İbuactive 100 mg/5 ml Pediatrik Şurup

İbuactive Şurup, her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde ve baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir.

17 Oca 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
ibuactive 100 mg:5 ml pediatrik şurup - HekimimYanimda

İbuactive 100 mg/5 ml Pediatrik Şurup, ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplardan biridir. Her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Yüksek ateşin düşürülmesinde ve diş ağrısı ya da karın ağrısı gibi herhangi bir ağrı durumunun tedavisinde etkilidir.

İbuactive şurup, genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda tercih edilir. 6 yaşından küçük çocuklarda fazla doz kullanmamak için dikkatli olunuz. Ateş Düşürücü Asistanı kiloya göre ateş düşürücü şurup dozu hesaplar.

Ateş Düşürücü Asistanı

Kaç ölçek vermeliyim?

Kiloya göre İbuactive Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Asistanı
Yaş aralığıGünde kaç defa?Her defasında kaç ml? (Enjektör)Her defasında kaç ölçek?
6 ay – 1 yaş (çocuğunuzun 7 kg’dan ağır olması koşulu ile)32.5 mlyarım ölçek
1 – 2 yaş 3 veya 42.5 mlyarım ölçek
3 – 7 yaş3 veya 45 mlbir ölçek
8 – 12 yaş3 veya 410 mliki ölçek

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre İbuactive Pediatrik Şurup kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) verebilirsiniz. İbuactive Pediatrik Şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz.

  • Doz ayarlamasını ilacın kutusundan çıkan ölçek ile Her defasında kaç ölçek? sütununa göre yapabilirsiniz.
  • Doz ayarlamasını 1 adet enjektör ile Her defasında kaç ml? sütununa göre yapabilirsiniz.
  • 12 yaşından büyüklerde erişkin dozu kullanılır. Yetişkinler günde 3 veya 4 defada toplam 1800mg ibuprofen alabilirler.
  • Ağırlığı 7 kg altında olan bebeklerde İbuprofen kullanımı önerilmez.
  • 6 yaş altı çocuklarda Parasetamol içeren şuruplar daha güvenlidir.

Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.

Kaç saat arayla verilir?

İbuactive Şurup, günde 3 veya 4 defa kullanılabilir. Bir kez İbuactive şurup verdikten sonra bir sonraki İbuactive Şurup dozu için 4 ila 6 saat bekleyiniz.

Günlük kullanılabilecek doz

  • İbuprofen, 7 kg’ın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Ateş düşürücü olarak kullanıldığında, şurup uzun süreler kullanılmamalı ve 6 aydan küçük çocuklara verilmemelidir.
  • 12 yaşın altındaki çocuklar: Olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır. 
  • 12 yaş ve üzeri: Önerilen doz, bölünmüş dozlar halinde günde 1200-1800 mg’dır (günde üç defa 4-6 ölçek).

Doz aşımı

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.

İbuactive şurup nedir?

İbuactive 100 mg/5 ml Pediatrik Şurup, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 100 mg ibuprofen içeren şuruptur. İbuprofen, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç sınıfına aittir.

İbuactive Şurup içerisindeki etken madde olan ibuprofen:

  • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
  • antipiretik (ateş düşürücü)
  • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)

etkileri olan propiyonik asit türevi olan bir NSAİİ‘dir. (1)

Şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

  • Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • Hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • Çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (juvenil artrit) gibi romatizmal ilaçlarda antienflamatuar olarak
  • Ergenliğe başlamış kız çocuklarında regl sancısını ve ağrısını hafifletmek için

kullanılmak üzere reçete edilebilir.

Bebekler ve küçük çocuklar için kullanılabilecek en güvenilir etken madde parasetamol‘dür.

Şiddetli olmayan ağrı durumlarında veya şiddetli olmayan yüksek ateş durumlarında parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar kullanmakta fayda vardır.

Parasetamol içeren bu ilaçlardan yeterli fayda görmüyorsanız, çocuğunuz için ibuprofen etken maddesi içeren ve daha etkili olan İbuactive 100 mg/5 ml Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla yan etki riski aldığınızı bilmelisiniz.

  • 7 kg’dan hafif bebeklerde doktor reçetesi olmadan İbuactive 100 mg/5 ml Pediatrik Şurup kullanılmamalıdır!
  • 6 yaşından küçük bebeklerde doktor reçetesi olmadan İbuactive 100 mg/5 ml Pediatrik Şurup kullanımı tavsiye edilemez.

Yan etkiler

İbuprofen yan etkilere neden olabilir. Yan etki riskini azaltmak için, çocuğunuza ihtiyacı olandan daha fazla ibuprofen vermemeye çalışın.

Bir yan etki konusunda endişeleniyorsanız veya olağandışı bir şey fark ederseniz, eczacınıza veya doktorunuza danışın ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Yaygın yan etkiler

Yaygın görülen İbuactive (ibuprofen) yan etkileri:

İbuprofen’i çocuğunuz tok olduğunda vererek bu yan etki risklerini azaltabilirsiniz.

Bu semptomlar devam ederse veya kötüleşirse, bağırsak veya midede tahriş belirtileri olabilir. Bu yan etkiler çocuğunuzu rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Ciddi yan etkiler

Şu yan etkilerden herhangi birini çocuğunuzda fark ederseniz hemen doktorunuza danışın:

  • Şiddetli mide ağrıları çekiyorsa, kan kusuyorsa veya kakası koyu kırmızı renkte veya siyahsa – bunlar mide kanamsı (ülser) belirtileri olabilir.
  • İşeme problemleri yaşarsa veya çişlerinde kan varsa
  • Çocuğunuzun kulağında çınlama varsa (çocuğunuzun kulak çınlaması ve baş dönmesi olup olmadığını sorgulayın)

İbuprofen astımı olan bazı çocuklarda astımı daha da kötüleştirebilir, ancak bu nadirdir. Endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar İbuactive (ibuprofen) ilacının tüm yan etkileri değildir. olası tüm yan etkiler için doktorunuza veya eczacınıza danışabilir ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilirsiniz.

Eşdeğerleri

Aşağıdaki ateş düşürücü ağrı kesi şuruplar birbirnin eşdeğeri(muadili)dir:

Soru Cevap

İbuactive şurup nedir ve ne işe yarar?

İbuactive Şurup, ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplardan biridir. Yüksek ateşin düşürülmesi, diş ağrısı gibi ağrı durumlarının giderilmesi ve çocukluk çağı romatizmal hastalıklarının uzun süreli tedavisinde etkilidir.

İbuactive şurup ateş düşürücü mü?

Evet. İbuactive ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. İbuactive Şurup her 5 ml hacimde 100mg ibuprofen içerir. İbuprofen ateş düşürücü ve ağrı kesici etki gösterir.

İbuactive şurup aç mı tok mu verilir?

İbuactive pediatrik gibi ibuprofen içeren ilaçların tok içilmesi önerilir. Tokken veya bir miktar yiyecek veya içecekle birlikte alınabilir. Böylece hazımsızlık, karın ağrısı ve mide ülseri gibi yan etki riskleri düşer.

İbuactive şurup diş ağrısına iyi gelir mi?

Evet! İbuactive şurup baş ağrısı, boğaz ağrısı, diş ağrısı ve eklem ağrısı gibi ağrı durumlarında etkilidir.

İbuactive şurup kaç yaş için?

İbuactive şurup ibuprofen içerir. Doktor önerisiyle 3 aydan 12 yaşına kadar olan çocuklar için reçete edilebilmektedir. Hap yutamayan yetişkinler de kullanabilir.


Kaynak:

  1. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  2. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  3. medlineplus.gov
  4. nhs.uk