Doxafin 5 mg Tablet ve Doxafin Şurup

Doxafin, alerji tedavisinde kullanılabilen bir antihistaminiktir. Polen, akar ve hayvan tüyü gibi alerji gelişmesine neden olan durumların geçici tedavisinde kullanılabir. Cilt kızarıklığı ve kaşıntısı, burun kaşıntısı, burun akması, gözlerin sulanması, gözlerin kaşınması ve hapşırma gibi alerji belirtilerini hafifletir.

Doxafin 5 mg tablet ve Doxafin 2,5 mg/5 ml şurup, Desloratadin içerir. Desloratadin, Loratadin‘in ağız yoluyla alınabilen aktif ana metabolitidir. Alerji tedavisinde kullanılabilen bir antihistaminik ilaçtır. Doxafin ne için kullanılır?

Ürtiker gibi bir cilt alerjisi nedeniyle Doxafin kullanıyorsanız ve tedavinin 3. gününde hala cildinizdeki kızarıklık veya kaşıntı geçmediyse doktorunuza danışın.

Antihistaminikler genel olarak uyku hali yaparlar. Ancak Doxafin, uyku hali yapma riski diğer antihistaminiklerden daha düşüktür. “Uyku hali yapmaz” olarak bilinse de bazı insanlarda uyku hali yapabilir. Bu nedenle uyumadan önce bu ilacı almak ve bu ilacı aldıktan sonra bisiklet sürmek gibi dikkat gerektiren tehlikeli şeyler yapmamak daha akıllıcadır.

Desloratadin içeren eşdeğer ilaçlar: Deloday, Aerius, Desmont, Lordes, Doxafin, Axivol, Desnorm

Kimler Doxafin kullanabilir, kimler kullanamaz?

Eczanelerden reçeteli ve reçetesiz alınabilen Doxafin, genel olarak yetişkin ve 2 yaş üzerindeki çocuklar için uygundur.

Doktorunuz, 2 yaşından büyük çocuklarda cilt alerjisi veya alerjik rinit varsa Doxafin (Desloratadin) reçete edebilir. Doktor gözetimiyle 6 aydan büyük bebekler de kullanabilir.

Ancak bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Doxafin (Desloratadin) kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte Loratadin, Desloratadin veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
 • Böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa
 • Nöbet yaşamanıza neden olan epilepsi veya başka hastalığınız varsa
 • Nadir bir hastalık olan Porfiri hastalığınız varsa

Yakın tarihte alerji testi yaptıracaksanız, Doxafin kullanmak alerji testinizin yanlış sonuç vermesine neden olabilir.

Doxafin nasıl ve ne zaman alınır?

Size veya çocuğunuza Doxafin (Desloratadin) reçete edildiyse, nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Doxafin alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz. Aç veya tok alınabilir.

Tabletleri; daima bir bardak su, süt veya meyve suyu ile birlikte alınız. Ezmeyin veya çiğnemeyin.

İlacınızı her gün yaklaşık aynı saatlerde alın. 

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Doxafin kullanmanızı önerebilir.

Doxafin tablet ya da şurubu sadece alerji yaşadığınız bir gün almanız gerekebilir. Örneğin gitmiş olduğunuz piknikte böcek ısırması sonrası gelişen alerji durumunda kısa süreliğine ve geçici olarak kullanmanız gerekebilir.

Doxafin 5 mg Tablet

Doxafin 5 mg Tablet

Her bir tablette 5 mg Desloratadin içerir. Yetişkinlerde genel olarak önerilen doz günlük 5 mg Desloratadin yani günde bir tablet Doxafin’dir.

Doxafin Şurup

Doxafin 2,5 mg/ 5 ml Şurup

Çocuklarda Doxafin 2,5 mg/5 ml Şurup dozu için doktorunuz çocuğun kilosuna ve yaşına göre hesaplama yapacaktır.

Standart doz:

 • 6 ila 11 aylık çocuklar: Günde bir kere 2 ml şurup alınız. Ölçülü doz pipetini 2 ml’ye kadar çekerek kullanınız.
 • 1 yaş ila 5 yaşa kadar olan çocuklar: Günde bir kere 2,5 ml şurup alınız. Ölçülü doz pipetini 2.5 ml’ye kadar çekerek kullanınız.
 • 6 yaş ila 11 yaşa kadar olan çocuklar: Günde bir kere 5 ml şurup alınız. Ölçülü doz pipetini 5 ml’ye kadar çekerek kullanınız.
 • Erişkinler, 12 yaş ve üzerindeki çocuklar: Günde bir kere 10 ml şurup alınız. Ölçülü doz pipetini 5 ml’ye kadar 2 kez çekerek kullanınız.

Doxafin almayı unutursam?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Peki, çok fazla Doxafin alırsam ne olur?

Doxafin genellikle güvenlidir. Yanlışlıkla fazla Doxafin kullanmanın size veya çocuğunuza zarar vermesi beklenmez.

Yanlışlıkla fazladan bir doz alırsanız, baş ağrısı çekebilir, kalp atışlarınız hızlanabilir veya uykulu hissedebilirsiniz. Herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Doxafin (Desloratadin) de bazı insanlarda çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bazıları;

Doxafin şurup ya da tabletin yan etkileri sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de Doxafin (Desloratadin) ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Doxafin ilacının tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

 • Uykulu ve yorgun hissetmek: Alerji tedavisinde kullanılan birçok antihistaminik yan etki olarak uyku hali yapabilir. Bu yan etkiyi yaşarsanız doktorunuz ilacınızı, uyku hali yapma riski daha düşük olan başka bir ilaçla değiştirebilir.
 • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Desloratadin kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının bir hafta sonra geçmesi beklenir. Eğer bir haftadan uzun süren Desloratadin kullanmanıza rağmen baş ağrınız hala geçmediyse doktorunuza danışın.
 • Yorgun veya sinirli hissetmek: Bu yan etkiler kendiliğinden geçmezse doktorunuza danışın. Size farklı bir antihistaminik önerebilir.

Gebelik ve emzirme

Hamileyseniz, gebe kalmak istiyorsanız ya da bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

Doxafin (Desloratadin) ilacının hamilelik süresi boyunca kullanılması genel olarak önerilmemektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda olumsuz etkiler görülmüş ve hamile insanlar üzerinde yeterli araştırma yapılmamıştır.

Gebelik kategorisi: C‘dir.

Emzirme esnasında anne sütüne çok az miktarda geçer.

Emziriyorsanız ve bebeğiniz erken doğmuşsa veya başka sağlık sorunları varsa, Doxafin kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Eğer emziriyorsanız, doktorunuz Setirizin (ZyrtecAllersetCetrynHitrizin) kullanmanızı önerebilir.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Bazı ilaçlar, Desloratadin ile birlikte kullanıldığında, etkileşime girer, birbirini etkilerler ve yan etki yaşama riskinizi arttırırlar. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

 • Amiodaron; düzensiz kalp atışını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Simetidin; bir hazımsızlık ilacı
 • Azitromisin; bir antibiyotik
 • Eritromisin; bir antibiyotik
 • Ketakonazol; mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Midodrin; düşük kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Ritonavir; HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Fluoksetin; bir antidepresan

Soru-Cevap

Doxafin ne işe yarar?

Desloratadin içeren bu ilaç, antihistaminik adı verilen gruptan bir ilaçtır.

Polen, hayvan tüyü, ev tozu, akar veya böcek ısırıkları gibi alerjiniz olan bir şeyle temas ettiğinizde ya da alerjiniz olan bir besini tükettiğinizde vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üretir.

Histamin genellikle yararlı bir maddedir, ancak alerjik bir reaksiyonda sulu ve kaşıntılı gözlere, akan ya da tıkalı buruna, hapşırmaya ve cilt döküntülerine neden olabilir.

Doxafin, histaminin bu etkilerini bloke eder ve bu istenmeyen belirtileri azaltır.

Ne kadar süre Doxafin kullanmalıyım?

Bu, ne için ilaç kullandığınıza bağlıdır.

Ansızın başlayan bir böcek ısırığı alerjisi nedeniyle bir veya iki gün gibi kısa süreliğine Doxafin kullanmanız yeterli olabilir.

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Doxafin kullanmanızı önerebilir.

Ne kadar süreyle ilaç kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Uzun süre Doxafin kullanabilir miyim?

Doxafin tablet ya da şurubu uzun süre kullanmanız gerekirse, size herhangi bir zarar vermesi beklenmez. Ancak, bu ilacı sadece ihtiyacınız olduğu sürece almak en iyisidir.

Doxafin alırken alkol içebilir miyim?

Bu antihistaminik, alkolün olumsuz psikomotor etkilerini güçlendirmez. Yine de, uyku hali yapabileceği için, Doxafin alırken alkol kullanmamak en iyisidir.

Doxafin alırken ağrı kesici ilaç da alabilir miyim?

Bu antihistaminik ilaçları alırken, genel olarak, parasetamol ya da ibuprofen içeren ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.


Kaynak: 1- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov 2- medlineplus.gov 3- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov 4- drugs.com

blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz