Bilastin

Bilastin, mevsimsel veya yıl boyu süren hapşırma, burun akıntısı, göz ve burun kaşıntısı gibi alerjik rinit belirtilerini giderir. Ayrıca ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık gibi ürtiker belirtilerini de tedavi edebilir.

07 Eyl 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Bilastin_antihistaminik_hekimim yanımda

Bilastin; hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz ve burunda kaşıntı gibi alerjik rinit belirtilerini hafifletir. Cilt kızarıklığı ve cilt kaşıntısı gibi ürtiker belirtilerine iyi gelir.

Bilastin, alerji belirtilerini hafifleten bir antihistaminik ilaçtır. Bilastin şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

Bilastin içeren bazı ilaçlar: Bilaxten, Alerex, Ilaxten

Bilastin uyku yapar mı?

Antihistaminikler genel olarak uyku hali yaparlar. Ancak Bilastin, uyku hali yapma riski diğer antihistaminiklerden daha düşüktür. “Uyku hali yapmaz” olarak bilinse de bazı insanlarda uyku hali yapabilir. Bu nedenle uyumadan önce bu ilacı almak ve bu ilacı aldıktan sonra bisiklet sürmek ya da iş makinası kullanmak gibi dikkat gerektiren tehlikeli şeyler yapmamak daha akıllıcadır.

Kimler kullanabilir?

Eczanelerden reçeteli ve reçetesiz alınabilen Bilastin, genel olarak yetişkin ve 12 yaş üzerindeki çocuklar için uygundur.

Ancak bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Bilastin kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  • Geçmişte Bilastin veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
  • Orta veya şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa
  • 65 yaş üzerindeki hastalarla ilgili yeterli deneyim bulunmamaktadır.
  • 12 yaşından küçük çocuklardaki güvenlilik ve etkililiği henüz belirlenmemiştir.

Nasıl ve ne zaman alınır?

Bilastin aç alınmalıdır.

Bilastinin etkisi azalacağından, bu ilaç yiyecek veya meyve suyu ile birlikte alınmamalıdır. İlacı yuttuktan bir saat sonra yiyebilir veya içebilirsiniz. Meyve suyu içtiyseniz veya bir şeyler yediyseniz, bu ilacı almadan önce iki saat bekleyin.

Yiyecekler bilastinin oral biyoyararlanımını %30 oranında olmak üzere anlamlı derecede azaltmaktadır.

Bilastin 20 mg ile greyfurt suyunun birlikte alınması bilastinin biyoyararlanımını %30 oranında azaltmaktadır. Bu etki diğer meyve suları için de geçerli olabilir.

Önerilen günlük doz, günde tek seferde alınan 20 mg Bilastindir.

Tableti bütün olarak yutmakta güçlük çekiyorsanız ve tablette çentik varsa, tabletin ortasındaki çentiği kullanarak bölün. Her iki parçayı su ile yutun.

Bilastin almayı unutursam?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Peki, çok fazla Bilastin alırsam ne olur?

Yanlışlıkla fazladan bir doz alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama riskiniz artar. Herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Bilastin de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

Yaygın görülen yan etkiler; baş ağrısı, uyku hali, baş dönmesi ve bitkinliktir.

Şu yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuza veya eczacınıza danışın:

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de Bilastin ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Bilastin ilacının tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

  • Uykulu ve yorgun hissetmek: Alerji tedavisinde kullanılan birçok antihistaminik yan etki olarak uyku hali yapabilir. Bu yan etkiyi yaşarsanız doktorunuz ilacınızı, uyku hali yapma riski daha düşük olan başka bir ilaçla değiştirebilir.
  • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Setirizin kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının bir hafta sonra geçmesi beklenir. Eğer bir haftadan uzun süren Setirizin kullanmanıza rağmen baş ağrınız hala geçmediyse doktorunuza danışın.
  • Ağız kuruluğu: Şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Sık sık ve az az su içmeyi deneyin.
  • Mide bulantısı: İlacı tokken, yemekle birlikte veya atıştırmalıkla birlikte veya hemen sonrasında almayı deneyin. Acılı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız da yardımcı olabilir.
  • Baş dönmesi: Ayağa kalktığınızda başınız dönüyorsa, çok yavaş kalkmayı deneyin veya kendinizi daha iyi hissedene kadar oturmaya devam edin. Başınız dönmeye başlarsa, daha iyi hissedene kadar oturun. Başınız dönüyorsa araç veya makine kullanmayınız. Bu ilacı uyumadan önce almak daha güvenli bir seçenek olabilir.
  • Karın ağrısı: Az az ve sık sık yemeyi deneyin. Bu yardımcı olmuyorsa karnınıza bir ısı yastığı uygulamayı deneyin.
  • İshal: Eğer ishaliniz varsa bol bol su veya diğer sıvılardan içmelisiniz. Eğer normalden daha az veya daha koyu renkli işiyorsanız bu sıvı eksikliğine işaret eder. İshal veya sıvı eksikliği düzelmiyorsa doktorunuza danışın.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Bilastinin hamile kadınlarda veya emzirme döneminde kullanımına ilişkin şu anda yeterli bilgi bulunmamaktadır veya mevcut bilgiler yetersizdir. Önlem olarak, hamilelik sırasında bilastin kullanımından kaçınılması tercih edilir.

Loratadin adı verilen başka bir antihistaminik, hamilelerde ilk tercihtir. Çünkü hamileler için güvenli olduğunu belirten daha fazla bilgi vardır.

Loratadin içeren bazı ilaçlar: Claritine, Alarin, Histadin, Lorantis

Emzirme

Bilastinin insanlarda anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir.

Ayrıca doğurganlık üzerindeki etkilerine dair hiçbir kanıt yoktur.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Bazı ilaçlar, Bilastin ile birlikte kullanıldığında, etkileşime girer, birbirini etkilerler ve yan etki yaşama riskinizi arttırırlar.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda birlikte kullanmak gerekebilir. Her iki ilaç birlikte reçete edilirse, doktorunuz dozu veya ilaçlardan birini veya her ikisini ne sıklıkla kullanacağınız değiştirebilir. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

  • Rifampisin: Bir antibiyotik
  • Eritromisin: Bir antibiyotik
  • Ketokonazol: Mantar tedavisinde kullanılan bir antifungal ilaç
  • Ritonavir: AIDS tedavisi için kullanılır
  • Diltiazem: Anjina pektoris tedavisinde kullanılır
  • Siklosporin: Bağışıklık sisteminin aktivitesini azaltmak için, organ nakli reddini önlemek için, sedef hastalığı, atopik dermatit veya romatoid artrit gibi otoimmün hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

Bilastinin; ketokonazol, eritromisin, siklosporin, ritonavir veya diltiazem gibi P-glikoprotein inhibitörleriyle birlikte uygulanması plazmadaki bilastin seviyesini yükseltebileceğinden dolayı bilastinle ilgili yan etki riskini arttırabilir. Bu nedenle, orta şiddette veya şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda bilastin ve P-glikoprotein inhibitörlerinin birlikte uygulanmasından kaçınılmalıdır.


Kaynak:

  1. pubmed
  2. medicines.org.uk