FeriFer

FeriFer demir III polimaltoz kompleksi içeren demir ilacıdır. Her bir kaşığında 40 ve 100 mg demir içeren iki formu vardır. Demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan ilaçlardır. Demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtileri tedavi edebilir.

29 Eyl 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Ferifer 40 ve 100 mg demir ilacı kaşık

FeriFer 40 mg, her bir kaşığında 40 mg demire eşdeğer miktarda demir III polimaltoz kompleksi içerir. FeriFer 100 mg ise, her bir kaşığında 100 mg demire eşdeğer miktarda demir III polimaltoz kompleksi içerir.

Solüsyon formundaki bu demir eksikliği ilacı daha kolay yutma avantajı sağlar. Tablet veya kapsül yutamayanlarda öncelikli olarak tercih edilebilir. Demir eksikliği ile ilişkili durumların tedavisinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi tedavisinde reçete edilebilir.

Vücudumuzun dinç ve sağlıklı olması için her bir hücremize yeterli oksijen ve besinin taşınması gerekir. Oksijenin taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) içerdikleri hemoglobin ismindeki proteinle oksijen taşırlar. 

Demir elementinin eksikliği sonucunda hemoglobin miktarı düşer. Dolayısıyla kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu durum halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtilere neden olur. 

Kanın yeteri kadar oksijen taşıyabilmesi için yeterli demirin olması zorunludur.

FeriFer kaşık, vücudun demir ihtiyacını karşılayarak demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtileri tedavi edebilir.

FeriFer içinde ne var?

FeriFer kaşık ilaçlarının temel özelliklerini demir elementi belirler.

 • Aç karnına alındığında en iyi sonucu verir.
 • Çoğu insan 1 hafta FeriFer aldıktan sonra kendini daha iyi hisseder, ancak tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir.
 • En yaygın yan etkileri hazımsızlık, mide bulantısı ve ishaldir.

Kimler kullanabilir?

Çocuklarda kullanmadan önce bir doktora danışın. Ayrıca FeriFer herkes için uygun bir ilaç olmayabilir.

Sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, aşağıdaki durumlarda FeriFer kullanmaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte FeriFer veya başka herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz
 • Anemi (kansızlık) hastalığınızın nedeni demir eksikliği değil ise
 • Mide ülseri veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi diğer mide veya bağırsak problemleriniz varsa
 • Tekrarlayan kan nakilleri aldıysanız
 • İdrarınızda kan olduğunu farkettiyseniz
 • Hemokromatozis veya hemosideroz gibi demir seviyenizi etkileyen başka rahatsızlıklarınız varsa
 • Orak hücreli anemi veya talasemi gibi kırmızı kan hücrelerinizi etkileyen bir durumunuz varsa
 • Folik asit (folat) içeren başka bir ilaç ya da takviye kullanıyorsanız

FeriFer kaşık, bir doktor veya eczacı önerisiyle yetişkinlerde kullanılabilir.

Nasıl ve ne zaman alınır?

Aç alındığında en iyi sonucu verir.

Demir ilacı aldıktan ne kadar sonra yemek yemeli? FeriFer, aç karnına aldığınızda en iyi sonucu verir. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra alabilirsiniz. Ancak midenizi rahatsız ederse, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alabilirsiniz.

Doktorunuz (veya bir eczacı), portakal suyu veya bir C vitamini takviyesi ile FeriFer ilacını aynı anda almanızı tavsiye edebilir. C vitamini bağırsaklardan demir emilimini arttırabilir. Böylece 1 kaşık içerisindeki demirin daha büyük oranından faydalanmış olursunuz.

Benzer şekilde FeriFer ilacını çay ve kahve gibi içeceklerle birlikte almamanızı da önerebilir. Çay ve kahve bağırsaklardan demir emilini azaltabilir. Bu 1 kaşık içerisindeki demirin daha küçük oranından yararlanmanıza neden olur.

Ayrıca FeriFer ilacını süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum yönünden zengin besinlerle birlikte almamanızı da önerebilir. Kalsiyum ile demir bağırsaklarda birlikte bulunduğunda, demirin emilimi azalabilir. Bu 1 kaşık içerisindeki demirin daha küçük oranından yararlanmanıza neden olur.

Aşırı dozu ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için FeriFer ilacınızı çocukların ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin!

Eğer doktorunuz çocuğunuza FeriFer reçete ettiyse, doktorunuzun önerdiği dozda -elbette- kullanabilirsiniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Çok fazla FeriFer gibi demir eksikliği ilaçları almak kusmaya, mide ağrısına veya ishale neden olabilir.

Size veya çocuğunuza FeriFer reçete edildiyse, bunu nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun.

Bir eczaneden FeriFer satın alırsanız, eczacınızın talimatlarına veya ilacın kutusundan çıkan talimatlara uyun.

Ne kadar alacağım?

 • FeriFer 40 mg kaşık: Genellikle günde 1 adet olacak şekilde kullanılır. Ancak şiddetli demir eksikliğinde günde 2, 3 veya 4 kez kullanmanız önerilebilir.
 • FeriFer 100 mg kaşık: Günde 1 adet olacak şekilde kullanılır. Ancak şiddetli demir eksikliğinde günde 2 kez kullanmanız önerilebilir.

Eğer FeriFer sizde mide bulantısı ve hazımsızlık yapıyorsa doktorunuz bir kerede 100 mg demir almak yerine günde iki kez veya üç kez kullanılmak üzere FeriFer 40 mg kaşık reçete edebilir.

Şiddetli demir eksikliği anemisi durumunda doktorunuz daha yüksek dozda kullanmanızı önerebilir.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Gebelik sırasında FeriFer almak genellikle güvenlidir. Gebelik kategorisi: A’dır.

Hamileyseniz ve demir takviyeleri alıyorsanız, kabız olmanız veya hemoroid sorunu yaşamanız daha yüksek ihtimaldir. Eğer kabızlık veya hemoroid sorunu olan bir gebeyseniz bununla baş etmenin en iyi yolu konusunda doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir.

Emzirme

FeriFer kaşık kullanırken bebek emzirmek genellikle güvenlidir.

Bununla birlikte, demirin bir kısmı anne sütüne geçebilir. Bu geçiş, annenin mevcut demir seviyesine ve gıda ile alınan demir miktarına göre değişmez. Bu sebeple, emziren anneye demir ilacı verilmesi, bebeğin gereğinden fazla demir almasına veya bebekte var olan demir eksikliğinin tedavi edilmesine neden olmaz.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi, FeriFer de bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Çoğu insan yan etki yaşamaz veya hafif yan etkiler yaşar.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa eczacınıza veya doktorunuza danışın:

 • Bulantı veya kusma
 • Mide rahatsızlığı, hazımsızlık
 • Mide ekşimesi
 • İştah kaybı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Koyu renkli veya siyah renkli kaka

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, FeriFer ilacına karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) olması mümkündür.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar FeriFer ilaçlarının tüm yan etkileri değildir. Tam liste için ilaç paketinizin içindeki broşüre bakın.

Yan etkilerle nasıl baş edilir?

Bulantı veya kusma, mide rahatsızlığı, hazımsızlık ya da mide ekşimesi gibi yan etkiler: FeriFer ilaçlarınızı yemeklerle birlikte almayı deneyin. Daha az baharat ve daha az asitli gıda tüketin. Daha fazla sebze, meyve ve tahıl tercih edin. Eğer kusmanız varsa, sıvı kaybına bağlı gelişebilecek olumsuz durumlardan korunmak için sık sık va az az su için. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder.

İştahsızlık: Acıktığınızı hissettiğinizde beslenin. Yardımcı oluyorsa, normalden daha sık daha küçük öğünler yiyin. Acıktığınızda atıştırın. Kuru meyve ve kuruyemiş gibi kalorisi ve proteini yüksek besleyici atıştırmalıklar tüketin.

Kabızlık: Bol bol su için. Taze meyve, sebze ve tahıl gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Günlük yürüyüşe veya koşuya gitmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, bir eczacı veya doktorla konuşun. 

İshalSıvı kaybını (dehidrasyon) önlemek için bol miktarda su tüketin. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder. Eczacı veya doktorla konuşmadan ishali tedavi etmek için başka bir ilaç almayınız.

Koyu renkli veya siyah renkli kaka yapmak: Bu, demir içeren ilaçlar alındığında sıklıkla yaşanan bir durumdur. Yaygındır ve endişelenecek bir şey değildir. Ancak, dışkınız siyah ve yapışkan görünüyorsa, üzerinde kırmızı çizgiler varsa veya başka herhangi bir şekilde kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora danışın.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

FeriFer ilacının etki mekanizmasını etkileyebileceği bazı ilaçlar vardır.

FeriFer, diğer ilaçların çalışma şeklini de etkileyebilir. Diğer ilacınız ile FeriFer arasına zaman bırakmak iyi bir fikirdir. Bu boşluğun ne kadar olması gerektiği konusunda bir doktor veya eczacıya danışın.

Demir eksikliği ilaçları veya takviye almaya başlamadan önce, aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bir eczacıya veya doktora danışın:

 • Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren takviyeler veya multivitaminler veya halihazırda demir enjeksiyonları alıyorsanız
 • Antiasit ve hazımsızlık ilaçları alıyorsanız (genelde mide koruyucu olarak bilinirler)
 • Oksitetrasiklin, doksisiklin veya siprofloksasin gibi antibiyotikler
 • Bistegravir veya dolutegravir gibi HIV enfeksiyonu için kullanılan antiviraller
 • Magnezyum hidroksit ve magnezya sütü gibi magnezyum içeren müshiller
 • Alendronik asit ve risedronat gibi osteoporozu (kemik erimesi) tedavi etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlar (bifosfonatlar)
 • Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan levodopa, karbidopa veya entakapon gibi ilaçlar
 • Kolesterolü düşürmek için kullanılan bir ilaç olan kolestiramin
 • Kandaki trombositleri artırmak için kullanılan bir ilaç olan eltrombopag
 • Yetersiz tiroid tedavisinde kullanılan bir ilaç olan levotiroksin
 • Organ nakli sonrası kullanılan bir ilaç olan mikofenolat
 • Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metildopa
 • Artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç olan penisilamin
 • Wilson hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan trientin

Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren herhangi bir takviye veya ilaç alırsanız bir eczacıya veya doktora danışın.

FeriFer ile birlikte herhangi bir bitkisel ilaç veya takviye almadan önce bir eczacı veya doktora danışın. Bazı vitamin ve mineral takviyeleri zaten demir içeriyor olabilir.

Soru Cevap

FeriFer nedir?

FeriFer, vücudunuzda oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücrelerini üretebilmek için ihtiyaç duyulan demiri sağlar. Vücudunuzda artan demir ile kırmızı kan hücreleri daha verimli çalışır.
Vücudunuzda yeterince demir olmadığında (demir eksikliği anemisi), kendinizi yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Diğer bazı belirtileri ise soluk cilt rengi, nefes darlığı hissi ve kalp çarpıntısı olabilir.

Ferifer 40 mg çocuklarda kullanılır mı?

Ferifer sıvı formda yutulabilen bir ilaç olduğu için kaşıklar çocuklarda ve bebeklerde kullanıma müsaittir. Ancak bebeğin kilo ve yaşına göre doz hesaplaması için doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.
Örneğin doktorunuz 3 yaşındaki bir çocuğa Ferifer 40 mg ilacındaki kaşığın dörtte birini vermenizi önerebilir.

Bana daha fazla enerji verecek mi?

Eğer vücudunuzda yeterli miktarda demir yoksa enerji eksikliği hissedersiniz. Yeterli demire sahip olmamak, kanınızın vücudunuzda yeterli oksijeni taşıyamayacağı anlamına gelir. Bu durum yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur.
FeriFer 40 mg veya FeriFer 100 mg kaşık, ihtiyacınız olan demiri sağlayarak daha enerjik olmanızı sağlayabilir.
Yorgun hissediyorsanız, ancak demir eksikliği anemisi teşhisi konmadıysa, FeriFer almadan önce bir doktor veya eczacı ile konuşmanız önemlidir. Bunun nedeni, enerjinizin eksik olmasının birçok nedeni olabileceğidir.

Demir ilacı ne kadar süre kullanılmalı?

Çoğu insan yaklaşık 1 hafta sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar, ancak ilacın tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir. Demir depolarının dolması için ise ilaç daha uzun süre kullanılmaya devem edilebilir.
Genel olarak halsizlik ve yorgunluk gibi demir eksikliği belirtilerinin ortadan kalkmasından sonra vücuttaki demir depolarının dolması için en az 1 ay daha kullanılması önerilir.
Anemi durumunuza ve kan değerlerinize göre 1 ay ila 6 ay arasında demir ilacı kullanmanız gerekebilir. İlacınızı doktorunuzun önerdiği süre kadar kullanmalısınız.
Doktorunuz, vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için genellikle 3 ila 6 ay sonrasına kadar almaya devam etmenizi tavsiye edebilir.
Eğer demir eksikliği yaşamanız yüksek ise düzenli olarak demir içeren ilaçlar almanız gerekebilir.

Uzun süre almak güvenli midir?

Doktorunuzun sorun olmadığını söylediği ve herhangi bir yan etkiniz olmadığı sürece, ihtiyacınız doğrultusunda FeriFer almanız güvenlidir.

Doğurganlığımı etkiler mi?

FeriFer ilaçları, ne erkeklerde ne de kadınlarda doğurganlığı etkileyeceğine dair kesin bir kanıt yoktur.