HYKLİNİKİlaçElektra Plus, Fort, Tablet, Jel ve...

Elektra Plus, Fort, Tablet, Jel ve Ampül

Elektra; jel, tablet ve ampül formunda bir grup ilacın adıdır. Bu ilaç grubu özelliklerini bir non-steroidal anti-inflamatuar ilaç olan ketoprofen‘den alır. Ketoprofen baş ağrısı, eklem ağrısı, migren, diş ağrısı, regl ağrısı gibi geçici ağrı durumlarında ve romatizmal eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Elektra Plus Jel ketoprofene ek olarak bir kas gevşetici olan tiyokolşikosid içerir.

Elektra 25 mg tablet, Elektra Fort 50 mg tablet, Elektra %1,25 Jel ve Elektra Plus Jel gibi formlara sahiptir. Tüm bu Elektra ilaç grubu özelliklerini bir non-steroidal anti-inflamatuar ilaç olan ketoprofen‘den alır. Ketoprofen ağrı kesici ve antienflamatuar (iltihapla savaşan) özellikleri olan bir ilaçtır. Kas eklem ağrılarında ve artrit tedavisinde tercih edilebilmektedir. Sadece Elektra Plus Jel ketoprofene ek olarak kas gevşetici etki gösteren tiyokolşikosid içerir.

  • Elektra Jel: Her 1 g jel’de 12,5 mg ketoprofen içerir.
  • Elektra Plus Jel: Her 1 g jel’de 12,5 mg ketoprofen ve 2,5 mg tiyokolşikosid içerir.
  • Elektra 25 mg tablet: Her 1 tablette 25 mg ketoprofen içerir.
  • Elektra Fort 50 mg tablet: Her 1 tablette 50 mg ketoprofen içerir.
  • Elektra Ampül: 2ml hacimli her ampülde 50 mg ketoprofen içerir.

Ketoprofen bir ağrı kesici ve iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçtır. Ketoprofen jel, eklemlerde ve kaslarda ağrı hissini ve inflamasyonu (iltihaplanma) azaltan bir ilaçtır. Ampül ve tablet ise kas eklem sistemi ağrıları dahil birçok ağrı türünde kullanılabilir. 

  • Elektra ampül formu, genellikle hastane şartlarında kullanılır.
  • Elektra Jel formu, cildinize uyguladığınızda, yalnızca sürdüğünüz alanda etkisini gösterir.
  • Elektra Tablet formu, kısa ve uzun süreli ağrı tedavilerinde reçete edilebilir.

Elektra (Ketoprofen), aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

  • Kaslarda ve bağlarda burkulma, incinme ve gerilmeler
  • Bel ağrıları
  • Baş ağrısı
  • Diş ağrısı
  • Migren
  • Regl sancısı (adet ağrısı, dismenore)
  • Eklem iltihabı ile görülen romatizmal hastalık (romatoid artrit)
  • Dejeneratif eklem hastalığı (osteoartrit)
  • Omurlar arası eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ile karakterize romatizmal bir hastalık (Ankilozan spondilit)
  • Eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıkları (bursit ve tendinit)

Ketoprofen, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Vücutta iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır.

Ketoprofen’i oda sıcaklığında (20 ° C ile 25 ° C) arasında saklayın. Bu ilacı banyo ve tuvalet dolapları gibi nemli veya sıcak yerlerde saklamayın.

Ketoprofen içeren bazı ilaçlar: Arveles, Profenid, DeksalginDex-forte, Dexday, Dexmol, Dexofen, Elektra, ArtrocolFastjel ve Ketober

Ketoprofen içeren Elektra Jel ve Elektra Plus Jel ilaçlarının yan etkiye neden olma riski düşüktür. Çünkü bu jel formundaki ilaçlar mideye girmez ve kana çok az geçerler. Tablet ve Ampül formları ise çeşitli yan etki riskleriyle birlikte gelir.

Kalp ameliyatı uyarısı: Yakın zamanda koroner arter baypas ameliyatı geçirdiyseniz bu ilacı almayın.

Kalp riskleri uyarısı: Kalp hastalığınız varsa veya yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı riskiniz varsa bu ilacı dikkatli kullanın. Ketoprofen, nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAİİ). NSAİİ’ler kan pıhtılaşması, kalp krizi, kalp yetmezliği ve felç riskinizi artırabilir ve bu da ölüme neden olabilir. Bu ilacı uzun süreli, yüksek dozlarda alıyorsanız veya halihazırda kalp problemleriniz veya kalp hastalığı için risk faktörleriniz varsa riskiniz daha yüksek olabilir. Koroner arter baypas greft ameliyatından sonra ağrıyı tedavi etmek için bu ilacı almamalısınız. Bunu yapmak kalp krizi veya felç geçirme riskinizi artırabilir.

Mide sorunları uyarısı: Ketoprofen, mide kanaması veya peptik ülser (midenizin veya bağırsaklarınızın iç yüzeyindeki delikler) riskinizi artırabilir. Bu koşullar ölümcül olabilir. Herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve semptomları olmayabilir. Yaşlılar bu sorunlar için daha büyük risk altındadır.

Kimler Elektra kullanabilir, kimler kullanamaz?

Çoğu yetişkin Elektra (ketoprofen) kullanabilir.

Elektra Plus Jel

Elektra Jel ve Elektra Plus Jel

Elektra Jel ve Elektra Plus Jel, yutulmadığı ve kana geçmediği için yan etki yapma riski düşüktür. Kısa süreli kas-eklem ağrısı olan hemen herkes Elektra Jel ve Elektra Plus Jeli cilt üzerine uygulayarak kullanabilir.

Ancak geniş cilt alanına, uzun süreli veya fazla kullanımı çeşitli yan etkilere neden olabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa Elektra Jel veya Elektra Plus Jel kullanmadan önce bir doktora danışın.

  • Uzun süre veya bol miktarda kullanmanız gerekiyorsa
  • Ketoprofen veya diğer NSAİİ ilaçlara karşı alerjiniz varsa
  • NSAİİ aldıktan sonra astım (hırıltılı solunum), burun akıntısı, deride şişme (anjiyoödem) veya kızarıklık belirtileriniz oluştuysa

Elektra Plus Jel, Elektra Jel’den fazla olarak kas gevşetici bir ilaç olan tiyokolşikosid içerir. Diz, dirsek ve el bileği gibi eklem ağrılarında Elektra Jel tedaviyi sağlayabilirken kas ve eklem ağrılarının birlikte görüldüğü boyun ağrısı ve bel ağrısı gibi durumlarda Elektra Plus Jel reçete edilebilir.

Elektra Fort 50 mg Tablet

Elektra 25 mg ve Elektra Fort 50 mg Tablet

Elektra Fort tabletin bir tanesi, 2 adet Elektra tablet kadar yani 2 katı ketoprofen içerir.

65 yaş ve üstü kişiler, bu ilaçları alırken artan mide sorunları ve böbrek yetmezliği riski altındadır.

18 yaşın altındaki kişilerde, ketoprofenin güvenliği ve etkinliği belirlenmemiştir.

Elektra ve Elektra Fort tabletler, bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Elektra ve Elektra Fort tabletler (ketoprofen) kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  • 65 yaşın üzerindeyseniz
  • Kalbiniz, karaciğeriniz, böbrekleriniz, tansiyonunuz, kan dolaşımınız veya bağırsaklarınız ile ilgili herhangi bir probleminiz varsa
  • geçmişte ketoprofen veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz
  • aspirin veya ibuprofen veya naproksen gibi diğer non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlara (NSAİİ’ler) karşı bir alerjiniz varsa
  • NSAİİ aldıktan sonra astım (hırıltılı solunum), burun akıntısı, deride şişme (anjiyoödem) veya kızarıklık belirtileriniz oluştuysa
  • mide ülseri, mide veya bağırsakta kanama veya midenizde bir yara varsa veya daha önceden vardıysa
  • yüksek tansiyon hastasıysanız
  • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit varsa
  • kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa
  • Lupus hastasıysanız
  • Gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz ya da emziriyorsanız

Elektra ve Elektra Fort tabletlerin güvenliği ve etkinliği 18 yaşın altındaki kişilerde belirlenmemiştir. Çocuklarda (hekim önerisi olmaksızın) kullanılmamalıdır.

Elektra nasıl ve ne zaman kullanılır?

Elektra Jel ve Elektra Plus Jel

  • İlaç uygulayacağınız cilt bölgesini temizleyin.
  • Jel tüpünü yavaşça sıkın.
  • Jeli ağrılı veya şişmiş cilt bölgesinin üzerine ince bir tabaka halinde ve emilimine yardım etmek için hafifçe sürün. Daha sonra ellerinizi yıkayın.

Ağrı ve rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak, genellikle günde 1 ila 3 kez kullanılır. Daha fazla bilgi için ilacın kutusundan çıkan broşürü okuyun veya eczacınızla görüşün.

İlacınızı düzenli aralıklarla kullanın. Örneğin, doktorunuz günde üç kez reçete ederse, her dozu sekiz saat arayla uygulayın.

Doktorunuz ağrınızın ve diğer belirtilerinizin şiddetine ve cinsine göre ilacın dozunu belirleyecektir. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Yanlışlıkla çok fazla jel kullanırsanız, size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak çok fazla jel kullanırsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

Elektra ve Elektra Fort tabletler

Ketoprofen içeren tabletleri bir bardak su veya süt ile yutunuz. Hepsini yutun – ezmeyin, kırmayın veya çiğnemeyin.

Elektra ve Elektra Fort tabletleri her zaman bir yemekten veya atıştırmalıktan sonra veya bir bardak süt ile alın. Bu sayede hazımsızlık ve ülser gibi sindirim sistemi yan etkileri daha az görülebilir.

Dozunuzu düzenli aralıklarla alın. Örneğin, doktorunuz günde 3 kez tablet almanızı önerirse, her dozu 8 saat arayla alın. Günde 2 kez almanızı önerdiyse her dozu 12 saat arayla alın. Günde tek doz önerdiyse 24 saat aralıklarla her gün aynı saatte almaya gayret edin.

Doktorunuz ağrınızın ve diğer belirtilerinizin şiddetine ve cinsine göre ilacın dozunu belirleyecektir. İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

İlaç dozunuzu ve günde kaç kez almanız gerektiği konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Elektra ve Elektra Fort Tablet (ketoprofen) dozu

Standart doz, doktorunuzun sizin için ne reçete ettiğine bağlı olarak günde 50 mg ila 75 mg’dır. Hastalığınıza ve belirtilerin şiddetine göre günlük 100 mg’a kadar kullanımı önerilebilir. Bir gün için 100 mg ketoprofen 4 adet Elektra tablet ya da 2 adet Elektra Fort tablettir.

Doktorunuz, romatoid artrit veya osteoartrit gibi kronik eklem hastalıklarının tedavisinde günde iki, üç veya dört defaya bölünerek uygulanmak üzere bir günde toplam 100 ila 150 mg ketoprofen kullanmanızı önerebilir. Bir gün için 150 mg ketoprofen 6 adet Elektra tablet ya da 3 adet Elektra Fort tablettir.

Doktorunuz aksini önermedikçe tek seferde çift tablet almayınız. Ketoprofen günde 3 defadan fazla alınmamalıdır.

Elektra ilacımı almayı unutursam?

Unuttuğunuz Elektra dozunu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Peki, çok fazla Elektra kullanırsam ne olur?

Çok fazla Elektra ilacı (ketoprofen) alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama riskiniz daha yüksektir. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Çok fazla ketoprofen içeren tablet almak tehlikeli olabilir. Aşağıdakiler gibi yan etkilere neden olabilir:

  • uyku hali
  • karın ağrısı
  • mide bulantısı veya kusma
  • ishal
  • Kusmuğunuzda kan veya siyah renkte kan görmek (mide kanama belirtisidir)
  • baş ağrısı
  • baş dönmesi
  • kulan çınlaması (tinnitus)

Yanlışlıkla çok fazla ketoprofen alırsanız, hemen doktorunuza başvurun. Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa, ilaç paketini veya içindeki broşürü ve kalan ilaçları yanınızda götürün.

Yanlışlıkla çok fazla Elektra jel kullanırsanız, size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak çok fazla jel kullanırsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

Diğer ağrı kesicilerle birlikte alınması

Elektra (ketoprofen), parasetamol ile kısa süre birlikte kullanıldığında genelde sorun oluşturmaz.

Ketoprofen, aspirin, ibuprofen ve naproksen … steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler) adı verilen ilaç grubuna aittir. Elektra (ketoprofen) ilacınızı diğer NSAİİ’lerle birlikte almak, mide ağrısı gibi yan etkiler yaşama riskinizi artırabilir.

Elektra (ketoprofen) ilacını; aspirin, ibuprofennaproksen, diklofenak veya diğer NSAİİ‘ler birlikte kullanmadan önce bir doktora danışın.

Birçok soğuk algınlığı ilacı bir NSAİİ olan ibuprofen içerir. Hem soğuk algınlığı ilacı hem de ağrı kesici olarak NSAİİ almak yan etki yaşama riskinizi arttırır.

Örneğin Coldaway Cİbucold Cİburamin Coldİburamin Zero ve Nurofen Cold gibi birçok soğuk algınlığı ilacı ibuprofen içerir. Eğer soğuk algınlığı ilacı kullanıyorsanız başka bir NSAİİ daha kullanmadan önce buna gerçekten ihtiyacınız olduğuna emin olun.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebeyseniz, gebe kalmak için çabalıyorsanız veya emziriyorsanız Elektra Jel kullanmadan önce doktorunuza danışın.

hamilelik

Gebeliğin üçüncü trimesterinde ketoprofen kullanımının fetüste kalp rahatsızlığı riskini artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle gebeliğin 30. haftasından itibaren hamilelik sırasında ketoprofen kullanmaktan kaçının.

Elektra 25 mg Tablet ve Elektra Fort 50 mg Tablet

  • Hamileyseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışmadan Elektra Tablet kullanmayın. Bu ilaç, hamilelik sırasında yalnızca potansiyel yararın potansiyel zarardan daha fazla olması durumunda kullanılmalıdır.
  • Bu ilacı kullanıyorken hamile kalırsanız hemen doktorunuza danışın.
  • Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Elektra Jel ve Elektra Plus Jel

  • Elektra Jel, ketoprofen içerir. Ketoprofen gebelerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak bu durum ketoprofen etken maddesinin sistemik kan dolaşımına geçtiği durumlarda mümkündür. 
  • Bu nedenle ketoprofen içeren haplar, tabletler ve şuruplar gibi ağızdan alınan ilaçlar gebelerde önerilmezken doktorunuzun gerekli gördüğü hallerde jel formunda ketoprofen reçete edebilir.

emzirme

Emziriyorsanız, genellikle ketoprofen kullanmanız tavsiye edilmez.

Elektra Jel ve Elektra Plus Jel

  • Ketoprofenin anne sütünden geçtiği gösterilmiştir. Ketoprofen, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi için ketoprofenin önce sizin kanınıza geçmesi gerekir. Oysa jeller kana son derece düşük miktarda geçerler ve uygulandıkları bölgede etkilidirler.

Yine de emziriyorsanız doktorunuza mutlaka danışın. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya Elektra Jel kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

Elektra 25 mg Tablet ve Elektra Fort 50 mg Tablet

Emziriyorsanız, genellikle Elektra Tablet kullanmanız tavsiye edilmez.

Elektra tablet, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Emziriyorsanız doktorunuza mutlaka söyleyin. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya Elektra Tablet kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

Başka bir NSAİİ olan ibuprofen emziren kadınlarda daha güvenlidir.

Yan etkiler

Elektra Jel ve Elektra Plus Jel

Tüm ilaçlar gibi Elektra Jel ve Elektra Plus Jel‘de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. Cilt üzerine uygulanan ve ketoprofen içeren bu ilaç aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

  • jel uygulanan cilt bölgesinde kızarıklık gelişmesi
  • güneş ışığına normalden daha duyarlı olmak
  • egzema (cildin kuruması veya tahriş olması)
  • dermatit (cildin iltihaplanması veya kaşınması)

Bunlar Elektra Jel ve Elektra Plus Jel’in neden olabileceği tüm yan etkiler değildir. Diğer tüm yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Elektra 25 mg Tablet ve Elektra Fort 50 mg Tablet

Tüm ilaçlar gibi Elektra da bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

  • Karaciğer problemi olan kişiler için: Ketoprofen ALT ve AST gibi belirli karaciğer enzimlerini artırabilir ve bazı durumlarda karaciğerinize zarar verebilir.
  • Astımı olan kişiler için: Aspirine duyarlı astımınız varsa ketoprofen kullanmayın. Ölümcül bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Yaygın yan etkiler: Yaygın yan etkileri 100 kişi içerisinde 1’den fazla kişide görülür.

  • baş ağrısı
  • mide ağrısı, gaz, şişkinlik veya iştahsızlık
  • baş dönmesi veya sersemlik hissi
  • mide bulantısı
  • kusma
  • ishal
  • hafif cilt kızarıklığı

Ciddi yan etkiler: Bu ciddi yan etkiler nadirdir ve 1000 kişide 1’den azında görülür. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora danışın:

  • Kızarık, kabarık, kaşıntılı veya şişmiş bir cilt görünümü varsa: Bunlar kurdeşen (ürtiker) veya ödem belirtileri olabilir
  • Kusmuğunuzda veya kakanızda kan varsa: Bunlar mide veya bağırsaklarda kanama olduğunun belirtileridir
  • Şiddetli hazımsızlık, mide yanması, midenizde ağrı veya ekşime, mide bulantısı veya kusma hissi ya da ishal varsa: Bunlar mide veya bağırsakta ülser veya iltihaplanma belirtileri olabilir
  • Cildinizin veya gözlerinizin beyaz kısımlarının sararması: Bunlar karaciğer hasarının veya sarılığın belirtileri olabilir.
  • Nefes darlığı, yorgunluk, ayak bileklerinde veya bacaklarınızda şişlik varsa: Bunlar kalp yetmezliğine işaret eden belirtilerdir.
  • Göğüs ağrınız, nefes darlığınız, halsizlik veya baş dönmesi ya da şiddetli bir anksiyete hissiniz varsa: Bunlar kalp krizi belirtileri olabilir.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de ketoprofene karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt döküntüsü görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Elektra (ketoprofen) ilacının tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

  • Karın ağrısı, gaz çıkarma, şişkinlik veya iştahsızlık: Bağırsaklarda gaz oluşmasına neden olan yiyecekleri (bezelye, mercimek, fasulye ve soğan gibi) yememeye çalışın. Daha küçük öğünler ile daha sık beslenin. Yavaş yiyip için. Hava yutmamaya çalışın. Gazlı içeceklerden uzak durun. Düzenli egzersiz yapın.
  • Mide yanması, mide ekşimesi: Ketoprofen içeren ilacı tokken, yemekle birlikte veya atıştırmalıkla birlikte veya hemen sonrasında alın. Acılı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız da yardımcı olabilir.
  • Kusma veya ishal: Bol bol su için. Normalden daha az işemek veya koyu renkli, ağır kokulu idrar yapmak gibi sıvı kaybı belirtileriniz varsa bir eczacı ile konuşun. Eczacı veya doktorla konuşmadan başka bir ilaç almayınız.
  • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Ketoprofen kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının siz ilaca alıştıkça kısa sürede geçmesi beklenir. Eğer ketoprofen sizde hafiflemeyen baş ağrısına neden oluyorsa hekiminize danışın.
  • Kulak çınlaması: Eğer ketoprofen kullanımı sonrası kulaklarınızda çınlama varsa ve bu durum ilk bir iki günde kendiliğinden geçmiyorsa doktorunuza danışın. İlacınızın değiştirilmesi gerekebilir.
  • Görme duyusunda bozukluk: Bu yan etki geçene kadar araç kullanmayın.
  • Baş dönmesi: Ketoprofen başınızı döndürürse, yaptığınız işi bırakın ve kendinizi daha iyi hissedene kadar oturun veya uzanın. Baş dönmesi hissediyorsanız, araç veya makine kullanmayın. Vücudunuz ketoprofene alıştıkça, bu yan etkiler geçmelidir.
  • Kurumuş, kızarık veya tahriş olmuş cilt: Etkilenen cilt bölgesini nemlendirmek için yumuşatıcı bir krem ​​veya merhem kullanılabilir. Bir hafta içinde iyileşmezse veya endişeleniyorsanız, bir eczacı veya doktora danışın.
  • Cilt kaşıntısı veya döküntüler: Eczaneden satın alabileceğiniz bir antihistaminik kullanmak yardımcı olabilir. Hangi tür antihistaminik ilacın size uygun olduğunu öğrenmek için eczacınıza danışın.
  • Cildin güneş ışığına karşı daha hassas olması: Bulutlu günlerde bile parlak güneşten uzak durun ve yüksek faktörlü bir güneş kremi (SPF 15 veya üzeri) kullanın. Güneş lambası veya şezlong kullanmayın.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Elektra 25 mg Tablet ve Elektra Fort 50 mg Tablet (ketoprofen) ilacının etki mekanizmasına yani çalışma şekline müdahale eden bazı ilaçlar vardır. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

  • Lityum: Bipolar gibi bazı duygu durum hallerinin tedavisinde kullanılan ilaç
  • Metotreksat: kanser ve romatoid artrit gibi eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan
    kronik hastalıkların tedavisinde kullanılabilen bir ilaç
  • Hidantoinler ve fenitoin (epilepsi hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Sulfametoksazol (bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan ADE inhibitörleri, diüretikler, beta-blokörler ve anjiyotensin II antagonistleri gibi bazı ilaçlar
  • Pentoksifilin ve okspentifilin (kronik venöz ülserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar)
  • Zidovudin (HIV gibi viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Klorpropamid ve glibenklamid (şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Kinolon antibiyotikleri (siprofloksasin, levofloksasin; bakteriyel enfeksiyonların
    tedavisinde kullanılan ilaçlar)
  • Siklosporin ve takrolimus (organ naklinde veya bağışıklık sistemi hastalıklarının
    tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Streptokinaz ve diğer trombolitik veya fibrinolitik ilaçlar (kan pıhtılarının çözülmesinde
    kullanılan ilaçlar)
  • Probenesid (gut hastalığının tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Digoksin (kronik kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Mifepriston (hamileliği sonlandırma tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (depresyon tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Karbamazepin, barbitüratlar, primidon, rifampisin
  • Makrolidler, anabolizanlar, statinler, etionamid, niasin, izoniazid, fenotiazinler
  • Diflunisal (ağrı tedavisinde kullanılan bir NSAİİ)
  • Kolestiramin (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Metoklopramid ve domperidon tipi mide hareketini hızlandıran (gastrokinetik) ilaçlar
  • Hibiscus (bamya çiçeği), ekinezya (Echinacea angustifolia), kava (Piper methysticum) ve
    salisilat içeren söğüt (Salix alba) ve çayır güzeli (Spiraea ulmaria)
  • Varfarin, heparin, kumarin ve indandion sınıfı kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar
  • Ginkgo (Ginkgo biloba), ginseng (Panax ginseng), sarımsak (Allium sativum), yaban
    mersini (Vaccinium myrtillis), kasımpatı (Chrysanthemum parthenium)
  • Sarı papatya (Anthemis nobilis), at kestanesi (Aesculus hippocastanum), çemenotu (Trigonella foenum graecum), kızıl yonca (Trifolium pratense) ve demirhindi (Tamarindus indicus), meryem ana dikeni (Silybum marianum) gibi bitkisel ürünler
  • Furosemid (ödem tedavisinde kullanılan ilaç)

Soru-Cevap

Elektra ne işe yarar?

Elektra (ketoprofen), steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Vücutta iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışan ketoprofen içerir. Ağrıyı azaltır ve yangı önleyicir. 

Baş ağrısı, diş ağrısı, eklem ağrısı, regl sancısı gibi ağrı durumlarında ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Kireçlenme ve romatizma gibi uzun süreli tedavilerde de ağrı kesici ve yangı önleyici olarak reçete edilebilmektedir.

Elektra Tablet diş ağrısına iyi gelir mi?

Elektra tablet, diş ağrısı ve baş ağrısı gibi ağrıların tedavisinde etkili olan ketoprofen içerir.

Elektra Tablet regl sancısına iyi gelir mi?

NSAİİ ilaçlardan biri olan Elektra Tablet ya da Elektra Fort Tablet, ağrılı regl dönemlerinde ağrı hissinin ve regl sancısının azaltılması amacıyla kullanılabilir.

Ancak yan etki potansiyelleri düşünüldüğünde regl ağrısı için ilk tercih parasetamol içeren ilaçlar olmalıdır. Bu yeterli gelmezse ibuprofen içeren ilaçlar tercih edilebilir. Sizin için en uygun ilacı bulma konusunda doktorunuzla konuşun.

Doğurganlığımı etkiler mi?

NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır.

Yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız lüzumsuz NSAİİ almayın.

Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir. Bu riski taşıyan diğer bazı ilaçların listesi için,

Bakınız: NSAİİ türleri

Parasetamol bu durumlarda daha iyi bir ağrı kesicidir.

Deneyebileceğim başka ağrı kesiciler var mı?

En iyi ağrı kesici ilaç, ağrınız için en uygun olan ilaçtır. Ketoprofen, tıpkı ibuprofen ve naproksen gibi steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAİİ) grubundandır.

Uzun süreli bir NSAİİ almanız gerekiyorsa, doktorunuz veya eczacınız Ketoprofen yerine ibuprofenveya naproksen önerebilir. Bunun nedeni, bu ilaçların kalp problemlerine neden olma olasılıklarının daha düşük olmasıdır.

NSAİİ’ler ağrılarınızı hafifletmekte yeterli gelmezse kodein içeren ya da kodein ile parasetamol kombinasyonu içeren ilaçlar kullanılabilir.

Satın aldığınız ilaçlarla ağrınız kontrol altına alınamıyorsa, doktorunuz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olmak için egzersiz veya fizyoterapi gibi başka bir tedavi türü önerebilir.

Ayrıca doktorunuz, daha yüksek doz kodein (daha güçlü bir ağrı kesici) reçete edebilir.

Mide ülserlerine karşı neden dikkatli olmam gerekiyor?

Elektra ya da Elektra Fort Tableti, uzun süre veya büyük dozlarda alırsanız veya yaşlıysanız veya genel sağlık durumunuz kötüyse midenizde veya bağırsaklarınızda ülsere neden olabilir.

Mide ülseriniz varsa veya geçmişte mide ülseri geçirdiyseniz doktorunuz size Elektra ya da Elektra Fort Tablet (ketoprofen) kullanmamanızı önerebilir.

Elektra ya da Elektra Fort Tablet almanız gerekiyorsa ancak mide ülseri yaşama riskiniz de varsa, doktorunuz midenizi korumak için ek olarak başka bir ilaç daha reçete edebilir. Mide koruyucu olarak bilinen proton pompa inhibitörü ilaçlar mideyi NSAİİ’lerin yan etkilerine karşı koruyabilir.

Mide ülserinin en yaygın belirtisi midenin merkezinde yanma veya ağrıdır. Ancak mide ülseri her zaman ağrıya neden olmaz. Mide bulantısı, mide ekşimesi ve hazımsızlık mide ülserine işaret eden diğer belirtilerdir. Eğer mide ülseri belirtileriniz varsa ketoprofen kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Eğer daha önce mide ülseri geçirdiyseniz ya da mide ülseri yaşama riski altındaysanız midenize daha az zarar verebilecek parasetamol daha iyi bir tercih olabilir.

Elektra ya da Elektra Fort Tablet alırken alkol içebilir miyim?

Evet, içebilirsiniz. Ancak Elektra ya da Elektra Fort Tablet (ketoprofen) alırken alkol almak midenizi tahriş edebilir. Bu, mide veya bağırsaklarınızda ölümcül olabilen ülserlere veya kanamalara yol açabilir. Sigara içmek de bu sorunlara yakalanma riskinizi artırır.

Ne kadar süre Elektra Jel ya da Elektra Plus Jel kullanacağım?

Neden Elektra Jel ya da Elektra Plus Jel kullandığınıza bağlı olarak, sadece kısa bir süre için jel tedavisi gerekebilir. Örneğin, beliniz ya da ayak bileğiniz ağrıyorsa sadece bir veya iki gün Elektra Jel kullanmanız gerekebilir.

Romatoid artrit gibi uzun süreli (kronik) bir eklem rahatsızlığınız varsa daha uzun süre ilaç kullanmanız gerekebilir.

En az yan etki için mümkün olan en düşük dozda tedavinin yapılması hedeflenmelidir. Ne kadar süreyle Elektra Jel almanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

Elektra Jel ya da Elektra Plus Jeli uzun süre kullanabilir miyim?

Elektra Jel gibi cilt üzerine uygulanan ve uygulandığı bölgede etkisini gösteren kan dolaşımına yok denecek kadar az geçtiği için sindirim ve kalp-damar gibi sistemik yan etkilere neden olmayan ilaçlar genelde uzun süre kullanılabilir.

Üstelik, sadece sol el bileği ağrısı, sol omuz ağrısı ya da sağ diz ağrısı gibi küçük bölgesel ağrılarda ketoprofen içeren tablet almak yerine ketoprofen içeren jel kullanmak daha akıllıca olabilir.

Elektra Jel, uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında, ciltten emilerek kan dolaşımına geçebilir ve tıpkı ağızdan alınan ilaçlar gibi çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Mümkün olan en kısa süre için işe yarayan en düşük dozu almak en iyisidir. Elektra Jel ilacınızı çok sık almanız gerekiyorsa veya yüksek doz alıyorsanız, doktorunuzla ağrınız ve olası yan etkiler hakkında konuşun.

Deneyebileceğim başka ağrı kesiciler var mı?

En iyi ağrı kesici ilaç, ağrınız için en uygun olan ilaçtır. Elektra Jel, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAİİ) grubundandır. Bu gruptan başka birçok ilacın jel formu bulunmaktadır. Sizin için en uygun olanı bulmak için bir doktora danışın.

Satın aldığınız ilaçlarla ağrınız kontrol altına alınamıyorsa, doktorunuz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olmak için egzersiz veya fizyoterapi gibi başka bir tedavi türü önerebilir.

Ayrıca doktorunuz, Elektra Jel kullanmanın yeterli gelmediği durumlarda tablet veya kapsül gibi ağızdan alınan ilaçlar da reçete edebilir.

Jel mideme dokunur mu?

Jel formundaki Elektra ilaçları cilt üzerine uygulandığında mide ile ilişkisi yoktur ve mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklarına neden olması beklenmez. 

Elektra ilaçlarımı nasıl saklamalıyım?

Elektra ilaçları, ketoprofen içeren bir ilaçlardır. Ketoperofen içeren ilaçlar serin ve kuru (20-25°C) bir ortamda muhafaza edilmelidir. Banyo dolapları gibi sıcak ve nemli yerlerde muhafaza edilen ilaçların etkileri daha hızlı kaybolabilir.

Ketoprofen içeren ilaçlar neler?

Ketoprofen içeren bazı ilaçlar: ArvelesDeksalginDex-forte, Dexday, Dexmol, Dexiren, Dexofen, Elektra, Ketesse, Leodex, ProfenidArtrocolFastjel ve Ketober

Arveles Tablet, Elektra 25 mg tablet, Ketesse 25 mg tablet, Dexiren 25 mg tablet, Leodex 25 mg tablet, Dexmol 25 mg tablet ve Dexofen 25 mg film tablet muadil (eşdeğer) ilaçlardır.


Kaynak: ncbi.nlm.nih.govncbi.nlm.nih.gov

blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz