Desloratadin

Desloratadin alerji tedavisinde kullanılabilen bir antihistaminiktir. Polen, akar ve hayvan tüyü gibi alerji gelişmesine neden olan durumların geçici tedavisinde kullanılabilir. Cilt kızarıklığı ve kaşıntısı, burun kaşıntısı, burun akması, gözlerin sulanması, gözlerin kaşınması ve hapşırma gibi alerji belirtilerini hafifletir.

30 Tem 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Desloratadin

Desloratadin, Loratadin‘in ağız yoluyla alınabilen aktif ana metabolitidir. Alerji tedavisinde kullanılabilen bir antihistaminik ilaçtır. Şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

Reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Genellikle günde 1 kez alınır.

Ürtiker gibi bir cilt alerjisi nedeniyle Desloratadin kullanıyorsanız ve tedavinin 3. gününde hala cildinizdeki kızarıklık veya kaşıntı geçmediyse doktorunuza danışın.

Yaygın yan etkiler baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, mide ağrısı ve ishaldir.

Desloratadin içeren ilaçlar: Deloday, Aerius, Desmont, Lordes, Doxafin, Axivol, Desnorm

Desloratadin uyku yapar mı?

Antihistaminikler genel olarak uyku hali yaparlar. Ancak Desloratadin, uyku hali yapma riski diğer antihistaminiklerden daha düşüktür. “Uyku hali yapmaz” olarak bilinse de bazı insanlarda uyku hali yapabilir. Bu nedenle uyumadan önce bu ilacı almak ve bu ilacı aldıktan sonra bisiklet sürmek gibi dikkat gerektiren tehlikeli şeyler yapmamak daha akıllıcadır.

Kimler kullanabilir?

Eczanelerden alınan Desloratadin içeren haplar veya şuruplar genel olarak yetişkin ve 2 yaş üzerindeki çocuklar için uygundur.

Doktorunuz, 2 yaşından büyük çocuklarda cilt alerjisi veya alerjik rinit varsa Desloratadin reçete edebilir. Doktor gözetimiyle 6 aydan büyük bebekler de kullanabilir.

Ancak bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz bu alerji ilacını kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte Loratadin, Desloratadin veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
 • Böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa
 • Nöbet yaşamanıza neden olan epilepsi veya başka hastalığınız varsa
 • Nadir bir hastalık olan Porfiri hastalığınız varsa

Yakın tarihte alerji testi yaptıracaksanız, Desloratadin kullanmak alerji testinizin yanlış sonuç vermesine neden olabilir.

Nasıl ve ne zaman alınır?

Size veya çocuğunuza Desloratadin reçete edildiyse, nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Aç veya tok alınabilir. Bu alerji ilacını alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Desloratadin içeren hapları; daima bir bardak su, süt veya meyve suyu ile birlikte alınız. Eğer ikiye bölünebilmesi için bir çentikleri varsa ve bütün olarak yutmakta zorlanırsanız ikiye bölüp ayrı ayrı yutabilirsiniz. Ezmeyin veya çiğnemeyin.

Her gün yaklaşık aynı saatlerde alın. 

Bu gibi alerji ilaçlarını sadece alerji yaşadığınız bir gün almanız gerekebilir. Örneğin gitmiş olduğunuz piknikte böcek ısırması sonrası gelişen alerji durumunda kısa süreliğine ve geçici olarak Desloratadin kullanmanız gerekebilir.

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Desloratadin kullanmanızı önerebilir.

Standart Desloratadin dozu:

 • 6 ila 11 aylık bebekler: Günde bir kere 1 mg
 • 1 yaş ila 5 yaşa kadar olan çocuklar: Günde bir kere 1,25 mg
 • 6 yaş ila 11 yaşa kadar olan çocuklar: Günde bir kere 2,5 mg
 • 12 yaş ve üzerindeki çocuklar: Günde bir kere 5 mg
 • Yetişkinler: Günde bir kere 5 mg

Karaciğer rahatsızlığı olanlarda ilaç dozu genelde daha düşüktür.

Ne kadar süre kullanmalıyım?

Bu alerji ilacını ne için kullandığınıza bağlıdır.

Ansızın başlayan bir böcek ısırığı alerjisi nedeniyle bir veya iki gün gibi kısa süreliğine Desloratadin kullanmanız yeterli olabilir.

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Desloratadin kullanmanızı önerebilir.

Bu ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Desloratadin almayı unutursam?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Peki, çok fazla Desloratadin alırsam ne olur?

Desloratadin genellikle çok güvenlidir. Yanlışlıkla fazla kullanmanın size veya çocuğunuza zarar vermesi beklenmez.

Yanlışlıkla fazladan bir doz alırsanız, baş ağrısı çekebilir, kalp atışlarınız hızlanabilir veya uykulu hissedebilirsiniz. Herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Desloratadin de bazı insanlarda çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bazıları;

Desloratadinin yan etkileri sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de Desloratadin ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Desloratadin tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

 • Uykulu ve yorgun hissetmek: Alerji tedavisinde kullanılan birçok antihistaminik yan etki olarak uyku hali yapabilir. Bu yan etkiyi yaşarsanız doktorunuz ilacınızı, uyku hali yapma riski daha düşük olan başka bir ilaçla değiştirebilir.
 • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Desloratadin kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının bir hafta sonra geçmesi beklenir. Eğer bir haftadan uzun süren Desloratadin kullanmanıza rağmen baş ağrınız hala geçmediyse doktorunuza danışın.
 • Yorgun veya sinirli hissetmek: Bu yan etkiler kendiliğinden geçmezse doktorunuza danışın. Size farklı bir antihistaminik önerebilir.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Desloratadin hamilelik süresi boyunca genel olarak önerilmemektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda olumsuz etkiler görülmüş ve hamile insanlar üzerinde yeterli araştırma yapılmamıştır.

Gebelik kategorisi: C‘dir.

Emzirme

Emzirme esnasında anne sütüne çok az miktarda geçer.

Emziriyorsanız ve bebeğiniz erken doğmuşsa veya başka sağlık sorunları varsa, Desloratadin almadan önce doktorunuza danışın.

Eğer emziriyorsanız doktorunuz Setirizin (ZyrtecAllersetCetrynHitrizin) kullanmanızı önerebilir.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Bazı ilaçlar, Desloratadin ile birlikte kullanıldığında, etkileşime girer, birbirini etkilerler ve yan etki yaşama riskinizi arttırırlar. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

 • Amiodaron; düzensiz kalp atışını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Simetidin; bir hazımsızlık ilacı
 • Azitromisin; bir antibiyotik
 • Eritromisin; bir antibiyotik
 • Ketakonazol; mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Midodrin; düşük kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Ritonavir; HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Fluoksetin; bir antidepresan

Ağız kuruluğu yapan, işemeyi zorlaştıran veya uyku haline neden olan diğer ilaçlarla birlikte Desloratadin kullanmak bu yan etkilerin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Soru Cevap

Desloratadin nedir?

Desloratadin, antihistaminik adı verilen gruptan bir ilaçtır.

Desloratadin ne işe yarar?

Polen, hayvan tüyü, ev tozu, akar veya böcek ısırıkları gibi alerjiniz olan bir şeyle temas ettiğinizde ya da alerjiniz olan bir besini tükettiğinizde vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üretir. Histamin genellikle yararlı bir maddedir, ancak alerjik bir reaksiyonda sulu ve kaşıntılı gözlere, akan ya da tıkalı buruna, hapşırmaya ve cilt döküntülerine neden olabilir. Desloratadin, histaminin bu etkilerini bloke eder ve bu istenmeyen belirtileri azaltır.

Desloratadin alırken alkol içebilir miyim?

Bu antihistaminik alkolün olumsuz psikomotor etkilerini güçlendirmez. Yine de, uyku hali yapabileceği için, Desloratadin alırken alkol kullanmamak en iyisidir.

Desloratadin alırken ağrı kesici ilaç da alabilir miyim?

Bu alerji ilacını alırken parasetamol içeren (ParolMinosetPanadol gibi) ya da ibuprofen içeren (AdvilBrufenSuprafen gibi) ağrı kesici ilaçlar birlikte alınabilir.

Uzun süre kullanabilir miyim?

Desloratadini uzun süre kullanmanız gerekirse, size herhangi bir zarar vermesi beklenmez. Ancak, Desloratadin yalnızca ihtiyacınız olduğu sürece almak en iyisidir.


Kaynak:

 1. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
 2. medlineplus.gov
 3. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov