Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon

Bruprex Şurup, her 5 ml hacimde 200 mg ibuprofen içerir. Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde ve baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir.

Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon, ibuprofen etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Her 5 ml hacminde 200 mg ibuprofen içerir. 

Apireks, Dolven, Pedifen, Brus gibi ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şurupların 2 kat konsantre halidir.

Genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda tercih edilir. 6 yaşından küçük çocuklarda fazla doz kullanmamak için dikkatli olunuz. Ateş Düşürücü Asistanı sizin için hassasiyet ile hesaplama yapacaktır.

Ateş Düşürücü Asistanı ile parol, calpol, dolven, apireks, ibu-fort, pedifen, brus, tylol, ibufen, minoset … şurup dozunu hızlıca hesaplamak için görsele dokunun/tıklayın.

  • Dezavantajı: Parasetamol içeren ateş düşürücü şuruplar kadar güvenli değildir. Yan etki yapma olasılıkları Parol, Calpol, Tylol, Minafen, Minoset gibi parasetamol içeren ilaçlara nazaran daha yüksektir.
  • Avantajı: Parol, Calpol, Tylol, Minafen, Minoset, Minamol, A-Per gibi parasetamol içeren ilaçlara nazaran daha etkilidir. Ateş düşürme ve ağrı şikayetlerini azaltma konusunda daha güçlüdür.

Bruprex Şurup nedir?

Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 200 mg ibuprofen içeren 100 ml hacminde ateş düşürücü ve ağrı kesici şuruptur.

Bu ilaç doktor reçete etmedikçe 2 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 2-6 yaş arasında dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle küçük çocuklarda doz ayarlaması çok dikkatli yapılmalıdır. Ateş düşürücü asistanı ile kiloya göre doz hesaplaması yapabilirsiniz.

Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon içerisindeki etken madde olan ibuprofen:

  • Ağrı kesicidir. Beyne giden ağrı sinyallerinin etkisini azaltarak daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
  • Ateş düşürücüdür. Beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek, vücut ısısının düşmesini sağlar.

Bruprex ne için kullanılır?

  • Romatizmal ağrılar; çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (juvenil artrit) belirtilerinin tedavisi
  • Kas iskelet sistemi ağrıları; hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • Adet sancıları
  • Ateşin düşürülmesinde
  • baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde

Yüksek ateş nedir?

İnsanlar için ortalama normal vücut ısısı 37-37,5 derecedir. Çocuklarda ise bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için vücut sıcaklığı daha kolay yükselebilir ve 38 hatta 38,5 derece gibi ölçümler normal kabul edilebilir.

Çocukta 38 derece ve daha üzeri ateş görülmesi halinde ateş düşürücü verilebilir.

Ateş bir hastalık değildir. Hastalıklara işaret eden bir bulgudur. Birçok hastalıkta ateş yükselebilir. Ateş çoğu kez basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun bulgusu iken bazen menenjit gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir. 

1. Çocukların ateşi neden çıkar/yükselir?

Ateş, hastalık durumunda, vücudun kontrolünde vücut ısısını arttırarak mikropların ölmesini sağlayan doğal bir mekanizmadır.

Bebeklerde dahil olmak üzere insan vücudu 39 derece gibi yüksek bir vücut ateşine mikroplardan daha dayanıklıdır. Vücut sıcaklığı yükseldikçe mikroplar ölürken vücudumuz hayatta kalmayı başarır. Ancak ateş çok yükseldiğinde ya da uzun süre yüksek seyrettiğinde kontrolden çıkmaması ve çocuğun zarar görmemesi için ateş düşürücülerle müdahale edilmelidir.

Yüksek ateşin devam etmesi ve çocuğun başka hastalık bulgularının da olması halinde ateşe sebep olan problemin bulunması gerekir.

2 yaşından küçük bebeklerde yüksek ateş, önemli bir hastalığın habercisi olabileceğinden, 2 yaşından küçük yüksek ateşli bebek mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır. 

  • Doktor önerisi olmadan 2 yaşından küçük bebeklerde ateş düşürücü kullanmayınız.
  • Doktor önerisi olmadan 6 yaşından küçük çocuklarda ibuprofen etken maddesi içeren ilaçlar kullanmayınız.

2. Ateş ölçümü nasıl yapılmalıdır?

Klasik ateş düşürücüler: 0 – 5 yaş için: Klasik ateş düşürücülerle en doğru sonucu makattan ateş ölçümü verir. Kulak ve koltuk altından da ölçümleme yapılabilir. 5 yaş sonrası: Ateş ölçümü ağızdan yapılabilir.

Yeni nesil lazerli ateş ölçerler ateş ölçme işlemini oldukça kolaylaştırmıştır. Bebekli her ailenin ateş ölçer bulundurması önemlidir.

Bruprex nasıl kullanılır?

Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon nasıl kullanılır?

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın.

Doktorunuz başka bir şekilde önermedikçe, aşağıdaki tabloda çocuğunuzun kilosuna ve yaşına uygun dozda ilaç kullanabilirsiniz.

Bruprex kutu içeriğinden çıkan enjektör (şırınga) kullanın. Çay kaşığı, tatlı kaşığı benzeri ölçüm hesaplamaları çocuğunuza zarar verebilir.

Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyonun olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır.

6 yaşından büyük çocuklarda günlük Bruprex kullanım dozları:

Kaç ölçek Bruprex Şurup vermeliyim?

Kiloya göre Bruprex Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

(tabloya bakarken cep telefonunuzu yatay tutunuz)

Yaş aralığıOrtalama vücut ağırlığıAteş <39.2 ºC ise Her defasında kaç ml? (Enjektör)Ateş >39.2 ºC ise Her defasında kaç ml? (Enjektör)Günde kaç defa?
6 yaş18-22 kg2.5 ml5 ml3 veya 4
7 – 10 yaş22-26 kg3 ml6 ml3 veya 4
11 – 12 yaş30-34 kg4 ml 8 ml3 veya 4
  • Doz ayarlamasını ilacın kutusundan çıkan enjektör pipet ile yapabilirsiniz.
  • Bruprex ateş düşürücüyü çocuğun biliyorsanız kilosuna göre kullanın, kilosunu bilmiyorsanız yaşına göre kullanın.
  • Doktorunuz önermedikçe, günde 4 defadan Bruprex kullanmayın.
  • 12 yaşından büyüklerde Bruprex kullanmak isterseniz günde 3 veya 4 defada toplam en fazla 1800mg (45ml) ibuprofen alabilirler.
  • Parasetamol içeren şuruplar daha güvenlidir.

Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.

1. Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon kullanımı ve doz aşımı:

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.

Bakınız: Her Annenin Bilmesi Gereken Ateş Düşürücü Kullanım Rehberi

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Şu özellikleri taşıyan çocukların mutlaka hekimleri tarafından değerlendirilmeleri önerilir

  • Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi görünüyor olsalar dahi
  • Hasta izlenimi veren (huzursuz, ağlayan, ağızdan bir şey yiyip içmeyen)
  • Tepki vermeyen, uyandırılamayan
  • Solunum zorluğu olan, hırıltı sesleri duyulan
  • 39-40 derece üzerinde ateşi olan
  • Daha önce ateşli havale geçiren
  • 4-5 günden fazla devam eden ateşi olan
  • Daha önceden bilinen hastalığı olan
  • Ateşle birlikte cilt döküntüsü veya cildinde kızarıklıklar olan
  • Ateşle birlikte 2-3 gündür günde 5 defadan fazla kaka yapan ishalli çocuklar
  • 1 günden fazla kusması olan veya fışkırır tarzda kusan çocuklar
  • Boğaz veya kulak ağrısı olan çocuklar
  • İdrar yaparken yanma ve ağrısı olan çocuklar

Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon bebekler için zararlı mı?

Bebekler ve küçük çocuklar için kullanılabilecek en güvenilir etken madde parasetamol‘dür.

Şiddetli olmayan ağrı durumlarında veya şiddetli olmayan yüksek ateş durumlarında parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar kullanmakta fayda vardır. Bazıları:

Parasetamol içeren bu ilaçlardan yeterli fayda görmüyorsanız, 6 yaşından küçük çocuğunuz için hekiminize danışın.

6 yaşından büyük çocuğunuz için ibuprofen etken maddesi içeren ve daha etkili olan Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla yan etki riski aldığınızı bilmelisiniz.

Parasetamol ve ibuprofen birlikte kullanılabilir mi?

Parasetamol (en güvenli), dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:

  • Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
  • Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala ateş veya hastalık devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
  • Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyiniz.

Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon yan etkileri ve bilinmesi gerekenler:

Bruprex gibi ilaçlar, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) veya inme riskinde küçük bir artışa neden olabilir.

Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

1. Aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

  • Hamileliğinizin son 3 ayında iseniz,
  • İbuprofene veya bu ilacın içindeki yardımcı maddelerden birine karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz,
  • Daha önceden ibuprofen, aspirin ve diğer NSAİİ’lere karşı, astım, burun iltihabı (rinit) veya kurdeşen gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiyseniz,
  • Sözü edilen bu ilaçlar nedeniyle daha önce mide-bağırsak kanaması veya delinmesi geçirdiyseniz,
  • Tekrarlayan mide-onikiparmak bağırsağı ülserleri, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı), mide-bağırsak kanaması gibi hastalıklarınız varsa ya da daha önce tekrarlayan bir şekilde geçirdiyseniz,
  • Şiddetli kalp yetmezliğiniz var ise,
  • Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz var ise,
  • Şiddetli böbrek yetmezliğiniz var ise,
  • Koroner arter bypass cerrahisi (kalp damarlarındaki tıkanıklığın düzeltilmesi ameliyatı) öncesi veya sonrası dönemdeyseniz,
  • İbuprofen kullanırken mide-bağırsak kanaması veya yarası (ülserasyon) oluşur ise,
  • Serebrovasküler kanama ya da başka aktif kanamanız varsa,
  • Kanama eğiliminde artış varsa,

2. Aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

  • Astım hastası iseniz veya daha önce astım geçirdiyseniz; bronşlarda spazma yol açabilir,
  • Önceden mide-onikiparmak bağırsağı ülseri veya başka mide-bağırsak hastalıkları geçirdiyseniz; bu tablolarda alevlenme görülebilir,
  • Böbrek hastalığınız varsa; böbrek fonksiyonlarının izlenmesi gerekebilir. İbuprofen ve benzeri NSAİ ilaçları uzun süre kullanan kişilerde böbrek işlevlerinin bozulma riski, kalp yetmezliği ve karaciğer bozukluğu olanlarda, idrar söktürücü (diüretik) ve ADE inhibitörü sınıfı tansiyon ilacı alanlarda ve yaşlılarda yükselmektedir,
  • Karaciğer hastalığınız varsa,
  • Kalp hastalığınız varsa ya da tansiyonunuz (kan basıncı) yüksek ise; vücudun çeşitli bölümlerinde su tutulması ve bunun sonucunda şişmeler (ödem) görülebilir,
  • İbuprofen ve benzeri ilaçlar, özellikle yüksek dozlarda ve uzun süreyle kullanıldıklarında, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) ve inme (felç) riskinde küçük bir artış ile ilişkili bulunmuştur. Eğer kalp veya damar hastalıklarınız varsa, önceden inme geçirdiyseniz veya bu gibi durumlar için risk taşıdığınızı düşünüyorsanız (örneğin yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya şeker hastalığınız var ise ya da sigara içiyorsanız), tedavinizi doktorunuz veya eczacınız ile görüşmelisiniz.
  • İbuprofen ve benzeri NSAİ ilaçlar uzun süreli (süreğen) kullanıldığında, önceden bu türlü bir hastalık geçirilmemiş olsa bile, mide-bağırsak kanalında ülserler, kanama ve delinme oluşabilmektedir. Bu türlü istenmeyen etkilerin ortaya çıkma riski, daha önce böyle bir hastalık geçirmiş olanlarda, yaşlı kişilerde, yüksek ilaç dozlarında ve tedavi süresi uzadıkça artmaktadır.
  • Vücudunuzda sebepsiz olarak morarmalar, çürümeler ortaya çıkarsa, doktora başvurunuz,
  • Üşüme, titreme ve ateşin birdenbire yükselmesi, halsizlik, başağrısı ve kusma, ya da ensenizde katılık hissi ortaya çıkar ise hemen doktora başvurunuz; bir tür beyin zarı iltihabı (aseptik menenjit) belirtileri olabilir.
  • Cildinizde kızarıklık, döküntüler belirir ise.

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa Bruprex 200 mg/5 ml Pediyatrik Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

3. Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Bazı hastalarda etkileşimler bildirildiği için, ibuprofen tedavisinde iken, çocuğunuz için aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız:

  • Aminoglikozit sınıfı antibiyotikler (örn. gentamisin, kanamisin, streptomisin),
  • Yüksek tansiyon ilaçları,
  • Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar (örn. varfarin),
  • Pıhtılaşmayı sağlayan kan pulcuklarının faaliyetini engelleyen ilaçlar (antitrombosit ajanlar, örn. aspirin dipiridamol, klopidogrel) ve depresyon için kullanılan selektif serotonin geri-alım inhibitörleri (örn., fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin),
  • Aspirin,
  • Ginkgo biloba bitkisel ekstresi,
  • İdrar söktürücüler (örn., furosemid),
  • Kalp yetmezliğinde kullanılan kalp glikozidleri (örn., digoksin, digitoksin),
  • Kinolon sınıfı antibiyotikler (örn., siprofloksasin),
  • Kolestiramin,
  • Sülfonilüre,
  • Diğer ağrı kesiciler (COX-2 inhibitörleri dahil diğer NSAİİ’ler; örn., aspirin, naproksen, selekoksib, nimesülid),
  • Kortizon grubu ilaçlar,
  • Lityum tuzları (ruhsal hastalıklarda kullanılır) ve metotreksat (romatizmal eklem hastalıklarında ve bazı kanser türlerinde kullanılan bir ilaç),
  • Mifepriston (düşük ilacı),
  • Siklosporin,
  • Takrolimus,
  • Zidovudin
  • CYP2C9 inhibitörleri

Eğer çocuğunuzda reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınızsa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

4. Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon içeriğindeki yardımcı maddelerle ilgili uyarılar

  • İçeriğinde bulunan sorbitol, maltitol ve sukroz nedeniyle, daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse Bruprex’i almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
  • Bruprex ‘in içeriğinde bulunan polioksil 40 hint yağı (PEG 40) mide bulantısına ve ishale sebep olabilir.
  • Bu tıbbi ürün her 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

Eşdeğerleri

İbu Fort Şurup ile Bruprex Şurup birbirinin eşdeğeridir.

İçerikler tanı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz. Doktor, eczacı veya prospektüs yerine geçmez. Daha fazla bilgi al! 

Yorumlarınızı, sorularınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz