Dolven 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup

Dolven Şurup, her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Yüksek ateş için kullanılabilir. Diş ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı ve kulak ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir. Soğuk algınlığına bağlı ateş ve ağrı hissini hafifletmede etkilidir. İbuprofen ayrıca çocukluk çağı romatizmal hastalıklarında da kullanılabilmektedir.

09 Oca 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
dolven şurup nedir, hekimimyanimda_HY_

Dolven Şurup, ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplardan biridir. Dolven Pediatrik Şurup her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Diş ağrısı, boğaz ağrısı ve yüksek ateşin düşürülmesinde etkilidir.

Çocuklarda fazla doz Dolven kullanmak yan etki riskini arttırır. Bu özellikle küçük çocuklarda tehlikeli olabilir. Eksik doz ise tedavi edemeyebilir.

Doğru dozda Dolven ateş düşürücü kullanmak için kiloya göre doz hesabı yapılması standarttır. Ateş Düşürücü Asistanı kiloya göre ateş düşürücü şurup dozu hesaplar.

Ateş Düşürücü Asistanı

Kaç ölçek vermeliyim?

Kiloya göre Dolven Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Asistanı
Yaş aralığıGünde kaç defa?Her defasında kaç ml? (Enjektör)Her defasında kaç ölçek?
6 ay – 1 yaş (çocuğunuzun 7 kg’dan ağır olması koşulu ile)32.5 mlyarım ölçek
1 – 2 yaş 3 veya 42.5 mlyarım ölçek
3 – 7 yaş3 veya 45 mlbir ölçek
8 – 12 yaş3 veya 410 mliki ölçek

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Dolven şurubun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) verebilirsiniz. Dolven Pediyatrik Şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz.

 • Doz ayarlamasını ilacın kutusundan çıkan ölçek ile Her defasında kaç ölçek? sütununa göre yapabilirsiniz.
 • Doz ayarlamasını 1 adet enjektör ile Her defasında kaç ml? sütununa göre yapabilirsiniz.
 • 12 yaşından büyüklerde erişkin dozu kullanılır. Yetişkinler günde 3 veya 4 defada toplam 1800mg ibuprofen alabilirler.
 • Ağırlığı 7 kg altında olan bebeklerde İbuprofen kullanımı önerilmez.
 • 6 yaş altı çocuklarda Parasetamol içeren şuruplar daha güvenlidir.

Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.

Kaç saat arayla verilir?

Dolven Şurup, günde 3 veya 4 defa kullanılabilir. Bir kez Dolven ağrı kesici şurup verdikten sonra bir sonraki Dolven Şurup dozu için 4 ila 6 saat bekleyiniz.

Günlük ibuprofen dozu

 • İbuprofen, 7 kg’ın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Ateş düşürücü olarak kullanıldığında ise uzun süreler kullanılmamalı ve 6 aydan küçük çocuklara verilmemelidir.
 • 12 yaşın altındaki çocuklar: Olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır.
 • 12 yaş ve üzeri: Önerilen doz, bölünmüş dozlar halinde günde 1200-1800 mg’dır (günde üç defa 4-6 ölçek).

Doz aşımı

 • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
 • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
 • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.

Dolven Şurup nedir?

Dolven Şurup, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 100 mg ibuprofen içeren şuruptur. İbuprofen, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç sınıfına aittir.

Dolven Şurup içerisindeki etken madde olan ibuprofen:

 • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
 • antipiretik (ateş düşürücü)
 • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)

etkileri olan propiyonik asit türevi olan bir NSAİİ‘dir. (1)

Şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

 • Yüksek ateşi düşürmek için
 • Diş çıkaran bebeklerde diş ağrısını hafifletmek için
 • Hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
 • Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, eklem ağrısı gibi ağrı durumlarında
 • Soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde
 • Çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (juvenil artrit) gibi romatizmal hastalıklarda antienflamatuar olarak
 • Ergenliğe başlamış kız çocuklarında regl sancısını ve ağrısını hafifletmek için

Bebekler ve küçük çocuklar için kullanılabilecek en güvenilir etken madde parasetamol‘dür.

Şiddetli olmayan ağrı durumlarında veya şiddetli olmayan yüksek ateş durumlarında parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar kullanmakta fayda vardır.

Parasetamol içeren bu ilaçlardan yeterli fayda görmüyorsanız, çocuğunuz için ibuprofen etken maddesi içeren ve daha etkili olan Dolven 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla yan etki riski aldığınızı bilmelisiniz.

 • 7 kg’dan hafif bebeklerde doktor reçetesi olmadan Dolven 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup kullanılmamalıdır!
 • 6 yaşından küçük bebeklerde doktor reçetesi olmadan Dolven 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup kullanımı tavsiye edilemez.

Parasetamol (en güvenli), dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:

 • Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
 • Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala ateş veya hastalık devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
 • Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyiniz.

Yan etkiler

İbuprofen yan etkilere neden olabilir. Yan etki riskini azaltmak için, çocuğunuza ihtiyacı olandan daha fazla ibuprofen vermemeye çalışın.

Bir yan etki konusunda endişeleniyorsanız veya olağandışı bir şey fark ederseniz, eczacınıza veya doktorunuza danışın ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Yaygın yan etkiler

Yaygın görülen Dolven (ibuprofen) yan etkileri:

İbuprofen’i çocuğunuz tok olduğunda vererek bu yan etki risklerini azaltabilirsiniz.

Bu semptomlar devam ederse veya kötüleşirse, bağırsak veya midede tahriş belirtileri olabilir. Bu yan etkiler çocuğunuzu rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Ciddi yan etkiler

Şu yan etkilerden herhangi birini çocuğunuzda fark ederseniz hemen doktorunuza:

 • Şiddetli mide ağrıları çekiyorsa, kan kusuyorsa veya kakası koyu kırmızı renkte veya siyahsa – bunlar mide kanamsı (ülser) belirtileri olabilir.
 • İşeme problemleri yaşarsa veya çişlerinde kan varsa
 • Çocuğunuzun kulağında çınlama varsa (çocuğunuzun kulak çınlaması ve baş dönmesi olup olmadığını sorgulayın)

İbuprofen astımı olan bazı çocuklarda astımı daha da kötüleştirebilir, ancak bu nadirdir. Endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Dolven (ibuprofen) ilacının tüm yan etkileri değildir. olası tüm yan etkiler için doktorunuza veya eczacınıza danışabilir ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilirsiniz.

Eşdeğerleri

Aşağıdaki ateş düşürücü ağrı kesi şuruplar birbirnin eşdeğeri(muadili)dir:

Soru Cevap

Dolven şurup ateş düşürücü mü?

Evet. Dolven ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. Dolven Pediatrik Şurup her 5 ml hacimde 100mg ibuprofen içerir. İbuprofen ateş düşürücü ve ağrı kesici etki gösterir.

Aç karnına Dolven şurup içilir mi?

Dolven pediatrik gibi ibuprofen içeren ilaçların tok içilmesi önerilir. Tokken veya bir miktar yiyecek veya içecekle birlikte alınabilir. Böylece hazımsızlık, karın ağrısı ve mide ülseri gibi yan etki riskleri düşer.

Dolven şurup soğuk algınlığına iyi gelir mi?

Evet, Dolven Pediatrik Şurup içerisindeki ibuprofen, yüksek ateş yaygın kas ve eklem ağrısı ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomlarını gidermeye yardımcı olur.

Dolven şurup diş ağrısına iyi gelir mi?

Evet, Dolven içindeki ibuprofen diş ağrısına iyi gelir.

Dolven şurup ateş düşürür mü?

Evet, Dolven içindeki ibuprofen yüksek ateşi düşürmede etkilidir. Doğru dozda Dolven şurup vermenize rağmen, yarım saat içerisinde çocuğunuzun ateşi düşmüyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Dolven açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılabilir?

Dolven Pediatrik Şurup açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı muhafaza edilme şartlarına bağlıdır. Nem oranını düşük serin bir ortamda ve güneş ışığından uzakta muhafaza edildiğinde kullanım ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, şişenin ağzının uzun süre açık kalması ve fazla güneş ışığı ilacın kapağı açıldıktan sonraki bekleme ömrünü kısaltır.

Dolven şurup öksürüğe iyi gelirmi?

Hayır, Dolven Pediatrik Şurup ilacının öksürük tedavisi ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Dolven öksürük şurubu değildir.

Aferin ve Dolven birlikte verilir mi?

Aferin şuruplar parasetamol içerirken Dolven pediatrik şurup ibuprofen içerir. Doktorunuz farklı etken madde içeren bu iki şurubu birlikte reçete edebilir.

Calpolden kaç saat sonra Dolven verilebilir?

Calpol verdikten sonra yarım saat sonra ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisini göstermeye başlar. Bu etki 4-6 saat devam eder. Doktorunuz aksini önermedikçe Calpol verdikten sonra 4-6 saat boyunca tekrar Calpol, Dolven veya başka bir ateş düşürücü vermeyin.

Dolven doz hesaplama nasıl yapılır?

Dolven ibuprofen içerir. İbuprofen çocuklarda kilogram başına 5 ila 10mg verilir. Örneğin 10kg bir bebek 10×5 ile 10×10 arası yani 50mg ile 100mg arası ibuprofen şurup almalıdır. Dolven her 5ml hacimde 100mg ibuprofen içerdiğinden 10kg bir bebek 2.5ml ile 5ml arası Dolven Pediatrik şurup almalıdır. Bu standart ibuprofen doz hesabını ateş düşürücü asistanı ile kolayca yapabilirsiniz.

Dolven ile Calpol aynı anda kullanılır mı?

Dolven (ibuprofen) ile Calpol (parasetamol) teorik olarak aynı anda kullanılabilir. Ciddi çocukluk çağı romatizmal eklem ağrıları olan çocuklara veya dirençli düşmeyeyen ateşi olan çocuklara Dolven ve Calpol birlikte reçete edilebilir. Ancak, doktorunuz Dolven ile Calpol ilacını aynı kullanmanızı önermediyse bunu yapmayın. Çünkü bu ilaçlar zaten hem ateş düşürücü hem de ağrı kesicidir. Birinin yapabileceği işi, ikisiyle yapmak yan etki riskini arttırır. Çocuklara ihtiyaçları olandan fazla ilaç vermek istemeyiz.

Emziren anneler Dolven Şurup kullanabilir mi?

Emziren anne Dolven Şurup aldığında bir miktar ibuprofen süt ile bebeğe geçer. Bu düşük dozdaki ibuprofenin bebeğe zarar vermesi beklenmez. Yine de, emziren annenin veya bebeğin herhangi bir sağlık sorunu varsa daha güvenli tedavi seçenekleri hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

Dolven mi Calpol mü daha etkili?

Dolven ibuprofen içerir. Calpol ise parasetamol içerir. Aynı dozda verildiklerinde ibuprofen parasetamole göre daha güçlü bir ateş düşürücü ve daha güçlü bir ağrı kesicidir. Ancak parasetamol daha düşük yan etki riski profiline sahiptir ve standart kullanımda ibuprofene göre yaklaşık %50 daha yüksek doz verilebilir. Bu da parasetamolün ateş düşürme ve ağrı kesme gücünü arttırır. Dolayısıyla etkili bir ateş düşürücü arıyorsanız önceliğiniz kiloya göre doz hesabını doğru şekilde yapmak olmalıdır. Ateş düşürücü şurupların kiloya göre doz hesabını yapmak için ateş düşürücü asistanı size yardımcı olacaktır.

Pedifen ile Dolven dönüşümlü kullanılır mı?

Pedifen ile Dolven birbirinin eşdeğeri (muadil) ilaçlardır. Her ikisi de aynı konsantrasyonda ibuprofen içerir. Dönüşümlü kullanılmalarının tıbbi bir avantajı veya dezavantajı yoktur.

Dolven mi Pedifen mi?

Bu iki popüler ateş düşürücü şurup birbirinin eşdeğeri yani muadilidir. Her ikisi de aynı konsantrasyonda ibuprofen içerirler. Fiyatı sizin için uygun olanı veya aroması (tadı) çocuğunuz için daha uygun olanı tercih edebilirsiniz. İkisi arasında beklenen tıbbi bir fark yoktur (eşdeğer!).

Apireks mi Dolven mi?

Bu iki ağrı kesici ateş düşürücü şurup birbirinin eşdeğeri yani muadilidir. Her ikisi de aynı konsantrasyonda ibuprofen içerirler. Fiyatı sizin için uygun olanı veya aroması (tadı) çocuğunuz için daha uygun olanı tercih edebilirsiniz. İkisi arasında tıbbi bir fark olması beklenmez (eşdeğer!).

Dolven şurup kaç yaş için?

İbuprofen içeren Dolven Pediatrik Şurup, 3 ay ile 12 yaş arasındaki çocuklara reçete edilebilmektedir. Önerilen yaş grubu ise 6 ila 12 yaş aralığıdır. Doz, kiloya göre hesaplanır.


Kaynak:

 1. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
 2. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
 3. medlineplus.gov
 4. nhs.uk