Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Coldaway C Tablet

Her bir film kaplı Coldaway C Tablet= 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür + 300 mg C vitamini (askorbik asit) içerir. 1 adet Coldaway C Tablet, yaklaşık 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. Coldaway C Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Coldaway C Tablet - HekimimYanimda.com

Coldaway C Tabletsoğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Coldaway C tablet, soğuk algınlığı ilaçlarında yaygın olarak tercih edilen ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür gibi ilaç etkin maddelerine ek olarak her bir tabletinde 300 mg C vitamini (C vitamini) içerir.

Orta boylarda yaklaşık 140 gramlık bir adet portakal 63,4 mg C vitamini içeriyor.

Sonuç olarak; 1 adet Coldaway C Tablet, 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. C vitamini oldukça önemli bir antioksidandır.

1. Coldaway C Tablet nedir? İçinde ne var?

Her bir film kaplı Coldaway C Tablet= 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür + 300 mg C vitamini (askorbik asit)

1.1. İbuprofen

İbuprofen;

 • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
 • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
 • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

1.2. Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)

1.3. Askorbik asit (vitamin C)

L-askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, gıdalarda doğal olarak bulunan, suda çözünür bir vitamindir.

 • Vitamin C önemli bir antioksidandır ve E vitamini (alfa-tokoferol) dahil olmak üzere vücuttaki diğer antioksidanları yeniden canlandırdığı gösterilmiştir.
 • Biyosentetik ve antioksidan fonksiyonlarına ek olarak, vitamin C bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar.
 • Vitamin C protein metabolizmasında rol oynar. Saç dökülmelerini azaltır.

Bakınız: C vitamini

2. Coldaway C Tablet Nasıl Kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

 • Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir.
 • 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.

Düşük doz ibuprofen içeren bu ilaç aç veya tok alınabilir. Tok alındığında hazımsızlık riski düşer.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

3. Coldaway C Tablet ateş düşürür mü?

Evet! İbuprofen, ateş düşürür. Her 1 adet Coldaway C Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Bu miktar;

4. Coldaway C Tablet ağrı keser mi?

Evet! Her 1 adet Coldaway C Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Ağrı hissini azaltır. Ancak coldaway C tablet ağrı kesici ilaç olarak görülmemelidir.

5. Coldaway C Tablet iyi bir C vitamini kaynağı mıdır?

Evet! Her 1 adet Coldaway C Tablet 300 mg Askorbik asit (C vitamini) içerir.

Ancak C vitamini temin etmek için sağlıklı birine Coldaway C tablet kullanmasını önermeyiz. Her bir tableti fazladan 30 mg psödoefedrin HCl ve ibuprofen yan etkisi riskini beraberinde getirir.

C vitamini suda çözünür bir vitamindir. Vücutta uzun süreli depolanması söz konusu değildir. Bu nedenle C vitamini düzenli olarak az az temin edildiğinde anlamlıdır. Bir günde 5 portakal yemektense 5 gün boyunca birer portakal yemek daha akıllıcadır.

Bakınız: C vitamini kaynakları

6. Coldaway Cold&Flu ile Coldaway C farkı nedir?

Coldaway Cold&Flu ibuprofen ve psödoefedrin HCl içeren soğuk algınlığı ilacıydı. Bu ilacın her bir tabletine 300mg C vitamini eklenmiş hali Coldaway C Tablet ismiyle üretildi. Özetle;

1 adet Coldaway C Tablet = 1 adet Coldaway Cold&Flu Tablet + 300mg Askorbik asit (C vitamini)

Gebelerin, emziren annelerin, kalp damar hastalığı olanların, hipertansiyon hastalarının, böbrek hastalığı olanların psödoefedrin hidroklorür kullanmaları önerilmemektedir.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlar için, coldaway cold&flu veya coldaway c tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

7. Gebelik ve Emzirme

Hamilelik

Coldaway C Tablet içerisindeki hem ibuprofen hem de psödoefedrin – doktor önerisi olmaksızın – hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Hem ibuprofen hem de psödoefedrin hamile kadınlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Emzirme

Coldaway C Tablet içerisindeki ibuprofen gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir. Süte geçer ancak önerilen dozlarda kullanıldığında bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Psödoefedrin HCl ise, emziren kadınlarda -doktor önerisi olmaksızın- kullanılmamalıdır. Psödoefedrin kan damarlarının daralmasını sağlar. Emziren kadının memesindeki kan dolaşımı azalabilir. Memede süt üretimi azalabilir. Emzirmede azalmaya neden olabilir. Ayrıca süt ile bebeğe geçerek bebekte çeşitli sağlık risklerine neden olabilir.

Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanacaksanız doktorunuz size daha düşük yan etki riski taşıyan Aferin Forte reçete edebilir.

Eğer gebeyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Soru-Cevap

Ne zaman daha iyi hissedeceğim?

Coldaway C soğuk algınlığı ilacı içerisindeki ibuprofen yarım saat ila bir saat içerisinde ağrı kesici etkisini göstermeye başlar. Bir saat içerisinde yaygın kas ve eklem ağrısı ile baş ve boğaz ağrısının hafiflemesinde etkilidir.

Bu esnada mukozaların rahatlamasına yardımcı olan psödoefedrin HCL sayesinde daha rahat nefes almaya başlamanız ve daha rahat oksijen alarak rahatlamanız mümkündür.

İlacın içerisindeki C vitamini ise C vitamini eksikliğinizi gidererek bağışıklık sisteminize destek olabilir. C vitamini eksikliğiz varsa, C vitamini almanın olumlu etkilerini günler içerisinde görebilirsiniz.

Eğer C vitamini eksikliğiniz olmamasına rağmen C vitamini alıyorsanız fayda görmeniz beklenmez. C vitamini suda çözünürdür. Fazla C vitamini idrarla atılacaktır.

Ne kadar süre alacağım?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavinin süresi genel sağlık durumunuzla ve bağışıklık sisteminizle doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan insanlarda soğuk algınlığının kısa sürmesi beklenir.

Diğer taraftan ek hastalıkları olanlarda, yaşlılarda, iyi beslenemeyen insanlarda, aşırı çalışan insanlarda ve aşırı stres altındaki insanlarda soğuk algınlığı süresi uzayabilir ve hastalık daha şiddetli seyredebilir.

Soğuk algınlığına neden olabilen yüzlerce çeşit virüsten hangisi veya hangileri tarafından enfekte olduğunuz da hastalık süresini ve şiddetini etkiler. Örneğin uzun süren kalabalık bir toplu taşıma hattında birden fazla kişiden birden fazla çeşit virüs kapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, halsizlik ve öksürük gibi benzer belirtilere sahip olsanız da bağışıklık sisteminiz çeşit çeşit virüsle mücadele ettiği için hastalığınız şiddetli olabilir ve iyileşmeniz zaman alabilir.

Son olarak grip aşılarının soğuk algınlığından koruması veya soğuk algınlığı süre ve şiddetini hafifletmesi beklenir.

Bakınız: Gripten Korunmanın Doğal Yolları ve Grip Aşıları

Uzun süre kullanabilir miyim?

En az sürede yeterli Coldaway C Tablet almak en iyisidir. Düşük doz ibuprofen içeren bu ilaç düşük yan etki riskine sahip olsa da uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında gastrit gelişme riskini arttırabilir. Psödoefedrin HCL ise kan damarlarının daralmasına neden olarak hızlı veya düzensiz kalp atışlarına veya hipertansiyon gelişmesine neden olabilir.

Daha güvenli soğuk algınlığı ilacı var mı?

Psödoefedrin HCL içermeyen veya ibuprofen yerine daha güvenli olan parasetamol içeren soğuk algınlığı hapları daha düşük yan etki riskine sahiptir. Bu nedenle, doktorunuz, emziren kadınlarda, hipertansiyon hastalarında ve yaşlılarda A-ferin gibi daha düşük yan etki riski taşıyan soğuk algınlığı ilaçlarını önerebilir.

Regl tarihimi etkiler mi?

Coldaway C Tablet içerisindeki ibuprofen dahil olmak üzere NSAİİ‘lerin yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı dolayısıyla regl tarihini etkilemesi mümkündür.

Doğurganlığımı etkiler mi?

İbuprofen dahil olmak üzere NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı almayın.

Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, ibuprofen gibi NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir.

Coldaway C Tablet alırken alkol içebilir miyim?

Evet, içebilirsiniz. Coldaway C tablet düşük doz da olsa ibuprofen içerir. Alkol alırken ek olarak ibuprofen almak midenizi daha fazla tahriş edebilir. Sigara içmek de mide tahrişi riskini arttıran faktörlerdendir.

Kaçınmam gereken yiyecek veya içecek var mı?

Hayır, bu ilacı alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

YORUM YAP

“Coldaway C Tablet” için 12 cevap

  • Hem Coldaway C hem de Nurofen Cold ibuprofen + psödoefedrin HCl içeren soğuk algınlığı ilaçlarıdır. Temel farkları Coldaway C’nin fazladan C vitamini içermesidir. Bu iki ilacı birlikte almak gereğinden fazla ibuprofen ve psödoefedrin HCl almanıza neden olabilir.

  • İlaçta “Opadry AMB Orange 80W230017” teknolojisine sahip bir ilaç kaplaması olduğu prospektusunda da yazıyor. Bu kaplamanın avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi almak için üretici firmaya danışabilir veya bu kaplama teknolojisini geliştiren şirketin colorcon.com adındaki web sitesine göz atabilirsiniz.

 1. Merhaba doktorum coldaway c yazmış eczana ibucold c vermiş inernette baktığım da özel linkleri aynı arlarinda fark var mıdır 200mg/30mg/300mg aynı ikiside bu özellik leri taşıyor şimdiden teşekkür ediyorum iyi sağlıklı yaşam lar dilerim her daim

  • İbucold C ile Coldaway C soğuk algınlığı ilaçları birbirinin eşdeğeri yani muadilidir. Tıbbi anlamda ve hastalığın tedavisi hedefinde anlamlı farkları yoktur.

 2. Bilgilendirme için teşekkürler aradığım bilgiyi buldum sayenizde. Dr bey bu ilaç boprek yetmezliği sorunu olanlar kullanabilirmi

  • Coldaway C tablet dahil ibuprofen içeren ilaçlar şiddetli böbrek yetmezliği ve şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Organ yetmezliği seviyeniz hakkında ilgili uzman doktorunuza danışabilirsiniz.

 3. İlacı aldıktan 2 saat sonra aşırı terliyorum 2 defa çamaşır değiştiriyorum yan etkilerde böyle bir şeye rastlamadım. Bu normal bir durum mu Acil aydınlatırmısınız

  • Kemal bey, Coldaway C tablet İbuprofen ve Psödoefedrin içeriyor. Bu iki etken madde birçok soğuk algınlığı ilacında kullanılıyor. Uygun dozlarda 6-12 yaş arasına şurup formu verilebiliyor.

   Yüksek dozda alındığında bazı yan etkileri var. Bazıları şöyle:
   – kusma,
   – mide ağrısı,
   – ishal,
   – kulak çınlaması,
   – şiddetli uyuşukluk,
   – ajitasyon,
   – terleme,
   – kan öksürme,
   – zayıf veya sığ nefes alma,
   – bayılma veya nöbet (konvülsiyonlar)

   Coldaway C’yi alkol ile birlikte kullanmaktan kaçının. Mide kanaması riski artabilir.

   Coldaway C’yi başka ilaçlarla birlikte kullanırken dikkatli olun. Birden fazla ilaçla ibuprofen veya psödoefedrin almak doz aşımına neden olabilir!

   Örneğin hem coldaway C hem de Brufen Retard ismindeki ağrı kesici haplar birlikte alındığında ibuprofen doz aşımına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.