolamin sitrat; üst solunum yolu enfeksiyonları, farenjit, bronşit, bronşektazi ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde öksürük kesici olarak kullanılabilmektedir.

Öksürük, genellikle solunum yolları mukozasının inflamasyonu ve tahrişi sonucu ortaya çıkan bir belirtidir. Oksolamin, anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir.

Böylece sadece öksürüğü gidermez aynı zamanda öksürüğe neden olan inflamasyonu da azaltabilir. Ağrı, ateş gibi enfeksiyon belirtilerini hafifletebilir.

Oksolamin ABD’de onaylanmamıştır (2). 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Ağız mukozasında geçici olarak his azalmasına neden olabilir. Gebe ve emziren kadınlarla yaşlı insanlarda kullanılıp kullanılamayacağına dair yeterli bilgi bulunmamaktadır.

2. Nasıl Kullanılır?

ASE-COLD Pediatrik Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay sindirebilmesine yardımcı olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
6 yaş altında
6 – 9 yaş1 ölçek5 ml3 veya 4
9 -12 yaş 1,5 ölçek7-8 ml 3 veya 4
12 yaş üzeri2 ölçek10 ml3 veya 4

 • ASE-COLD Pediatrik Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
 • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
 • ASE-COLD Pediatrik Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
 • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız!

3. ASE-COLD ateş düşürür mü?

Evet! ASE-COLD Pediatrik Şurup her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir. Parasetamolün ateş düşürücü etkisi vardır. Bu miktar Calpol Şurup, Parol Şurup, Minafen Şurup ve Tylol Şurup gibi ateş düşürücülerle aynı miktarda parasetamol etkin maddesi demektir.

Ancak ASE-COLD Pediatrik Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki ASE-COLD Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) ASE-COLD Pediatrik Şurup çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 50 mg oksolamin vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

4. ASE-COLD öksürüğü keser mi?

Evet! ASE-COLD Pediatrik Şurup öksürük semptomlarını azaltabilen oksolamin sitrat etkin maddesine sahiptir.

5. Ateş düşürücü ve ASE-COLD birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve ASE-COLD Pediatrik Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

ASE-COLD Pediatrik Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. ASE-COLD Şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve ASE-COLD Pediatrik Şurubun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek ASE-COLD Pediatrik Şurup vermek yerine; 1 ölçek ASE-COLD Pediatrik Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Bakınız: Ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?

Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece ASE-COLD Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

6. A-ferin Pediatrik Şurup mu? Yoksa ASE-COLD mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

 • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
 • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, A-ferin Pediatrik Şurup tercih edilebilir.
 • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
  • Rahatsız edici seviyede öksürmesi olmayan çocuklarda A-ferin Pediatrik Şurup yeterli olabilir.
  • Rahatsız edici miktarda öksüren çocuklarda doktorunuz ASE-COLD Pediatrik Şurup önerebilir.

7. Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

ASE-COLD Pediatrik Şurup, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

ASE-COLD her 5 ml’sinde 4.1 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan ASE-COLD Pediatrik Şurup kullanılmamalıdır.

İçeriğinde bulunan ponso 4R, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Calpol Şurup, Parol Şurup, Minafen Şurup, Tylol Şurup, Calpol 6 Plus Şurup, Parol Plus şurup, Tylol 6 Plus Şurup gibi parasetamol içeren ateş düşürücü ağrı kesici şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu parasetamol içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse ASE-COLD Pediatrik Şurubu da kullanmamalısınız.

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir