
Hitrizin 10 mg tablet, şurup ve damla ilaçları; alerji tedavisinde kullanılabilen antihistaminik ilaçlardan biridir. Bebekler için damla, çocuklar için şurup ve yetişkinler için tablet formu reçete edilebilir.
Burun kaşıntısı, burun akması, gözlerin sulanması, gözlerin kaşınması ve hapşırma gibi alerji belirtilerini hafifletir.
Hitrizin, alerji belirtilerini hafifleten bir antihistaminik olan Setirizin içerir. Hitrizin (setirizin) şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:
- Alerjik rinit (saman nezlesi, polen alerjisi, mevsimsel alerji)
- Ürtiker (kurdeşen)
- Anjiyoödem
- Böcek ısırması nedeniyle gelişen alerji
- Bazı gıda alerjileri
- Egzema (atopik egzema)
- Konjonktivit (allerjik konjunktivit, kırmızı ve kaşıntılı göz)
- Dermografizm
- Kaşıntı (pruritus)
Hitrizin 10 mg tablet genellikle günde 1 kez alınır. Ancak doktorunuz çocuklara günde 2 kez kullanılacak şekilde şurup veya damla reçete edilebilir.
Reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.
Ürtiker gibi bir cilt alerjisi nedeniyle Hitrizin kullanıyorsanız ve tedavinin 3. gününde hala cildinizdeki kızarıklık veya kaşıntı geçmediyse doktorunuza danışın.
Yaygın yan etkiler baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, mide ağrısı ve ishaldir.
Setirizin içeren bazı ilaçlar: Zyrtec, Allerset, Cetryn, Hitrizin, Ressital, Rynset, Setiral, Virlix, Cetityrol
Antihistaminikler genel olarak uyku hali yaparlar. Ancak Hitrizin (setirizin), uyku hali yapma riski diğer antihistaminiklerden daha düşüktür. “Uyku hali yapmaz” olarak bilinse de bazı insanlarda uyku hali yapabilir. Bu nedenle uyumadan önce bu ilacı almak ve bu ilacı aldıktan sonra bisiklet sürmek gibi dikkat gerektiren tehlikeli şeyler yapmamak daha akıllıcadır.
İçindekiler
Kimler kullanabilir?
Eczanelerden reçeteli ve reçetesiz alınabilen Hitrizin damla, tablet veya şurup genel olarak yetişkinler ve 6 yaş üzerindeki çocuklar için uygundur.
Doktorunuz, 2 yaşından büyük çocuklarda cilt alerjisi veya alerjik rinit varsa Hitrizin reçete edebilir. 1 yaşından büyük çocuklar, doktor gözetimiyle damla kullanabilir.
Ancak Hitrizin bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Hitrizin (Setirizin) kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:
- Geçmişte setirizin veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
- Karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa
- Nöbet yaşamanıza neden olan epilepsi veya başka hastalığınız varsa
- İdrar yaparken zorluk çekiyorsanız
- Titanyum dioksit (E171), mısır nişastası, sodyum nişasta glikolat, kolloidal silikon dioksit gibi ilacın içerisinde bulunabilecek başka yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa
Yakın tarihte alerji testi yaptıracaksanız, Hitrizin kullanmak alerji testinizin yanlış sonuç vermesine neden olabilir.
Nasıl ve ne zaman alınır?
Hitrizin aç veya tok alınabilir. Bu ilacı kullanırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.
Hitrizin 10 mg tableti daima bir bardak su, süt veya meyve suyu ile birlikte alın. Onları bütün olarak yutun. Ezmeyin veya çiğnemeyin.
Damla ve şurup, çocuklarda, tabletlere nazaran daha kolay emilir.
Hitrizin ilacını sadece alerji yaşadığınız bir gün almanız gerekebilir. Örneğin gitmiş olduğunuz piknikte böcek ısırması sonrası gelişen alerji durumunda kısa süreliğine ve geçici olarak kullanmanız gerekebilir.
Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Hitrizin (Setirizin) kullanmanızı önerebilir.
Çocuklar yaşlarına göre günde bir veya iki kez Hitrizin alabilirler. Eğer günde iki kez alınacaksa dozlar arasına 10-12 saat zaman bırakmaya çalışın.
Setirizin içeren Hitrizin ilacınızı her gün yaklaşık aynı saatlerde alın.
Size veya çocuğunuza Hitrizin (setirizin) reçete edildiyse, nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
Hitrizin 10 mg Tablet
Hitrizin 10 mg tablet, her bir tablette 10 mg Setirizin içerir.
Standart doz: 12 yaş ve üzeri yetişkinlerde günde bir kez bir tablettir (günde 10 mg Setirizin).
Böbrek hastalığı olanlarda ilaç dozu genelde daha düşüktür.
Her bir tabletinde 10 mg setirizin içeren şu ilaçlar eşdeğerdir:
Hitrizin Şurup
Standart Hitrizin şurup dozu:
- 30 kg’nın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde;
- günde tek doz 2 ölçek (1 x 10 ml şurup) ya da
- günde iki kez 1 ölçek (2 x 5 ml şurup)
- 30 kg’nın altındaki 2-12 yaş arası çocuklarda;
- günde tek doz 1 ölçek (1 x 5 ml şurup) ya da
- günde iki kez yarım ölçek (2 x 2,5 ml şurup)
Böbrek hastalığı olanlarda ilaç dozu genelde daha düşüktür.
Hitrizin Damla
Standart Hitrizin damla dozu:
- 30 kg’nın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde;
- günde tek doz 20 damla ya da
- günde iki kez 10 damla
- 30 kg’nın altındaki 2-12 yaş arası çocuklarda;
- günde tek doz 10 damla ya da
- günde iki kez 5 damla
Böbrek hastalığı olanlarda ilaç dozu genelde daha düşüktür.
Hitrizin almayı unutursam?
Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!
Günde iki kez Hitrizin damla ya da şurup alan bir çocuğa doz vermeyi unutursanız, alması gereken zamandan sonraki 4 saat içindeyse dozu verebilirsiniz. İlaç dozunu 4 saatten daha uzun süre geciktirdiyseniz, kaçırdığınız dozu vermeyin. Bunun yerine bir sonraki doza kadar bekleyin ve normal şekilde devam edin.
Peki, çok fazla Hitrizin alırsam ne olur?
Hitrizin (Setirizin) genellikle çok güvenlidir. Yanlışlıkla fazla kullanmanın size veya çocuğunuza zarar vermesi beklenmez.
Yanlışlıkla fazladan bir doz alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama riskiniz artar. Herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışın.
Yan etkiler
Tüm ilaçlar gibi Hitrizin (Setirizin) de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.
Yaygın yan etkiler
Hitrizin ilaçlarının yaygın yan etkileri 100 kişi içerisinde 1’den fazla kişide görülür.
Bu yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuza veya eczacınıza danışın:
- Uykulu ve yorgun hissetmek
- Baş ağrısı
- Ağız kuruluğu
- Mide bulantısı
- Baş dönmesi
- Karın ağrısı
- İshal
- Boğaz ağrısı
- Burunda soğuk algınlığı benzeri belirtiler
- Kaşıntı veya kızarıklık
- Ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma hissi
Çocukların ishal veya soğuk algınlığı benzeri yan etki yaşama ihtimali, yetişkinlerden daha yüksektir.
Ciddi yan etkiler
Hitrizin (Setirizin) kullanmak nadiren ciddi bir yan etkiye neden olabilir.
Normalden fazla morarma veya kanamanız varsa hemen doktorunuza danışın.
Ciddi alerjik reaksiyon
Nadir görülse de Hitrizin (Setirizin) ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!
Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:
– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa
Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.
Bunlar Hitrizin (Setirizin) ilacının tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.
Yan etkileriyle nasıl baş edilir?
- Uykulu ve yorgun hissetmek: Alerji tedavisinde kullanılan birçok antihistaminik yan etki olarak uyku hali yapabilir. Bu yan etkiyi yaşarsanız doktorunuz ilacınızı, uyku hali yapma riski daha düşük olan başka bir ilaçla değiştirebilir.
- Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Setirizin kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının bir hafta sonra geçmesi beklenir. Eğer bir haftadan uzun süren Setirizin kullanmanıza rağmen baş ağrınız hala geçmediyse doktorunuza danışın.
- Ağız kuruluğu: Şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Sık sık ve az az su içmeyi deneyin.
- Mide bulantısı: İlacı tokken, yemekle birlikte veya atıştırmalıkla birlikte veya hemen sonrasında almayı deneyin. Acılı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız da yardımcı olabilir.
- Baş dönmesi: Ayağa kalktığınızda başınız dönüyorsa, çok yavaş kalkmayı deneyin veya kendinizi daha iyi hissedene kadar oturmaya devam edin. Başınız dönmeye başlarsa, daha iyi hissedene kadar oturun. Başınız dönüyorsa araç veya makine kullanmayınız. Bu ilacı uyumadan önce almak daha güvenli bir seçenek olabilir.
- Karın ağrısı: Az az ve sık sık yemeyi deneyin. Bu yardımcı olmuyorsa karnınıza bir ısı yastığı uygulamayı deneyin.
- İshal: Eğer ishaliniz varsa bol bol su veya diğer sıvılardan içmelisiniz. Eğer normalden daha az veya daha koyu renkli işiyorsanız bu sıvı eksikliğine işaret eder. İshal veya sıvı eksikliği düzelmiyorsa doktorunuza danışın.
- Kaşıntı veya kızarıklık: Bu ilaca başladıktan sonra kaşıntı veya kızarıklık meydana gelirse, doktorunuza danışınız. Doktorunuz farklı bir antihistaminik türünü reçete edebilir.
Gebelik ve emzirme
Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.
Gebelik
Doktorunuz siz hamileyken ancak gerektiğinde Hitrizin (Setirizin) kullanmanızı reçete edebilir.
Hitrizin gebelik kategorisi: B
Loratadin adı verilen başka bir antihistaminik, hamilelerde ilk tercihtir. Çünkü hamileler için güvenli olduğunu belirten daha fazla bilgi vardır.
Setirizin (Hitrizin) gebelik sırasında zararlı olduğu düşünülmemektedir, ancak çok az sayıda hamile kadın üzerinde çalışılmış olduğundan emin olmak mümkün değildir.
Emzirme
Hitrizin, genel olarak bebeğe zarar veremeyecek kadar düşük miktarda anne sütüne geçer. Genel olarak emziren annelere gerektiğinde reçete edilebilir.
Ancak bebek erken doğduysa, düşük doğum ağırlığına sahipse ya da başka tıbbı durumları varsa doktorunuza danışın.
Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar
Bazı ilaçlar, Hitrizin (Setirizin) ile birlikte kullanıldığında, etkileşime girer, birbirini etkilerler ve yan etki yaşama riskinizi arttırırlar. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:
- Midodrin, düşük kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
- Ritonavir, HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
Ağız kuruluğu yapan, işemeyi zorlaştıran veya uyku haline neden olan diğer ilaçlarla birlikte Hitrizin (Setirizin) kullanmak bu yan etkilerin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.
Soru Cevap
Setirizin içeren Hitrizin, antihistaminik adı verilen gruptan bir ilaçtır.
Polen, hayvan tüyü, ev tozu, akar veya böcek ısırıkları gibi alerjiniz olan bir şeyle temas ettiğinizde ya da alerjiniz olan bir besini tükettiğinizde vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üretir.
Histamin genellikle yararlı bir maddedir, ancak alerjik bir reaksiyonda sulu ve kaşıntılı gözlere, akan ya da tıkalı buruna, hapşırmaya ve cilt döküntülerine neden olabilir.
Hitrizin (setirizin), histaminin bu etkilerini bloke eder ve bu istenmeyen belirtileri azaltır.
Hitrizin (setirizin) alındıktan sonra etkisini bir saat içerisinde göstermeye başlar.
Önerilen dozlarda, uzun süre Hitrizin (setirizin) kullanmanın henüz bilinen bir zararı yoktur. Ancak bu ilacı sadece ihtiyacınız olduğu sürece almak en iyisidir. Uzun bir süre boyunca düzenli olarak alırsanız, tedaviyi aniden bıraktığınızda hafif de olsa kaşıntıya neden olma olasılığı vardır. Uzun süre Setirizin içeren Hitrizin gibi ilaçlar kullanıyorsanız, ilacınızı kesmeden önce doktorunuza danışın.
Hitrizin (setirizin) alırken; parasetamol içeren (Parol, Minoset, Panadol gibi) ya da ibuprofen içeren (Advil, Brufen, Suprafen gibi) ağrı kesici ilaçlar birlikte alınabilir.
Hitrizin (setirizin), kombine hap ve acil kontrasepsiyon dahil olmak üzere hiçbir doğum kontrol yöntemini etkilemez.
Hitrizin (Setirizin) uyku hali yapabileceği için, bu antihistaminik ilacı alırken alkol kullanmamak en iyisidir.
Tavsiye edilen dozlarda kullanılan Hitrizin ile birlikte alkol alındığında (0.5 g/l kan seviyesi – bir kadeh şaraba denk gelir) klinik olarak önemli bir etkileşim gözlenmemiştir. Ancak, daha yüksek dozlarda setirizin ve alkolün birlikte kullanılmasının güvenliliğine ilişkin veri bulunmamaktadır. Bu nedenle, diğer antihistaminiklerde olduğu gibi, bu ilaçla birlikte alkol kullanımından kaçınmalısınız.
Kaynak: 1-ncbi.nlm.nih.gov 2-nhs.uk 3-medlineplus.gov