Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Cetryn 10 mg Tablet, Şurup ve Oral Damla

Cetryn tablet, şurup ve oral damla, alerji tedavisinde kullanılabilen ilaçlardır. Setirizin içerirler. Antihistaminik olan bu ilaçlar polen, akar, böcek ısırması, mevsimsel alerji ve besin alerjisi tedavisinde kullanılabilir. Cetryn; kaşıntı, cilt kızarıklığı, hapşırma gibi alerji belirtilerini hafifletebilir.

Cetryn 10 mg tabet_hekimimyanimda

Cetryn tablet, şurup ve damla ilaçları; alerji tedavisinde kullanılabilen antihistaminik ilaçlardan biridir. Bebekler için damla, çocuklar için şurup ve yetişkinler için tablet formu reçete edilebilir.

Burun kaşıntısı, burun akması, gözlerin sulanması, gözlerin kaşınması ve hapşırma gibi alerji belirtilerini hafifletir.

Cetryn, alerji belirtilerini hafifleten bir antihistaminik olan Setirizin içerir. Cetryn ne için kullanılır?

  • Alerjik rinit (saman nezlesi, polen alerjisi, mevsimsel alerji)
  • Ürtiker (kurdeşen)
  • Anjiyoödem
  • Böcek ısırması nedeniyle gelişen alerji
  • Bazı gıda alerjileri
  • Egzema (atopik egzema)
  • Konjonktivit (allerjik konjunktivit, kırmızı ve kaşıntılı göz)
  • Dermografizm
  • Kaşıntı (pruritus)

Genellikle günde 1 kez alınır. Ancak doktorunuza çocuklara günde 2 kez kullanılacak şekilde de reçete edilebilir.

Cetryn, reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Ürtiker gibi bir cilt alerjisi nedeniyle Cetryn kullanıyorsanız ve tedavinin 3. gününde hala cildinizdeki kızarıklık veya kaşıntı geçmediyse doktorunuza danışın.

Yaygın yan etkiler baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, mide ağrısı ve ishaldir.

Antihistaminikler genel olarak uyku hali yaparlar. Ancak Cetryn (Setirizin), uyku hali yapma riski diğer antihistaminik ilaçlardan daha düşüktür. “Uyku hali yapmaz” olarak bilinse de bazı insanlarda uyku hali yapabilir. Bu nedenle uyumadan önce bu ilacı almak ve bu ilacı aldıktan sonra bisiklet sürmek gibi dikkat gerektiren tehlikeli şeyler yapmamak daha akıllıcadır.

Setirizin içeren bazı ilaçlar: Zyrtec, Allerset, Cetryn, Hitrizin, Ressital, Rynset, Setiral, Virlix, Cetityrol

Kimler Cetryn kullanabilir, kimler kullanamaz?

Eczanelerden reçeteli ve reçetesiz alınabilen Cetryn damla, tablet veya şurup genel olarak yetişkinler ve 6 yaş üzerindeki çocuklar için uygundur.

Doktorunuz, 2 yaşından büyük çocuklarda cilt alerjisi veya alerjik rinit varsa Cetryn reçete edebilir. 1 yaşından büyük çocuklar, doktor gözetimiyle damla kullanabilir.

Ancak Cetryn bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Cetryn (Setirizin) kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  • Geçmişte setirizin veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
  • Karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa
  • Nöbet yaşamanıza neden olan epilepsi veya başka hastalığınız varsa
  • İdrar yaparken zorluk çekiyorsanız
  • Sorbitol çözeltisi (E420), Metil parahidroksibenzoat (E218) veya Propil parahidroksibenzoat (E216) gibi ilacın içerisinde bulunabilecek başka yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa

Yakın tarihte alerji testi yaptıracaksanız, Cetryn kullanmak alerji testinizin yanlış sonuç vermesine neden olabilir.

Cetryn nasıl ve ne zaman alınır?

Size veya çocuğunuza Cetryn (setirizin) reçete edildiyse, nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Cetryn aç veya tok alınabilir. Bu ilacı kullanırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Tabletleri daima bir bardak su, süt veya meyve suyu ile birlikte alın. Onları bütün olarak yutun. Ezmeyin veya çiğnemeyin.

Damla ve şurup, çocuklarda, tabletlere nazaran daha kolay emilir.

Cetryn ilacını sadece alerji yaşadığınız bir gün almanız gerekebilir. Örneğin gitmiş olduğunuz piknikte böcek ısırması sonrası gelişen alerji durumunda kısa süreliğine ve geçici olarak kullanmanız gerekebilir.

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Cetryn (Setirizin) kullanmanızı önerebilir.

Çocuklar yaşlarına göre günde bir veya iki kez Cetryn alabilirler. Eğer günde iki kez alınacaksa dozlar arasına 10-12 saat zaman bırakmaya çalışın.

Setirizin içeren Cetryn ilacınızı her gün yaklaşık aynı saatlerde alın. 

Cetryn 10 mg Tablet

Cetryn 10 mg tablet, her bir tablette 10 mg Setirizin içerir.

Standart doz: 12 yaş ve üzeri yetişkinlerde günde bir kez bir tablettir (günde 10 mg Setirizin).

Böbrek hastalığı olanlarda ilaç dozu genelde daha düşüktür.

Cetryn Şurup

Cetryn Şurup

Standart doz:

  • 30 kg’nın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde;
    • günde tek doz 2 ölçek (1 x 10 ml şurup) ya da
    • günde iki kez 1 ölçek (2 x 5 ml şurup)
  • 30 kg’nın altındaki 2-12 yaş arası çocuklarda;
    • günde tek doz 1 ölçek (1 x 5 ml şurup) ya da
    • günde iki kez yarım ölçek (2 x 2,5 ml şurup)

Böbrek hastalığı olanlarda ilaç dozu genelde daha düşüktür.

Cetryn Damla

Standart doz:

  • 30 kg’nın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde;
    • günde tek doz 20 damla ya da
    • günde iki kez 10 damla
  • 30 kg’nın altındaki 2-12 yaş arası çocuklarda;
    • günde tek doz 10 damla ya da
    • günde iki kez 5 damla

Böbrek hastalığı olanlarda ilaç dozu genelde daha düşüktür.

Cetryn almayı unutursam?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Günde iki kez Cetryn damla ya da şurup alan bir çocuğa doz vermeyi unutursanız, alması gereken zamandan sonraki 4 saat içindeyse dozu verebilirsiniz. İlaç dozunu 4 saatten daha uzun süre geciktirdiyseniz, kaçırdığınız dozu vermeyin. Bunun yerine bir sonraki doza kadar bekleyin ve normal şekilde devam edin.

Peki, çok fazla Cetryn alırsam ne olur?

Cetryn (Setirizin) genellikle çok güvenlidir. Yanlışlıkla fazla kullanmanın size veya çocuğunuza zarar vermesi beklenmez.

Yanlışlıkla fazladan bir doz alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama riskiniz artar. Herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Cetryn (Setirizin) de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

Yaygın yan etkiler

Cetryn ilaçlarının yaygın yan etkileri 100 kişi içerisinde 1’den fazla kişide görülür.

Bu yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  • uykulu ve yorgun hissetmek
  • baş ağrısı
  • ağız kuruluğu
  • mide bulantısı
  • baş dönmesi
  • karın ağrısı
  • ishal
  • boğaz ağrısı
  • burunda soğuk algınlığı benzeri belirtiler
  • kaşıntı veya kızarıklık
  • ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma hissi

Çocukların ishal veya soğuk algınlığı benzeri yan etki yaşama ihtimali, yetişkinlerden daha yüksektir.

Ciddi yan etkiler

Cetryn (Setirizin) kullanmak nadiren ciddi bir yan etkiye neden olabilir.

Normalden fazla morarma veya kanamanız varsa hemen doktorunuza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de Cetryn (Setirizin) ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Cetryn (Setirizin) ilacının tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

  • Uykulu ve yorgun hissetmek: Alerji tedavisinde kullanılan birçok antihistaminik yan etki olarak uyku hali yapabilir. Bu yan etkiyi yaşarsanız doktorunuz ilacınızı, uyku hali yapma riski daha düşük olan başka bir ilaçla değiştirebilir.
  • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Setirizin kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının bir hafta sonra geçmesi beklenir. Eğer bir haftadan uzun süren Setirizin kullanmanıza rağmen baş ağrınız hala geçmediyse doktorunuza danışın.
  • Ağız kuruluğu: Şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Sık sık ve az az su içmeyi deneyin.
  • Mide bulantısı: İlacı tokken, yemekle birlikte veya atıştırmalıkla birlikte veya hemen sonrasında almayı deneyin. Acılı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız da yardımcı olabilir.
  • Baş dönmesi: Ayağa kalktığınızda başınız dönüyorsa, çok yavaş kalkmayı deneyin veya kendinizi daha iyi hissedene kadar oturmaya devam edin. Başınız dönmeye başlarsa, daha iyi hissedene kadar oturun. Başınız dönüyorsa araç veya makine kullanmayınız. Bu ilacı uyumadan önce almak daha güvenli bir seçenek olabilir.
  • Karın ağrısı: Az az ve sık sık yemeyi deneyin. Bu yardımcı olmuyorsa karnınıza bir ısı yastığı uygulamayı deneyin.
  • İshal: Eğer ishaliniz varsa bol bol su veya diğer sıvılardan içmelisiniz. Eğer normalden daha az veya daha koyu renkli işiyorsanız bu sıvı eksikliğine işaret eder. İshal veya sıvı eksikliği düzelmiyorsa doktorunuza danışın.
  • Kaşıntı veya kızarıklık: Bu ilaca başladıktan sonra kaşıntı veya kızarıklık meydana gelirse, doktorunuza danışınız. Doktorunuz farklı bir antihistaminik türünü reçete edebilir.

Gebelik ve emzirme

Hamileyseniz, gebe kalmak istiyorsanız ya da bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

Hamilelik

Doktorunuz siz hamileyken ancak gerektiğinde Cetryn (Setirizin) kullanmanızı reçete edebilir.

Cetryn gebelik kategorisi: B

Loratadin adı verilen başka bir antihistaminik, hamilelerde ilk tercihtir. Çünkü hamileler için güvenli olduğunu belirten daha fazla bilgi vardır.

Setirizin (Cetryn) gebelik sırasında zararlı olduğu düşünülmemektedir, ancak çok az sayıda hamile kadın üzerinde çalışılmış olduğundan emin olmak mümkün değildir.

Emzirme

Cetryn, genel olarak bebeğe zarar veremeyecek kadar düşük miktarda anne sütüne geçer. Genel olarak emziren annelere gerektiğinde reçete edilebilir.

Ancak bebek erken doğduysa, düşük doğum ağırlığına sahipse ya da başka tıbbı durumları varsa doktorunuza danışın.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Bazı ilaçlar, Cetryn (Setirizin) ile birlikte kullanıldığında, etkileşime girer, birbirini etkilerler ve yan etki yaşama riskinizi arttırırlar. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

  • Midodrin, düşük kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
  • Ritonavir, HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç

Ağız kuruluğu yapan, işemeyi zorlaştıran veya uyku haline neden olan diğer ilaçlarla birlikte Cetryn (Setirizin) kullanmak bu yan etkilerin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Soru-Cevap

Cetryn ne işe yarar?

Setirizin içeren Cetryn şurup ve tablet, antihistaminik adı verilen gruptan bir ilaçtır.

Polen, hayvan tüyü, ev tozu, akar veya böcek ısırıkları gibi alerjiniz olan bir şeyle temas ettiğinizde ya da alerjiniz olan bir besini tükettiğinizde vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üretir.

Histamin genellikle yararlı bir maddedir, ancak alerjik bir reaksiyonda sulu ve kaşıntılı gözlere, akan ya da tıkalı buruna, hapşırmaya ve cilt döküntülerine neden olabilir.

Cetryn (Setirizin), histaminin bu etkilerini bloke eder ve bu istenmeyen belirtileri azaltır.

Ne kadar sürede etkisini gösterir?

Cetryn (Setirizin) alındıktan sonra etkisini bir saat içerisinde göstermeye başlar.

Uzun süre Cetryn kullanabilir miyim?

Cetryn şurup veya tablet gibi Setirizin içeren ilaçların, uzun süre önerilen dozlarda kullanılmasının henüz bilinen bir zararı yoktur.

Ancak bu ilacı sadece ihtiyacınız olduğu sürece almak en iyisidir. Uzun bir süre boyunca düzenli olarak alırsanız, tedaviyi aniden bıraktığınızda hafif de olsa kaşıntıya neden olma olasılığı vardır.

Uzun süre Setirizin içeren Cetryn gibi ilaçlar kullanıyorsanız, ilacınızı kesmeden önce doktorunuza danışın.

Cetryn alırken alkol içebilir miyim?

Cetryn şurup veya tablet gibi Setirizin içeren ilaçlar uyku hali yapabileceği için, bu antihistaminik ilacı alırken alkol kullanmamak en iyisidir.

Tavsiye edilen dozlarda kullanılan Cetryn ile birlikte alkol alındığında (0.5 g/l kan seviyesi – bir kadeh şaraba denk gelir) klinik olarak önemli bir etkileşim gözlenmemiştir. Ancak, daha yüksek dozlarda Cetryn ve alkolün birlikte kullanılmasının güvenliliğine ilişkin veri bulunmamaktadır. Bu nedenle, diğer antihistaminiklerde olduğu gibi, bu ilaçla birlikte alkol kullanımından kaçınmalısınız.

Cetryn alırken ağrı kesici ilaç da alabilir miyim?

Cetryn (Setirizin) alırken;

ağrı kesici ilaçlar birlikte alınabilir.

Doğum kontrol yöntemini etkiler mi?

Cetryn (Setirizin), kombine hap ve acil kontrasepsiyon dahil olmak üzere hiçbir doğum kontrol yöntemini etkilemez.


Kaynak: 1-ncbi.nlm.nih.gov 2-nhs.uk 3-medlineplus.gov

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.