
Brus şurup (Brus 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon), ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplardan biridir. Her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir.
Brus şurup, genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda tercih edilir. 6 yaşından küçük çocuklarda fazla doz kullanmamak için dikkatli olunuz. Ateş Düşürücü Asistanı kiloya göre ateş düşürücü şurup dozu hesaplar.
Ateş Düşürücü Asistanıİçindekiler
Kaç ölçek vermeliyim?
Kiloya göre Brus Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.
Ateş Düşürücü AsistanıYaş aralığı | Günde kaç defa? | Her defasında kaç ml? (Enjektör) | Her defasında kaç ölçek? |
---|---|---|---|
6 ay – 1 yaş (çocuğunuzun 7 kg’dan ağır olması koşulu ile) | 3 | 2.5 ml | yarım ölçek |
1 – 2 yaş | 3 veya 4 | 2.5 ml | yarım ölçek |
3 – 7 yaş | 3 veya 4 | 5 ml | bir ölçek |
8 – 12 yaş | 3 veya 4 | 10 ml | iki ölçek |
İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Brus Pediyatrik Süspansiyonun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) verebilirsiniz. Brus Pediyatrik Süspansiyon ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz.
- Doz ayarlamasını ilacın kutusundan çıkan ölçek ile Her defasında kaç ölçek? sütununa göre yapabilirsiniz.
- Doz ayarlamasını 1 adet enjektör ile Her defasında kaç ml? sütununa göre yapabilirsiniz.
- 12 yaşından büyüklerde erişkin dozu kullanılır. Yetişkinler günde 3 veya 4 defada toplam 1800mg ibuprofen alabilirler.
- Ağırlığı 7 kg altında olan bebeklerde İbuprofen kullanımı önerilmez.
- 6 yaş altı çocuklarda Parasetamol içeren şuruplar daha güvenlidir.
Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.
Kaç saat arayla verilir?
Brus Şurup, günde 3 veya 4 defa kullanılabilir. Bir kez Brus şurup verdikten sonra bir sonraki Brus Şurup dozu için 4 ila 6 saat bekleyiniz.
Günlük ibuprofen dozu
- İbuprofen, 7 kg’ın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Ateş düşürücü olarak kullanıldığında, süspansiyon uzun süreler kullanılmamalı ve 6 aydan küçük çocuklara verilmemelidir.
- 12 yaşın altındaki çocuklar: Olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır.
- 12 yaş ve üzeri: Önerilen doz, bölünmüş dozlar halinde günde 1200-1800 mg’dır (günde üç defa 4-6 ölçek).
Doz aşımı
- Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
- Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
- Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.
Brus Şurup nedir?
Brus 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 100 mg ibuprofen içeren şuruptur. İbuprofen, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç sınıfına aittir.
Brus şurup içerisindeki etken madde olan ibuprofen:
- analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
- antipiretik (ateş düşürücü)
- anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
etkileri olan propiyonik asit türevi olan bir NSAİİ‘dir. (1)
Şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:
- Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
- Hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
- Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
- Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
- Çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (juvenil artrit) gibi romatizmal ilaçlarda antienflamatuar olarak
- Ergenliğe başlamış kız çocuklarında regl sancısını ve ağrısını hafifletmek için
kullanılmak üzere reçete edilebilir.
Bebekler ve küçük çocuklar için kullanılabilecek en güvenilir etken madde parasetamol‘dür.
Şiddetli olmayan ağrı durumlarında veya şiddetli olmayan yüksek ateş durumlarında parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar kullanmakta fayda vardır.
Parasetamol içeren bu ilaçlardan yeterli fayda görmüyorsanız, çocuğunuz için ibuprofen etken maddesi içeren ve daha etkili olan Brus 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla yan etki riski aldığınızı bilmelisiniz.
- 7 kg’dan hafif bebeklerde doktor reçetesi olmadan Brus 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon kullanılmamalıdır!
- 6 yaşından küçük bebeklerde doktor reçetesi olmadan Brus 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon kullanımı tavsiye edilemez.
Parasetamol (en güvenli), dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:
- Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
- Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala ateş veya hastalık devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
- Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyiniz.
Yan etkiler
İbuprofen yan etkilere neden olabilir. Yan etki riskini azaltmak için, çocuğunuza ihtiyacı olandan daha fazla ibuprofen vermemeye çalışın.
Bir yan etki konusunda endişeleniyorsanız veya olağandışı bir şey fark ederseniz, eczacınıza veya doktorunuza danışın ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.
Yaygın yan etkiler
Yaygın görülen Brus (ibuprofen) yan etkileri:
- Karın ağrısı
- Baş dönmesi
- Hazımsızlık
- Mide ekşimesi
- Mide bulantısı
- Kusma
- İshal
- Kabızlık
- Döküntü
- Yorgunluk
İbuprofen’i çocuğunuz tok olduğunda vererek bu yan etki risklerini azaltabilirsiniz.
Bu semptomlar devam ederse veya kötüleşirse, bağırsak veya midede tahriş belirtileri olabilir. Bu yan etkiler çocuğunuzu rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuz veya eczacınızla konuşun.
Ciddi yan etkiler
Şu yan etkilerden herhangi birini çocuğunuzda fark ederseniz hemen doktorunuza danışın:
- Şiddetli mide ağrıları çekiyorsa, kan kusuyorsa veya kakası koyu kırmızı renkte veya siyahsa – bunlar mide kanamsı (ülser) belirtileri olabilir.
- İşeme problemleri yaşarsa veya çişlerinde kan varsa
- Çocuğunuzun kulağında çınlama varsa (çocuğunuzun kulak çınlaması ve baş dönmesi olup olmadığını sorgulayın)
İbuprofen astımı olan bazı çocuklarda astımı daha da kötüleştirebilir, ancak bu nadirdir. Endişeniz varsa doktorunuza danışın.
Ciddi alerjik reaksiyon
Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:
– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa
Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.
Bunlar Brus (ibuprofen) ilacının tüm yan etkileri değildir. olası tüm yan etkiler için doktorunuza veya eczacınıza danışabilir ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilirsiniz.
Eşdeğerleri
Aşağıdaki ateş düşürücü ağrı kesi şuruplar birbirnin eşdeğeri(muadili)dir:
- Dolven 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- Apireks 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- Brus 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon
- Pedifen 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- İbuactive 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- Balafen 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- İbufen 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
Soru Cevap
Evet. Brus ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. Brus Şurup her 5 ml hacimde 100mg ibuprofen içerir. Dolven ve Pedifen gibi ateş düşürücü şuruplar ile eşdeğerdir.
Hayır, Brus Pediatrik Şurup ilacının öksürük tedavisi ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Öksürük refleksine engel olmaz, balgam çözücü de değildir. Brus öksürük şurubu değildir.
Evet, Brus Şurup içerisindeki ibuprofen, yüksek ateş yaygın kas ve eklem ağrısı ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomlarını gidermeye yardımcı olur.
Evet, Brus içindeki ibuprofen diş ağrısına iyi gelir.
Evet, Brus içindeki ibuprofen yüksek ateşi düşürmede etkilidir. Doğru dozda Brus şurup vermenize rağmen, yarım saat içerisinde çocuğunuzun ateşi düşmüyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
Brus Pediatrik Şurup açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı muhafaza edilme şartlarına bağlıdır. Nem oranını düşük serin bir ortamda ve güneş ışığından uzakta muhafaza edildiğinde kullanım ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, şişenin ağzının uzun süre açık kalması ve fazla güneş ışığı ilacın kapağı açıldıktan sonraki bekleme ömrünü kısaltır.
Aferin şuruplar parasetamol içerirken Brus pediyatrik şurup ibuprofen içerir. Doktorunuz farklı etken madde içeren bu iki şurubu birlikte reçete edebilir.
Calpol verdikten sonra yarım saat sonra ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisini göstermeye başlar. Bu etki 4-6 saat devam eder. Doktorunuz aksini önermedikçe Calpol verdikten sonra 4-6 saat boyunca tekrar Calpol, Brus veya başka bir ateş düşürücü vermeyin.
Brus ibuprofen içerir. İbuprofen çocuklarda kilogram başına 5 ila 10mg verilir. Örneğin 10kg bir bebek 10×5 ile 10×10 arası yani 50mg ile 100mg arası ibuprofen şurup almalıdır. Brus her 5ml hacimde 100mg ibuprofen içerdiğinden 10kg bir bebek 2.5ml ile 5ml arası Brus Pediyatrik şurup almalıdır. Bu standart ibuprofen doz hesabını ateş düşürücü asistanı ile kolayca yapabilirsiniz.
Brus (ibuprofen) ile Calpol (parasetamol) teorik olarak aynı anda kullanılabilir. Ciddi çocukluk çağı romatizmal eklem ağrıları olan çocuklara veya dirençli düşmeyeyen ateşi olan çocuklara Brus ve Calpol birlikte reçete edilebilir. Ancak, doktorunuz Brus ile Calpol ilacını aynı kullanmanızı önermediyse bunu yapmayın. Çünkü bu ilaçlar zaten hem ateş düşürücü hem de ağrı kesicidir. Birinin yapabileceği işi, ikisiyle yapmak yan etki riskini arttırır. Çocuklara ihtiyaçları olandan fazla ilaç vermek istemeyiz.
Brus ile Dolven birbirinin eşdeğeri (muadil) ilaçlardır. Her ikisi de aynı konsantrasyonda ibuprofen içerir. Dönüşümlü kullanılmalarının tıbbi bir avantajı veya dezavantajı yoktur.
Bu üç ateş düşürücü şurup birbirinin eşdeğeri yani muadilidir. Her üçü de aynı konsantrasyonda ibuprofen içerirler. Fiyatı sizin için uygun olanı veya aroması (tadı) çocuğunuz için daha uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bu ilaçlar arasında beklenen tıbbi bir fark yoktur (eşdeğer!).
Emziren anne Brus Şurup aldığında bir miktar ibuprofen süt ile bebeğe geçer. Bu düşük dozdaki ibuprofenin bebeğe zarar vermesi beklenmez. Yine de, emziren annenin veya bebeğin herhangi bir sağlık sorunu varsa daha güvenli tedavi seçenekleri hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.
Brus ibuprofen içerir. Calpol ise parasetamol içerir. Aynı dozda verildiklerinde ibuprofen parasetamole göre daha güçlü bir ateş düşürücü ve daha güçlü bir ağrı kesicidir. Ancak parasetamol daha düşük yan etki riski profiline sahiptir ve standart kullanımda ibuprofene göre yaklaşık %50 daha yüksek doz verilebilir. Bu da parasetamolün ateş düşürme ve ağrı kesme gücünü arttırır. Dolayısıyla etkili bir ateş düşürücü arıyorsanız önceliğiniz kiloya göre doz hesabını doğru şekilde yapmak olmalıdır. Ateş düşürücü şurupların kiloya göre doz hesabını yapmak için ateş düşürücü asistanı size yardımcı olacaktır.
Kaynak: