Coldfen Şurup

Coldfen Şurup, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Ağrıyı hafifletir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

06 Mar 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
Coldfen Şurup - soğuk algınlığı - HekimimYanimda.com

Coldfen Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılır. Coldfen şurup ne işe yarar?

 1. Ağrı kesici ve ateş düşürücüdür (ibuprofen)
 2. Antihistaminiktir (klorfeniramin maleat)
 3. Mukozanın şişkinliğini azaltarak solunum yolu tıkanıklıklarını gideren bir dekonjestandır (psödoefedrin hidroklorür)

olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.

Ateş düşürücü etki gösterir ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır. 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Çocuklarda psödoefedrin hidroklorür yan etki riskine maruz kalmamak için İburamin Zero Şurup ya da A-ferin Pediatrik Şurup gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir.

Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da Coldfen Şurup reçete edebilir.

Kısaca: 1 ölçek (5 ml) Coldfen Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl

Coldfen Şurup içinde ne var?

Coldfen Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) Coldfen Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

1. İbuprofen

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

İbuprofen;

 • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
 • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
 • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

 • Rinit
 • Hapşırma
 • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
 • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
 • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

3. Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)

Nasıl Kullanılır?

Coldfen Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay hazmetmesine yardımcı olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
6 yaş altında
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml3 veya 4
9 -12 yaş2 ölçek10 ml3 veya 4
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml3 veya 4
 • Coldfen verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
 • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
 • Coldfen ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
 • 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
 • Hipertansiyon hastaları kullanmamalıdır.
 • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.
Coldfen şurup bebeklerde kullanımı nasıldır?

Coldfen şurup bebeklerde kullanılması önerilen bir ilaç değildir. 6 ila 9 yaş arasındaki çocuklarda ise günde 3 veya 4 kez 1,5 ölçek kullanılması önerilir.

Ateş düşürür mü?

Evet! Coldfen Şurup her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Bu miktarda ibuprofen, dolven şuruppedifen şurupapireks şurup ve brus şurup gibi ateş düşürücülerle eşdeğerdir.

Bu şurubun; dolven şuruppedifen şurupapireks şurupbrus şurupibu-fort şurup ya da bruprex şurup gibi ateş düşürücü ve ağrı kesici etkileri vardır.

Coldfen Şurup, aynı hacimdeki, dolven şuruppedifen şurupapireks şurup ve brus şurup gibi ateş düşürücü şuruplarla aynı oranda ateş düşürür ve aynı oranda ağrı hissi azaltır.

Ancak Coldfen Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki Coldfen Şurup kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) Coldfen Şurup çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 15 mg psödoefedrin HCl vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

Ateş düşürücü ve Coldfen Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve Coldfen Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

Coldfen Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. Coldfen kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve Coldfen şurupların birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek Coldfen Şurup vermek yerine; 1 ölçek Coldfen ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece Coldfen Şurup kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

Coldfen Şurup ve A-ferin Plus birlikte verilir mi?

Hayır! Coldfen Şurup ve A-ferin Plus Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları durumunda çocuğun, gereğinden fazla klorfeniramin maleat ve psödoefedrin HCl almasına neden olunabilir.

1 ölçek (5 ml) Coldfen Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

Ancak, hem A-ferin Plus Şurubunuz hem de Coldfen Şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, Coldfen ile A-ferin Plus şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).

İburamin Zero Süspansiyon ile Coldfen Şurup farkı ne?

1 ölçek (5 ml) Coldfen Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl

Coldfen Şurup 6 yaş üzerine önerilirken İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni Coldfen Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.

İburamin Zero Süspansiyon mu? Yoksa Coldfen Şurup mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış

İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold ŞurupDroFlu Cold Plus Şurup ve Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu üç ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Coldfen Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Coldfen Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

A-ferin Plus ŞurupA-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara,hipertansiyon hastalarına önerilmeyen ilaç etkin maddesidir.

Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

Coldfen Şurup, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Coldfen Şurup, her 5 ml’sinde yaklaşık 38 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan Coldfen Şurup kullanılmamalıdır.

Pedifen şurupApireks şurupDolven şurupBrus şurupİbu-Fort şurup ya da Bruprex şurup gibi ibuprofen içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu ibuprofen içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse Coldfen Şurup da kullanmamalısınız.

Coldfen Şurup, kan damarlarının daralmasına neden olan psödoefedrin HCl içerir. Bu nedenle, böbrek hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon hastalığı olanlar doktora danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.

Doktora danışmadan satın alabilir miyim?

Coldfen Şurup, reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Doktorunuza danışmadan 6 yaş altındaki çocuklarda Coldfen kullanmanızı önermeyiz!

Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:

 1. Çocuğunuza daha önce Coldfen veya İburamin Cold şurup reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa
 2. Çocuğunuz daha önce A-ferin Plus Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat ve psödoefedrin HCl etkin maddelerine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce apireks şurupdolven şuruppedifen şurupbrus şurupibu-fort şurup ya da bruprex şurup kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa ibuprofen etken maddesine karşı da alerjisi yoktur.

Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat, psödoefedrin HCl ve ibuprofene alerjisi yoksa Coldfen içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan çocuklarınızda, Coldfen kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Eşdeğerleri

Aşağıdaki soğuk algınlığı şurupları eşdeğer (muadil) ilaçlardır.

Soru Cevap

Coldfen şurup neye iyi gelir?

Coldfen Şurup; yüksek ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve yaygın kas eklem ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.

Coldfen şurup yan etkileri nelerdir?

Baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık gibi yan etkiler Coldfen şurubun yaygın yan etkileridir. Ayrıca yan etki olarak; kan veya kahve telvesi gibi kusma veya kaka renginin koyu kırmızı veya siyah olması gibi mide bağırsak kanaması belirtileri de görülebilir. Tüm yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilir veya doktorunuza danışabilirsiniz.

Coldfen şurup öksürüğe iyi gelir mi?

Hayır, Coldfen şurup öksürük refleksini azaltan ya da balgamı çözen ya da öksürüğe neden olan mikroplarla doğrudan mücadele eden bir öksürük şurubu değildir. Soğuk algınlığı tedavisine destek olarak iyileşmeyi hızlandırabilir ve neticesinde öksürük de azalabilir ancak bu şurup doğrudan bir öksürük ilacı değildir.

Coldfen şurup şurup antibiyotik mi?

Hayır, Coldfen şurup içinde doğrudan bakterilerle mücadele eden bir etken madde yoktur. Bu ilaç antibiyotik değildir. Soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.

Coldfen şurup ile Calpol aynı anda verilir mi?

Coldfen şurup içerisindeki etken maddeler ile Calpol içerisindeki etken madde tamamen farklıdır. Gerektiğinde aynı anda verilebilir. Ancak çoğu zaman bu iki ilacı aynı anda vermek gereksizdir. Coldfen içerisinde zaten bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofen etken maddesi bulunur. Dolayısıyla bu şurubu verdikten sonra yaklaşık yarım saat sonra çocuğunuzun ateşinin düşmesi ve ağrı hissinin hafiflemesi beklenir. Bu da Calpol verme nedenini ortadan kaldırır. Eğer Coldfen verdikten yaklaşık yarım saat sonra hala yüksek ateş varsa o zaman Calpol verilebilir. Farklı şekilde öneride bulunduysa doktorunuzun önerilerine uyun.

Ateş Düşürücü Asistanı
Coldfen şurup ile Dolven aynı anda verilir mi?

Hayır, hem Coldfen hem de Dolven şuruplar 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Coldfen, doğru dozda verildiğinde Dolven şurup verilmesini amaçsız kılar. Coldfen şurup, Dolven şurubun ateş düşürücü ve ağrı kesici etkilerini sağlar. Ancak soğuk algınlığı belirtileri yoksa hedef sadece yüksek ateşi düşürmek veya ağrı hissini hafifletmek ise o zaman sadece Dolven vermek yeterli olur. Bu iki ilacın aynı anda kullanılması genel olarak anlamsızdır. Yan etki riskini arttırır. Farklı şekilde öneride bulunduysa doktorunuzun önerilerine uyun.

Coldfen şurup hamilelikte kullanılır mı?

Hayır, Coldfen şurup hamilelikte kullanılmamalıdır. Bu şurup, ibuprofen ve psödoefedrin HCL gibi hamile kadınlar için sağlık riski oluşturan etken maddeler içerir.

Emziren anneler Coldfen şurup içebilir mi?

Coldfen şurup, emziren annelerde çeşitli sağlık risklerine neden olur. Anne sütünün azalması ihtimali gibi. Ayrıca ilaç içerisindeki psödoefedrin anne sütüne geçer ve bebekte de çeşitli sağlık risklerine neden olabilir. Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanmanız gerekiyorsa doktorunuz Aferin Forte gibi daha az yan etki riski taşıyan ilaçlar kullanmanızı önerebilir.