Coldaway C Tablet

Her bir film kaplı Coldaway C Tablet= 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür + 300 mg C vitamini (askorbik asit) içerir. 1 adet Coldaway C Tablet, yaklaşık 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. Coldaway C Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Coldaway C Tabletsoğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Coldaway C tablet, soğuk algınlığı ilaçlarında yaygın olarak tercih edilen ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür gibi ilaç etkin maddelerine ek olarak her bir tabletinde 300 mg C vitamini (C vitamini) içerir.

Orta boylarda yaklaşık 140 gramlık bir adet portakal 63,4 mg C vitamini içeriyor.

Sonuç olarak; 1 adet Coldaway C Tablet, 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. C vitamini oldukça önemli bir antioksidandır.

1. Coldaway C Tablet nedir? İçinde ne var?

Her bir film kaplı Coldaway C Tablet= 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür + 300 mg C vitamini (askorbik asit)

1.1. İbuprofen

İbuprofen;

 • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
 • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
 • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

1.2. Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)

1.3. Askorbik asit (vitamin C)

L-askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, gıdalarda doğal olarak bulunan, suda çözünür bir vitamindir.

 • Vitamin C önemli bir antioksidandır ve E vitamini (alfa-tokoferol) dahil olmak üzere vücuttaki diğer antioksidanları yeniden canlandırdığı gösterilmiştir.
 • Biyosentetik ve antioksidan fonksiyonlarına ek olarak, vitamin C bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar.
 • Vitamin C protein metabolizmasında rol oynar. Saç dökülmelerini azaltır.

Bakınız: C vitamini

2. Coldaway C Tablet Nasıl Kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

 • Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir.
 • 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

3. Coldaway C Tablet ateş düşürür mü?

Evet! İbuprofen, ateş düşürür. Her 1 adet Coldaway C Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Bu miktar;

4. Coldaway C Tablet ağrı keser mi?

Evet! Her 1 adet Coldaway C Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Ağrı hissini azaltır. Ancak coldaway C tablet ağrı kesici ilaç olarak görülmemelidir.

5. Coldaway C Tablet iyi bir C vitamini kaynağı mıdır?

Evet! Her 1 adet Coldaway C Tablet 300 mg Askorbik asit (C vitamini) içerir.

Ancak C vitamini temin etmek için sağlıklı birine Coldaway C tablet kullanmasını önermeyiz. Her bir tableti fazladan 30 mg psödoefedrin HCl ve ibuprofen yan etkisi riskini beraberinde getirir.

C vitamini suda çözünür bir vitamindir. Vücutta uzun süreli depolanması söz konusu değildir. Bu nedenle C vitamini düzenli olarak az az temin edildiğinde anlamlıdır. Bir günde 5 portakal yemektense 5 gün boyunca birer portakal yemek daha akıllıcadır.

Bakınız: C vitamini kaynakları

6. Coldaway Cold&Flu ile Coldaway C farkı nedir?

Coldaway Cold&Flu ibuprofen ve psödoefedrin HCl içeren soğuk algınlığı ilacıydı. Bu ilacın her bir tabletine 300mg C vitamini eklenmiş hali Coldaway C Tablet ismiyle üretildi. Özetle;

1 adet Coldaway C Tablet = 1 adet Coldaway Cold&Flu Tablet + 300mg Askorbik asit (C vitamini)

Gebelerin, emziren annelerin, kalp damar hastalığı olanların, hipertansiyon hastalarının, böbrek hastalığı olanların psödoefedrin hidroklorür kullanmaları önerilmemektedir.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlar için, coldaway cold&flu veya coldaway c tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

7. Gebelik ve Emzirme

Hamilelik

Coldaway C Tablet içerisindeki hem ibuprofen hem de psödoefedrin -doktor önerisi olmaksızın- hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Hem ibuprofen hem de psödoefedrin hamile kadınlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Emzirme

Coldaway C Tablet içerisindeki ibuprofen gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir. Süte geçer ancak önerilen dozlarda kullanıldığında bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Psödoefedrin HCl ise, emziren kadınlarda -doktor önerisi olmaksızın- kullanılmamalıdır. Psödoefedrin kan damarlarının daralmasını sağlar. Emziren kadının memesindeki kan dolaşımı azalabilir. Memede süt üretimi azalabilir. Emzirmede azalmaya neden olabilir. Ayrıca süt ile bebeğe geçerek bebekte çeşitli sağlık risklerine neden olabilir.

Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanacaksanız doktorunuz size daha düşük yan etki riski taşıyan Aferin Forte reçete edebilir.

Eğer gebeyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

8 YORUM

 1. İlacı aldıktan 2 saat sonra aşırı terliyorum 2 defa çamaşır değiştiriyorum yan etkilerde böyle bir şeye rastlamadım. Bu normal bir durum mu Acil aydınlatırmısınız

  • Kemal bey, Coldaway C tablet İbuprofen ve Psödoefedrin içeriyor. Bu iki etken madde birçok soğuk algınlığı ilacında kullanılıyor. Uygun dozlarda 6-12 yaş arasına şurup formu verilebiliyor.

   Yüksek dozda alındığında bazı yan etkileri var. Bazıları şöyle:
   – kusma,
   – mide ağrısı,
   – ishal,
   – kulak çınlaması,
   – şiddetli uyuşukluk,
   – ajitasyon,
   – terleme,
   – kan öksürme,
   – zayıf veya sığ nefes alma,
   – bayılma veya nöbet (konvülsiyonlar)

   Coldaway C’yi alkol ile birlikte kullanmaktan kaçının. Mide kanaması riski artabilir.

   Coldaway C’yi başka ilaçlarla birlikte kullanırken dikkatli olun. Birden fazla ilaçla ibuprofen veya psödoefedrin almak doz aşımına neden olabilir!

   Örneğin hem coldaway C hem de Brufen Retard ismindeki ağrı kesici haplar birlikte alındığında ibuprofen doz aşımına neden olabilir.

  • Coldaway C tablet dahil ibuprofen içeren ilaçlar şiddetli böbrek yetmezliği ve şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Organ yetmezliği seviyeniz hakkında ilgili uzman doktorunuza danışabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz