Decavit Pronatal: Erkekler de Kullanabilir mi?

Decavit Pronatal, erkekler ve ister gebe olsun isterse olmasın kadınlar için multivitamin olarak kullanılabilir. Ayrıca, Decavit Pronatal sağlıklı saç gelişimi için gerekli vitamin ve minerallerin çoğunu içerir. Herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği nedeniyle saç dökülmeniz var ise decavit pronatal bu eksikliği kapatarak saç dökülmesini azaltabilir ve saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olabilir.

28 Haz 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
Decavit Pronatal - hekimimyanimda

Gebelik ve emzirme döneminde kadınların büyüyen bebeği beslemesi gerekir. Bu nedenle annenin daha iyi beslenmesi gerekir. Emziren annelerin veya anne olma hazırlığında kadınların artan vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için veya var ise vitamin/mineral eksikliğini gidermek için Decavit Pronatal kullanılabilir.

Decavit Pronatal nedir?

Decavit pronatal gebelerin gebelik sürecini daha başarılı atlatması için geliştirilmiş bir ilaçtır. Artan vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak için sunulur. Anne olmak isteyen kadınların hamile kalmak için hazırlık yaptığı süreçte, gebelik süresince ve emzirme süresince kullanılması için hazırlanmıştır.

Gebeler Decavit Pronatal kullanabilir mi?

Decavit Pronatal, özellikle gebelerin artan vitamin ve mineral ihtiyaçları için geliştirilmiştir. Gebelik kategorisi A’dır. Gebeler, gebelik için hazırlanan kadınlar ve bebek emziren kadınlar kullanabilir.

Erkekler Decavit Pronatal kullanabilir mi?

Mulivitamin olması, birçok vitamin ve minerale sahip olması onu herkes için kullanılabilen bir vitamin ve mineral takviyesi yapar. Eğer saç dökülmesi gibi vitamin ve mineral eksikliği ile ilişkili bir durumunuz var ise Decavit Pronatal bu eksikliği gidererek daha gür ve sağlıklı saçlara sahip olmanıza destek olabilir.

Kimler Decavit Pronatal kullanabilir?

Erkekler ve ister gebe olsun isterse olmasın kadınlar için multivitamin olarak kullanılabilir. Ancak iyi beslenen birinin hiçbir multivitamine ihtiyacı olmadığı gibi decavit pronatal kullanmasına da gerek yoktur.

Decavit saç kökülmesine faydalı mı?

EVET! Decavit pronatal sağlıklı saç gelişimi için gerekli vitamin ve minerallerin çoğunu içerir. Herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği nedeniyle saç dökülmeniz var ise Decavit bu eksikliği kapatarak saç dökülmesini azaltabilir ve saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olabilir.

Decavit Pronatal içinde ne var?

İçerisinde önemli vitaminler ve mineraller vardır. Decavit pronatal içerisinde bulunan vitamin, mineral ve bazı eser elementlerin listesi şöyledir:

12 vitamin
A vitamini (retinol)4000 I.U. (1201.2 µg)
B1 vitamini (tiamin hidroklorür)1.6 mg
B2 vitamini (riboflavin)1.8 mg
B6 vitamini (piridoksin hidroklorür)2.6 mg
B12 vitamini (siyanokobalamin)4 µg
C vitamini (askorbik asit)100 mg
D2 vitamini (ergokalsiferol)500 I.U.
E vitamini (α-tokoferol asetat)15 mg
Biotin (B8 vitamini)200µg
Folik asit (B9 vitamini)0.8mg
Kalsiyum pantotenat (B5 vitamini)10 mg
Nikotinamid19 mg
4 mineral
Kalsiyum125 mg
Demir60 mg
Magnezyum100 mg
Fosfor125 mg
3 eser element
Bakır1 mg
Mangan1 mg
Çinko7.5 mg
Yardımcı maddeler:
Laktoz monohidrat120,00 mg
Kroskarmeloz sodyum35,00 mg

Nasıl kullanılır?

 • Yetişkinlerde tercihen günde bir tablet, 1 bardak su ile birlikte alınmalıdır.
 • Kahvaltı ile birlikte alınmalıdır. Decavit pronatal, sabahları kusmanıza neden oluyorsa, öğle vakti veya akşam kullanabilirsiniz.
 • Gebe kalmak isteyen kadınların ve gebelerin kullanması önerilir.
 • Emziren kadınlar kullanabilir.
 • Multivitamin ve mineral gereksinimi olan özellikle yeteri kadar iyi beslenemeyen erkek/kadın herkes kullanabilir.
 • 18 yaşından küçük hamilelerde ve emziren annelerde de kullanılabilir. Özel bir doz ayarlamasına gerek yoktur.

Decavit pronatal bir multivitamindir. Önerilen dozlarda kullanıldığında hemen herkes için içeriğindeki vitamin ve minerallerin faydasını gösterecektir. Önerilen dozlar zaten hemen herkese fayda verecek ve zarar vermeyecek güvenli bir doz aralığı olarak hesaplanır.

Ancak, her şeyin fazlası zararlı olduğu için defcavit pronatal içeriğindeki vitamin ya da minerallerden biri veya birkaçı sizde zaten fazla ise ya da decavit pronatal aşırı dozda kullanılırsa ya da başka takviye edici gıda takviye vitaminlerle kullanılırsa aşırı vitamin alımına bağlı yan etkilere neden olabilir.

Yan etkiler

Kabızlık, ishal veya kusma gibi sindirim sitemi yan etkilerine neden olabilir. Ancak bu yan etkiler genellikle decavit pronatal kullanmayı bırakmayı gerektirmez. Ağız yoluyla alınan birçok ilaç sindirim sisteminde kusma, ishal veya kabızlık gibi yan etkilere neden olabilir.

Soru Cevap

Decavit pronatal aç mi tok mu?

Bir multivitamin olan Decavit aç veya tok alınabilir. Ancak özellikle gebelerde mide bulantısı ve kusma daha sık görülür. Eğer mideniz hassas ise tok almak mide bulantısı yaşama riskinizi düşürür.

Decavit pronatal kilo aldırır mı?

Özellikle herhangi bir vitamin ya da mineral eksikliğiniz var ise ve nu yüzden zayıfsanız, Decavit Pronatal bu eksikliği gidererek daha fazla kilo almanıza katkı sağlayabilir. Decavit, kilo almanıza neden olacak kalori içermez. Yediğiniz besinlerin kiloya dönüşmesine yardımcı olabilir.

Decavit Pronatal folik asit mi?

Decavit aynı zamanda folik asit de içeren bir multivitamindir.

Decavit pronatal reçetesiz alınır mı?

Evet, reçeteli olarak veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Decavit pronatal kaç aylıkken kullanılır?

Sağlıklı bir bebek sahibi olmak, sağlıklı bir gebelik öncesi planlama gerektirir. Decavit gebelerin artan vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş bir multivitamindir. Gebelik başlamadan dört ay önce folik asit desteğine başlamanız önerilir. Bir folik asit desteği de olan Decavit gebelik başlamadan önceki 4 ay, gebelik boyunca her ay ve doğumdan sonra bebek emzirirken kullanılabilir.

Decavit pronatal bebeğe faydaları neler?

Bir anne tüm vitamin ve minerallerini bebeği ile paylaşır. Herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği bebekte de eksikliğe neden olabilir. Decavit gibi bir multivitamin bebeği bu gibi eksiklik riskinden korur. İçerisindeki folik asit ise Nöral Tüp Defektleri’nden korur.

Uyarılar

 • Karaciğer yetmezliği olan kişilerde doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.
 • Böbrek yetmezliği olan hastalarda vücuda alınan her mineral böbrekleri daha fazla yorar. Bu nedenle kontrendikedir. Böbrek yetmezliğiniz var ise ek mineral içeren ilaçlar kullanmak zararlı olabilir. Nefrolitiyaz ya da ürolitiyaz veya başka böbrek hastalığınız varsa ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Böbrekten atılan her ilaç, böbrek hastalarında doktor önerisiyle ve dikkatli kullanılmalıdır!
 • Demir ve bakır içerdiği için demir/bakır birikimi ya da demir/bakır kullanım bozukluğu olan kişilerde kullanılması zararlı olabilir.
 • Hiperkalsemi (kanda fazla kalsiyum bulunması) ya da hiperkalsiürili (idrarla fazla kalsiyum atılması) kişilerde zararlı olabilir.
 • Kanında fazla fosfat olanlarda
 • Kanında fazla magnezyum olanlarda
 • Önerilen dozlarda kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda alındığında, hipervitaminoza (aşırı vitamin) yol açabilir. Başka vitamin ihtiva eden ilaç veya takviye ürünlerle beraber dikkatsiz kullanılmamalıdır. Örneğin hem D vitamini ilacı hem de decavit pronatal kullanıldığında vücuda giren D vitamini miktarı artar ve bu zararlı olabilir. Hem decavit pronatal hem de başka multivitamin birlikte kullanıldığında yine aşırı vitamin alınmasına neden olabilir.
 • Eğer aşırı A vitamininiz var ise A vitamini içerdiği için decavit pronatal sizin için zararlı olabilir. Özellikle A vitamini, sentetik izotretinoin ve etretinat veya beta-karoten katkılı gıda/içecekler veya takviye ürünler ile birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır. Çünkü aşırı A vitaminini alınmasına neden olabilir. Bahsi geçen bileşiklerin yüksek dozlarının fötusa zararlı olduğu ve aşırı A vitaminine bağlı yan etkilere neden olabilir.
 • Eğer aşırı D vitamininiz var ise D vitamini içerdiği için decavit pronatal sizin için zararlı olabilir. Özellikle D vitamini katkılı gıda/içecekler veya takviye ürünler ile birlikte dikkatle alınmalıdır. Aşırı D vitaminine bağlı yan etkilere neden olabilir.
 • C ve B vitaminleri suda çözünür ve fazlası idrarla atılır. Bu nedenle bu iki vitaminin aşırı olması ihtimali daha düşüktür. Ancak A, D,E ve K vitaminleri vücutta yağ dokusunda depolanır. Bu nedenle A, D,E ve K vitamin takviyesi alıyorsanız fazla doz vitamin almamak için daha dikkatli olunuz.
 • İçerikte bulunan bazı maddelerin çok yüksek dozları; özellikle A vitamini, D vitamini, demir ve bakır gibi sağlığa zararlı olabilmektedir.
 • Folik asit, B12 vitamini ve demir bazı anemi hastalıklarının tanısının konmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle halsizlik, yorgunluk, ayağa kalkınca gözlerin kararması, uyanmakta güçlük gibi anemi (kansızlık) belirtileriniz varsa doktorunuza decavit pronatal kullandığınızı söyleyin.
 • Metastatik kalsifikasyonlar nedeniyle hiperfosfatemili hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.