
Coldaway C Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.
Coldaway C tablet, soğuk algınlığı ilaçlarında yaygın olarak tercih edilen ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür gibi ilaç etkin maddelerine ek olarak her bir tabletinde 300 mg C vitamini (C vitamini) içerir.
Orta boylarda yaklaşık 140 gramlık bir adet portakal 63,4 mg C vitamini içeriyor.
Sonuç olarak; 1 adet Coldaway C Tablet, 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. C vitamini oldukça önemli bir antioksidandır.
İçindekiler
İçinde ne var?
Her bir film kaplı Coldaway C Tablet= 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür + 300 mg C vitamini (askorbik asit)
İbuprofen
İbuprofen;
- anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
- analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
- antipiretik (ateş düşürücü)
etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)
İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.
İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)
Psödoefedrin HCl
Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.
Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.
Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.
Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.
Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)
Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)
Askorbik asit (vitamin C)
L-askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, gıdalarda doğal olarak bulunan, suda çözünür bir vitamindir.
- Vitamin C önemli bir antioksidandır ve E vitamini (alfa-tokoferol) dahil olmak üzere vücuttaki diğer antioksidanları yeniden canlandırdığı gösterilmiştir.
- Biyosentetik ve antioksidan fonksiyonlarına ek olarak, vitamin C bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar.
- Vitamin C protein metabolizmasında rol oynar. Saç dökülmelerini azaltır.
Nasıl kullanılır?
Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:
- Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir.
- 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.
Düşük doz ibuprofen içeren bu ilaç aç veya tok alınabilir. Tok alındığında hazımsızlık riski düşer.
Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.
Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler
Ateş düşürür mü?
Evet! Coldaway içindeki ibuprofen, ateş düşürür. Her 1 adet Coldaway C Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Bu miktar;
- 1 ölçek (5 ml) ibu-fort şurup ya da bruprex şurup ile aynıdır.
- 2 ölçek (10 ml) dolven şurup, apireks şurup, brus şurup ya da pedifen şurup ile aynıdır.
Ağrı keser mi?
Evet! Her 1 adet Coldaway C Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Ağrı hissini azaltır. Ancak coldaway C tablet ağrı kesici ilaç olarak görülmemelidir.
Coldaway C tablet iyi bir C vitamini kaynağı mıdır?
Evet! Her 1 adet Coldaway C Tablet 300 mg Askorbik asit (C vitamini) içerir.
Ancak C vitamini temin etmek için sağlıklı birine Coldaway C tablet kullanmasını önermeyiz. Her bir tableti fazladan 30 mg psödoefedrin HCl ve ibuprofen yan etkisi riskini beraberinde getirir.
C vitamini suda çözünür bir vitamindir. Vücutta uzun süreli depolanması söz konusu değildir. Bu nedenle C vitamini düzenli olarak az az temin edildiğinde anlamlıdır. Bir günde 5 portakal yemektense 5 gün boyunca birer portakal yemek daha akıllıcadır.
Coldaway Cold&Flu ile Coldaway C farkı nedir?
Coldaway Cold&Flu ibuprofen ve psödoefedrin HCl içeren soğuk algınlığı ilacıydı. Bu ilacın her bir tabletine 300mg C vitamini eklenmiş hali Coldaway C Tablet ismiyle üretildi. Özetle;
1 adet Coldaway C Tablet = 1 adet Coldaway Cold&Flu Tablet + 300mg Askorbik asit (C vitamini)
Gebelerin, emziren annelerin, kalp damar hastalığı olanların, hipertansiyon hastalarının, böbrek hastalığı olanların psödoefedrin hidroklorür kullanmaları önerilmemektedir.
Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlar için, coldaway cold&flu veya coldaway c tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.
Gebelik ve emzirme
Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.
Gebelik
Coldaway C Tablet içerisindeki hem ibuprofen hem de psödoefedrin – doktor önerisi olmaksızın – hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Hem ibuprofen hem de psödoefedrin hamile kadınlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.
Emzirme
Coldaway C Tablet içerisindeki ibuprofen gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir. Süte geçer ancak önerilen dozlarda kullanıldığında bebeğe zarar vermesi beklenmez.
Psödoefedrin HCl ise, emziren kadınlarda -doktor önerisi olmaksızın- kullanılmamalıdır. Psödoefedrin kan damarlarının daralmasını sağlar. Emziren kadının memesindeki kan dolaşımı azalabilir. Memede süt üretimi azalabilir. Emzirmede azalmaya neden olabilir. Ayrıca süt ile bebeğe geçerek bebekte çeşitli sağlık risklerine neden olabilir.
Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanacaksanız doktorunuz size daha düşük yan etki riski taşıyan Aferin Forte reçete edebilir.
Eğer gebeyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.
Soru Cevap
Coldaway C, soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Ağrıyı hafifletir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir. Ek olarak 1 adet Coldaway C tablet, yaklaşık 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. İçerisindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemine destek olur.
Hayır, Coldaway C içinde doğrudan bakterilerle mücadele eden bir etken madde yoktur. Antibiyotik değildir. Antienflamatuar, ateş düşürücü ve ağrı kesici etkileri olan ibuprofen içerir.
Coldaway C içerisindeki ibuprofen dahil olmak üzere NSAİİ‘lerin yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı dolayısıyla regl tarihini etkilemesi mümkündür. Uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanılması adet kesilmesine neden olabilir.
Her ikisi de soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmede etkilidir. A-ferin Forte tablet yan etki riski daha düşük bir ilaçtır. Coldaway C ise göreceli olarak daha güçlüdür. Ancak yan etki riski de daha fazladır. Eğerl kalp, böbrek veya mide sorunlarınız varsa doktorunuz Aferin tercih etmenizi önerebilir. Son olarak Coldaway ek olarak C vitamini içerir.
Evet, Coldaway soğuk algınlığı hapı reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilmektedir.
Evet, boğaz ağrısına iyi gelir. Coldaway içindeki ibuprofen etken maddesi boğaz ağrısı, baş ağrısı veya diş ağrısı gibi ağrı semptomlarının giderilmesinde etkilidir.
Evet, Parol tablet ile Coldaway C aynı anda kullanılabilir. Ancak bunu önermeyiz. Her iki ilaçta ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Eğer ana hedef boğaz ağrısını veya yüksek ateşi gidermek ise Parol Tablet yeterli gelebilir. Eğer soğuk algınlığı tedavisi için ilaç kullanıyorsanız Coldaway kullandıktan sonra yarım saat bekleyin. Muhtemelen Coldaway tek başına yeterli gelecektir. Ancak ağrı veya yüksek ateşiniz devam ediyorsa o zaman Parol tablet de kullanabilirsiniz. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerilerine uyun.
Coldaway soğuk algınlığı ilacı içerisindeki ibuprofen yarım saat ila bir saat içerisinde ağrı kesici etkisini göstermeye başlar. Bir saat içerisinde yaygın kas ve eklem ağrısı ile baş ve boğaz ağrısının hafiflemesinde etkilidir. Bu esnada mukozaların rahatlamasına yardımcı olan psödoefedrin HCL sayesinde daha rahat nefes almaya başlamanız ve daha rahat oksijen alarak rahatlamanız mümkündür.
İlacın içerisindeki C vitamini ise C vitamini eksikliğinizi gidererek bağışıklık sisteminize destek olabilir. C vitamini eksikliğiz varsa, C vitamini almanın olumlu etkilerini günler içerisinde görebilirsiniz. Eğer C vitamini eksikliğiniz olmamasına rağmen C vitamini alıyorsanız fayda görmeniz beklenmez. C vitamini suda çözünürdür. Fazla C vitamini idrarla atılacaktır.
En az sürede yeterli ilacı almak en iyisidir. Düşük doz ibuprofen içeren bu ilaç düşük yan etki riskine sahip olsa da uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında gastrit gelişme riskini arttırabilir. Psödoefedrin HCL ise kan damarlarının daralmasına neden olarak hızlı veya düzensiz kalp atışlarına veya hipertansiyon gelişmesine neden olabilir.
Psödoefedrin HCL içermeyen veya ibuprofen yerine daha güvenli olan parasetamol içeren soğuk algınlığı hapları daha düşük yan etki riskine sahiptir. Bu nedenle, doktorunuz, emziren kadınlarda, hipertansiyon hastalarında ve yaşlılarda A-ferin gibi daha düşük yan etki riski taşıyan soğuk algınlığı ilaçlarını önerebilir.
Coldaway C içerisindeki ibuprofen dahil olmak üzere NSAİİ‘lerin yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı dolayısıyla regl tarihini etkilemesi mümkündür.
İbuprofen dahil olmak üzere NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı almayın. Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, ibuprofen gibi NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir.
Evet, içebilirsiniz. Coldaway düşük doz da olsa ibuprofen içerir. Alkol alırken ek olarak ibuprofen almak midenizi daha fazla tahriş edebilir. Sigara içmek de mide tahrişi riskini arttıran faktörlerdendir.
Hayır, bu ilacı alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.
Evet, Coldaway soğuk algınlığı ilacı ağrı keser. Her 1 adet Coldaway, 200 mg ibuprofen içerir. İbuprofen, NSAİİ grubu bir ağrı kesicidir.
Bir NSAİİ olan ibuprofen içerir. Bu nedenle Coldaway böbreklerde yan etki riski taşır. İlacın kullanım süresi ve dozu arttıkça böbreklerde oluşabilecek yan etki riski daha da artar.
Hayır, Coldaway C içinde balgam sökücü özellik gösteren bir ilaç etken maddesi yoktur.
İçerisindeki psödoefedrin HCl bir miktar uyku hali yapabilir.
Hayır, Coldaway C bir vitamin değil bir soğuk algınlığı hapıdır. Ancak içerisinde bağışıklık sistemine destek olması için ek olarak C vitamini eklenmiştir.
Coldaway içerisinde düşük doz ibuprofen bulunur. Bir NSAİİ olan ibuprofen yan etki olarak kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu düşük bir ihtimaldir ancak NSAİİ içeren başka ilaçlarla birlikte kullandığınızda veya uzun süre kullandığınızda veya yüksek doz kullandığınızda kalp çarpıntısı yaşama riskiniz artar.
Doktor reçetesiyle eczaneye gittiğinizde eğer sağlık sigortanız varsa devlet ödüyor. Reçetesiz olarak da eczanelerden satın alabilirsiniz.
Coldaway C tablet ile İbucold C tablet birbirinin eşdeğeri (muadili) olan ilaçlardır.
Dizime PRP yaptırdım doktorum hiçbir ilaç kullanmamamı, yapılan işlemin etkinliğini azaltacağını söyledi. Fakat şiddetli soğuk algınlığım var. Coldaway C kullanabilir miyim?
Bir PRP enjeksiyonundan önce, planlanan prosedürden beş ila altı gün önce ibuprofen içeren Coldaway C, Nurofen ve İburamin Cold tablet gibi soğuk algınlığı ilaçları ile Arveles, Dolorex, Majezik ve Apranax gibi diğer steroid olmayan antienflamatuar ilaçları almayı bırakmak akıllıca olacaktır. Ayrıca bu ilaçların PRP işlemi uygulandıktan 72 saat sonrasına kadar da bırakılması önerilir.
Ancak trombosit veya pıhtılaşma üzerinde hiçbir etkisi olmadığı için parasetamol içeren A-ferin Forte, Parol tablet, Minoset tablet gibi ilaçlar PRP işlemi uygulanırken kullanılmaya devam edilebilir. Parasetamol (asetaminofen) ile PRP arasında ilişki yoktur.
Bu gün saat 13:00’de tok karnına aldım saat 17:00’de kalp atışlarım değişti. Bu durum normal midir?
Bu ilacı aldıktan “4 saat sonra” kalp atışlarınızın değişmesi düşük bir ihtimal de olsa mümkündür. Kalp atışlarınızın 4 saat sonra değişmesinin nedeni Coldaway içindeki düşük doz ibuprofen ya da psödoefedrin olma ihtimali düşüktür. Unutmayın, kalp atışları korku, heyecan ve stres gibi durumlarda kolayca değişir.
Bu ilacı Nurofen ile beraber içebilir miyim?
Hem Coldaway C hem de Nurofen Cold ibuprofen + psödoefedrin HCl içeren soğuk algınlığı ilaçlarıdır. Temel farkları Coldaway C’nin fazladan C vitamini içermesidir. Bu iki ilacı birlikte almak gereğinden fazla ibuprofen ve psödoefedrin HCl almanıza neden olabilir.
Doktor bey bu ilaç ta alüminyum kaplama var zararlı değil mi
İlaçta “Opadry AMB Orange 80W230017” teknolojisine sahip bir ilaç kaplaması olduğu prospektusunda da yazıyor. Bu kaplamanın avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi almak için üretici firmaya danışabilir veya bu kaplama teknolojisini geliştiren şirketin colorcon.com adındaki web sitesine göz atabilirsiniz.
Merhaba doktorum coldaway c yazmış eczana ibucold c vermiş inernette baktığım da özel linkleri aynı arlarinda fark var mıdır 200mg/30mg/300mg aynı ikiside bu özellik leri taşıyor şimdiden teşekkür ediyorum iyi sağlıklı yaşam lar dilerim her daim
İbucold C ile Coldaway C soğuk algınlığı ilaçları birbirinin eşdeğeri yani muadilidir. Tıbbi anlamda ve hastalığın tedavisi hedefinde anlamlı farkları yoktur.
Annem yuksek tansiyon hastasi bu ilaci kullansa sorun olur mu?
Yüksek tansiyon hastalarının psödoefedrin içeren soğuk algınlığı ilaçlarını kullanması önerilmemektedir. Bunun nedeni psödoefedrinin tansiyonu yükseltmesidir. Psödoefedrin içermeyen soğuk algınılı ilaçları yüksek tansiyon hastaları için daha iyi bir tercih olabilir. Psödoefedrin içermeyen iki soğuk algınlığı hapı örneği:
– Aferin forte: https://hekimimyanimda.com/klinik/ilac/a-ferin-forte-tablet-kullanim-rehberi/
– İburamin zero: https://hekimimyanimda.com/klinik/ilac/iburamin-zero-tablet-kullanim-rehberi/
Herhangi bir ilaç kullanmadan önce hekiminize danışmayı ve hekiminizle kronik hastalıklarınızın bilgisini paylaşmayı unutmayın.
Bilgilendirme için teşekkürler aradığım bilgiyi buldum sayenizde. Dr bey bu ilaç boprek yetmezliği sorunu olanlar kullanabilirmi
Coldaway C tablet dahil ibuprofen içeren ilaçlar şiddetli böbrek yetmezliği ve şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Organ yetmezliği seviyeniz hakkında ilgili uzman doktorunuza danışabilirsiniz.
İlacı aldıktan 2 saat sonra aşırı terliyorum 2 defa çamaşır değiştiriyorum yan etkilerde böyle bir şeye rastlamadım. Bu normal bir durum mu Acil aydınlatırmısınız
Kemal bey, Coldaway C tablet İbuprofen ve Psödoefedrin içeriyor. Bu iki etken madde birçok soğuk algınlığı ilacında kullanılıyor. Uygun dozlarda 6-12 yaş arasına şurup formu verilebiliyor.
Yüksek dozda alındığında bazı yan etkileri var. Bazıları şöyle:
– kusma,
– mide ağrısı,
– ishal,
– kulak çınlaması,
– şiddetli uyuşukluk,
– ajitasyon,
– terleme,
– kan öksürme,
– zayıf veya sığ nefes alma,
– bayılma veya nöbet (konvülsiyonlar)
Coldaway C’yi alkol ile birlikte kullanmaktan kaçının. Mide kanaması riski artabilir.
Coldaway C’yi başka ilaçlarla birlikte kullanırken dikkatli olun. Birden fazla ilaçla ibuprofen veya psödoefedrin almak doz aşımına neden olabilir!
Örneğin hem coldaway C hem de Brufen Retard ismindeki ağrı kesici haplar birlikte alındığında ibuprofen doz aşımına neden olabilir.