İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon

İbu Fort Şurup, her 5 ml hacimde 200 mg ibuprofen içerir. Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde ve baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir.

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, ibuprofen etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Her 5 ml hacminde 200 mg ibuprofen içerir.

Apireks Şurup, Dolven Şurup, Pedifen Şurup, Brus Şurup gibi ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şurupların 2 kat konsantre halidir.

İbu Fort şurup, genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda tercih edilir. 6 yaşından küçük çocuklarda fazla doz kullanmamak için dikkatli olunuz. Ateş Düşürücü Asistanı kiloya göre ateş düşürücü şurup dozu hesaplar.

İbu Fort Şurup nedir?

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 200 mg ibuprofen içeren şuruptur. İbuprofen, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç sınıfına aittir.

İbu-Fort şurup içerisindeki etken madde olan ibuprofen:

  • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
  • antipiretik (ateş düşürücü)
  • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)

etkileri olan propiyonik asit türevi olan bir NSAİİ‘dir. (1)

Nasıl kullanılır?

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın.

İbu Fort kutu içeriğinden çıkan enjektörü (şırınga) kullanın. Çay kaşığı, tatlı kaşığı benzeri ölçüm hesaplamaları çocuğunuza zarar verebilir.

Kaç ölçek İbu Fort Şurup vermeliyim?

Kiloya göre İbu Fort Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

(tabloya bakarken cep telefonunuzu yatay tutunuz)

Yaş aralığıOrtalama vücut ağırlığıAteş <39.2 ºC ise Her defasında kaç ml? (Enjektör)Ateş >39.2 ºC ise Her defasında kaç ml? (Enjektör)Günde kaç defa?
2 – 6 yaş>7 kg ise1 ml2 ml2 veya 3
6 yaş18-22 kg2.5 ml5 ml3 veya 4
7 – 10 yaş22-26 kg3 ml6 ml3 veya 4
11 – 12 yaş30-34 kg4 ml 8 ml3 veya 4
  • Doz ayarlamasını ilacın kutusundan çıkan enjektör pipet ile yapabilirsiniz.
  • İbu-Fort ateş düşürücüyü çocuğun biliyorsanız kilosuna göre kullanın, kilosunu bilmiyorsanız yaşına göre kullanın.
  • Doktorunuz önermedikçe, günde 4 defadan fazla İbu-Fort Kullanmayın.
  • 12 yaşından büyüklerde İbu-Fort kullanmak isterseniz günde 3 veya 4 defada toplam en fazla 1800mg (45ml) ibuprofen alabilirler.
  • Parasetamol içeren şuruplar daha güvenlidir.

Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.

İbu-Fort Şurup kaç saat arayla verilir?

İbu-Fort Şurup, günde 3 veya 4 defa kullanılabilir. Bir kez İbu-Fort şurup verdikten sonra bir sonraki İbu-Fort Şurup dozu için 5 ila 6 saat bekleyiniz.

Günlük ibuprofen dozu

  • İbuprofen, 7 kg’ın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Ateş düşürücü olarak kullanıldığında, şurup uzun süreler kullanılmamalı ve 6 aydan küçük çocuklara verilmemelidir.
  • 12 yaşın altındaki çocuklar: Olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır. 
  • 12 yaş ve üzeri: Önerilen doz, bölünmüş dozlar halinde günde 1200-1800 mg’dır (günde üç defa 4-6 ölçek).

Doz aşımı

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.

Ne için kullanılır?

  • Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • Hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • Çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (juvenil artrit) gibi romatizmal ilaçlarda antienflamatuar olarak
  • Ergenliğe başlamış kız çocuklarında regl sancısını ve ağrısını hafifletmek için

kullanılmak üzere reçete edilebilir.

Eşdeğerleri

İbu Fort Şurup ile Bruprex Şurup birbirinin eşdeğeridir.

Yüksek ateş nedir?

İnsanlar için ortalama normal vücut ısısı 37-37,5 derecedir. Çocuklarda ise bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için vücut sıcaklığı daha kolay yükselebilir ve 38 hatta 38,5 derece gibi ölçümler normal kabul edilebilir.

Çocukta 38 derece ve daha üzeri ateş görülmesi halinde ateş düşürücü verilebilir.

Ateş bir hastalık değildir. Hastalıklara işaret eden bir bulgudur. Birçok hastalıkta ateş yükselebilir. Ateş çoğu kez basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun bulgusu iken bazen menenjit gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir. 

Çocukların ateşi neden yükselir?

Ateş, hastalık durumunda, vücudun kontrolünde vücut ısısını arttırarak mikropların ölmesini sağlayan doğal bir mekanizmadır.

Bebeklerde dahil olmak üzere insan vücudu 39 derece gibi yüksek bir vücut ateşine mikroplardan daha dayanıklıdır. Vücut sıcaklığı yükseldikçe mikroplar ölürken vücudumuz hayatta kalmayı başarır. Ancak ateş çok yükseldiğinde ya da uzun süre yüksek seyrettiğinde kontrolden çıkmaması ve çocuğun zarar görmemesi için ateş düşürücülerle müdahale edilmelidir.

Yüksek ateşin devam etmesi ve çocuğun başka hastalık bulgularının da olması halinde ateşe sebep olan problemin bulunması gerekir.

2 yaşından küçük bebeklerde yüksek ateş, önemli bir hastalığın habercisi olabileceğinden, 2 yaşından küçük yüksek ateşli bebek mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır. 

  • Doktor önerisi olmadan 2 yaşından küçük bebeklerde ateş düşürücü kullanmayınız.
  • Doktor önerisi olmadan 6 yaşından küçük çocuklarda ibuprofen etken maddesi içeren ilaçlar kullanmayınız.

Ateş ölçümü nasıl yapılmalıdır?

Klasik ateş düşürücüler: 0 – 5 yaş için: Klasik ateş düşürücülerle en doğru sonucu makattan ateş ölçümü verir. Kulak ve koltuk altından da ölçümleme yapılabilir. 5 yaş sonrası: Ateş ölçümü ağızdan yapılabilir.

Yeni nesil lazerli ateş ölçerler ateş ölçme işlemini oldukça kolaylaştırmıştır. Bebekli her ailenin ateş ölçer bulundurması önemlidir.

Bakınız: Çocuklarda ateş ölçümü nasıl yapılır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Şu özellikleri taşıyan çocukların mutlaka hekimleri tarafından değerlendirilmeleri önerilir

  • Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi görünüyor olsalar dahi
  • Hasta izlenimi veren (huzursuz, ağlayan, ağızdan bir şey yiyip içmeyen)
  • Tepki vermeyen, uyandırılamayan
  • Solunum zorluğu olan, hırıltı sesleri duyulan
  • 39-40 derece üzerinde ateşi olan
  • Daha önce ateşli havale geçiren
  • 4-5 günden fazla devam eden ateşi olan
  • Daha önceden bilinen hastalığı olan
  • Ateşle birlikte cilt döküntüsü veya cildinde kızarıklıklar olan
  • Ateşle birlikte 2-3 gündür günde 5 defadan fazla kaka yapan ishalli çocuklar
  • 1 günden fazla kusması olan veya fışkırır tarzda kusan çocuklar
  • Boğaz veya kulak ağrısı olan çocuklar
  • İdrar yaparken yanma ve ağrısı olan çocuklar

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon bebekler için zararlı mı?

Bebekler ve küçük çocuklar için kullanılabilecek en güvenilir etken madde parasetamol‘dür.

Şiddetli olmayan ağrı durumlarında veya şiddetli olmayan yüksek ateş durumlarında parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar kullanmakta fayda vardır. Bazıları:

Parasetamol içeren bu ilaçlardan yeterli fayda görmüyorsanız, 6 yaşından küçük çocuğunuz için hekiminize danışın.

6 yaşından büyük çocuğunuz için ibuprofen etken maddesi içeren ve daha etkili olan İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla yan etki riski aldığınızı bilmelisiniz.

Parasetamol ve ibuprofen birlikte kullanılabilir mi?

Parasetamol (en güvenli), dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:

  • Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
  • Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala ateş veya hastalık devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
  • Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyiniz.

Yan etkiler

İbu-Fort gibi ilaçlar, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) veya inme riskinde küçük bir artışa neden olabilir.

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

Aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

  • Hamileliğinizin son 3 ayında iseniz,
  • İbuprofene veya bu ilacın içindeki yardımcı maddelerden birine karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz,
  • Daha önceden ibuprofen, aspirin ve diğer NSAİİ’lere karşı, astım, burun iltihabı (rinit) veya kurdeşen gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiyseniz,
  • Sözü edilen bu ilaçlar nedeniyle daha önce mide-bağırsak kanaması veya delinmesi geçirdiyseniz,
  • Tekrarlayan mide-onikiparmak bağırsağı ülserleri, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı), mide-bağırsak kanaması gibi hastalıklarınız varsa ya da daha önce tekrarlayan bir şekilde geçirdiyseniz,
  • Şiddetli kalp yetmezliğiniz var ise,
  • Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz var ise,
  • Şiddetli böbrek yetmezliğiniz var ise,
  • Koroner arter bypass cerrahisi (kalp damarlarındaki tıkanıklığın düzeltilmesi ameliyatı) öncesi veya sonrası dönemdeyseniz,
  • İbuprofen kullanırken mide-bağırsak kanaması veya yarası (ülserasyon) oluşur ise,
  • Serebrovasküler kanama ya da başka aktif kanamanız varsa,
  • Kanama eğiliminde artış varsa,

Aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

  • Astım hastası iseniz veya daha önce astım geçirdiyseniz; bronşlarda spazma yol açabilir,
  • Önceden mide-onikiparmak bağırsağı ülseri veya başka mide-bağırsak hastalıkları geçirdiyseniz; bu tablolarda alevlenme görülebilir,
  • Böbrek hastalığınız varsa; böbrek fonksiyonlarının izlenmesi gerekebilir. İbuprofen ve benzeri NSAİ ilaçları uzun süre kullanan kişilerde böbrek işlevlerinin bozulma riski, kalp yetmezliği ve karaciğer bozukluğu olanlarda, idrar söktürücü (diüretik) ve ADE inhibitörü sınıfı tansiyon ilacı alanlarda ve yaşlılarda yükselmektedir,
  • Karaciğer hastalığınız varsa,
  • Kalp hastalığınız varsa ya da tansiyonunuz (kan basıncı) yüksek ise; vücudun çeşitli bölümlerinde su tutulması ve bunun sonucunda şişmeler (ödem) görülebilir,
  • İbuprofen ve benzeri ilaçlar, özellikle yüksek dozlarda ve uzun süreyle kullanıldıklarında, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) ve inme (felç) riskinde küçük bir artış ile ilişkili bulunmuştur. Eğer kalp veya damar hastalıklarınız varsa, önceden inme geçirdiyseniz veya bu gibi durumlar için risk taşıdığınızı düşünüyorsanız (örneğin yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya şeker hastalığınız var ise ya da sigara içiyorsanız), tedavinizi doktorunuz veya eczacınız ile görüşmelisiniz.
  • İbuprofen ve benzeri NSAİ ilaçlar uzun süreli (süreğen) kullanıldığında, önceden bu türlü bir hastalık geçirilmemiş olsa bile, mide-bağırsak kanalında ülserler, kanama ve delinme oluşabilmektedir. Bu türlü istenmeyen etkilerin ortaya çıkma riski, daha önce böyle bir hastalık geçirmiş olanlarda, yaşlı kişilerde, yüksek ilaç dozlarında ve tedavi süresi uzadıkça artmaktadır.
  • Vücudunuzda sebepsiz olarak morarmalar, çürümeler ortaya çıkarsa, doktora başvurunuz,
  • Üşüme, titreme ve ateşin birdenbire yükselmesi, halsizlik, başağrısı ve kusma, ya da ensenizde katılık hissi ortaya çıkar ise hemen doktora başvurunuz; bir tür beyin zarı iltihabı (aseptik menenjit) belirtileri olabilir.
  • Cildinizde kızarıklık, döküntüler belirir ise.

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa İbu-Fort 200 mg/5 ml Pediyatrik Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Bazı hastalarda etkileşimler bildirildiği için, ibuprofen tedavisinde iken, çocuğunuz için aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız:

  • Aminoglikozit sınıfı antibiyotikler (örn. gentamisin, kanamisin, streptomisin),
  • Yüksek tansiyon ilaçları,
  • Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar (örn. varfarin),
  • Pıhtılaşmayı sağlayan kan pulcuklarının faaliyetini engelleyen ilaçlar (antitrombosit ajanlar, örn. aspirin dipiridamol, klopidogrel) ve depresyon için kullanılan selektif serotonin geri-alım inhibitörleri (örn., fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin),
  • Aspirin,
  • Ginkgo biloba bitkisel ekstresi,
  • İdrar söktürücüler (örn., furosemid),
  • Kalp yetmezliğinde kullanılan kalp glikozidleri (örn., digoksin, digitoksin),
  • Kinolon sınıfı antibiyotikler (örn., siprofloksasin),
  • Kolestiramin,
  • Sülfonilüre,
  • Diğer ağrı kesiciler (COX-2 inhibitörleri dahil diğer NSAİİ’ler; örn., aspirin, naproksen, selekoksib, nimesülid),
  • Kortizon grubu ilaçlar,
  • Lityum tuzları (ruhsal hastalıklarda kullanılır) ve metotreksat (romatizmal eklem hastalıklarında ve bazı kanser türlerinde kullanılan bir ilaç),
  • Mifepriston (düşük ilacı),
  • Siklosporin,
  • Takrolimus,
  • Zidovudin
  • CYP2C9 inhibitörleri

Eğer çocuğunuzda reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınızsa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Yardımcı maddelerle ilgili uyarılar

  • İçeriğinde bulunan sorbitol, maltitol ve sukroz nedeniyle, daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse İbu-Fort’u almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
  • İbu-Fort’un içeriğinde bulunan polioksil 40 hint yağı (PEG 40) mide bulantısına ve ishale sebep olabilir.
  • Bu tıbbi ürün her 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

13 YORUM

  1. ibu fort 200 surubu 7 yaşında bademcik iltihabı olan kızıma versek uygun mudur elimde bu surup kaldı simdiilik3 gündür apireks parol 4 saatte bir dönüşümlü verdim cevap yazarsaniz sevinirim…

    • İbu-fort 200 şurup, Apireks şurup ile aynı ilaç etkin maddesine sahip. Yani Apireks Şurup konusunda sorun yaşamıyorsanız ibu-fort şurup kullanırken de sorun yaşamanızı beklemeyiz.

      Özetle: 1 ölçek ibu-fort şurup= 2 ölçek apireks şurup = 2 ölçek Dolven şurup …

      İbu-Fort’u ne kadar kullanacağınızı 4. başlıktaki tablodan, ilacın kutusundan çıkan prospektustan öğrenebilirsiniz.

  2. İbu-Fort Süspansiyon, ibuprofen etkin maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Antibiyotik değildir!

  3. merhaba boagzi agriyor atesi yukseliyor titriyor usuyor iliksuyla dusaldiriyorum dahada usuyor dunden beri yutkunurken klamoks basladim birde calpol ve ibufort 3saat arayla veriyorum sorun olurmu 9 yasinda 27 kilo cvplariniz icin tesekkurler

  4. Calpol (parasetamol) verdikten sonra 4 saat tekrar ateş düşürücü vermeniz önerilmez. İbu-Fort (ibuprofen) verdikten sonra 6 saat tekrar ateş düşürücü vermeniz önerilmez. Bunlar genel öneriler.

    Elbette doktorunuz size özel kullanım şekli belirlediyse doktorunuzun önerisine uyun.

    • Şişeyi ilk açtıktan sonraki raf ömrü: 6 ay

      İbu-fort ilacınızı 25 derece altı sıcaklıkta ve kuru bir ortamda saklamanız gerekir. İlacın ağzının ne kadar süre açık kaldığı, ilacın bulunduğu ortamın nem oranı, ilacın bulunduğu ortamın sıcaklığı gibi değişkenler ilacın tesirini etkileyebilir.

      İbuprofen şurupların kapakları açıldıktan sonraki raf ömürleri 6 ay olarak geçiyor. Ancak ilacın kutusu üzerinde yazan son kullanma tarihi daha erken bir tarih ise kutu üzerinde yazan son kullanma tarihinden sonra kullanmamalısınız.

      Özetle, serin ve kuru bir ortamda 25 derece altında saklanan ibu-fort gibi ibuprofen içeren ateş düşürücü şuruplar 6 ay boyunca etkisini göstermeye devam edebilir.

      Her ihtimale karşı daha erken tarihte ilacı yenilemek daha iyi olabilir. Daha fazla bilgi almak için lütfen eczacınıza danışın.

  5. Ibu fort ile kalpol ayni anda birer olcek verdi..yan etki edermi yada zehirlenme olurmu cok endiselendim ben i bu fort gip ve soğuk algini nedeni ile verdum kalpol ise ahrilarini kessin diye ama icerini okudum ibu fort da ahri kesici ates dusurucu

    • Ne kadar çok ilaç verirseniz yan etki yaşama riskiniz o kadar artar. Bu nedenle önemli olan ilaç vermek kadar doğru dozda ilaç vermektir. Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi yüksek ateş ve ağrı belirtileri olan hastalıklarda genellikle standart doz uygulanır. Ateş Düşürücü Asistanı hem ibu-fort hem calpol hem de diğer ağrı kesici ateş düşürücü şurupların standart dozunu kiloya göre hesaplar. En az yan etki riski ile en uygun dozda ateş düşürücü ağrı kesici şurup kullanmak için doktorunuzun önerisine uyun. Standart doz hesabı için ise Ateş Düşürücü Asistanı‘nı kullanabilirsiniz.

  6. Merhaba 11 yaşındaki çocuğuma 2 ölçek onu fort verdim yanlışlıkla zararı olurmu acaba antibiyotiğini 2 ölçek veriyordum onunla karıştı ne yapmam gerekiyor şimdi

    • Yanlışlıkla bir doz fazla ibuprofen vermek, ibuprofene bağlı gelişebilecek yan etki riskini arttırır. Ancak hiç yan etki yaşamama ihtimaliniz de vardır. Yanlışlıkla bir doz fazla verdiğiniz için bir günde 3 defa ibuprofen verme hakkınızın ikisini kullandınız demektir. Bir günde üç dozdan fazla ibuprofen kullanmanız gerekiyorsa bir doktora danışmanızda fayda vardır.

      Kiloya göre doz hesabı yapmak isterseniz Ateş Düşürücü Asistanı‘mızı kullanabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz