Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Claritine 10 mg Tablet ve Claritine Şurup

Claritine 10 mg tablet ve Claritine şurup, alerji tedavisinde kullanılabilen antihistaminik ilaçlardır. Polen, akar, böcek ısırması, mevsimsel alerji ve besin alerjisi tedavisinde kullanılabilirler. Claritine , kaşıntı, cilt kızarıklığı, hapşırma gibi alerji belirtilerini hafifletebilir.

Claritine 10 mg tablet_Loratadin_hekimimyanimda

Claritine tablet ve Claritine şurup Loratadin adında bir antihistaminik içerir. Bu ilaçlar, herhangi bir şeye alerjiniz olduğunda bağışıklık sisteminiz tarafından üretilen “histamin” adı verilen bir nörotransmitterin etkilerini durdurarak (anti-histamin) alerji belirtilerinizin azaltılmasına yardımcı olur.

Claritine ne için kullanılır?

Claritine tablet ve şurup, reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Genellikle günde 1 kez alınır. Çocuklara günde 2 kez kullanılacak şekilde de reçete edilebilir.

Bu ilacı ürtiker gibi bir cilt alerjisi nedeniyle kullanıyorsanız ve tedavinin 3. gününde hala cildinizdeki kızarıklık veya kaşıntı geçmediyse doktorunuza danışın.

Yaygın yan etkiler baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, mide ağrısı ve ishaldir.

Antihistaminikler genel olarak uyku hali yaparlar. Ancak Claritine (Loratadin), uyku hali yapma riski diğer antihistaminik ilaçlardan daha düşüktür. “Uyku hali yapmaz” olarak bilinse de bazı insanlarda uyku hali yapabilir. Bu nedenle uyumadan önce bu ilacı almak ve bu ilacı aldıktan sonra bisiklet sürmek gibi dikkat gerektiren tehlikeli şeyler yapmamak daha akıllıcadır.

Loratadin içeren bazı ilaçlar: Claritine, Alarin, Histadin, Lorantis

Kimler Claritine kullanabilir, kimler kullanamaz?

Eczanelerden reçeteli ve reçetesiz alınabilen bu ilaçlar, genel olarak yetişkin ve 2 yaş üzerindeki çocuklar için uygundur.

Doktorunuz, 2 yaşından büyük çocuklarda cilt alerjisi veya alerjik rinit varsa Claritine reçete edebilir. Doktor gözetimiyle 1 yaşından büyük bebekler de kullanabilir.

Ancak bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Claritine (Loratadin) kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  • Geçmişte Loratadin veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
  • Ciddi karaciğer yetmezliğiniz varsa
  • Nöbet yaşamanıza neden olan epilepsi veya başka hastalığınız varsa
  • Nadir bir hastalık olan Porfiri hastalığınız varsa
  • Laktoz veya sakaroz gibi bazı şekerlere karşı intoleransınız varsa

Yakın tarihte alerji testi yaptıracaksanız, Claritine kullanmak alerji testinizin yanlış sonuç vermesine neden olabilir.

Claritine ilacınızı ciltte alerji testi yaptırmadan önceki son iki gün almayınız çünkü test sonuçları etkilenebilir.

Claritine nasıl ve ne zaman alınır?

Size veya çocuğunuza Claritine (Loratadin) reçete edildiyse, nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Claritine tablet ve şurup, aç ya da tok alınabilir. Loratadin alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Loratadin içeren Claritine tabletleri; daima bir bardak su, süt veya meyve suyu ile birlikte alınız. Claritine tabletler çentiklidir ve bütün olarak yutmakta zorlanırsanız ikiye bölüp ayrı ayrı yutabilirsiniz. Ezmeyin veya çiğnemeyin.

Bu alerji ilacını her gün yaklaşık aynı saatlerde alın. 

Loratadin içeren bir ilacı sadece alerji yaşadığınız bir gün almanız gerekebilir. Örneğin gitmiş olduğunuz piknikte böcek ısırması sonrası gelişen alerji durumunda kısa süreliğine ve geçici olarak Loratadin kullanmanız gerekebilir.

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Loratadin kullanmanızı önerebilir.

Claritine 10 mg tablet

Claritine tablet, her bir tabletinde 10 mg Loratadin içerir. Yetişkinlerde genel olarak önerilen doz günlük 10 mg Loratadin yani bir tablettir. Karaciğer rahatsızlığı olanlarda ilaç dozu genelde daha düşüktür.

Tablet yutabilen 30 kg veya daha ağır çocuklarda ve yetişkinlerde standart doz günde tek tablettir.

Claritine Şurup

Çocuklarda Claritine Şurup (Loratadin) dozu için doktorunuz çocuğun kilosuna ve yaşına göre hesaplama yapacaktır. Standart doz;

  • 30 kg altındaki çocuklarda: Günde bir kez 5 mg (1 ölçek şurup)
  • 30 kg ve daha ağır çocuklarda: Günde bir kez 10 mg (2 ölçek şurup)
  • 12 yaş ve üzeri: Günde bir kez 10 mg (2 ölçek şurup)

30 kg’dan daha hafif çocuklarda sıvı formda Loratadin (Şurup) verilmelidir.

Claritine almayı unutursam?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Peki, çok fazla Claritine alırsam ne olur?

Claritine (Loratadin) genellikle çok güvenlidir. Yanlışlıkla fazla Loratadin kullanmanın size veya çocuğunuza zarar vermesi beklenmez.

Yanlışlıkla fazladan bir doz alırsanız, baş ağrısı çekebilir, kalp atışlarınız hızlanabilir veya uykulu hissedebilirsiniz. Herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Claritine (Loratadin) de bazı insanlarda çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bazıları;

  • uykulu ve yorgun hissetmek
  • baş ağrısı
  • sinirlilik
  • ağız kuruluğu
  • burun kanaması
  • boğaz ağrısı
  • ağız içinde yaralar
  • uykuya dalma veya uykuda kalma zorluğu
  • ishal
  • gözlerin kızarması veya kaşınması

Claritine tablet ya da şurubun yan etkileri sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de Claritine (Loratadin) ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Claritine (Loratadinin) tablet ve şurubun tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

  • Uykulu ve yorgun hissetmek: Alerji tedavisinde kullanılan birçok antihistaminik yan etki olarak uyku hali yapabilir. Bu yan etkiyi yaşarsanız doktorunuz ilacınızı, uyku hali yapma riski daha düşük olan başka bir ilaçla değiştirebilir.
  • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Loratadin kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının bir hafta sonra geçmesi beklenir. Eğer bir haftadan uzun süren Loratadin kullanmanıza rağmen baş ağrınız hala geçmediyse doktorunuza danışın.
  • Yorgun veya sinirli hissetmek: Bu yan etkiler kendiliğinden geçmezse doktorunuza danışın. Size farklı bir antihistaminik önerebilir.

Gebelik ve emzirme

Hamileyseniz, gebe kalmak istiyorsanız ya da bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

Claritine (Loratadin) hamilelik ve emzirme süresi boyunca genel olarak güvenli olarak kabul edilmektedir.

Gebelik kategorisi: B‘dir.

Emzirme esnasında anne sütüne çok az miktarda geçer ve bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Emziriyorsanız ve bebeğiniz erken doğmuşsa veya başka sağlık sorunları varsa, loratadin almadan önce doktorunuza danışın.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Bazı ilaçlar, Claritine (Loratadin) ile birlikte kullanıldığında, etkileşime girer, birbirini etkilerler ve yan etki yaşama riskinizi arttırırlar. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

  • Amiodaron; düzensiz kalp atışını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
  • Simetidin; bir hazımsızlık ilacı
  • Eritromisin; bir antibiyotik
  • Ketakonazol; mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
  • Midodrin; düşük kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
  • Ritonavir; HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç

Ağız kuruluğu yapan, işemeyi zorlaştıran veya uyku haline neden olan diğer ilaçlarla birlikte Claritine (Loratadin) kullanmak bu yan etkilerin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Soru-Cevap

Claritine ne işe yarar?

Loratadin içeren Claritine, antihistaminik adı verilen gruptan bir ilaçtır.

Polen, hayvan tüyü, ev tozu, akar veya böcek ısırıkları gibi alerjiniz olan bir şeyle temas ettiğinizde ya da alerjiniz olan bir besini tükettiğinizde vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üretir.

Histamin genellikle yararlı bir maddedir, ancak alerjik bir reaksiyonda sulu ve kaşıntılı gözlere, akan ya da tıkalı buruna, hapşırmaya ve cilt döküntülerine neden olabilir.

Loratadin, histaminin bu etkilerini bloke eder ve bu istenmeyen belirtileri azaltır.

Ne kadar sürede etkisini gösterir?

Claritine alındıktan sonra etkisini bir saat içerisinde göstermeye başlar.

Ne kadar süre Claritine kullanmalıyım?

Bu ilacı ne için kullandığınıza bağlıdır.

Ansızın başlayan bir böcek ısırığı alerjisi nedeniyle bir veya iki gün gibi kısa süreliğine kullanmanız yeterli olabilir.

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak ilaç kullanmanızı önerebilir.

Claritine ilacını ne kadar süreyle almanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Uzun süre Claritine kullanabilir miyim?

Claritine tablet veya şurubu uzun süre kullanmanız gerekirse, size herhangi bir zarar vermesi beklenmez. Ancak, bu alerji ilacını yalnızca ihtiyacınız olduğu sürece almak en iyisidir.

Claritine alırken alkol içebilir miyim?

Bu antihistaminik uyku hali yapabileceği için, Claritine alırken alkol kullanmamak en iyisidir.

Claritine alırken ağrı kesici ilaç da alabilir miyim?

Bu antihistaminik ilacı alırken, genel olarak, parasetamol ya da ibuprofen içeren ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Claritine alırken;

ağrı kesici ilaçlar birlikte alınabilir.

Doğum kontrol yöntemini etkiler mi?

Claritine, kombine hap ve acil kontrasepsiyon dahil olmak üzere hiçbir doğum kontrol yöntemini etkilemez.


Kaynak: 1- ncbi.nlm.nih.gov 2- nhs.uk 3- medlineplus.gov

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

“Claritine 10 mg Tablet ve Claritine Şurup” için 2 cevap

  1. Merhaba, tozlara ve polenlere karşı ileri seviyede alerjim var. Maske kullanıyorum, bu sefer gözlerime vuruyor hapşırık ve burun akıntım mevsim geçişlerinde hiç durmuyor. Aynı oğlumda öyle. Aynı anda hapşırıyoruz. 54 yaşındayım ve 24 yıldır çekiyorum. Ne kadar antihistaminik sprey ve ilaç varsa çoğunu kullandım. Bazıları artık hiç etki etmiyor. Hatta burnumda şekil bozukluğu oluşmaya başladı. Hapşrırken millet dönüp bakıyor bu ne biçim hapşırma diye. Öneriniz var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.