Corsal Şurup

Corsal Şurup alerjik rinit, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

09 Kas 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Corsal şurup_hekimim yanımda

Corsal Şurupsoğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;

  1. ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol)
  2. antihistaminik (klorfeniramin maleat)
  3. mukozanın şişkinliğini azaltarak solunum yolu tıkanıklıklarını gideren bir dekonjestan (fenilefrin hidroklorür)

olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.

Ateş düşürücü ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır.

Corsal Şurubun 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Çocuklarda fenilefrin hidroklorür yan etki riskine maruz kalmamak için İburamin Zero Şurup ya da A-ferin Pediatrik Şurup gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir.

Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da Corsal Şurup reçete edebilir.

Corsal Şurup içinde ne var?

Corsal Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) Corsal Şurup = 120 mg parasetamol + 2 mg klorfeniramin maleat + 5 mg fenilefrin hidroklorür

Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Alerjik rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır (1).

Fenilefrin hidroklorür

Fenilefrin hidroklorür, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Fenilefrin hidroklorür bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Hafif mide rahatsızlığı, uyku sorunları, baş dönmesi, baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik, titreme veya hızlı kalp atışı oluşabilir. Ellerinize veya ayaklarınıza giden kan akışını azaltarak üşümelerine neden olabilir.

Fenilefrin ard yükü ön yükten daha fazla artırarak kalp debisinin azalmasına ve potansiyel olarak anjina, kalp yetmezliği ve pulmoner hipertansiyon alevlenmesine neden olabilir (2).

Fenilefrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir (3).

Emziren anneler, psödoefedrin ve fenilefrin içeren soğuk algınlığı veya grip tabletlerinden kaçınmalıdır.

Nasıl kullanılır?

Corsal Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay sindirebilmesine yardımcı olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
6 yaş altında
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml3 veya 4
9 -12 yaş2 ölçek10 ml3 veya 4
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml3 veya 4
Corsal Şurup nasıl kullanılır?
  • Corsal Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
  • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
  • Bu şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
  • 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
  • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız!

Gebe kadınların, bebek emziren kadınların, 6 yaşından küçük çocukların, ciddi kalp veya böbrek hastalığı olanların doktora danışmadan Corsal kullanması önerilmez.

Corsal Şurup ateş düşürür mü?

Evet! Corsal Şurup her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir. Parasetamolün ateş düşürücü etkisi vardır.

Ancak Corsal Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki Corsal kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) Corsal Şurup çocuğa fazladan 2 mg klorfeniramin maleat ve 5 mg fenilefrin hidroklorür vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

Ateş düşürücü ve Corsal birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve Corsal Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

Corsal Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. Bu şurubu kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve Corsal Şurubun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek Corsal Şurup vermek yerine; 1 ölçek Corsal ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece Corsal kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

Bu şurup, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuza danışın.

Bu şurup, az da olsa sodyum içerir. Bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmemektedir. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan Corsal Şurup kullanılmamalıdır.

Soru Cevap

Corsal şurup ne işe yarar?

Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

Corsal şurup öksürüğe iyi gelir mi?

Corsal şurup içerisinde doğrudan öksürük refleksini azaltan ya da balgam sökücü etki gösteren bir etken madde bulunmamaktadır.

Corsal şurup günde kaç kez kullanılır?

Günde 3 veya 4 kez kullanılabilir. Doz çocuğun kilo ve yaşına göre belirlenir.

Corsal şurup bebeklerde kullanılır mı?

Corsal şurup içerisindeki kan damarlarını daraltan Fenilefrin etken maddesi bulunur. Bu etken madde bebeklerde ve emziren kadınlarda yan etkilere neden olabilir.

Corsal şurup ateş düşürür mü?

Corsal içerisindeki parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir.