Brufen Cold&Flu Tablet

Brufen Cold&Flu Tablet yetişkinlerde soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Boğaz ağrısı ve yaygın kas eklem ağrılarını hafifletir. Burun kaşıntısı, hapşırma ve gözlerde sulanma gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

01 Haz 2022 — Son güncelleme:
Paylaş:
Brufen Cold&Flu Tablet

Brufen Cold&Flu Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

İçinde ne var?

Her bir film kaplı Brufen Cold&Flu Tablet = 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür içerir. İçerisindeki ibuprofen; antienflamatuar, ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır. Grip semptomlarını hafifletir.

Her bir film kaplı Brufen Cold&Flu Tablet = 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür

İbuprofen

İbuprofen;

  • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
  • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
  • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)

Nasıl kullanılır?

Düşük doz ibuprofen içeren bu ilaç aç veya tok alınabilir. Tok alındığında hazımsızlık riski düşer.

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

  • Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir.
  • 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.
Brufen Cold&Flu günde kaç defa kullanılır?

Brufen Cold&Flu tablet için standart kullanım günde 3 defadır.

Kaçınmam gereken yiyecek veya içecek var mı?

Hayır, bu ilacı alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

Ne zaman daha iyi hissedeceğim?

Brufen Cold&Flu tablet soğuk algınlığı ilacı içerisindeki ibuprofen yarım saat ila bir saat içerisinde ağrı kesici etkisini göstermeye başlar. Bir saat içerisinde yaygın kas ve eklem ağrısı ile baş ve boğaz ağrısının hafiflemesinde etkilidir.

Bu esnada mukozaların rahatlamasına yardımcı olan psödoefedrin HCL sayesinde daha rahat nefes almaya başlamanız ve daha rahat oksijen alarak rahatlamanız mümkündür.

Ne kadar süre alacağım?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavinin süresi genel sağlık durumunuzla ve bağışıklık sisteminizle doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan insanlarda soğuk algınlığının kısa sürmesi beklenir.

Diğer taraftan ek hastalıkları olanlarda, yaşlılarda, iyi beslenemeyen insanlarda, aşırı çalışan insanlarda ve aşırı stres altındaki insanlarda soğuk algınlığı süresi uzayabilir ve hastalık daha şiddetli seyredebilir.

Soğuk algınlığına neden olabilen yüzlerce çeşit virüsten hangisi veya hangileri tarafından enfekte olduğunuz da hastalık süresini ve şiddetini etkiler. Örneğin uzun süren kalabalık bir toplu taşıma hattında birden fazla kişiden birden fazla çeşit virüs kapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, halsizlik ve öksürük gibi benzer belirtilere sahip olsanız da bağışıklık sisteminiz çeşit çeşit virüsle mücadele ettiği için hastalığınız şiddetli olabilir ve iyileşmeniz zaman alabilir.

Son olarak grip aşılarının soğuk algınlığından koruması veya soğuk algınlığı süre ve şiddetini hafifletmesi beklenir.

Ateş düşürür mü?

Evet! Her 1 adet Brufen Cold&Flu Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Brufen Cold&Flu içerisindeki ibuprofen sayesinde ateş düşürür.

200mg ibuprofen;

Ağrı keser mi?

Evet! Her 1 adet Brufen Cold&Flu Tablet 200 mg ibuprofen içerir. İçeriğindeki ibuprofen sayesinde ağrı hissini azaltır. Ancak Brufen Cold&Flu Tablet ağrı kesici ilaç olarak görülmemelidir.

Gebelerin, emziren annelerin, kalp damar hastalığı olanların, hipertansiyon hastalarının, böbrek hastalığı olanların psödoefedrin hidroklorür kullanmaları önerilmemektedir.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlar için, Brufen Cold&Flu Tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Brufen Cold&Flu Tablet içerisindeki hem ibuprofen hem de psödoefedrin -doktor önerisi olmaksızın- hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Hem ibuprofen hem de psödoefedrin hamile kadınlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Emzirme

Brufen Cold&Flu Tablet içerisindeki ibuprofen gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir. Süte geçer ancak önerilen dozlarda kullanıldığında bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Psödoefedrin HCl ise, emziren kadınlarda -doktor önerisi olmaksızın- kullanılmamalıdır. Psödoefedrin kan damarlarının daralmasını sağlar. Emziren kadının memesindeki kan dolaşımı azalabilir. Memede süt üretimi azalabilir. Emzirmede azalmaya neden olabilir. Ayrıca süt ile bebeğe geçerek bebekte çeşitli sağlık risklerine neden olabilir.

Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanacaksanız doktorunuz size daha düşük yan etki riski taşıyan Aferin Forte reçete edebilir.

Eğer gebeyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Eşdeğerleri

Brufen Cold&Flu Tablet ile eşdeğer (muadil) olan diğer bazı ilaçlar:

Soru Cevap

Brufen Cold&Flu tablet ne işe yarar?

Brufen Cold&FluTablet yetişkinlerde soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Boğaz ağrısı ve yaygın kas eklem ağrılarını hafifletir. Burun kaşıntısı, hapşırma ve gözlerde sulanma gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

Daha güvenli soğuk algınlığı ilacı var mı?

Psödoefedrin HCL içermeyen veya ibuprofen yerine daha güvenli olan parasetamol içeren soğuk algınlığı hapları daha düşük yan etki riskine sahiptir. Bu nedenle, doktorunuz, emziren kadınlarda, hipertansiyon hastalarında ve yaşlılarda A-ferin Forte gibi daha düşük yan etki riski taşıyan soğuk algınlığı ilaçlarını önerebilir.

Brufen Cold&Flu adet ağrısına iyi gelir mi?

Fordflu içinde düşük doz ibuprofen bulunur. Hafif ve orta şiddetteki adet ağrısı, diş ağrısı, boğaz ağrısı veya baş ağrısı gibi durumlarda ağrı kesici etki gösterir.

Brufen Cold&Flu antibiyotik mi?

Hayır, fordflu tablet doğrudan bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik değildir. Brufen Cold&Flu düzenli kullanıldığında antienflamatuar etki gösteren ibuprofen içerir. Düzenli kullanıldığında inflamasyon ile mücadelede etkilidir. Ancak doğrudan bir antibiyotik değildir.

Brufen Cold&Flu tablet adet keser mi? Regl tarihimi etkiler mi?

Brufen Cold&Flu Tablet içerisindeki ibuprofen dahil olmak üzere NSAİİ‘lerin yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı dolayısıyla regl tarihini etkilemesi mümkündür.

Uzun süre Brufen Cold&Flu kullanabilir miyim?

En az sürede yeterli Brufen Cold&Flu Tablet almak en iyisidir. Düşük doz ibuprofen içeren bu ilaç düşük yan etki riskine sahip olsa da uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında gastrit gelişme riskini arttırabilir. Psödoefedrin HCL ise kan damarlarının daralmasına neden olarak hızlı veya düzensiz kalp atışlarına veya hipertansiyon gelişmesine neden olabilir.

Brufen Cold&Flu Tablet alırken alkol içebilir miyim?

Evet, içebilirsiniz. Brufen Cold&Flu tablet düşük doz da olsa ibuprofen içerir. Alkol alırken ek olarak ibuprofen almak midenizi daha fazla tahriş edebilir. Sigara içmek de mide tahrişi riskini arttıran faktörlerdendir.

Brufen Cold&Flu tablet doğurganlığımı etkiler mi? Bebek sahibi olmama engel olur mu?

İbuprofen dahil olmak üzere NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı almayın. Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, ibuprofen gibi NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir.