İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon

İbu-Fort Şurup, her 5 ml hacimde 200 mg ibuprofen içerir. Yüksek ateş için kullanılabilir. Diş ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı ve kulak ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir. Soğuk algınlığına bağlı ateş ve ağrı hissini hafifletmede etkilidir. İbuprofen ayrıca çocukluk çağı romatizmal hastalıklarında da kullanılabilmektedir.

13 Oca 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
İbu-Fort 200 mg:5 ml Süspansiyon

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, ibuprofen etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Her 5 ml hacminde 200 mg ibuprofen içerir.

Apireks Şurup, Dolven Şurup, Pedifen Şurup, Brus Şurup gibi ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şurupların 2 kat konsantre halidir.

İbu Fort şurup (ibuprofen), genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda tercih edilir. 6 yaşından küçük çocuklarda fazla doz kullanmamak için dikkatli olunuz. Ateş Düşürücü Asistanı kiloya göre ateş düşürücü şurup dozu hesaplar.

Ateş Düşürücü Asistanı

Kaç ölçek vermeliyim?

Kiloya göre İbu Fort Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Asistanı
Yaş aralığıOrtalama vücut ağırlığıAteş <39.2 ºC ise Her defasında kaç ml? (Enjektör)Ateş >39.2 ºC ise Her defasında kaç ml? (Enjektör)Günde kaç defa?
2 – 6 yaş>7 kg ise1 ml2 ml2 veya 3
6 yaş18-22 kg2.5 ml5 ml3 veya 4
7 – 10 yaş22-26 kg3 ml6 ml3 veya 4
11 – 12 yaş30-34 kg4 ml 8 ml3 veya 4

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın.

İbu Fort kutu içeriğinden çıkan enjektörü (şırınga) kullanın. Çay kaşığı, tatlı kaşığı benzeri ölçüm hesaplamaları çocuğunuza zarar verebilir.

 • Doz ayarlamasını ilacın kutusundan çıkan enjektör pipet ile yapabilirsiniz.
 • İbu-Fort ateş düşürücüyü çocuğun biliyorsanız kilosuna göre kullanın, kilosunu bilmiyorsanız yaşına göre kullanın.
 • Doktorunuz önermedikçe, günde 4 defadan fazla İbu-Fort Kullanmayın.
 • 12 yaşından büyüklerde İbu-Fort kullanmak isterseniz günde 3 veya 4 defada toplam en fazla 1800mg (45ml) ibuprofen alabilirler.
 • Parasetamol içeren şuruplar daha güvenlidir.

Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.

Kaç saat arayla verilir?

İbu-Fort Şurup, günde 3 veya 4 defa kullanılabilir. Bir kez İbu-Fort şurup verdikten sonra bir sonraki İbu-Fort Şurup dozu için 4 ila 6 saat bekleyiniz.

Günlük ibuprofen dozu

 • İbuprofen, 7 kg’ın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Ateş düşürücü olarak kullanıldığında, şurup uzun süreler kullanılmamalı ve 6 aydan küçük çocuklara verilmemelidir.
 • 12 yaşın altındaki çocuklar: Olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır. 
 • 12 yaş ve üzeri: Önerilen doz, bölünmüş dozlar halinde günde 1200-1800 mg’dır (günde üç defa 4-6 ölçek).

Doz aşımı

 • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
 • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
 • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.

İbu Fort Şurup nedir?

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 200 mg ibuprofen içeren şuruptur. İbuprofen, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç sınıfına aittir.

İbu-Fort şurup içerisindeki etken madde olan ibuprofen:

 • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
 • antipiretik (ateş düşürücü)
 • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)

etkileri olan propiyonik asit türevi olan bir NSAİİ‘dir. (1)

Şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

 • Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
 • Hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
 • Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
 • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
 • Çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (juvenil artrit) gibi romatizmal ilaçlarda antienflamatuar olarak
 • Ergenliğe başlamış kız çocuklarında regl sancısını ve ağrısını hafifletmek için

kullanılmak üzere reçete edilebilir.

Bebekler ve küçük çocuklar için kullanılabilecek en güvenilir etken madde parasetamol‘dür.

Şiddetli olmayan ağrı durumlarında veya şiddetli olmayan yüksek ateş durumlarında parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar kullanmakta fayda vardır. Bazıları:

Parasetamol içeren bu ilaçlardan yeterli fayda görmüyorsanız, 6 yaşından küçük çocuğunuz için hekiminize danışın.

6 yaşından büyük çocuğunuz için ibuprofen etken maddesi içeren ve daha etkili olan İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla yan etki riski aldığınızı bilmelisiniz.

Yan etkiler

İbuprofen yan etkilere neden olabilir. Yan etki riskini azaltmak için, çocuğunuza ihtiyacı olandan daha fazla ibuprofen vermemeye çalışın.

Bir yan etki konusunda endişeleniyorsanız veya olağandışı bir şey fark ederseniz, eczacınıza veya doktorunuza danışın ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Yaygın yan etkiler

Yaygın görülen İbu-Fort (ibuprofen) yan etkileri şunlardır:

ibuprofen’i çocuğunuz tok olduğunda vererek bu yan etki risklerini azaltabilirsiniz.

Bu semptomlar devam ederse veya kötüleşirse, bağırsak veya midede tahriş belirtileri olabilir. Bu yan etkiler çocuğunuzu rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Ciddi yan etkiler

Şu yan etkilerden herhangi birini çocuğunuzda fark ederseniz hemen doktorunuza danışın:

 • şiddetli mide ağrıları çekiyorsa, kan kusuyorsa veya kakası koyu kırmızı renkte veya siyahsa – bunlar mide kanamsı (ülser) belirtileri olabilir.
 • işeme problemleri yaşarsa veya çişlerinde kan varsa
 • çocuğunuzun kulağında çınlama varsa (çocuğunuzun kulak çınlaması ve baş dönmesi olup olmadığını sorgulayın)

İbuprofen astımı olan bazı çocuklarda astımı daha da kötüleştirebilir, ancak bu nadirdir. Endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar İbu-Fort (ibuprofen) ateş düşürücünün tüm yan etkileri değildir. olası tüm yan etkiler için doktorunuza veya eczacınıza danışabilir ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilirsiniz.

Soru Cevap

İbu Fort nedir ne işe yarar?

İbu Fort Süspansiyon, ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplardan biridir. Yüksek ateşin düşürülmesi, diş ağrısı gibi ağrı durumlarının giderilmesi ve çocukluk çağı romatizmal hastalıklarının uzun süreli tedavisinde etkilidir.

İbu-Fort kaç yaş için?

İbu-Fort şurup yüksek konsantrasyonda ibuprofen içerir. Bu nedenle kiloya göre doz hesabı özenle yapılmalıdır! İbu-Fort Süspansiyon, 3 aydan 12 yaşına kadar olan çocuklar için reçete edilebilmektedir. Hap yutamayan yetişkinler de kullanabilir.

İbu Fort muadili nedir?

Bruprex Şurup ile İbu-Fort şurup birbirinin eşdeğeridir (muadil). Bu ateş düşürücü ağrı kesici şuruplar her 5 ml hacimde 200mg ibuprofen içerirler.

İbu Fort bebeklere verilir mi?

İbu Fort Şurup ibuprofen içerir ve 6 yaş ve üzeri çocuklara önerilir. Ancak doktorunuz 3 aydan ve 7kg’dan büyük bebeklere İbu-Fort şurup reçete edebilir. Doktor reçetesiyle İbu Fort şurubu bebeğinize verebilirsiniz. Eğer bir yan etki yaşarsanız doktorunuza belirtin.

İbu Fort antibiyotik mi?

Hayır! İbuprofen içeren İbu-Fort bakterilerle savaşan bir antibiyotik değildir. Yüksek ateşin düşürülmesinde ve ağrı hissinin azaltılmasında etkilidir. İbu-Fort gibi ibuprofen içeren ilaçlar düzenli kullanıldığında antienflamatuar etki gösterir. Bu sayede çocukluk çağı romatizmal eklem hastalıklarında reçete edilebilir.

İbu Fort açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılabilir?

İbu-Fort Süspansiyon açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı muhafaza edilme şartlarına bağlıdır. Nem oranını düşük serin bir ortamda ve güneş ışığından uzakta muhafaza edildiğinde kullanım ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, şişenin ağzının uzun süre açık kalması ve fazla güneş ışığı ilacın kapağı açıldıktan sonraki bekleme ömrünü kısaltır.

İbu Fort ve Aferin aynı anda kullanılır mı?

Aferin şuruplar parasetamol içerirken İbu Fort şurup ibuprofen içerir. Doktorunuz farklı etken madde içeren bu iki şurubu birlikte reçete edebilir.

İbu-Fort şurup kaç saatte bir verilir?

İbu-Fort gibi ibuprofen içeren ilaçlar standart olarak günde 3 kez aralarında en az 6 saat olacak şekilde ya da günde 4 kez aralarında en az 4 saat olacak şekilde reçete edilebilir.

İbu Fort ve Calpol birlikte kullanılır mı?

İbu Fort (ibuprofen) ile Calpol (parasetamol) teorik olarak aynı anda kullanılabilir. Ciddi çocukluk çağı romatizmal eklem ağrıları olan çocuklara veya dirençli düşmeyen ateşi olan çocuklara İbu Fort ve Calpol birlikte reçete edilebilir. Ancak, doktorunuz İbu Fort ile Calpol ilacını aynı kullanmanızı önermediyse bunu yapmayın. Çünkü bu ilaçlar zaten hem ateş düşürücü hem de ağrı kesicidir. Birinin yapabileceği işi, ikisiyle yapmak yan etki riskini arttırır. Çocuklara ihtiyaçları olandan fazla ilaç vermek istemeyiz.

İbu-Fort kaç dakikada etki eder?

İbu-Fort içerisindeki ibuprofen etken maddesi ateş düşürücü ve ağrı kesici etkilerini ilaç alındıktan yaklaşık 20 – 30 dakika içerisinde gösterir.

İbu-Fort etkisi ne kadar sürer?

İbu-Fort içerisindeki ibuprofen etken maddesi ateş düşürücü ve ağrı kesici etkileri ilaç alındıktan sonra yaklaşık 4-6 saat etkisini göstermeye devam eder.


Kaynak:

 1. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
 2. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
 3. medlineplus.gov
 4. nhs.uk