Bilaxten 20 mg Tablet

Bilaxten her bir tabletinde 20 mg bilastin içeren bir alerji ilacıdır. Antihistaminiktir. Mevsimsel veya yıl boyu süren hapşırma, burun akıntısı, göz ve burun kaşıntısı gibi alerjik rinit belirtilerini giderir. Ayrıca ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık gibi ürtiker belirtilerini de tedavi edebilir.

29 Tem 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Bilaxten 20 mg Tablet_hekimimyanimda

Bilaxten 20 mg Tablet; her bir tabletinde 20 mg Bilastin içerir. Bilastin, alerji belirtilerini hafifleten bir antihistaminik ilaçtır. Hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz ve burunda kaşıntı gibi alerjik rinit belirtilerini hafifletir. Cilt kızarıklığı ve cilt kaşıntısı gibi ürtiker (kurdeşen) belirtilerine iyi gelir.

Bilaxten 20 mg Tablet, alerji belirtilerini hafifleten bir antihistaminik ilaçtır. Bilaxten ne için kullanılır?

Bilaxten 20 mg eşdeğerleri: Bilaxten, Alerex, Ilaxten

Bilaxten uyku yapar mı?

Antihistaminikler genel olarak uyku hali yaparlar. Ancak Bilaxten (bilastin), uyku hali yapma riski diğer antihistaminiklerden daha düşüktür. “Uyku hali yapmaz” olarak bilinse de bazı insanlarda uyku hali yapabilir. Bu nedenle uyumadan önce bu ilacı almak ve bu ilacı aldıktan sonra bisiklet sürmek ya da iş makinası kullanmak gibi dikkat gerektiren tehlikeli şeyler yapmamak daha akıllıcadır.

Kimler kullanabilir?

Eczanelerden reçeteli ve reçetesiz alınabilen Bilaxten 20 mg tablet, genel olarak yetişkin ve 12 yaş üzerindeki çocuklar için uygundur.

Ancak bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Bilaxten (bilastin) kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte Bilastin veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
 • Orta veya şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa
 • 65 yaş üzerindeki hastalarla ilgili yeterli deneyim bulunmamaktadır.
 • 12 yaşından küçük çocuklardaki güvenlilik ve etkililiği henüz belirlenmemiştir.

Nasıl ve ne zaman alınır?

Bilastin aç alınmalıdır.

Etki gücü azalacağından, Bilaxten 20 mg tablet aç alınmalıdır. Yiyecek veya meyve suyu ile birlikte alınmamalıdır. İlacı yuttuktan bir saat sonra yiyebilir veya içebilirsiniz. Meyve suyu içtiyseniz veya bir şeyler yediyseniz, bu ilacı almadan önce iki saat bekleyin.

Yiyecekler bilastinin oral biyoyararlanımını %30 oranında olmak üzere anlamlı derecede azaltmaktadır.

Bilastin 20 mg ile greyfurt suyunun birlikte alınması bilastinin biyoyararlanımını %30 oranında azaltmaktadır. Bu etki diğer meyve suları için de geçerli olabilir.

Önerilen günlük doz, günde tek seferde alınan 1 tablettir (20 mg Bilastin).

Tableti bütün olarak yutmakta güçlük çekiyorsanız ve tablette çentik varsa, tabletin ortasındaki çentiği kullanarak bölün. Her iki parçayı su ile yutun.

Bilaxten 20 mg tableti her gün yaklaşık aynı saatlerde alın. 

Bu ilacı sadece alerji yaşadığınız bir gün almanız gerekebilir. Örneğin gitmiş olduğunuz piknikte böcek ısırması sonrası gelişen alerji durumunda kısa süreliğine ve geçici olarak Bilaxten kullanmanız gerekebilir.

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Bilaxten kullanmanızı önerebilir.

Bilaxten almayı unutursam?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Peki, çok fazla Bilaxten alırsam ne olur?

Yanlışlıkla fazladan bir doz alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama riskiniz artar. Herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Bilaxten (bilastin) de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

Yaygın görülen yan etkiler; baş ağrısı, uyku hali, baş dönmesi ve bitkinliktir.

Bu yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Uyku hali
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Bitkinlik
 • Karın ağrısı
 • İştah artışı
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Hazımsızlık
 • Anksiyete
 • Uykusuzluk

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de Bilaxten (bilastin) ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Bilaxten (bilastin) tabletin tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

 • Uykulu ve yorgun hissetmek: Alerji tedavisinde kullanılan birçok antihistaminik yan etki olarak uyku hali yapabilir. Bu yan etkiyi yaşarsanız doktorunuz ilacınızı, uyku hali yapma riski daha düşük olan başka bir ilaçla değiştirebilir.
 • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Setirizin kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının bir hafta sonra geçmesi beklenir. Eğer bir haftadan uzun süren Setirizin kullanmanıza rağmen baş ağrınız hala geçmediyse doktorunuza danışın.
 • Ağız kuruluğu: Şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Sık sık ve az az su içmeyi deneyin.
 • Mide bulantısı: İlacı tokken, yemekle birlikte veya atıştırmalıkla birlikte veya hemen sonrasında almayı deneyin. Acılı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız da yardımcı olabilir.
 • Baş dönmesi: Ayağa kalktığınızda başınız dönüyorsa, çok yavaş kalkmayı deneyin veya kendinizi daha iyi hissedene kadar oturmaya devam edin. Başınız dönmeye başlarsa, daha iyi hissedene kadar oturun. Başınız dönüyorsa araç veya makine kullanmayınız. Bu ilacı uyumadan önce almak daha güvenli bir seçenek olabilir.
 • Karın ağrısı: Az az ve sık sık yemeyi deneyin. Bu yardımcı olmuyorsa karnınıza bir ısı yastığı uygulamayı deneyin.
 • İshal: Eğer ishaliniz varsa bol bol su veya diğer sıvılardan içmelisiniz. Eğer normalden daha az veya daha koyu renkli işiyorsanız bu sıvı eksikliğine işaret eder. İshal veya sıvı eksikliği düzelmiyorsa doktorunuza danışın.

Gebelik ve emzirme

Hamileyseniz, gebe kalmak istiyorsanız ya da bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

Bilaxten (bilastin)’in hamile kadınlarda veya emzirme döneminde kullanımına ilişkin şu anda yeterli bilgi bulunmamaktadır veya mevcut bilgiler yetersizdir. Önlem olarak, hamilelik sırasında bu ilacın kullanımından kaçınılması tercih edilir.

Loratadin adı verilen başka bir antihistaminik, hamilelerde ilk tercihtir. Çünkü hamileler için güvenli olduğunu belirten daha fazla bilgi vardır. Loratadin içeren bazı ilaçlar: Claritine, Alarin, Histadin, Lorantis

Bilaxten (bilastin)’in insanlarda anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir.

Ayrıca doğurganlık üzerindeki etkilerine dair hiçbir kanıt yoktur.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Bazı ilaçlar, Bilaxten (bilastin) ile birlikte kullanıldığında, etkileşime girer, birbirini etkilerler ve yan etki yaşama riskinizi arttırırlar.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda birlikte kullanmak gerekebilir. Her iki ilaç birlikte reçete edilirse, doktorunuz dozu veya ilaçlardan birini veya her ikisini ne sıklıkla kullanacağınız değiştirebilir. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

 • Rifampisin: Bir antibiyotik
 • Eritromisin: Bir antibiyotik
 • Ketokonazol: Mantar tedavisinde kullanılan bir antifungal ilaç
 • Ritonavir: AIDS tedavisi için kullanılır
 • Diltiazem: Anjina pektoris tedavisinde kullanılır
 • Siklosporin: Bağışıklık sisteminin aktivitesini azaltmak için, organ nakli reddini önlemek için, sedef hastalığı, atopik dermatit veya romatoid artrit gibi otoimmün hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

Bilastinin; ketokonazol, eritromisin, siklosporin, ritonavir veya diltiazem gibi P-glikoprotein inhibitörleriyle birlikte uygulanması plazmadaki bilastin seviyesini yükseltebileceğinden dolayı bilastinle ilgili yan etki riskini arttırabilir. Bu nedenle, orta şiddette veya şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda bilastin ve P-glikoprotein inhibitörlerinin birlikte uygulanmasından kaçınılmalıdır.

Bilaxten 20 mg tablet alırken alkol içebilir miyim?

Günde 1 tablet Bilaxten almak, alkolün neden olduğu uyuşukluğu artırmaz. Ancak yan etki olarak uyku hali yapan bu ilacı alırken alkol kullanmamak akıllıcadır.

Nasıl saklanır?

Bilaxten tabletleri, çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır.

Bu ilacı, kutu üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra kullanmayınız. Son kullanma tarihi o ayın son günüdür.

Soru Cevap

Bilaxten nedir?

Bilaxten 20 mg tablet bilastin içerir. Bu ilaç antihistaminik adı verilen gruptan bir ilaçtır. Alerji ilacıdır.

Bilaxten ne işe yarar?

Polen, hayvan tüyü, ev tozu, akar veya böcek ısırıkları gibi alerjiniz olan bir şeyle temas ettiğinizde ya da alerjiniz olan bir besini tükettiğinizde vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üretir. Histamin genellikle yararlı bir maddedir, ancak alerjik bir reaksiyonda sulu ve kaşıntılı gözlere, akan ya da tıkalı buruna, hapşırmaya ve cilt döküntülerine neden olabilir. Bilaxten içerisindeki bilastin, histaminin bu etkilerini bloke eder ve bu istenmeyen belirtileri azaltır.

Bilaxten alırken alkol içebilir miyim?

Bu antihistaminik alkolün olumsuz psikomotor etkilerini güçlendirmez. Yine de, uyku hali yapabileceği için, Bilaxten alırken alkol kullanmamak en iyisidir.

Bilaxten alırken ağrı kesici ilaç da alabilir miyim?

Bu alerji ilacını alırken parasetamol içeren (ParolMinosetPanadol gibi) ya da ibuprofen içeren (AdvilBrufenSuprafen gibi) ağrı kesici ilaçlar birlikte alınabilir.

Uzun süre kullanabilir miyim?

Bilaxten alerji ilacını uzun süre kullanmanız gerekirse, size herhangi bir zarar vermesi beklenmez. Ancak, bu ilacı yalnızca ihtiyacınız olduğu sürece almak en iyisidir.


Kaynak:

 1. pubmed
 2. medicines.org.uk