Cetaflu Forte Tablet

Cetaflu Forte Tablet, içerisindeki parasetamol sayesinde boğaz ağrısı, baş ağrısı ve yaygın kas eklem ağrısı belirtilerine iyi gelir. Ayrıca burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun kaşıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerine iyi gelen antihistaminkler içerir.

16 Eki 2022 — Son güncelleme:
Paylaş:
Cetaflu Forte Tablet

Cetaflu Forte Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Cetaflu Forte tablet ile Theraflu Forte tablet birbirinin eşdeğeri olan muadil soğuk algınlığı ilaçlarıdır.

Cetaflu Forte tablet nedir? İçinde ne var?

Her bir film kaplı Cetaflu Forte Tablet = 650 mg parasetamol + 10 mg fenilefrin hidroklorür + 4 mg klorfeniramin maleat

Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren ilaçlar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. İlaç içildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

Parasetamol etken maddesini içeren çokça şurup veya hap vardır ve bu ilaçları gebelerde kullanabilir. Parasetamol uzun yıllardır kullanılan güvenilir bir ilaç etken maddesidir. Gebelik kategorisi: B’dir.

Fenilefrin hidroklorür

Fenilefrin hidroklorür, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Fenilefrin hidroklorür bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Hafif mide rahatsızlığı, uyku sorunları, baş dönmesi, baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik, titreme veya hızlı kalp atışı oluşabilir. Ellerinize veya ayaklarınıza giden kan akışını azaltarak üşümelerine neden olabilir.

Fenilefrin ard yükü ön yükten daha fazla artırarak kalp debisinin azalmasına ve potansiyel olarak anjina, kalp yetmezliği ve pulmoner hipertansiyon alevlenmesine neden olabilir (1).

Fenilefrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir (2).

Emziren anneler, psödoefedrin ve fenilefrin içeren soğuk algınlığı veya grip tabletlerinden kaçınmalıdır.

Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir (3).

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir (3). Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır. 

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır (3).

Nasıl kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

  • 6 saat ara ile 1 tablet önerilir.
  • Gerektiğinde 4 saat ara ile 1 tablet kullanılabilir.
  • Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
Cetaflu Forte kaç saatte bir alınır?

Standart kullanımı yetişkinler için günde 3 kez 1’er tablet Cetaflu Forte kullanmaktır.

Cetaflu aç karnına mı içilir?

Eğer bir mide rahatsızlığınız yoksa Cetaflu Forte soğuk algınlığı ilacını aç veya tok alabilirsiniz. Ancak hassas bir mideniz varsa tokken almak ya da bir miktar atıştırmalıkla birlikte almak hazımsızlık gibi mide yan etkileri yaşama riskinizi azaltır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

Cetaflu Forte ateş düşürür mü?

Evet! Her bir Cetaflu Forte Tablet 650mg parasetamol içerir. Ateş düşürür. 

Bu miktar yaklaşık olarak 2,5 ölçek (12,5 ml) Parol Plus Şurup ya da Calpol 6 Plus Şurup ile aynıdır.

Ayrıca Parol Tablet, Minoset Tablet ve Panadol Tablet birbirinin eşdeğeridir ve 500 mg parasetamol içerir. Cetaflu forte soğuk algınlığı ilacı her bir tabletinde %30 daha fazla parastemol içerir ve hem ağrı kesici etkisinin hem de ateş düşürücü etkisinin Parol ve Minoset tabletlere nazaran daha fazla olması beklenir.

Cetaflu Forte ağrı keser mi?

Evet! Her bir Cetaflu Forte Tablet 650mg parasetamol içerir. Ağrı keser.

Bu miktar yaklaşık olarak 2,5 ölçek (12,5 ml) Parol Plus Şurup ya da Calpol 6 Plus Şurup ile aynıdır. Ayrıca Parol Tablet, Minoset Tablet ve Panadol Tablet birbirinin eşdeğeridir ve 500 mg parasetamol içerir.

Ancak Cetaflu soğuk algınlığı hapı, bir ağrı kesici ilaç olarak kullanılmamalıdır. Ağrı kesici olarak her bir adet Cetaflu Forte tablet içtiğinizde fazladan 4 mg klorfeniramin maleat almış olursunuz. En iyi tedavi en az ilaç etkin maddesi ile yapılandır.

Eğer sadece ağrınız veya sadece yüksek ateşiniz var ise 1 veya 2 adet Parol Tablet, Minoset Tablet ya da Panadol Tablet kullanmak daha akıllıcadır. Eğer hap yutamıyorsanız ve yaşınız 12’den büyükse Parol Plus şuruptan 2 veya 3 ölçek içebilirsiniz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan veya Gilbert sendromu ve Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği gibi hastalıkları olan kişiler, Cetaflu Forte tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebeyseniz, gebe kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Gebelik

Cetaflu Forte tablet içerisindeki klorfeniramin maleat ve fenilefrin hidroklorür ilaç etken maddelerinin gebelik süresince kullanımı hakkında yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle Cetaflu Forte tablet gebeler tarafından kullanıldığında ne gibi zararlar oluşabileceği bilinmemektedir.

Emzirme

Klorfeniramin maleat ise, emziren kadınlarda düşük dozlarda kullanıldığında kadının süt üretiminde bir azalma olması beklenmez. Emzirme döneminde küçük dozlarda (2 ila 4 mg), klorfeniramin dozları ara sıra kullanılabilir (4).

Fenilefrininin anneden emzirilen bebeğe büyük miktarlarda ulaşması olası değildir. Ancak, Cetaflu Forte ile alınan fenilefrin, annenin meme dokusunda yan etki olarak uygulaması süt üretimini azaltabilir. Emzirme döneminde fenilefrin kullanımına ilişkin herhangi bir bilgi bulunmadığından, özellikle yeni doğan bebeği olan annelerin veya erken doğum (prematüre) bir bebeği olan annelerin bebeklerini emzirirken bu ilacı tercih etmemeleri önerilir (5).

Soru Cevap

Cetaflu Forte nedir, neye iyi gelir?

Cetaflu Forte içerisinde parasetamol, klorfeniramin meleat ve fenilefrin hidroklorür içeren bir soğuk algınlığı ilacıdır. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlere sulanma ve yüksek ateş gibi soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.

Cetaflu Forte adet geciktirir mi?

Cetaflu Forte ilacının adet geciktirmesi veya regl döngülerini etkilemesi beklenmez. İbuprofen içeren soğuk algınlığı ilaçlarının düşük bir ihtimal de olsa adet geciktirebilmeleri söz konusudur. Ancak Cetaflu Forte ibuprofen değil parasetamol içerir. Parasetamolün adet (regl döngüleri) üzerinde bir yan etki yapması beklenmez.

Cetaflu Forte antibiyotik mi?

Hayır, Cetaflu tablet doğrudan bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik değildir. Antienflamatuar da değildir.

Cetaflu Forte antibiyotikle birlikte kullanılır mı?

Cetaflu birçok antibiyotik ile birlikte kullanılabilir. Antibiyotiklerin etki mekanizmalarını ciddi şekilde etkilemeleri beklenmez.

Cetaflu Forte boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Evet, her bir Cetaflu tablet 650 mg parasetamol içerir. Bu miktarda parasetamol bir yetişkinin hafif ve orta şiddetteki boğaz ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı veya yaygın kas eklem ağrısı gibi ağrı durumlarını semptomatik olarak tedavi edebilir.

Cetaflu adet ağrısına iyi gelir mi?

Evet, her bir Cetaflu tablet 650 mg parasetamol içerir. Bu miktarda parasetamol yetişkin bir kadının hafif ve orta şiddetteki adet ağrılarını ve regl sancılarını hafifletebilir.

Cetaflu içtikten sonra alkol alınır mı?

Hem Cetaflu Forte hem de alkol karaciğerinizin için iş yükü oluşturur ve karaciğer hastalığı riskini arttırır. Bu nedenle Cetaflu Forte kullanırken alkol almanız önerilmez.

Cetaflu bağımlılık yapar mı?

Hayır, Cetaflu Forte içerisinde bağımlılık yapması beklenen herhangi bir etken madde yoktur.

Cetaflu benzeri ilaçlar neler?

Cetaflu Forte tablet ile Theraflu Forte tablet birbirinin eşdeğeri olan muadil soğuk algınlığı ilaçlarıdır. Aferin Forte ise parasetamol içeren başka bir soğuk algınlığı hapıdır. Ayrıca İburamin Cold, İbucold C, İburamin Zero tablet gibi başka birçok soğuk algınlığı hapı da vardır.

Aferin ve Cetaflu aynı anda alınır mı?

Hayır! Aferin Forte ve Cetaflu Forte ortak etken maddeler içerirler. Bu iki ilacı birlikte almak gereğinden fazla parasetamol veya klorfeniramin meleat almanıza neden olabilir.

Cetaflu baş ağrısına iyi gelir mi?

Evet, Cetaflu Forte içerisinde parasetamol bulunur. Parasetamol hafif ve orta şiddetli baş ağrılarını hafifletebilir.

Aferin mi Cetaflu mu?

Her ikisi de parasetamol ve klorfeniramin meleat içeriği ile benzerdir. Asıl farklılık Cetaflu Forte tablette bulunup Aferin Forte tablette bulunmayan fenilefrin hidroklorür etken maddesinden gelir. Cetaflu’da bulunan fenilefrin hidroklorür, damar etrafındaki düz kasların kasılmasını böylece damarların daralmasını sağlar. Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır. Özellikle burundan rahat nefes alamayan veya rinit veya sinüzit gibi sağlık koşullarının tedavisinde Cetaflu daha etkilidir. Ancak tansiyonun yükselmesine neden olabilir, emziren annelerde süt üretiminin azalmasına neden olabilir. Baş ağrısı ve uyku hali gibi sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla genç sinüzit hastasında Cetaflu; yaşlı bir hipertansiyon hastasında ise Aferin Forte daha akılcı olabilir.