Feramat 100 mg Kapsül

Feramat 100 mg kapsül, demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik ve yorgunluğu tedavi edebilir. Bulantı hissi, hazımsızlık ve kaka renginin koyulaşması yaygın yan etkileridir.

27 Nis 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Feramat 100 mg kapsül_HY_hekimimyanimda

Feramat kapsül adındaki bu ilaç Ferro Fumarat (Ferrous fumarate) içerir. Her bir kapsülü 100 mg demire eşdeğerdir. Demir eksikliği ile ilişkili durumların tedavisinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi tedavisinde reçete edilebilir.

Vücudumuzun dinç ve sağlıklı olması için her bir hücremize yeterli oksijen ve besinin taşınması gerekir. Oksijenin taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) içerdikleri hemoglobin ismindeki proteinle oksijen taşırlar. Kanın yeteri kadar oksijen taşıyabilmesi için yeterli demirin olması zorunludur.

Demir elementinin eksikliği sonucunda hemoglobin miktarı düşer. Dolayısıyla kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu durum halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtilere neden olur.

Feramat, vücudun demir ihtiyacını karşılayarak demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtileri tedavi edebilir.

Feramat 100 mg içinde ne var?

Feramat, her bir kapsülünde 100 mg demire eşdeğer Ferro Fumarat (Ferrous fumarate) içerir.

Her bir Feramat kapsül aynı zamanda 111.4 mg şeker içerir (şeker pelletleri; şeker ve mısır nişastası). 1 adet küp şeker büyüklüğüne göre 2 ila 5 gram şeker içerebilir. 1 adet küp şekerin, 3 gram şeker içerdiğini varsaydığınızda 1 kutu Feramat Kapsül yani 30 adet kapsül toplamda 1 küp şeker kadar şeker içerir denebilir.

Feramat Kapsül içerisindeki temel bileşen Ferro Fumarat’tır ve bu ilacın temel özelliklerini belirler.

Ferro Fumarat nedir?

Ferro Fumarat (Ferrous fumarate) demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir ilaçtır.

Vücudun demir depolarını doldurmak için de kullanılabilir. Emzirme ve gebelik gibi durumlarda ve özellikle doğum gibi kan kaybının neden olabileceği demir eksikliğinin önlenmesinde de kullanılabilir.

 • Ferro Fumarat, aç karnına alındığında en iyi sonucu verir.
 • Çoğu insan 1 hafta Ferro Fumarat aldıktan sonra kendini daha iyi hisseder, ancak tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir.
 • En yaygın yan etkileri hazımsızlık, mide bulantısı ve ishaldir.

Kimler Feramat kullanabilir?

Feramat, bir doktor veya eczacı önerisiyle yetişkinlerde kullanılabilir. Çocuklarda kullanmadan önce bir doktora danışın. Ayrıca Feramat herkes için uygun bir ilaç olmayabilir.

Sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, aşağıdaki durumlarda Feramat Kapsül kullanmaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte ferro fumarata veya başka herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz
 • Anemi (kansızlık) hastalığınızın nedeni demir eksikliği değil ise
 • Mide ülseri veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi diğer mide veya bağırsak problemleriniz varsa
 • Tekrarlayan kan nakilleri aldıysanız
 • İdrarınızda kan olduğunu farkettiyseniz
 • Hemokromatozis veya hemosideroz gibi demir seviyenizi etkileyen başka rahatsızlıklarınız varsa
 • Orak hücreli anemi veya talasemi gibi kırmızı kan hücrelerinizi etkileyen bir durumunuz varsa

Nasıl ve ne zaman alınmalı?

Size veya çocuğunuza Feramat reçete edildiyse, bunu nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun.

Bir eczaneden FEARAMAT satın alırsanız, ilacın kutusundan çıkan talimatlara uyabilirsiniz.

Feramat, aç karnına aldığınızda en iyi sonucu verir. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra alabilirsiniz. Ancak midenizi rahatsız ederse, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alabilirsiniz.

Doktorunuz (veya bir eczacı), portakal suyu veya bir C vitamini takviyesi ile Feramat kapsülü aynı anda almanızı tavsiye edebilir. C vitamini bağırsaklardan demir emilimini arttırabilir. Böylece 1 kapsül içerisindeki 100 mg demirin daha büyük oranından faydalanmış olursunuz.

Benzer şekilde Feramat ilacınızı çay ve kahve gibi içeceklerle birlikte almamanızı da önerebilir. Çay ve kahve bağırsaklardan demir emilini azaltabilir. Bu 1 kapsül içerisindeki 100 mg demirin daha küçük oranından faydalanmanıza neden olur.

Ayrıca Feramat ilacınızı süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum yönünden zengin besinlerle birlikte almamanızı da önerebilir. Kalsiyum ile demir bağırsaklarda birlikte bulunduğunda, demirin emilimi azalabilir. Bu 1 kapsül içerisindeki 100 mg demirin daha küçük oranından faydalanmanıza neden olur.

Aşırı dozu ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için Feramat Kapsül ilacınızı çocukların ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin!

Eğer doktorunuz çocuğunuza Feramat reçete ettiyse, doktorunuzun önerdiği dozda -elbette- kullanabilirsiniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Çok fazla Feramat almak kusmaya, mide ağrısına veya ishale neden olabilir.

Ne kadar alacağım?

Feramat kapsül genellikle günde 1 adet olacak şekilde kullanılır. Şiddetli demir eksikliği anemisi durumunda doktorunuz daha yüksek dozda kullanmanızı önerebilir.

Gebelik ve emzirme

Ferro Fumarat, genellikle gebe ve emziren kadınların kullanımına uygundur.

Gebelik

Gebelik süresince ve demir takviyeleri alıyorsanız, kabız olmanız veya hemoroid sorunu yaşamanız daha yüksek ihtimaldir.

Eğer gebelikte kabızlık veya hemoroid sorunu olan bir gebeyseniz bununla baş etmenin en iyi yolu konusunda doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir.

Emzirme

Feramat kullanırken bebek emzirmek genellikle güvenlidir.

Bununla birlikte, ilacın bir kısmı anne sütünüze geçebilir. Bu küçük miktarlardadır ve bebeğinize zarar verme olasılığı düşüktür.

Feramat kullanırken hamileyseniz ya da emziriyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi, Feramat Kapsül’de bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Çoğu insan yan etki yaşamaz veya hafif yan etkiler yaşar.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa eczacınıza veya doktorunuza danışın:

 • Bulantı veya kusma
 • Mide rahatsızlığı, hazımsızlık
 • Mide ekşimesi
 • İştah kaybı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Koyu renkli veya siyah renkli kaka

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, Feramat içerisinde bulunan ferröz fumarata karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) olması mümkündür.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Feramat 100 mg kapsülün tüm yan etkileri değildir. Tam liste için ilaç paketinizin içindeki broşüre bakın.

Yan etkilerle nasıl baş edilir?

Bulantı veya kusma, mide rahatsızlığı, hazımsızlık ya da mide ekşimesi gibi yan etkiler: Feramat Kapsül ilacınızı yemeklerle birlikte almayı deneyin. Daha az baharat ve daha az asitli gıda tüketin. Daha fazla sebze, meyve ve tahıl tercih edin. Eğer kusmanız varsa, sıvı kaybına bağlı gelişebilecek olumsuz durumlardan korunmak için sık sık va az az su için. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder.

İştahsızlık: Acıktığınızı hissettiğinizde beslenin. Yardımcı oluyorsa, normalden daha sık daha küçük öğünler yiyin. Acıktığınızda atıştırın. Kuru meyve ve kuruyemiş gibi kalorisi ve proteini yüksek besleyici atıştırmalıklar tüketin.

Kabızlık: Bol bol su için. Taze meyve, sebze ve tahıl gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Günlük yürüyüşe veya koşuya gitmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, bir eczacı veya doktorla konuşun.

İshal: Sıvı kaybını (dehidrasyon) önlemek için bol miktarda su tüketin. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder. Eczacı veya doktorla konuşmadan ishali tedavi etmek için başka bir ilaç almayınız.

Koyu renkli veya siyah renkli kaka yapmak: Bu, demir içeren ilaçlar alındığında sıklıkla yaşanan bir durumdur. Yaygındır ve endişelenecek bir şey değildir. Ancak, dışkınız siyah ve yapışkan görünüyorsa, üzerinde kırmızı çizgiler varsa veya başka herhangi bir şekilde kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora danışın.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

Feramat içerisindeki etken madde olan Ferro fumaratın nasıl çalıştığını etkileyebilecek bazı ilaçlar vardır.

Ferro fumarat, diğer ilaçların çalışma şeklini de etkileyebilir. Diğer ilacınız ile Feramat kapsül arasına boşluk bırakmak iyi bir fikirdir. Bu boşluğun ne kadar olması gerektiği konusunda bir doktor veya eczacıya danışın.

Feramat almaya başlamadan önce, aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bir eczacıya veya doktora danışın:

 • Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren takviyeler veya multivitaminler veya halihazırda demir enjeksiyonları alıyorsanız
 • Antiasit ve hazımsızlık ilaçları alıyorsanız (genelde mide koruyucu olarak bilinirler)
 • Oksitetrasiklin, doksisiklin veya siprofloksasin gibi antibiyotikler
 • Bistegravir veya dolutegravir gibi HIV enfeksiyonu için kullanılan antiviraller
 • Magnezyum hidroksit ve magnezya sütü gibi magnezyum içeren müshiller
 • Alendronik asit ve risedronat gibi osteoporozu (kemik erimesi) tedavi etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlar (bifosfonatlar)
 • Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan levodopa, karbidopa veya entakapon gibi ilaçlar
 • Kolesterolü düşürmek için kullanılan bir ilaç olan kolestiramin
 • Kandaki trombositleri artırmak için kullanılan bir ilaç olan eltrombopag
 • Yetersiz tiroid tedavisinde kullanılan bir ilaç olan levotiroksin
 • Organ nakli sonrası kullanılan bir ilaç olan mikofenolat
 • Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metildopa
 • Artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç olan penisilamin
 • Wilson hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan trientin

Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren herhangi bir takviye veya ilaç alırsanız bir eczacıya veya doktora danışın. Ferro fumarat, çinkonun olması gerektiği gibi çalışmasını durdurabilir.

Ferro fumarat ile birlikte herhangi bir bitkisel ilaç veya takviye almadan önce bir eczacı veya doktora danışın. Bazı vitamin ve mineral takviyeleri zaten demir içeriyor olabilir.

Soru Cevap

Feramat nasıl etki edecek?

Feramat içerisinde bulunan ferro fumarat bir tür demirdir. Vücudunuzda oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücrelerini üretebilmek için demire ihtiyaç vardır. Vücudunuzda yeterince demir olmadığında (demir eksikliği anemisi), kendinizi yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Diğer bazı belirtileri ise soluk cilt rengi, nefes darlığı hissi ve kalp çarpıntısı olabilir.

Bana daha fazla enerji verecek mi?

Eğer vücudunuzda yeterli miktarda demir yoksa enerji eksikliği hissedersiniz. Yeterli demire sahip olmamak, kanınızın vücudunuzda yeterli oksijeni taşıyamayacağı anlamına gelir. Bu durum yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur. Feramat ihtiyacınız olan demiri sağlayarak daha enerjik olmanızı sağlayabilir. Yorgun hissediyorsanız, ancak demir eksikliği anemisi teşhisi konmadıysa, Feramat almadan önce bir doktor veya eczacı ile konuşmanız önemlidir. Bunun nedeni, enerjinizin eksik olmasının birçok nedeni olabilir.

Ne kadar süre Feramat kullanacağım?

Çoğu insan yaklaşık 1 hafta sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar, ancak ilacın tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir. Demir depolarının dolması için ise ilaç daha uzun süre kullanılmaya devem edilebilir. Anemi durumunuza ve kan değerlerinize göre 1 ay ila 6 ay arasında demir ilacı kullanmanız gerekebilir. İlacınızı doktorunuzun önerdiği süre kadar kullanmalısınız. Doktorunuz, vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için genellikle 3 ila 6 ay sonrasına kadar almaya devam etmenizi tavsiye edebilir. Eğer demir eksikliği yaşamanız yüksek ise düzenli olarak demir içeren ilaçlar almanız gerekebilir.

Uzun süre almak güvenli midir?

Doktorunuzun sorun olmadığını söylediği ve herhangi bir yan etkiniz olmadığı sürece, ihtiyacınız doğrultusunda ferro fumarat almanız güvenlidir.

Feramat adet keser mi?

Feramat ilacının regl periyodunu etkilemesi beklenmez. Ferro fumarat ilacının ne erkeklerde ne de kadınlarda doğurganlığı etkileyeceğine dair kesin bir kanıt yoktur.

Feramat hamilelikte kullanılır mı?

Evet! Gebelik sırasında Feramat almak genellikle güvenlidir.

Emzirenler Feramat kullanabilir mi?

Evet! Feramat kullanırken bebek emzirmek genellikle güvenlidir.

Feramat aç mı tok mu içilir?

Feramat, aç karnına aldığınızda en iyi sonucu verir. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra alabilirsiniz. Midenizi rahatsız ederse, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alabilirsiniz.