Fastjel %2.5 Jel Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fastjel, cilt üzerine uygulanan ağrı kesici ve antienflamatuar etki gösteren bir jeldir. Kas eklem ağrılarında ve artrit tedavisinde tercih edilebilmektedir. Burkulma veya incinme gibi akut ağrılarda veya romatizmal eklem hastalıkları gibi kronik hastalıkların tedavisinde etkilidir.

05 May 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
FASTJEL %2.5 JEL_KETOPROFEN_HY

Fastjel, 1 g jel’de 25 mg ketoprofen içeren bir ağrı kesici ve iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçtır. Ketoprofen jel, eklemlerde ve kaslarda ağrı hissini ve inflamasyonu (iltihaplanma) azaltan bir ilaçtır.

Jel formundaki bu ilacı cildinize uyguladığınızda, yalnızca sürdüğünüz alanda etkisini gösterir.

Fastjel şu durumların tedavisinde etkilidir:

 • Kaslarda ve bağlarda burkulma, incinme ve gerilmeler
 • Boyun ağrısı
 • Boyun tutulması
 • Topuk dikeni
 • El bileği veya ayak bileği burkulması ağrısı
 • Bel ağrıları
 • Eklem iltihabı ile görülen romatizmal hastalık (romatoid artrit)
 • Dejeneratif eklem hastalığı (osteoartrit)
 • Omurlar arası eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ile karakterize romatizmal bir hastalık (Ankilozan spondilit)
 • Eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıkları (bursit ve tendinit)

Ketoprofen, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Bu jel, vücutta iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır.

Ketoprofen içeren bu jelin “cilt üzerine uygulanarak kullanıldığında” yan etkiye neden olma riski düşüktür. Çünkü bu jel formundaki ilaç mideye girmez ve kana çok az geçer.

Bu ilacı açık yara üzerine sürmemeye, yutmamaya, gözünüze veya ağız içi gibi yumuşak cilt üzerine sürmemeye dikkat edin. Çocuklarınızdan uzak tutun.

Kimler kullanabilir?

Fastjel %2.5 jel yutulmadığı ve kana geçmediği için yan etki yapma riski düşüktür. Kısa süreli kas-eklem ağrısı olan hemen herkes bu jeli cilt üzerine uygulayarak kullanabilir.

Ancak geniş cilt alanına, uzun süreli veya fazla kullanımı çeşitli yan etkilere neden olabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa bu jeli kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 • Uzun süre veya bol miktarda kullanmanız gerekiyorsa
 • Ketoprofen veya diğer NSAİİ ilaçlara karşı alerjiniz varsa
 • NSAİİ aldıktan sonra astım (hırıltılı solunum), burun akıntısı, deride şişme (anjiyoödem) veya kızarıklık belirtileriniz oluştuysa

Nasıl kullanılır?

Ağrı ve rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak, genellikle günde 1 ila 3 kez kullanılır.

 • İlaç uygulayacağınız cilt bölgesini temizleyin.
 • Fastjel tüpünü yavaşça sıkın.
 • Jeli ağrılı veya şişmiş cilt bölgesinin üzerine ince bir tabaka halinde ve emilimine yardım etmek için hafifçe sürün. Daha sonra ellerinizi yıkayın.

Ne kadar süre Fastjel kullanacağım?

Neden Fastjel kullandığınıza bağlı olarak, sadece kısa bir süre için jel tedavisi gerekebilir. Örneğin, sırtınız ya da ayak bileğiniz ağrıyorsa bu jeli sadece bir veya iki gün kullanmanız gerekebilir.

En az yan etki için mümkün olan en düşük dozda tedavinin yapılması hedeflenmelidir. Ne kadar süreyle jel kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

Fastjel kronik hastalık tedavisinde nasıl kullanılır?

Romatoid artrit gibi uzun süreli (kronik) bir eklem rahatsızlığınız varsa daha uzun süre ilaç kullanmanız gerekebilir.

Kronik hastalık tedavisinde antienflamatuar ekisini gösterebilmesi için Fastjel ilacınızı düzenli aralıklarla istikrarlı şekilde kullanın.

İlacınızı düzenli aralıklarla kullanın. Örneğin, doktorunuz günde üç kez reçete ederse, her dozu sekiz saat arayla uygulayın.

Fastjel’i uzun süre kullanabilir miyim?

Fastjel gibi cilt üzerine uygulanan ve uygulandığı bölgede etkisini gösteren kan dolaşımına yok denecek kadar az geçtiği için sindirim ve kalp-damar gibi sistemik yan etkilere neden olmayan ilaçlar genelde uzun süre kullanılabilir.

Üstelik, sadece sol el bileği ağrısı, sol omuz ağrısı ya da sağ diz ağrısı gibi küçük bölgesel ağrılarda ketoprofen içeren tablet veya kapsül almak yerine ketoprofen içeren jel kullanmak daha akıllıca olabilir.

Fastjel, uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında, ciltten emilerek kan dolaşımına geçebilir ve tıpkı ağızdan alınan ilaçlar gibi çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Mümkün olan en kısa süre için işe yarayan en düşük dozu almak en iyisidir. Fastjel ilacınızı çok sık almanız gerekiyorsa veya yüksek doz alıyorsanız, doktorunuzla ağrınız ve olası yan etkiler hakkında konuşun.

Deneyebileceğim başka ağrı kesiciler var mı?

En iyi ağrı kesici ilaç, ağrınız için en uygun olan ilaçtır. Fastjel, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAİİ) grubundandır. Bu gruptan başka birçok ilacın jel formu bulunmaktadır. Sizin için en uygun olanı bulmak için bir doktora danışın.

Ketoprofen içeren bazı jeller: Artrocol jel, Deksalgin jel, Profenid jel, Fastjel, Elektra jel, Ketavel jel

Satın aldığınız ilaçlarla ağrınız kontrol altına alınamıyorsa, doktorunuz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olmak için egzersiz veya fizyoterapi gibi başka bir tedavi türü önerebilir.

Ayrıca doktorunuz, Fastjel kullanmanın yeterli gelmediği durumlarda tablet veya kapsül gibi ağızdan alınan ilaçlar da reçete edebilir.

Gebelik ve emzirme

Doktorunuz kas eklem ağrısı veya romatizmal eklem hastalıklarının tedavisinde Fastjel gibi cilt üzerine uygulanan ilaçlar önerebilir.

Cilt üzerine uygulanan ilaçların sistemik kan dolaşımına geçerek ciddi yan etkiler oluşturması beklenmez.

Cilt bütünlüğü bozulmuş yara veya kanayan bölgeler üzerine Fastjel sürmekten kaçının. Yutmayın, yemeyin veya çiğnemeyin. Cilt üzerine uygulanan ilaçları aşırı kullanmamaya gayret edin.

Fastjel, ketoprofen içerir. Ketoprofen gebelerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak bu durum ketoprofen etken maddesinin sistemik kan dolaşımına geçtiği durumlarda mümkündür. Bu nedenle ketoprofen içeren haplar, tabletler, şuruplar ve efervesan tabletler gebelerde önerilmez.

Gebelik

Gebelik süresince, NSAİİ kullanımı gerekiyorsa doktorunuz Fastjel gibi cilt üzerine uygulanan bir ilaç kullanmanızı önerebilir.

Gebeliğin üçüncü trimesterinde ketoprofen kullanımının fetüste kalp rahatsızlığı riskini artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle gebeliğin 30. haftasından itibaren hamilelik sırasında ağız yoluyla ketoprofen kullanmaktan kaçının.

Emzirme

Emziriyorsanız, genellikle ketoprofen kullanmanız tavsiye edilmez. Ancak NSAİİ ilaç kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuz Fastjel gibi cilt üzerine uygulanan bir ilaç önerebilir.

Ketoprofenin (fastjel içindeki etken madde) anne sütünden geçtiği gösterilmiştir. Ketoprofen, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi için ketoprofenin önce sizin kanınıza geçmesi gerekir. Oysa jeller kana düşük miktarda geçerler ve uygulandıkları bölgede etkilidirler.

Yine de emziriyorsanız doktorunuza mutlaka danışın. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya fastjel kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

Başka bir NSAİİ olan ibuprofen içeren jeller emziren kadınlarda daha güvenlidir.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Fastjel’de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

Cilt üzerine uygulanan ve ketoprofen içeren bu ilaç aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

 • Jel uygulanan cilt bölgesinde kızarıklık gelişmesi
 • Güneş ışığına normalden daha duyarlı olmak
 • Egzema (cildin kuruması veya tahriş olması)
 • Dermatit (cildin iltihaplanması veya kaşınması)

Bunlar Fastjel’in neden olabileceği tüm yan etkiler değildir. Diğer tüm yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Yanlışlıkla çok fazla jel kullanırsanız, size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak çok fazla jel kullanırsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

Soru Cevap

Fastjel ağrı kesici mi?

Fastjel uygulandığı bölgede ağrı kesici etki gösterir. İncinme, burkulma veya ağrı durumunda kullanılabilir.

Fastjel açık yaraya sürülür mü?

Hayır, Fastjel kesinlikle açık yaraya sürülmemelidir. Bu ilaç sağlam cilt üzerine uygulanmalıdır. Açık yaraya sürüldüğü takdirde hızlıca kan dolaşımına geçer. Dolayısıyla ciddi yan etkilere neden olabilir.

Fastjel arı sokmasına iyi gelir mi?

Arı sokması gibi ağrılı durumlarda bir ağrı kesici olarak Fastjel tercih edilebilir. Ağrı hissini hafifletebilir. Ancak bu ilacın bir arı sokması ilacı olmadığını bilmelisiniz. Arı sokmasına bağlı gelişebilecek alerji veya anaflaksi durumunu tedavi edemez.

Mideme dokunur mu?

Bu jel, cilt üzerine uygulandığında mide ile ilişkisi yoktur ve mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklarına neden olması beklenmez.

Fastjeli nasıl saklamalıyım?

Fastjel, ketoprofen içeren bir ilaçtır. Ketoperofen içeren ilaçlar serin ve kuru (20-25°C) bir ortamda muhafaza edilmelidir. Banyo dolapları gibi sıcak ve nemli yerlerde muhafaza edilen ilaçların etkileri daha hızlı kaybolabilir.

Fastjel antibiyotik mi?

Hayır, doğrudan bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik değildir. Ağrı kesici ve düzenli kullanıldığında antienflamatuar etki gösteren bir jeldir.

Fastjel krem boyun ağrısına iyi gelir mi?

Elbette boyun ağrısı, bel ağrısı veya omuz ağrısı için Fastjel bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. Boyunda kireçlenme gibi romatizmal kronik bir hastalığınız var ise Fasjel’in antienflamatuar etkisinden fayadalanmak için düzenli ve istikrarlı şekilde kullanmalısınız.

Fastjel sırt ağrısına iyi gelir mi?

Elbette sırt ağrısı için ağrı kesici krem olarak kullanılabilir.

Fastjel basura iyi gelir mi?

Fastjel bir basur ilacı değildir! Hemoroid tedavisi için reçete edilmesi beklenmez. Olur da ağrılı hemoroid bölgesine uygularsanız ağrı kesici etki gösterebilir. Hemoroid için uygun ilaç kullanımı için doktorunuza danışın.

Baş ağrısına iyi gelir mi?

Cilt üzerine uygulanan bu ilaç, baş ağrısı tedavisinde tercih edilmemelidir. Baş ağrısı için kana karışan ilaçlar etkili olurken cilt üzerine uygulanan bir ilacın baş ağrısında etkili olması beklenmez.
Ancak başınıza bir şey çarptı ve kafatası dışında bir ağrı var ise o zaman Fastjel uygulamak ağrıyı hafifletebilir. Jel formundaki ilaçları gözünüze veya açık yara üzerine sürmemeye gayret edin.

Fastjel benzeri ilaçlar ve eşdeğerleri neler?

Artrocol jel, Deksalgin jel, Profenid jel, Fastjel, Elektra jel, Ketavel jel etken madde olarak ketoprofen içeren ilaçlardır. Benzer şekilde etki gösterirler.

Boyun tutulması için Fastjel kullanabilir miyim?

Evet, bu jel boyun tutulması yaşadığınızda hissettiğiniz ağrıyı hafifletir. Minik boyun egzersizleri ve ağrı kesici jel kullanımı ile boyun tutulmasını tedavi edebilirsiniz.

Fastjel devlet karşılıyor mu?

SGK kapsamında doktor reçetesiyle alındığında devlet karşılıyor.

Topuk dikeni için Fastjel kullanılır mı?

Topuk dikeni gibi bölgesel ağrı durumunda Fastjel kullanılabilir. Bu jeli uygulamadan önce, ayağınızın terli olmaması ve cildin temiz olması ilacın verimliliğini arttırabilir.


Kaynak: ncbi.nlm.nih.govncbi.nlm.nih.gov