Gaviscon

Gaviscon (Aljinik Asit), mide duvarınızın iç astarının üzerinde yüzen koruyucu bir tabaka oluşturarak etkisini gösterir. Böylece, aşırı mide asidi sindirim sistemi duvarınıza daha az zarar verir. Reflü ve mide yanması şiddetini azaltan bir anti-asit içerir. Aşırı mide asidini nötralize eder.

07 Eki 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Gaviscon ve Gaviscon Double Action Şurup

Gaviscon şurup, Gaviscon Double Action, çiğneme tableti veya toz içeren saşe gibi farklı formlarda sunulan bir mide ilacıdır. Gaviscon infant oral çözelti ise bebek mamasına eklenerek kullanılabilen formudur. Mide yanması, mide ekşimesi, asit reflü veya hazımsızlığı tedavi etmek için kullanılabilir.

Reflü, mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkması ve göğsünüzde yanma hissi vermesidir.

Gaviscon gibi reflü önleyiciler, deniz yosunundan yapılan aljinik asit içerir. Aljinik asit, midenizin içeriğinin üzerinde yüzen koruyucu bir köpük tabakası oluşturur. Bu, mide asidinin yemek borunuza kaçmasını engeller.

Gaviscon genellikle yemeklerden sonra ve yatmadan önce alınır. Alındıktan hemen sonra etkisini göstermeye başlar ve yaklaşık 4 saat boyunca etkisini göstermeye devam eder.

Gaviscon ilacını uzun süre kullandığınızda genellikle sorun yaratmaz. Ancak, bir haftadan fazla düzenli olarak almanız gerekiyorsa doktorunuza danışın.

Gaviscon içinde ne var?

Gebelik dönemindekiler dahil, yemeklerden sonra ağza gelen acı su (asit regürjitasyonu), mide yanması ve hazımsızlık gibi gastroözofageal reflü semptomları ve aşırı mide asidi (hiperasidite) semptomlarının tedavisinde kullanılabilir.

Gaviscon Sodyum Aljinat + Sodyum Bikarbonat + Kalsiyum Karbonat etkin maddelerini içeren çiğneme tableti, şurup ve bebekler için infant toz olarak mevcuttur.

 • Gaviscon Likit: Her bir 5 ml süspansiyon, 250 mg sodyum aljinat ve 133,5 mg sodyum bikarbonat ve 80 mg kalsiyum karbonat içerir
 • Gaviscon Advance: Her bir 1 ml süspansiyon, 100 mg sodyum aljinat ve 20 mg potasyum hidrojen karbonat içerir.
 • Gaviscon Double Action Süspansiyon: Her bir 1 ml süspansiyon 50 mg sodyum aljinat, 21,3 mg sodyum bikarbonat ve 32,5 mg kalsiyum karbonat içerir.
 • Gaviscon Çiğneme Tableti: Her tablette 250 mg sodyum aljinat, 106,5 mg sodyum bikarbonat ve 187,5 mg kalsiyum karbonat içerir.

Hangisinin sizin için en iyisi olduğunu doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Aljinik asit (Aljinat)

Aljinik asit, kendi ağırlığının 200-300 katı kadar su emebilir ve düşük pH’ta (mide gibi asidik ortam) çözünerek yüksek viskoziteli, yüksek pH’lı bir jel oluşturur.

Mide asidi içeriğinde yüzen fiziksel bir bariyer oluşturur ve yemek borusuna asit geri akışını azaltır. Gastroözofageal reflü hastalığı ve hazımsızlık tedavisinde faydalıdır.

Sodyum bikarbonat

Kabartma tozu olarak da bilinen sodyum bikarbonat, aşırı mide asidini nötralize ederek mide ekşimesi, mide yanması veya asit-reflü gibi hazımsızlık sorunlarını gidermek için kullanılır.

Bu amaçla kullanıldığında anti-asitler adı verilen ilaç grubuna dahildir. Mide veya duodenum ülserlerinin belirtilerini tedavi etmek için de kullanılabilir.

Az miktarda kabartma tozu (sodyum bikarbonat) almak genellikle tehlikeli değildir. Mide asidi, mide ekşimesi ve boğaza acı su gelmesi gibi durumlarda 120 ml suya yarım çay kaşığı kabartma tozu ekleyip içebilirsiniz.

Yetişkinlerin hazımsızlık problemlerinde kısa süreli rahatlama sağlayabilir. Bununla birlikte, çok miktarda kabartma tozu almak tehlikelidir ve uzun süreli kullanım, hamilelik sırasında kullanım veya çocuklarda kullanım için uygun değildir.

Kalsiyum karbonat

Kalsiyum karbonat (CaCO3), mide salgılarında hidroklorik asidi nötralize ederek hareket eden bazik bir inorganik tuzdur. Özofagus asidini hızla nötralize eder ve reflüyü önleyebilir.

Kalsiyum karbonat ayrıca mide ekşimesi, hazımsızlık ve mide yanmasını gidermek için bir anti-asit olarak kullanılır.

Uzun süreli aşırı kullanım ciddi sorunlara neden olabilir. Böbrek taşları ve böbrek fonksiyonlarında ciddi hasar gelişmesine neden olabilir. Ayrıca, yüksek kalsiyum seviyeleri ciddi kalp ritim bozukluklarına neden olabilir.

Kimler kullanabilir?

Gaviscon, çoğu yetişkin ve 12 yaş ve üzeri çocuklar tarafından güvenle alınabilir.

Bebeğiniz veya çocuğunuzda reflü veya hazımsızlık sorunları varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın. Bebeklerde ve çocuklarda sadece doktorunuz reçete ederse Gaviscon kullanın.

Gaviscon bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz ilaç kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Gaviscon’a veya başka ilaçlara karşı alerjik reaksiyon yaşadıysanız
 • Kalsiyum veya sodyum açısından takipli hastalar (kalsiyum veya tuzu sınırlı miktarda tüketebilenler)
 • Böbrek veya kalp hastalığı
 • Fenilketonüri adı verilen nadir, kalıtsal bir hastalık
 • Kandaki fosfat seviyesinin düşük olması

Nasıl ve ne zaman alınır?

Gaviscon, çiğnenebilir tabletler veya çeşitli şurup formları olarak sunulmaktadır. Bu ilaçları eczanelerden reçeteyle veya reçetesiz temin edebilirsiniz.

İhtiyaç halinde ve genel olarak günde 4 defaya kadar Gaviscon alabilirsiniz.

Ayrıca 2 yaşından küçük bebekler ve çocuklar için Gaviscon infant oral çözelti için toz saşe formu da bulunmaktadır.

Yemeklerden sonra ve uykuda mide yanması daha rahatsız edici olabilmektedir. Yaklaşık 4 saat etkisini sürdüren bu ilaç yemeklerden sonra ve uyumadan önce alındığında daha faydalı olabilir.

Çiğneme tabletleri çiğneyin, onları bütün olarak yutmayın. Daha sonra su gibi bir şeyler içmek en iyisidir.

Gaviscon infant oral çözelti için toz içeren saşe formunu 2 yaş altı çocuğunuza reçete edildiğinde bebek mamasına veya kaynatılıp soğutulmuş suya karıştırıp vermeyi deneyin.

Doz, aldığınız Gaviscon’un türüne bağlıdır.

 • Şuruplar genellikle günde 4 defaya kadar bir ila iki ölçektir (5 ml).
 • Çiğneme tabletleri genellikle günde 4 defaya kadar 2 ila 4 tablettir.

Ara sıra hafif mide ekşimesi veya hazımsızlık yaşarsanız, Gaviscon’u yalnızca ihtiyacınız olduğunda almayı tercih edebilirsiniz.

Sık sık mide ekşimesi veya hazımsızlık yaşıyorsanız, doktorunuz, semptomlarınız olsun veya olmasın Gaviscon’u düzenli olarak yemeklerden sonra ve yatmadan önce günde 4 defaya kadar almanızı önerebilir.

Eğer Gaviscon ilacınızı reçetesiz aldıysanız, 7 gün kadar kullandıysanız ve buna rağmen rahatsızlıklarınız devam ediyorsa, doktorunuza danışın.

Uzun süre düzenli olarak reflü ilacı aldıysanız, kullanmayı bırakmadan önce doktorunuza danışın. Aniden ilaç bırakmak, midenin asit içeriğinin yemek borunuza gelmesine ve semptomlarınızın tekrar başlamasına neden olabilir.

Gaviscon infant bebeklerde nasıl kullanılır?

Gaviscon infant oral çözelti için toz içeren saşe formunu 2 yaş altı çocuğunuza reçete edildiğinde bebek mamasına veya kaynatılıp soğutulmuş suya karıştırıp vermeyi deneyin.

Dozaj ve karıştırma talimatları, çocuğunuzun ağırlığına ve kullandığınız besleme yöntemine bağlıdır:

 • 4.5 kg’ın altındaki bebekler – bir poşet kullanılmalıdır
 • 4,5 kg’ın üzerindeki bebekler – iki poşet kullanılmalıdır

Poşetleri açın ve kullanımdan hemen önce toz içeren saşe içeriği aşağıda belirtildiği şekilde karıştırın:

Biberonla beslenen bebekler:1. Her 1 gaviscon infant poşeti 115 ml süt ile biberonda karıştırın
2. İyice çalkalayın
3. Normal şekilde bebeğinizi besleyin
Anne sütü ile beslenen bebekler ve 2 yaşına kadar olan diğer bebekler:1. Her bir poşeti 5 ml kaynamış sonra soğutulmuş su ile pürüzsüz bir macun oluşana kadar karıştırın.
2. 10 ml (2 çay kaşığı) daha soğutulmuş, kaynamış su ekleyin ve karıştırın.
3. Emzirilen bebekler için Gaviscon Infant’ı her beslemede veya öğünde bir kaşık veya biberon kullanarak verin.
4. Diğer tüm bebekler için Gaviscon Infant’a her öğünün sonunda bir kaşık veya biberon kullanarak verin.

Gaviscon infant ilacını bebeğinize, 24 saat içinde altı defadan fazla vermeyin.

Çocuğunuz çok fazla Gaviscon İnfant alırsa, bağırsak tıkanıklığı yaşayabilir, hastalanabilir, iştahını kaybedebilir, sinirlenebilir, yorgun veya zayıf olabilir.

Çocuğunuzun rahatsızlığı devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya başka bir uzmana danışın.

İlaç kullanmak dışında neler yapabilirim?

Sağlıklı kiloda kalın veya gerekirse kilo verin. Fazla kilo midenize baskı uygulayabilir ve gastroözefageal reflü rahatsızlığınızı daha da kötüleştirebilir.

Baharatlı ve yağlı yiyecekler ve domates, narenciye, salata sosları ve gazlı içecekler gibi asitli yiyecekler dahil olmak üzere semptomlarınızı daha da kötüleştirebilecek yiyeceklerden uzak durun.

Çay, kahve ve kola gibi kafeinli içeceklerin yanı sıra alkol ve sigarayı azaltın.

Yatmadan önceki en az 3 saat yemek yememeye çalışın.

Yastığınızı veya yatağınızın baş kısmını bir miktar yükseltmeyi deneyin.

Yan etkiler

Gaviscon çok güvenli bir ilaçtır.

Bu ilacı kullanan birçok insanda yan etki görülmez. Ancak bir yan etki yaşarsanız muhtemelen hafif olacaktır ve muhtemelen Gaviscon almayı bıraktığınızda yan etkiler kaybolacaktır.

Bunu alan çoğu insanın herhangi bir yan etkisi yoktur. Bir yan etki görürseniz, muhtemelen hafif olacaktır ve Gaviscon almayı bıraktığınızda kaybolacaktır.

Bazı Gaviscon türlerinin içeriğindeki maddeler mide bulantısı, kusma, kabızlık veya ishal gibi yan etkilere neden olabilir.

Sizi rahatsız eden veya geçmeyen herhangi bir yan etki fark ederseniz doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Çok nadir durumlarda, Gaviscon’a karşı ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) gelişmesi mümkündür. Bu durum, 10.000 kişiden 1’inden daha azında olur.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Gaviscon ilaçlarının tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Gebelik ve emzirme

Gaviscon genel olarak gebelik ve emzirme dönemlerinde reçete edilebilen güvenik seviyesi yüksek bir ilaçtır.

Bununla birlikte, mide ekşimeniz veya hazımsızlığınız varsa, ilaç almadan tedavi etmeyi denemek en iyisidir. Şunlar yardımcı olabilir:

 • Sık sık ve küçük öğünlerle beslenin. Midenizi tek seferde doldurmamaya gayret edin.
 • Yağlı veya baharatlı yiyeceklerden kaçının.
 • Yastığınızı veya yatağınızın baş tarafını bir miktar yükseltin.

Bunlar işe yaramazsa, doktorunuz Gaviscon gibi bir ilaç önerebilir.

Ayrıca, kalsiyum karbonat içeriği dikkate alındığında tedavi süresinin mümkün olduğunca kısa tutulması tavsiye edilmektedir.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Gaviscon ilacının etki mekanizmasına yani çalışma şekline müdahale eden bazı ilaçlar vardır.

Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız, bu ilaçları almazdan 2 saat öncesinden 2 saat sonrasına kadar toplam 4 saatlik sürede Gaviscon almamanızda fayda vardır:

 • Antihistaminik ilaçlar
 • Bazı antibiyotikler (kinolonlar ve tetrasiklinler)
 • Demir eksikliği ilaçları
 • Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için ilaçlar
 • Beta blokerler (kalp problemleri için)
 • Penisilamin (romatoid artrit için)
 • Steroidler (inflamatuar ve otoimmün bozukluklar için)
 • Antipsikotik ilaçlar (bipolar bozukluk ve şizofreni gibi akıl ve ruh sağlığı sorunları için)
 • Klorokin (sıtma için)
 • Estramustin (prostat kanseri için)
 • Alendronik asit gibi bifosfonatlar (osteoporoz gibi kemik problemlerini tedavi etmek ve önlemek için)
 • Levotiroksin
 • Protein pompa inhibitörleri (mide koruyucu olarak bilinen ilaçlar)

Eşdeğer (muadil) ve benzer ilaçlar

Gaviscon benzeri anti-asit özellikli gastroözefageal reflü ilaçları:

Soru Cevap

Gaviscon almayı unutursam?

Eğer düzenli olarak kullanmanız önerildiyse ve bir doz Gaviscon almayı unuttuysanız sonraki dozu çift almayın. Sadece unuttuğunuz dozu bırakın ve bir sonraki dozunuzu normal şekilde alın.

Çok fazla alırsam ne olur?

Yanlışlıkla fazla Gaviscon almak, gaz çıkarma ve şişkinlik gibi yan etkilere neden olabilir. Bunun size ciddi bir zarar vermesi beklenmez. Yine de endişeniz varsa, doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Gaviscon bebek sahibi olmama engel olur mu?

Gaviscon almanın erkeklerde veya kadınlarda doğurganlığı azaltacağına dair net bir kanıt yoktur.

Doğum kontrol yöntemimi etkiler mi?

Gaviscon, doğum kontrol hapı kullanıyor olmak da dahil olmak üzere herhangi bir düzenli doğum kontrolünü etkilemez.
Bununla birlikte, birlikte alındığında EllaOne (ulipristal) adı verilen bir tür acil kontrasepsiyonun etkinliğini azaltabilir.
EllaOne almadan birkaç saat önce ve sonra Gaviscon’u kullanmaktan kaçınmak veya bunun yerine farklı bir acil kontraseptif kullanmak daha iyi olabilir.

Bisiklet veya araç kullanabilir miyim?

Evet, Gaviscon almanın araba veya bisiklete binme yeteneğinizi etkilemesi beklenmez.

Gaviscon alırken alkol içebilir miyim?

Alkol, Gaviscon’un çalışma şeklini etkilemez, ancak alkol içmek midenizin normalden daha fazla asit üretmesine neden olur. Bu, mide astarınızı tahriş edebilir ve mide rahatsızlığınızı daha da kötüleştirebilir.

Mide koruyucu haplarla birlikte Gaviscon alabilir miyim?

Gaviscon ve diğer mide koruyucu ilaçların birlikte reçete edilmesi mümkündür.
Doktorunuz midenizin ürettiği asit miktarını azaltmak için Lansor, Nexium, Panto, Protonex, Pantpas veya Nexstep gibi bir proton pompası inhibitörü reçete ettiyse; Gaviscon ile bu ilaçlar arasında 2 saat boşluk bırakın.

Gaviscon ağrı kesicilerle birlikte nasıl kullanılır?

Gaviscon ile aynı anda parasetamol almak güvenlidir.
Ancak ibuprofen veya aspirin gibi diğer ağrı kesicilerle birlikte almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bazı ağrı kesici ilaçlar mide yanması ve hazımsızlık belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir.

Gaviscon böbreklere zarar verir mi?

Bu antiasit ilaç kalsiyum karbonat ve sodyum bikarbonat gibi mineraller içerir. Bu minerallerin fazlası böbreklerden süzülüp idrarla atılmalıdır. Aşırı Gaviscon kullanımı özellikle böbreklerinde zaafiyet olan kişilerin böbreklerine zarar verebilir. Kısa süreli veya önerilen dozlarda kullanıldığında böbreklere zarar vermesi beklenmez.


Kaynak:

 1. sciencedirect.com
 2. nhs.uk
 3. pubmed
 4. medicines.org.uk